Zdravím osadil som čisto novú prehadzovačku Campagnolo Centaur 2012 10 rýchlostnú do starého oceľového rámu, no vyskytol sa problém, že reťaz mi teraz šúcha o vodítko prehadzovačky pri spodnej kladke (koliesku) celkom dole z vnútornej starny a tiež hore pri vrchnej kladke (koliesku) z vonkajšej strany, dosť to počuť keď trie kov o kov, už som zúfalý, bol som dať rovnať pätku na ráme, lebo som bol presvedčený, že to bude krivou pätkou, no nepomohlo, prehadzovačka je čisto nová a nevyzerá žeby bol problém v nej, tak isto 9 rýchlostná kazeta je čisto nová aj reťaz 9 rýchostná by mala byť v pohode, meral som ju posúvkou, vyťahaná ešte nie je a všetky komponenty mám Campagnolo, je tam 9 rýchlostné radenie, akurát tá prehadzovačka je 10 rýchlostná, ale vraj by mala pasovať i na 9 rýchlostné radiace systémy, to uvádza na stránkach i oficiálny distribútor Campagnolo http://www.campagnolo-sirer.cz/otazky-a-odpovedi#kompatibilita-prehazovacek tak by to malo sedieť, ale keď pozriem na prehadzovačku, tak to ramienko akoby bolo trochu krivo oproti celému mechanizmu, neviem či to je tým starým rámom, alebo čím, lebo koleso je nanovo vycentrované presne na stred a sedí dobre v ráme, je zasunuté vo vidle na doraz, a je rovno a 9-kolová reťaz vôjde do ramienka prehadzovačky, aj keď trošku tesnejšie, takže to by problém nemal byť.

Popis výbavy:
Rám: Starý oceľový (pôvodne tam bolo 6-kolo)
Radenie: 9 Rýchlostné Campagnolo
Reťaz: 9 rýchlostná Campagnolo
Kazeta: 9 rýchlostná Campagnolo
Zadný náboj: Campagnolo
Kľuky: 9 rýchlostné Campagnolo
Stredová os: Campagnolo štandartná štvorhran pre dvoj-prevodník
Prehadzovačka: Campagnolo Centaur 2012 10 rýchlostná

Poznámka: Akurát ak chcem dať zadné koleso s 9-kolom do rámu, tak musím rukami poriadne veľkou silou roztiahnuť zadnú vidlu, aby tam vošlo, lebo predsa v tom ráme bolo pôvodne len 6-kolo.


Tak prosím o radu čo by som mal spraviť, vyskúšať, nejaký nápad, postreh, za všetko budem vďačný, lebo ma to pekne štve, že mi to nezapasovalo, vopred dík. :)


Naposledy upravil baltimora dňa 27.07.2012 - 18:14:48, celkovo upravené 2 krát.

29.04.2012 - 16:28:57
00
Má niekto nejakú radu ? Bude to starým rámom, že rozťahujem vidlu, alebo čím ?
01.05.2012 - 19:58:02
00
Pravdepodobne sa tým mierne vyosí celá pätka s prehadzovačkou a potom nieje v zákryte s prevodníkmi a reťazou. Niečo podobné som tuším riešil na starom ráme Favorit, aby sa tam zmestil náboj so 7 koliečkovou kazetou. To už je pár rokov naspäť...
01.05.2012 - 21:54:24
00
10sp řetěz je užší možná v tom bude částečně problém,
01.05.2012 - 22:15:07
00
A nejaké riešenie ? 10s reťaz by som i tak nemohol použiť na 9s systém ? mám babrať do novej prehadzovačky a vyhnúť vodítko ?
02.05.2012 - 16:14:45
00
Ak má Kubad pravdu, k čomu sa prikláňam, tak vymeniť reťaz. A keď to nepomôže, tak nový rám.
02.05.2012 - 18:57:21
00
Mal som podobný problém, ale nebudem ho tu rozpisovať. Vyriešil som to tak, že som vložil medzi vodiace kolieska a držiaky ploché podložky. Skrutky som musel vymeniť za dlhšie, čo nebol problém, nakoľko šlo o metrický závit (v držiaku). Kladky viedli reťaz bez problémov.
Ďalším riešením by mohlo byť ... vyhnutie koncovky rámu smerom do osi kolesa samozrejme, aby sa eliminoval zlý uhol. Z obrázku je jasné, že je súčasťou rámu. Ale to chce cit ... najlepšie niejakou pákou a pritom mať opravný uhol furt pod kontrolou. U oceliaka to nebude problém. Ak by niečo prasklo, alebo sa zlomilo, privarí každý garážmajster s CO2.
Ešte jedno riešenie by mohlo byť - vypliesť koleso na užší náboj, pokiaľ taký existuje vhodný na Tvoj rám, aby si tam mohol mať tých 9 pastorkov.
02.05.2012 - 19:21:56
00
Tak asi skúsim toto: V prehadzovačke vymeniť šrúbky za dlhšie a vopchám podložky medzi kladky a ramienka prehadzovačky, už som na to pozeral, sú tam klasické šrúby M5 s klasickým metrickým závitom.

