Ahojte chlapci :D. Mám taký problém. Začal som jazdiť s tretrami, problém je v tom, že kufre som nastavil do najbližšej polohy k päte a stále to nestačí. Predtým som jazdil len v botazkách, ideálny záber u mňa je niekde v strede chodidla. Teraz sú kufre nastavené v najnižšej polohe a pri pedálovaní akoby som zaberal špičkou chodidla, neprenesiem všetku silu do pedálov. Po 20 km ma bolia úpony svalov nad kolenami ako fras. Cítim, že to nie je ono. Normálne jazdím od 85 do 100 km denne po asfaltke na trekingovom biku. Dá sa s tým, niečo robiť, alebo to chce zvyk a cvik. Mám tieto kufre. http://www.kaktusbike.sk/kufre-sm-sh51-spd-4380. Vďaka Vám za každú odpoveď.
27.06.2013 - 18:08:15
00
V Kaktuse si dohodni Body Fit (BF). Nadstavia ti SPD zmeraju chodidlo v pripade potreby doporucia vlozky BF do tretier. Robi to tam taky mlady chalan sikovny vyskoleny. Dnes som to riesil osobne. Mozem odporucit.
27.06.2013 - 19:05:38
00
Veľký kĺb na palci má byť nad oskou pedála... Keď ťa bolia úpony stehenných svalov, tak zle sedíš. Je totiž úplne niečo iné pedálovať nártom a iné špičkou. Takže čím najskôr nastaviť správne kufre, potom posed a zvykať si.

Ja (a nie som sám) keď sadnem na bicykel bez tretier, tak automaticky nastavujem nohu na pedál do optimálnej polohy, čiže pedálujem skoro špičkou. Proste zvyk. Ty si si naučil telo (nohy) na niečo nesprávne a teraz pri náprave si to musíš odtrpieť. Ale pozor, telo je sviňa, nezabúda na zlozvyky a protestuje. Takže s tým privykaním pomaly a opatrne. Avšak za rok - dva zistíš, že aj bez tretier ti ide na pedál špička, nie nártová časť chodidla.
27.06.2013 - 19:46:50
00
nie vzdy je pedalovat stredom chodidla na skodu :) mne sa najlepsie slape s kuframi zarazenymi co najviac to da, takze posuvat ich dopredu nemusis ak ti je to takto lepsie
bgfit som mal aj ja a aj tak som si kufre nakoniec nastavoval podla seba metodou pokus-omyl, tie bgfit sablony nefunguju na kazdeho

Prílohy:

image.jpg
image.jpg 43.28 KiB thumb_up1thumb_down

image.jpg
image.jpg 68.3 KiB thumb_up1thumb_down

27.06.2013 - 21:09:09
00
Tam ale nedje len o nadstavenie polohy kufrov ale aj o to ci a ake vlozky potrebujes, ci potrebujes podlozit aj prsty v predu ako a podobne.Dalej aku sirku sedadla atd atd . Kompletka trva tak cca 4 hodiny.
27.06.2013 - 21:24:12
00
Zatiaľ vďaka. A čo myslíš JoKo ohľadom sedla, mám ho privysoko alebo prinízko... A vlozky do tretier by mohli niečo zlepšiť?
27.06.2013 - 21:34:06
00
jozin1, samozrejme máš snahu dať kufre dozadu, keď si tak doteraz jazdil. Lýtka ochabnuté = netrénované, tak podvedome dávaš nohu "späť pätou na pedál". Podobné pocity som mal, keď som nahodil košíky, keď som začínal bicyklovať častejšie. Pár mesiacov trvalo, kým mi zosilneli lýtka, aby prenášali silu. "celý človek vládal", ale lýtka mi úplne odchádzali, kým sa dotrénovali. ;-)
27.06.2013 - 21:44:49
00
Ja som tu už prezmenu v inej téme riešil "mravenčenie" v prstoch, ktoré sa dostaví hneď po nejakých 10km. Mal som pritom kufre úplne v prednej polohe a mal som aj pocit, že oska pedálu je presne nad kĺbom palca. Teraz som to posunul o čosi dozadu a mravenčenie sa síce tiež dostaví, ale už nie je také intenzívne, ako bolo. Tak tuho uvažujem, či ešte polaborovať s kuframi, alebo skúsiť vložku...
27.06.2013 - 22:09:30
00
Zatiaľ vďaka. A čo myslíš JoKo ohľadom sedla, mám ho privysoko alebo prinízko... A vlozky do tretier by mohli niečo zlepšiť?

