Cawte, veľa sa tu píše o plochých aero vypletoch. Skutočne je vplyv takéhoto vypletu na aerodynamiku taký výrazný ,alebo je to zväčša módny hit doby. Pretože sú tu aj určite negatíva, napr.problem zohnať nové pri prasknutí, bočný vietor, vyššia cena... Plánujem kúpu cestných kolies a teraz neviem či je to výhoda, alebo nevýhoda takýto vyplet.
11.11.2017 - 22:17:57
00
PetoV: chceš počuť, či budeš s takými špicami na kolesách rýchlejší alebo? Bočný vietor má význam riešiť skôr kvôli výške ráfiku ako v súvislosti s plochými špicami.
12.11.2017 - 14:51:10
00
Dávnejšie som sa aj zaujímal o túto otázku, a síce, aký je reálny vplyv (resp. výhoda) plochého výpletu. Podarilo sa mi nájsť veľmi zaujímavý článok, kde chlapík porovnával plochý výplet Sapim CX-Ray vs okrúhly Sapim Laser (testované vo veternom tuneli na prednom kolese s 20 špicami, ráfik 38mm - všetky parametre okrem výpletu boli na oboch kolesách rovnaké). Výsledok? CX-Ray ušetrili pri rýchlosti 30mph (48km/h) asi 1 aero watt (podľa ich výpočtu 1 watt = 3s na 40km TT 30mph). Pri nižších rýchlostiach je ten "benefit" ešte menší, pri rýchlosti 20mph (32km/h) je to asi 0,5 aero watt. Podotýkam, že testovali čisto vplyv výpletu (alebo teda aspoň sa snažili).

Celý článok ... https://novemberbicycles.com/blogs/blog/aerodynamic-drag-of-lasers-vs-cx-rays

Otázka je, koľko to spraví v reálnych podmienkach. V každom prípade podľa tohto sa dá súdiť, že ďaleko väčší benefit vyplýva povedzme z výšky ráfika, jeho tvaru, kvality ložísk a pod. ako zo samotného aero výpletu. Dokážem to pochopiť u profíkov, kde sa počíta každý watt, pri hobby cyklistike mi to ako terno zrovna nepríde.
Na 38mm ráfiku tie oploštené špice až toľko opticky nespravia, ale na 50ky by som si už určite ploché špice dal. Ani nie preto, že by som od toho očakával nejaký zásadný aero benefit, ale preto, že to bude určite vyzerať lepšie.


Naposledy upravil MarinD dňa 12.11.2017 - 15:29:29, celkovo upravené 1 krát.

12.11.2017 - 14:57:16
04
MarinD: ja som čítal podobný článok, kde sa testoval prínos aero kolies s 50mm ráfikom, no neviem ho teraz nájsť, a výsledok bol, že prínos kolies nie je nijak úžasný, no samozrejme pri profi úrovni, kde sa hrá na každú sekundu, je to už iná debata, takže samotný plochý výplet určite neurobí žiadny zázrak
12.11.2017 - 15:04:00
00
Ale dobre to vyzerá aj lacné kola vyzeraju lepšie napr. Mavic Aksium.
12.11.2017 - 15:13:03
01
Ďakujem za odpovede,viem že to lepšie vyzerá len je problém zohnať nové keď špica praskne.
12.11.2017 - 15:25:02
00
A tak dostupnosti by som sa naozaj nebál. Sapim CX-Ray dnes zoženieš po e-shopoch bežne.
12.11.2017 - 15:28:39
00
keyboard_arrow_up