Len neviem či mám dať podložky na obidve strany, alebo len na jednu, kde mi to šúcha z tej vnútornej strany, lebo či by to potom dobre prehadzovalo ak by boli na oboch.

Inak užší zadný náboj na to nie je, takže to vylučujem a taktiež použitie 10s reťaz, lebo na 9 rýchlostný systém, by nepasovala. Pätka bola rovnaná, takže to tiež už je vylúčené.
03.05.2012 - 23:49:15
00
Daj po 2 podložky na obe kladky, aby Ti nevznikali nerovnosti, pnutia, poprípade strhneš závit v držiaku, nakoľko skrutky doťahuješ štandardným Mk.
04.05.2012 - 16:12:30
00
Tak vopchal som podložky s hrúbkou 1 mm z každej strany medzi obe kladky a ramienko prehadzovačky, dal dlhšie šrúby zmontoval a reťaz mi už nešúcha o ramienko.
Prehadzovačka prehadzuje ok, len vyskytol sa nový problém, že z prehadzovačky idú dosť silné zvuky, niečo ako keď vydáva zvuky starý uvoľnený stred, robí to iba na niektorých prevodoch, najviac to počuť, ak mám prehodené na veľkom prevoníku vpredu a vzadu na kazete stredné prevody, nerobí to na všetkých prevodoch, je to veľmi rušivé, neviem čím to je, ale nie je to tým, že je nevyladené prehadzovanie, toto je iný zvuk, také pravidelné klepotanie, čím rýchlejšie krútim, tým je rýchlejšie, taký zvuk som u mojho biku ešte nepočul, neviem čo to robí, čumel som, počúval som, no na nič som neprišiel, neviem. :(
05.05.2012 - 14:11:05
00
Návádzacie koliesko prehadzovačky je v zákryte s danným pastorkom?
Navádzacie koliesko má výkyvnú vôľu?
Ak áno, nechaj to zabehať. Prípadne namastiť kolieska v trecích plochách.


Naposledy upravil heca dňa 05.05.2012 - 19:54:49, celkovo upravené 1 krát.

05.05.2012 - 19:30:46
00
Podložky nebránia voľnému otáčaniu kladiek? (predpokladám, že nie :-) )
05.05.2012 - 19:39:56
00
Tak nepríjemné silné zvuky stále vydáva tá prehadzovačka, dnes som na to pozeral, ale nič som nevyriešil.

A áno, navádzacie koliesko je v zákryte s daným pastorkom, a obidva kolieska majú výkývnú vôľu do bokov a otáčajú sa hladúčko, takže podložky nebránia hladkému otáčaniu kladiek, je to zmontované dobre a pevne, tam by nemal byť problém.

Akurát keď som vybral kladky z novej prehadzovačky, tak neboli vôbec namastené v trecích plochách, neviem či to tak má byť ?, lebo iba na šrúbach bolo trošku oleja, ale tie valčeky v kladkách sú suché a nechal som to tak.

Inak mám trošku krátšiu reťaz asi o 2, 3 články (pôvodne tam bolá iná prehadzovačka stará Shimano 105 s kladkami s menším počtom zubov...), ale to by určite nemalo mať na to vplyv ?
07.05.2012 - 14:28:09
00
Zásadne, opakujem zásadne musia byť vzájomne sa trecie plochy namastené. Dokonca aj plochy,ktoré sú vzájomne stiahnuté (sedlovka-sedlová trubka, lyžiny sedla-zámok sedlovej trubky, a pod.) musia byť potreté vazelínou, aby nevŕzgali :!: Nemastíme len plochy, od ktorých vyžadujeme treciu funkciu - to sú brzdné plochy.
Takže do stredov vodiacích kladiek pekne vprav vazelínu. Nie olej, ale vazelínu. :!:
Že máš kratšiu reťaz ... podľa obrázku by to malo byť oukéj. Ramienko prehadzovačky by malo smerovať kolmo na zem (len neviem pri ktorom prevode :$ ... asi strednom)
07.05.2012 - 18:02:03
00
Tak kladky (valčeky v nich) som premastil vazelínou, ale to nepomohlo, zvuky pretrvávajú a je to iný zvuk, dosť silný, ako by niečo mlelo (lebo pri nenamastených kladkach to skôr píska, vŕzga, ak to ide nasucho).

Optimálna dĺžka reťaze je tá, aby pri prevode vpredu najväčší prevodnník a pri prevode vzadu najmenší pastorok os vedená stredom šrúb kladiek prehadzovačky smerovala kolko k zemi, ja to mám trošku posunuté, keby sa pridali 2-3 články bolo by to ok.

Neviem čo majú znamenať tie zvuky, vyzerá byť všetko ok, až na starý rám, kde by zadná časť mohla byť trošku krivo (predsa bolo tam len 6-kolo) vidla sa rozťahuje, aby mi tam to 9-kolo vošlo, ale pätka je rovnaná, tak neviem, neviem... :(

A keď to budem takto jazdiť, s tými pazvukmi, tak to ako na starej haraburde... :(
08.05.2012 - 11:15:40
00
keyboard_arrow_up