Ahojte vsetci,

Potreboval by som poradit pri vybere biku, nakolko som sa rozhodol vymenit svoj stary horsky, ktory som vyuzival aj tak len na cestach.

Bike by som vuyzival na dochazanie do prace 5km v BA a vo volnom case obcasne dlhsie trasy max do 100km.

Zaujal ma Cannondale Bad Boy ale prijde mi predrazeny preto som sa zacal pozerat po niecom inom a uputal ma Radon Skill 9.0 Disc a Skill 9.0. Popravde sa medzi nimi neviem rozhodnut ale do toho mesta viac Disc. Tu by som prijal hlavne radu na velkost sa mi zdaju ze Radon to ma nejake cudne a pri Disc ponuka iba 50,55 a 60. Logicky mi to vychadza na 55 kedze mam 179 cm, ci?

Z tych crossovych v ramci mojich financii ma zaujal Cube Nature Pro. Ale neviem ci by som ho naplno vyuzil nakolko aj tak chodim 95% po spevnenych komunikaciach.

Daval som url na bike-discount pretoze radon sa da len odtial ale aj keby kupujem nieco ine tak asi to spravim tak, ze otestujem v kamenom obchode a kupim z BD. Kazdopadne uvitam a budem vdacny za kazdu radu popripade nejaky iny navrh.
04.05.2013 - 09:59:51
00
kukni toto http://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle-cestne/174277/cannondale-bad-boy-8-speed..html
04.05.2013 - 20:34:01
00
ahoj, to je ale mala velkost ale inak dakujem za tip :)
04.05.2013 - 22:42:30
00
na to čo jazdíš podľa mňa nemá velký zmysel ísť do kotúčových bŕzd. ráfikové brzdy sú omnoho jednoduchšie aj lacnejšie na údržbu a sú aj lahšie. ale mal by si sa rozhodnúť či chceš bike s pevnou alebo odpruženou vidlou. ak si potrpíš na komfort, trasy ktoré jazdíš sú samý výtlk a nechceš jazdiť slalom v premávke, tak má zysel ísť do odpruženej vidly. inak je to len ďalšia zbytočná váha, ktorú so sebou budeš voziť a jej servis bude tiež niečo stáť.
05.05.2013 - 07:07:19
00
Dakujem za postrehy. Keby zoberem teda radon bez koturovych tak aku velkost? Tam ponukaju 53,56,59,62 a podla tohto pdf neviem do ktorych velkostnych tabuliek spada city/fitness ci pod cestne alebo trekking. Podla trekking by to vychadzalo na 53 velkost podla cestnych na 56/58. Niekto kto ma/mal alebo radon pozna ich cislovanie a vie poradit?
05.05.2013 - 07:53:05
00
Ja mám doma podobný bicykel(MTB), len na cestu do práce (14km) alebo na nákupy do 20km vzdialeného mesta. Tiež ho využívam len po asfaltových cestách. Pevná vidlica, tenšie hladké plášte. Jazdil som takto už aj na crosse s odpruženou vidlou, ale keď to mám porovnať, tak cross sa mi na podobné jazdenie "po meste" zdal taký neohrabaný. Sem-tam vyskočím na obrubník, obchádzam ľudí na chodníkoch alebo autá na parkovisku....a tam sa mi zdá klasické MTB s pevnou vidlou ďaleko svižnejšie a lepšie ovládatelnejšie než cross.

Tá odpružená vidlica na crosse zasa dobre poslúžila pri presunoch mimo mesta, po rozbitejších cestách.

Brzdy na tom crosse som mal hydrauliky Magura. Pri jazde po meste som ich občas využíval, ale napr. pri jazde mimo mesta po spevnených cestách boli výjazdy kedy som ich na 80km stlačil dokopy možno 4-krát. Tie hydrauliky sa so mnou vlastne viac vozili než pracovali :) .

Neviem či si čistokrvný športovec, ale skvelá vec na na podobnom "mestskom" biku sú napr. aj úchyty na blatníky a na nosič.

Edit: Ten Radon je krásny :y: . Ale je to vlastne cesťák s rovnými riadítkami.
05.05.2013 - 08:02:38
00
Dakujem za postrehy. Keby zoberem teda radon bez koturovych tak aku velkost? Tam ponukaju 53,56,59,62 a podla tohto pdf neviem do ktorych velkostnych tabuliek spada city/fitness ci pod cestne alebo trekking. Podla trekking by to vychadzalo na 53 velkost podla cestnych na 56/58. Niekto kto ma/mal alebo radon pozna ich cislovanie a vie poradit?

priklonil by som sa k 56, kedže je to v podstate cestný bicykel s rovnými riadilami ako povedal winter78. prinajhoršom by si potom dal kratší predstavec, ak by sa ti zdalo, že si veľmi natiahnutý.

mám rovnakú výšku ako ty a Radon Scart. tiež som sa rozhodoval medzi menšou a väčšou veľkosťou. zobral som menšiu a teraz ľutujem, bike je pre mňa o niečo menší než by som potreboval a musím predstavec vymeniť za dlhší.
05.05.2013 - 10:48:59
00
dakujem za komentare, myslim, ze uvedene fakty dost pomohli