To sa nedá takto, cez klávesnicu. Akurát môžem odhadovať, že asi nízko. Ak pedáluješ pätami alebo nártom, tak sedíš trochu nižšie ako keď pedáluješ špičkou.

Dobré cestné tretry nemajú rovnú podrážku, ale za kuframi je podrážka ohnutá trochu dohora. Keď ide noha z hornej úvrate do dolnej, mala by byť špička vodorovne, päta vyššie. V podstate aj za dolnú úvrať až pri dokončievaní kruhu pred hornou úvraťou je traba tzv. prešliapnuť pätu, čiže zadná časť podrážky ide do vodorovnej polohy a tým špička smerom dohora. To umožní jednoduchšie prekonanie hornej úvrate. A za hornou úvraťou ide špička do roviny, päta hore.

Takáto biomechanika pohybu chodidla napomáha kruhovému pohybu - doteraz si jazdil do štvorca, resp. niektorí hovoria, že kockato. Pohyb chodidla nebol plynulý, bol (a asi ešte aj je) výrazný pohyb hore a dole a tie prechody medzi pohybom hore a dole boli také nijaké - to vyvoláva pocit štvorcového pedálovania.

Začína TdF, tak si občas všímaj, ako tí, čo najazdia ročne 30 tis. km a viac, pedálujú. Nie na konci etapy, keď ťahajú špice pre Cavendisha alebo Sagana na najťažšom prevode z posledných síl, alebo ledva visia v háku v kopci, ale na rovine, uprostred etapy, keď si pohodovo točia nožičkami a na tachometri je 40-45 km/hod. Nie všetci idú ideálne. Nádherný je pohľad na bývalých dráharov - Wiggins (tento rok neštartuje), Cavendish, Iglinskij a snáď najkrajšie pedáluje, ale aj sedí na bicykli, Kirijenka.
28.06.2013 - 20:15:30
00
Veľmi pekne JoKo Ti ďakujem za rady, dúfam, že mi to pomôže. Idem popozerať nejaké videá na youtube, ešte raz Ti vďaka.
28.06.2013 - 20:38:44
00
Pripojím sa k tomuto trošku OT aj ja..

Mam niekedy pocit ked idem v stoji, ze pri pedalovani mam chodidlo voči stehnu v rovnakej polohe počas celej otacky..
Robievam to podvedome ked dochádzajú sily, ako sa naučiť točiť pekný kruh?!
Tiez by má zaujímalo ci po rovine využívajú sliapanie dohora (druhá polovica otacky) a akou silou v pomere s druhou stranou kt. ide dole?!
29.06.2013 - 00:47:50
00
Trochu to tu oživím, kúpil som tretry, zatiaľ som na nich najazdil asi 70 km a zistil som, že ľavú nohu mám nastavenú skvele, ale pri pravej nohe ma po skončení jazdy začne tlačiť-ťahať vnútorná časť členka. Máte s tým niekto skúsenosti, ako nastaviť kufre?
31.07.2013 - 17:22:30
00
Momo001 tretru mas v neutralnej polohe? ja som si nastavil sipovy smer,ktory mi vyhovuje najviac...pouzivam lavy zlty+pravy cerveny kufor... ak ho mas NEUTRAL..tak ho nastav tak, aby ti pata smerovala von...
31.07.2013 - 20:45:37
00
Používam žlté kufre, ľavú nohu mám v neutrálnej polohe a to mi vyhovuje, ale pri pravej nohe mi stáča pätu dovnútra, tak som si spravil fotku ako ju mám v teniskách, podľa toho som nastavil kufor a myslel som, že je to OK, ale dnes som prešiel cca 60 km, celý čas super a asi 4 km pred domom som začal ťahať do kopca a začal ma bolieť celý pravý členok a keď som dojazdil, tak už to bolo zase OK. Rozmýšľam, či nejde len o zvyk :?:
01.08.2013 - 11:22:30
00
nemas tu slachu presilenu len?....ked lavu nohu mas neutral pravu mas ako?... tak si ju vyos von predsa...
06.08.2013 - 21:09:14
00
keyboard_arrow_up