Cauko, snazim sa naplanovat 3-4 dnovu turu niekedy na koniec augusta. Este som na ziadnej nebol takze nemam absolutny odhad vzdialenosti, ktoru si mam na kazdy den naplanovat. Okrem tohto ma napada par dalsich otazok, s ktorymi by mi niekto z vas, skusenejsich mohol pomoct.
Opisem cca moju sucasnu kondicku (aspon pre radovu predstavu). Na mtb jazdim na rovnom asfalte, pp stupanim a zjazdom spat (napr. BA-Biely kriz) priemernu rychlost tak 27-30km/h - no nechodim na dlho vacsinou do 3 hod. Take zvyknem len s minimalnou prestavkou.
Ako viacdnove trasy planujete vy? Napadaju ma taketo otazky:
Spominana vzdialenost na den. Ako ma suvisiet s naporcovanym prevysenim?
Kolko casu je vhodne denne stravit sliapanim? Kolko casu mam ratat na reziu (jedlo, ohen, spanie, fotenie vsetkych somarin po ceste...)?
Ako casto robit pauzy? Su lepsie kratsie a caste (snack, foto), alebo menej caste a dlhsie (ulovit, upiect, zjest medveda)?
Ake nasadit tempo, aby som aj treti den rano vedel postojacky vycurat?
Neviete o zdrojoch, kde by som mohol nabrat viac informacii?
23.06.2014 - 21:03:32
00
najprv skus celodenky, 80-100km potom lepšie odhadneš .. vela záleží aj akým terénom.. ci asfalt či čiste mtb.. daj si hrebenovku karpát a uvidíš čo na den potrebuješ...
idealne je ale do batoha co najmenej ťažkých vecí, inač zažije tvoja riť stredovek :D
23.06.2014 - 23:12:13
00
vsetko je individualne, vyskusaj a uvidis. Lebo ak pojdes podla dakych cisel co ti dakto tu napise tak to takmer isto nebude sediet.

K tym prestavkam, nam vychadza na vylete cca 50:50 slapanie a prestavky. Ked sa ponahlame ze nehceme stat pri kazdej vrbe tak aj tak cca 15 min za hodku je prestavka.

A zalezi aj s kym ides. Ked chodime kempit okolo neusiedlera tak priemerku mame ledva 20kmh. Ked to porovnam s dolomitmi z ktorych akurat idem tak tam sme mali podobnu a to sme davali 1500 vyskovych denne :)

proste sa vezmi a chod. Ked budes chcet zastavit tak zastan, temto take ze nejdes na preteky. Teda urcite nie nad anp.
24.06.2014 - 16:08:13
00
To mi je jasne ze je to vsetko individualne, preto som skor ocakaval relativne cisla :) Ako napriklad tych 50:50 slapanie/prestavky. Pamatam si ked som napr. siel BA-Gabcikovo a spat, tak som si dal akurat kratku pauzu v Gabcikove. Cesta bola v pohode, no neskor vecer som uz nebol stastny - pekne ma boleli stehna. Takym veciam by som sa chcel vyhnut, preto sa pytam.
Takze predbezne mozem ratat tak 8 hodin presuvu, z toho 4hod slapania krat 15km/h = 60km denne, pripadne podla chuti viac.
Ako vravite, skusobne si asi nalozim nejakych 5kg do ruksaku a vyrazim si v sobotu do karpat. Nemenite si sedlo za nejake tazsie a pohodlnejsie na viacdnove tury?
24.06.2014 - 22:04:47
00
60km je kratky výjazd.... treba aspon 100 na celodenku.. tam preveríš svoje možnosti aj kondičku
25.06.2014 - 07:35:34
00
Ano, tym poctom som mal na mysli skor uplne denne minimum, ktore si mozem naplanovat bez ohladu na teren. 60km je na jednodnovku urcite malo.
Spravim to tak, ze pojdem hrebenom karpat a v urceny cas sa otocim a pojdem naspat. Taky test sa mi zda optimalny.
25.06.2014 - 08:29:40
01
Ja sa necíim na to, aby som dával rady v tejto téme, skôr som sa chcel poučiť ja, ale neodpustím si poznámku. Počet kilometrov nie je dostatočný parameter na hodnotenie náročnosti trasy. Treba brať do úvahy prejdené kilometre, nasúpané výškové metre a ešte aj tempo ktorým sa trasa šlape.
25.06.2014 - 08:41:05
00
Ja sa tiež necítim kompetentný radiť, čo sa týka viacdňových výletov.