@dex Ako si spokojny s tym scartom?? Aj na ten som celkom pozeral ten je podobny ako cube nature a scart light 9.0 je v podstate aj cenovo rovnako ako skill 9.0
05.05.2013 - 11:49:17
00
mám Scart 7.0 a v podstate som spokojný až na úplne nelogickú voľbu plášťov. Schwalbe Rapid Rob majú šírku iba 1,35"; už na menších kameňoch to začína odskakovať, v zjazdoch v teréne s listami a strednými kameňmi, ale aj na poľných cestách s koľajami a prasklinami musí isť človek pomaly ak nechce skončiť na zemi.

na druhej strane majú výbornú ochranu proti defektu s ohľadom na ich šírku, už niekoľko krát som si po prejdení niektorých úsekoch hovoril, že musím dostať defekt a plašte to ustáli. no s tým súvisí mizerný valivý odpor, človek sa po asfalte vlečie ako slimák, čo podľa mňa nie je najšťasnejšie riešenie pre cross. tie plášte sú hlučnejšie než 2" plášte na mojom starom horskom. som z nich frustrovaný v teréne aj na ceste, takže pri prvej príležitosti obujem 1,6" plášte Smart Sam.

vidlu nemám s čím porovnať, ale nerovnosti pekne filtruje a je uzamykateľná z riadidiel. geometria rámu je viac turistická než športová, pri jazde rám pôsobí kvalitne a aj dobre vyzerá.

myslím si, že na to čo jazdíš ti oveľa viac bude vyhovovať Skill.
05.05.2013 - 14:46:24
00
dex

Ako dlho už jazdíš na tom crosse a ako si spokojný ?? Jazdíš aj terén alebo viac len po cestách ??

Ja som mal crossa,ale keďže som na ňom jazdieval v drvivej väčšine po asfalte, tak som ho predal a kúpil cesťák. Bohužiaľ som si nemohol dovoliť "živiť" 4 biky (MTB,zimák,cesťák a už spomínaný cross), ale stále mám chrobáka v hlave že do budúcnosti nejakého crossa ešte zoženiem :) . Len som sa dosť bál jazdiť na ňom v teréne, hlavne cesty zasypané hrubým štrkom boli katastrofa, presne ako píšeš, kolesá na Schwalbe Fast Fred 700x38c ustreľovali ako splašené.

Dnes možno trošku ľutujem že som sa ho zbavil, ale nedalo sa inak ;) . Foto z Netu, ale presne rovnaký som mal aj ja :y: .

Prílohy:

hai-cross-limit-RC.jpg
hai-cross-limit-RC.jpg 32.67 KiB thumb_up0thumb_down

05.05.2013 - 18:39:52
00
mám na ňom najazdené zatiaľ len 215km, kupoval som len nedávno. tiež jazdím prevažne na cesťáku a cross beriem, keď si chcem ísť trochu oddýchnuť do prírody. buď lesné asfaltové cesty, poľné cesty alebo upravené lesné chodníky. celkovo na ňom jazdím asi 60% asfalt a zvyšok tie chodníky a poľné cesty. skúšal som aj trasy s hrubším štrkom a kameňmi a ako si písal, je to dosť adrenalínová záležitosť :) úzke plášte na kameňoch nedržia stopu. bolo aj pár úsekov, keď som musel prejsť asi 1,5-2m cez plytký potok a vždy to dopadlo tak, že som pred koncom zastal a zadné koleso ma osprchovalo; vo vode na kameňoch to hneď stratí trakciu.

ale na tých spôsobilejších trasách v teréne som spokojný, dúfam, že situácia sa ešte zlepší keď obujem tie 1,6"-ky. ale dosť premýšľam o tom či som nemal brať bežný HT aspoň s nejakými 1,75" plášťami.
05.05.2013 - 19:05:52
00
http://www.trekbikesbb.sk/crosove-a-trekingove-atb-bicykle-vyrobca-59/
...a tieto commute legendy?
05.05.2013 - 19:29:17
00
dex

Mňa na crosse štvalo to,že som vždy pri výjazde mal nahodené len určité plášte, buď hrubšie do terénu, ktoré ale nešli dobre po asfalte.......alebo som mal obuté 700x32 cestné Continental Sport Contact, ktoré išli po asfalte krásne, ale rozbitejšie cesty už robili problém, terén ani nehovorím.

Ale keďže ja som jazdil viac po asfalte, tak som si ho "vytunoval" na jazdu po asfalte...dlhší otočený predstavec, rovné riadítka, hladké gumy,.....atď.

Ty, keďže cesťák máš, sa môžeš vydať druhou stranou....obuj čo najhrubšie plášte aké tam vôjdu, napr. SCHWALBE Smart Sam 28 x 1,75 (47-622), čo na pohodlí určite pridá :y: .
05.05.2013 - 21:40:10
00
to si práve musím zistiť, že aké maximálne plášte na tie kolesá móžem dať a či by sa mi zmestili do rámu, lebo Rapid Rob sú naprd na asfalte aj v teréne.
05.05.2013 - 21:53:28
00
@dex ale aj ostatni, dakujem za prispevky uz som sa viac menej na 99% rozhodol pre ten skill od radonu, len teraz pozeram,ze isli ceny z 832e na 999e, neviete ako casto sa tam tie akcie opakuju?
06.05.2013 - 20:34:29
00
keyboard_arrow_up