Caute, mam mensi problem s mojim retro bikom. Dnes mi nejak zacala strajkovat prehadzovacka Shimano 600.


Pri preradovani na vacsi pastorok sa vrchne koliesko prehadzovacky skoro dotykalo pastorku. Skusil som dotiahnut tu hlavnu skurtku ale nic. Potom som ju aj odkrutkoval, oddelil kolieska od tela prehazdovacky, dal naspet ale proste vzdy sa tie kolieska uplne prehnu az ku presmykacu... Prehadzovacka proste vobec nenapina retaz a ta uplne ovisa. Niesom ziaden odbornik na opravy takze netusim v com moze byt problem. Mozno sa v nej nieco ulomilo a stratil som to po ceste. Najprv som sa zhrozil, ze mi asi vypadla napiancia pruzina, kedze tam nieje. Pozeram som Shimano 600 prehadzovacky na nete a je to v poriadku ze tam nieje ziadna pruzina ;-)
Vie mi niekto poradit kde by mohol byt problem? Dik.
11.07.2013 - 21:23:41
00
Na tele prehadzky nieje vždy pružina, telo prehadzky sa vždy pritlačí ku pastorkom. Na doladenie = oddialenie od pastorkov slúži nastavovacia skrutka, podľa veľkosti pastorkov...

Ale vždy je pružina, ktorá napína reťaz pomocou klietky s kladkami. Tá funguje? Vekom môže byť unavená či prasknutá a klietka s kladkami potom voľne "lieta" a reťaz vôbec nenapína.

Neviem kde je problém, takto sa to nedá...
12.07.2013 - 12:09:21
00
Skusim to dnes nejako nafotit (aj ked len mobilom) aj ciastocne rozobrate a pohrat sa s tym. Kladky su priprevnene tou hlavnou skrutkou (medzi kladkou a skurtkou je este asi 3mm podlozka), okolo ktorej je pruzina a cele to je v tom okruhlom domceku (zda sa mi jemne prasknuty), cele to vyzera ako mala cievka :-) Prave tuto cast som sa pokusil nejak lepsie dotiahnut ci nastavit, ale neuspesne. Takze to je prvy problem, ze to nedrzi vzadu ale volne pada dopredu. Druhy problem je pri druhom klbe, ako je telo prehadzovacky uchytene k ramu. Ten sa sprava tiez len podla gravitacie a vobec nedrzi v hornej polohe, vzdy sa cela prehazdovacka otoci smerom dole a retaz zase ovisa.

Zatial som to vyriesil tak (aby mi strasne nevisela retaz), ze tu podlozku medzi kladkou a skrutkou prehadzovacky som dal prec a napevno priskutkoval kladku v ostrom uhle s tym ze jej uhol k retazi sa pocas preradovania nemeni a na malom pastorku tak visi viac. Celkovo sa teraz posuva prehadzovacka po pastorkoch len z prava do lava, ale vobec nie hore/dole ci dozadu/dopredu... Na jazdenie do prace mi to staci (vyuzijem max 3. stredne prevody), ale ked chcem ist trochu dlhsi vylet tak neviem :worried:
12.07.2013 - 13:09:59
00
Trošku odveci ale nieje náhodou SHIMANO 600 predchodca SHIMANO Ultegra?
Inak iný pametník to sam ja ešte ani na svete nebol :lol:
12.07.2013 - 21:54:39
00
Hejj je to terajšia Ultegra, z tejto toto je 6200 ? Mám z tejto sady brzdy na starom cestiaku 306g majú :)
Zvyšok mám 6400vku..

Uchyt ramienka kladie odpor ? Resp. ktoré časti v ktorom smere na prehadzovačke máš pružné a ktoré ti nepružia?
12.07.2013 - 22:27:11
00
Luki.11 dokonca som mal niekedy v 1994tom výpredajovú prehadzku s názvom Ultegra 600. Takže je to tá približná rada, len sa menia názvy. Napríklad Sora "bola" kedysi 300 EX. :-)
14.07.2013 - 13:10:17
00
Noo Ultegra pokračuje v cislovom označovaní po 600vke..
6400 bola este 600vka
6500 uz ultegra
14.07.2013 - 13:29:24
00
Luki.11 dokonca som mal niekedy v 1994tom výpredajovú prehadzku s názvom Ultegra 600. Takže je to tá približná rada, len sa menia názvy. Napríklad Sora "bola" kedysi 300 EX. :-)



Na prvom cesťáku mal oco SHIMANO 300 EXkľuky boli elipsovité a zadná prehadzovačka bola samá umelina - pred dvomi rokmi ten cesťák predal za asi 20€ kolegovi :D
14.07.2013 - 21:15:46
00
keyboard_arrow_up