Ahojte,
mozno je to sialenost, ale stale mam v hlave myslienku, ze by sme s detmi osedlali nase bicykle cyklotaskami, nabalili sa, a vyrazili smer vychod. Decka toho cez rok moc nenejazdia, ale 50 - 100 km denne zvladaju v pohode. Pred 4 rokmi som s nimi takto vyrazil na cestu Bratislava - Vojka nad Dunajom - Medvedov - Velky Meder - Kolarovo - Komarno - Patince - Komarno. Najazdili sme cez 200 km a deti sa vyjadrili, ze to bola najlepsia dovolenka. Podotykam, ze pred 4 rokmi (v roku 2012) mala dcera 7 a syn 9 rokov a boli v pohode. Tento rok by som chcel nieco podobne zopakovat a pridat na objeme ale najma na zazitkoch. Prejst od jednych starych rodicov k druhym starym rodicom by pre nich bola obrovska vyzva a motivacia. Ale predsa len - je to dost daleko a juzna cesta je jednotvarna a nepoznam tam vela zaujimavych miest a atrakcii. Nechcem s nimi len bicyklovat, ale spojit to s poznavanim Slovenska. Po precitani viacerych prispevkov od Vas ma zacala lakat predstava ukazat im zo sedla bicykla krasu hornatejsich casti Slovenska. Takze teraz radte. Skusili a zazili ste uz niekto nieco podobne? Rady, tipy napady? Za vsetky Vase konstruktivne prispevky som kazdemu uz teraz vdacny.
15.07.2016 - 13:19:56
00
V prvom rade si otestuj, ako decka zvladaju horske priesmyky, ako im vadi zle pocasie a ako si s nimi trufas do serioznej premavky. Lebo je rozdiel ist 200km po rovinke (dole kopcekom) po hradzi alebo opustenych asfaltkach a byt stale hodinu autom od domu. A je rozdiel ist o 2 roky neskor krizom cez republiku, kde je kazdych 15km nejaky kopec a hlavnym cestnym tahom sa na mnohych miestach nevies vyhnut.
Az potom zacni uvazovat o 500+ km tripe natazko.
19.07.2016 - 12:35:37
01
V prvom rade si otestuj, ako decka zvladaju horske priesmyky, ako im vadi zle pocasie a ako si s nimi trufas do serioznej premavky.

Horske priesmyky otestujem, ale prejazdy cez priesmyky chem minimalizovat.
A samozrejme aj serioznej premavke sa chcem vyhnut ako sa len bude dat. Uz nalahko je to riziko ist s deckami po frekventovanej ceste (nebodaj cez sedlo) a oni budu tiez (aspon scasti) nalozeni. Skor by som sa s nimi teda chcel motat prave po tych opustenych asfaltkach a najlepsie po nejakych ucelovych komunikaciach a lesnych cestach. A prave s tymto by som potreboval pomoct.
Zle pocasie nezvazujem - vyrazime, ked bude na 3 - 5 dni pozitivna predpoved a budem dufat, ze sa nezhorsi. Nejaku tu prehanku prezijeme, nie sme z cukru. Ak by sa pocko zhorsilo, da sa ubytovat a vymysliet nahradny program, pripadne riesit presun vlakom.
A tie mety BA - KE, to je taky velky sen. Keby sme dali aj nejaky o dost mensi trip, tak by bolo fajn. Len viem, ze decka su po mne a potrebuju zdolavat vyzvy, cize verzia typu hviezdicove vylety z jedneho miesta ich zrejme az tak nenadchne.
Ale dakujem za dobre mienene rady, skusim sa nad tym zamysliet.

Este niekto s nejakou radou, postrehou alebo tipom, kadial ist?
21.07.2016 - 07:08:17
00
Za 3-5 dni BA-KE s dvoma detmi natazko nedas...
Taktiez sa nevyhnes hlavnym tahom, kedze prave tie idu cez najlahsie dostupne horske sedla. Nech uz pojdes kadekolvek. A motanie po polnych cestach ti to predlzi na dvojnasobok.
Spodkom sa kluckovanim po bocnych cestach pobliz madarskej hranice dostanes tak po Tornalu. Dalej je cesta zarubana. A aj to si stale v uzemi nikoho, bez poriadnej infrastruktury.
21.07.2016 - 09:10:56
00
planoval som si asi pred dvoma rokmi cestu KE - NM.
myslim ze prva vec, co by si mal zacat robit je planovat trasu. od tej sa potom aj odrazia dalsie veci ako cas potrebny na prejazd, narocnost a pod..... ak sa chces vyhnut hlavnym tahom, o to narocnejsie planovanie bude, pretoze musis tie "opustene" asfaltky doslova hladat.
takze s tymto by si mal zacat ako prve.
21.07.2016 - 10:20:46
00
Za 3-5 dni BA-KE s dvoma detmi natazko nedas...