... ale keďže sa nachádzame v téme "Cyklotrasy, navigácia" ;) , tak by som upozornil na dôkladnú prípravu trasy na základe dobrého mapového podkladu ešte doma pri PC, pokiaľ mám smartphone, alebo outdoorovú navigáciu, tak si nezabudnúť do nej nahrať GPX súbor, atď, atď ...
25.06.2014 - 08:47:36
03
Vsetko zalezi aj od toho ako ides nabaleny. My sme davnejsie tahali na nosicoch aj 16kg zataze, stan, spacak, vybava. A denny limit bol aj cez 100km a to sme isli aj po horach. Kazdy ale vedel na co ma, niekto by tahal aj dalej a niekto uz mal dost. Sprav si najprv jednodenny vylet, nejaky okruh okolo tvojho bydliska, ale tak ze ak nebudes vladat tak sa budes moct nejakou skratkou vratit domov. Proste musis vyskusat sam co zvladnes. A podla toho si planovat dlhsie tury.
25.06.2014 - 14:06:36
00
Ja sa tiež necítim kompetentný radiť, čo sa týka viacdňových výletov.

... ale keďže sa nachádzame v téme "Cyklotrasy, navigácia" ;) , tak by som upozornil na dôkladnú prípravu trasy na základe dobrého mapového podkladu ešte doma pri PC, pokiaľ mám smartphone, alebo outdoorovú navigáciu, tak si nezabudnúť do nej nahrať GPX súbor, atď, atď ...

Ani ja sa necítim kompetentný radiť, ale Lacov príspevok ma zaujal... Kto vie, ako sa plánovali trasy pred takými 20-timi rokmi a viac, keď sme o internete a navigáciách ani netušili, že budú...
25.06.2014 - 20:07:22
01
... papierová mapa, potom také kolečko na rúčke na meranie vzdialeností na tej papierovej mape a vynášanie výšky skrz odčítanie vrstevníc podľa tej nameranej vzdialenosti. Pracné, ale fungovalo to.

Skrátka, oproti dnešku to bola romantika jak sviňa. Ale zase, nikto sa nikde neponáhľal.

Samozrejme, dnes je to lepšie. To je len taká nostalgia. Ľudská pamäť to zlé zvykne vytesňovať.

... ale toto je už mimo tému a s pôvodnou otázkou to naozaj nemá nič spoločné.
25.06.2014 - 20:21:03
00
no romantika to bola, ale zas podla paperovej mapy alebo len dakeho zoznamu dedin sa islo tazsie. trafit sa dalo, len vacsinou ked sa clovek orientoval cedulami pre auta tak skoncil na hlavnych cestach... ale zas bolo daleko menej aut
25.06.2014 - 22:28:08
00
Ja som mal na mysli orientáciu v teréne, nie na asfaltových cestách, kde jazdia autá.
26.06.2014 - 08:38:17
00
v teréne bola jedine papierova turistická mapa.. ked sa nevedelo , zastávka a studium :D
26.06.2014 - 09:32:32
00
Ked sa slape od rana do vecera, okolo 100 km na den je v pohode. Ak chcete chodit po pamiatkach a pod. alebo kazdych par metrov fotit, tak menej. Ak chcete najma slapat, tak to moze byt aj viac. Zastavka v krcme kazdych 20 - 30 km, maximalne po 50. Dlzka zastavky zavisi od ceny piva. Vysoka cena, menej piv, kratsia zastavka. Nizka cena, dobra krcma, pekne prostredie, dobra nalada, atd. dlzka zastavky sa moze predlzit aj neumerne. Ci ?
26.06.2014 - 15:20:28
03
keyboard_arrow_up