Kotúče na cesťákoch nie sú iba marketing. Odporúčam osobne vyskúšať. Hlavne pre tých čo jazdia v kopcoch poskytujú lepšiu moduláciu a brzdový účinok vo všetkých podmienkach. Nie len za mokra, ale aj za sucha je ten rozdiel citeľný.
07.12.2019 - 09:47:40
03
Kristina napísal:
Kotúče na cesťákoch nie sú iba marketing. Odporúčam osobne vyskúšať. Hlavne pre tých čo jazdia v kopcoch poskytujú lepšiu moduláciu a brzdový účinok vo všetkých podmienkach. Nie len za mokra, ale aj za sucha je ten rozdiel citeľný.



- Mne stačí to čo mám aj v kopcoch aj za mokra atď...

- Mojej dcére inak reprezentantke SVK (to iba tak že jazdi dosť veľa pretekov ročne) takisto ÚPLNE stačí to čo ma a nikdy sa nesťažovala že jej to nebrzdí a to išla napríklad aj v silnom daždi talianske Dolomity v 175 členom pelotóne...

- Druha moja dcéra už nepreteká ale jazdi takisto v pohode...

- Manželka podobne.

Takže načo meniť niečo čo funguje a plne nám postačuje.
07.12.2019 - 09:58:59
00
Predsa aby výrobcovia ,,měli co žrát´´ :)

Čo sa týka ergonómie držania a radenia, nič neprekoná Campu.
07.12.2019 - 10:03:51
00
To je zas len individuálny pocit... Ja som Campu jazdil a absolútne mi to nesedelo... Taktiež Sram (a to som Sram positivie)... Jediné, čo mi ideálne sedí sú klasické lankové dualy od Shimana, konkrétne mám 8000 Ultegry... Ale ako píšem - u každého individuálne...
07.12.2019 - 10:09:57
00
Tak to je v poriadku ak vám vyhovuje to čo jazdíte. Nikto vás nenúti nič meniť. Reči o marketingu, ktorý nás núti niečo zmeniť sú iba výhovorka. Väčšinou je to však iba dovtedy pokiaľ sa nevyskúša niečo lepšie. Ja osobne som bola taktiež veľmi spokojná s ráfkovými brzdami. Dizajnovo sa mi aj viac páčili. Zlomový moment nastal, keď som prešla na karbónové ráfky. Pár krát ma na tréningu chytil dážď. Bola som dosť nepríjemne prekvapená ako sa zníži brzdový účinok keď je mokro a chladno. Rozhodnutie na zmenu prišlo keď som v meste zastavila až v polovici križovatky.
07.12.2019 - 10:11:27
01
Kristina napísal:
Rozhodnutie na zmenu prišlo keď som v meste zastavila až v polovici križovatky.


A nestacilo len zacat brzdit skor ? :lol: Ze sa pri kombinacii rafikove brzdy + karbonove rafiky predlzuje brzdna draha, je uz dost dlho znamy fakt.
07.12.2019 - 10:21:59
02
Kristina napísal:
Tak to je v poriadku ak vám vyhovuje to čo jazdíte. Nikto vás nenúti nič meniť. Reči o marketingu, ktorý nás núti niečo zmeniť sú iba výhovorka. Väčšinou je to však iba dovtedy pokiaľ sa nevyskúša niečo lepšie. Ja osobne som bola taktiež veľmi spokojná s ráfkovými brzdami. Dizajnovo sa mi aj viac páčili. Zlomový moment nastal, keď som prešla na karbónové ráfky. Pár krát ma na tréningu chytil dážď. Bola som dosť nepríjemne prekvapená ako sa zníži brzdový účinok keď je mokro a chladno. Rozhodnutie na zmenu prišlo keď som v meste zastavila až v polovici križovatky.



Tak tak vyhovuje a aj bude ešte dlho vyhovovať.
My mame aj karbonove kolesa Campagnolo Bora, SLR, Roval, Ambrosio atď... a nikdy žiadny problém nebol.
Marketing no hádam nám nebudú ponúkať rok čo rok to iste - len prečo im to tak dlho trvalo veď na MTB kotuče už boli dlho ich super účinok zistili asi len teraz a hneď ich dali na cestu.
Ale ako som napísal nech si jazdi kto čo chce, ja som stará škola.
07.12.2019 - 10:27:26
00
Leony napísal:
Predsa aby výrobcovia ,,měli co žrát´´ :)

Čo sa týka ergonómie držania a radenia, nič neprekoná Campu.


Campa čo som mal Record ešte 10kolo bolo na držanie naozaj SUPER - a údržba ani nehovorím 3r. všetko bez jediného zásahu.
07.12.2019 - 10:31:26
00
Myslím, že bolo na začiatku niekoľko nehôd (určite nie priamo zavinením kotúčmi, ale bolo), tak to tuším UCI na nejaký čas zatrhli (tak ako napr. zakázali Spinergy REV)... A potom to zas pustili... Ale to len tuším, nepamätám presne, ako to bolo...
07.12.2019 - 10:34:19
00
user_id napísal:
A nestacilo len zacat brzdit skor ? :lol: Ze sa pri kombinacii rafikove brzdy + karbonove rafiky predlzuje brzdna draha, je uz dost dlho znamy fakt.