To mi je jasne. Tymi 3 - 5 dnami som myslel prve dni vyletu, ked mam aku taku sancu, ze sa predpoved pocasia (napr. na http://www.shmu.sk) vyplni. Dalsie dni uz to bude o viere, ze sa pocko nezhorsi.

A motanie po polnych cestach ti to predlzi na dvojnasobok.

My sa radsej budeme motat po polnych cestach a pojdeme dvojnasobny cas resp. prejdeme kratsiu vzdialenost, ako riskovat na hlavnom tahu.

Spodkom sa kluckovanim po bocnych cestach pobliz madarskej hranice dostanes tak po Tornalu. Dalej je cesta zarubana.

Presne tak - odtial nic rozumne paralelne s hlavnym tahom nejde. Alternativna obkluka je trasa Jesava - Stitnik - Roznava - Krasnohorske Podhradie - Smolnik - Stos - Medzev - Jasov - Rudnik - Hylov - KE: Nepoznam tu trasu vobec a neviem do akej miery je atraktivna. Intuicia mi hovori, ze moc nie. Ale ked pozeram mapu, tak tych mensich ciest na vychod je minimum. A este mam taku akusi obavu z prejazdu uzemim ciganskych osad. Nie som rasista ani nahodou a ja vyjdem s kazdym, kto chce vyjst so mnou, len niektori "neprisposobivi" su skutocne neprisposobivi. Tak neviem.
22.07.2016 - 09:28:54
00
planoval som si asi pred dvoma rokmi cestu KE - NM.
myslim ze prva vec, co by si mal zacat robit je planovat trasu. od tej sa potom aj odrazia dalsie veci

Ano, presne tak. Tak prave preto som napisal sem, lebo som dufal, ze najdem zopar mozno podobnych nadsencov.
A ty si teda kadial isiel? My sa mozno bude chciet dostat do SNV - tam mam rodinu. BA - KE je len skor taka vizia. A mozno plan do buducnosti. Tento rok sa nevyhybam predstave akehokolvek cyklotripu po SVK.
22.07.2016 - 09:37:20
00
no cestu som si len planoval, no nakoniec to nebolo z casovych dovodov mozne. sen o trase este neumrel, takze raz ked budeme mat konecne dokonceny dom, a nebudem mat v lete co robit :D tak to pojdem.
kazdopadne moja trasa mala ist stredom slovenska - cez pre mna atraktivne casti slovenska. niekde doma by som mal mat aj gpx ulozeny co som si vyrobil, ale niesom si isty. trasa isla asi nejak takto:
KE - GL -Nalepkovo - Hnilec (tam je "skratka" okolo zel trate) - Stratena - Muran - Tisovec - BR - BB (tu som zvazoval aj tazsiu alternativu a to vydat sa smerom na TR) - ZV - BS - Nova Bana - Velka Lehota (to bola zachadzka kvoli tomu aby sa islo mimo hlavnych tahov) - ZM - NR - Radosina - PN -Trebatice - Čachtice - NM.

vsetko som samozrejme planoval co najviac mimo hlavnych tahov, priblizovadlo malo byt trekovy bike, kedze niektore casti isli mimo ciest (napr ta medzi nalepkovom a hnilcom).
kazdopadne - da sa to naplanovat, no treba pri tom (pri mape) trochu posediet a ist kilometer po kilometri - vyuzival som cykloserver. odporucam trasu ukladat po castiach. prvy krat som naklikal celu trasu v asi 800 bodoch a pri exporte mi to zredukovalo na nejake ich maximum a bolo to na dve veci.
22.07.2016 - 10:04:02
00
Jelsava Stitnik Roznava Smolnik Medzev Kosice je kopec za kopcom. A serioznych horskych premii. Tam deti ustves na prvom stupani. Trasa je to pekna, mnoho vyhladov a iba jedna ciganska osada.
SNV je mozno zaujimavy ciel, no stale ides krizom cez pohoria. Jedinu schodnu cestu mimo premavky vidim cez Hiadelske sedlo alebo potom cez Kopanec a okolite sedla smerom na vychod.

Podla mna na to cele ides uplne z opacneho konca. Nevies kam presne, nevies kade, nevies na ako dlho, nevies ako to zvladnete, ale len proste chces nieco sebe (a detom?) dokazovat a prekonavat akesi ciele.
22.07.2016 - 13:35:45
00
keyboard_arrow_up