To bol len príklad, ktorý by sa teoreticky dal predvídať. Čo však v prípade, keď ti do cesty vbehne auto, alebo sa stane niečo čo nemôžeš očakávať? Mám snáď kvôli tomu jazdiť rýchlosťou 10km/h, lebo karbonové ráfky za mokra brzdia horšie? Keď som chcela zostať na karbónových ráfkoch tak prechod na kotúče bol logickým krokom. Osobne neľutujem. Nikomu však nevnucujem :)
07.12.2019 - 10:48:21
04
Pri karbónových ráfoch majú kotúče veľkú výhodu... Okrem spomenutých vecí aj preto, že nehrozí prebrzdenie, čím sa významne predlžuje životnosť kolies ako takých...
07.12.2019 - 11:26:07
02
presne tak, ja som volil kotuce hlavne koli tomu aby som zbytocne neprebrzdil drahe karbonove rafky, ano je tam hmostnost cca +500g oproti rafkovym ale v jazde to vobec necitim a karbonove rafky s hlinikovou brzdnou plochou sa mi nepacia. Jazdim aj velke stupania a klesania a tie kotuce si neviem vynachvalit. Tak isto ak by som chytil nejaku 8micku tak je to isto lahsie prist domov na kotucoch ako na rafkovych plus u canyonu mam obe pevne osy ale pri rafkovych je ta predna klasicka a este posuvna. Bike je uplne tuhy a paradne sa s nim manevruje :)
07.12.2019 - 12:29:35
00
Kristina Ja nemam karboove rafky. A mam aj mtb s hydr.kotucmi aj cestak s rafkovimi, takze nepisem, co som niekde vycitall, ale z osobneho pocitu. Ja mam 48kg a na ziletke nejazdim downhill, kde ich skutocne treba. Este na gravel by som ich dal, ale na cestak pri mojej hmotnosti ich netreba, kedze by som sa na nom neodvazil na snehu, kamenoch a dole po luke plnej nerovnostin a v okoli PB niesu nejake dlhe zjazdy. Minuly rok som svihal co som vladal a pri nutnom brzdeni concept tex tektro rafkove ma podrzali viac ako plast, ktory sa nadalej smykal. Z Javornika do Stiavnika to problem nema.
Samozrejme 100 a viac kg ludi chapem, ze im je malo aj 203mm kotuc. Ja mam shimano packy. Isiel som po zjazde, kde ma sice uz zacali boliet prsty s tolkeho brzdenia, ale to bola lesna cesta strma, ze som miestami radsej zosadol, aby som nedostal defekt a bik nepraskol. Ta cesta nieje stavana na cestak ani ak by mal kotuce. Pri rovnakom zjazde po normalnej asfaltke ma prsty nebolia, lebo pribrzdujem len kratko a necham sa viest.
Nie je to len vec nazoru, ale aj hmotnosti jazdca. Tak to proste je. HMOTNOST JAZDCA, ZBYTOCNOST NA URCITY DRUH CESTY a hlinikove rafiky !!!!!
07.12.2019 - 13:43:32
00
Hosť napísal:
Radit nizsie a vyssie jednou packou do jednej strany slabsie a silnejsie mi pripada moc zlozite...
Preco robit veci zlozite, ked sa to da aj jednoducho?. Toto je na zbytocne rozmyslanie, ktoreho cas a mozgove bunky vyuzijem radsej na nieco uzitocnejsie...
Jazdim viac rokov a vadi mi ze ked pri jazde sa kocham prirodou a rozmyslam o trase kadial pojdem a zrazu pride stupanie a vyvedie ma to z rozjimania a musim rozmyslat ako rychlo najvhodnejsie preradit co ma extremne nebavi. Dost ze musim pri jazde rozmyslat o drzani stability a sledovani nerovnosti ked mam chut rozmyslat nad niecim inym.
Ja mam skoro cely cas prst na malej packe a druhy prst na velkej. Je to jednoduchsie.


a to nemusis rozmyslat, ktory prst pouzijes???

a este k ergonomii campy, ktoru chvalia napr.: Leony a dem

mal som aj record 10 a aj athenu 11, ale o super ergonomii nemoze byt ani naznak reci,
ako sa radi dolu pri spodnom uchope, alebo pri drzani za paky??? vobec nedociahnem na odradovaciu packu bez zmeny pozicie dlane na pakach. a neverim, ze to niekto dokaze.

shimano aj sram je na tom rovnako dobre s ergonomiou, rovnako dobre sa radi s 2 packami ako aj s 1.
a o kotucoch bude este dlho polemika. zalezi kto co a kde jazdi a co mu vyhovuje, podla toho si vyberie. mozno teda niekomu vyhovuje aj ta campa.
08.12.2019 - 03:45:28
00
ftu2 napísal:
a to nemusis rozmyslat, ktory prst pouzijes???

A rozmyslat ako silno stlacit je lepsie? Hlavne ked som 20 rokov stlacal vsade 2 tlacitka, male dolne a velke horne.
Ked pouzijem jedno, mozem v rychlosti stlacit akoukolvek silou a rychlo aj cez 4 pastorky, aj ked sa to nema. Mozem stlacat na rychlost a nie vsetky stlacenia sa mi podaria stlacit rovnakou silou. Ten rozdiel sily a draha packy nema pol metra.
Toto blbe sram radenie mi dava pocit, aky som mal kedysi na trekingovom radeni presmyku bez indexu.
Stareho psa nenaucis
08.12.2019 - 08:54:41
00
keyboard_arrow_up