súhlasím s vami, Karol vďaka a pekné sviatky prajem všetkým cyklistom:) A v Novom roku veľa zdolaných vrcholov prajem:)
23.12.2012 - 18:19:28
00
Robka2 aj tebe co najviac vrcholov v Novom roku. :devil: :angel: :devil:
23.12.2012 - 21:06:43
00
Ďakujem za uznanie priatelia, robím to s láskou. Inak aj vďaka tomuto fóru som získal inšpirácie na ďalšie cyklovrcholy – spomeniem Brts, Pilsko, Pravnáč, Haľagoš, Tribeč... Na knihu je to zatiaľ málo - snáď keď ich bude 100. Sto slovenských cyklovrcholov :D. Dúfam, že do konca roka stihnem pridať aspoň tridsiaty...
Ad Robka2: Ivetka, tiež ďakujem pekne s malou poznámkou: Žiadny vrchol nemožno zdolať, možno ho iba dosiahnuť :)

Prílohy:

CV_kralovka_100.jpg
CV_kralovka_100.jpg 203.4 KiB thumb_up0thumb_down

23.12.2012 - 21:40:13
00
Aj ja sa pripajam, pekna tema, fotky a hlavne postrehy,
tak drzim palce do tej 100vky!
23.12.2012 - 23:08:38
00
Karol, ta to jaka luxusna stranka! Uz to mam v oblubenych. Druhy najhodnotnejsi objav hned po GoogeEarth. Koncia sa nase dilemy a odhady. Dakujeme. :bow: :bow: :bow:
25.12.2012 - 13:26:58
00
Karolko, o tých vrcholoch by sa dalo polemizovať:))
25.12.2012 - 18:46:53
00
Súhlasím, polemizovať sa o tom dá. Radšej sa pokúsim zdolať svoju lenivosť a začnem pracovať na tridsiatom vrchole :)


Naposledy upravil KarolM dňa 27.12.2012 - 09:43:31, celkovo upravené 1 krát.

25.12.2012 - 19:47:06
00
To je pravda. Sú známe prípady expedičných horolezkýň, ktoré dosiahli vrchol už v základnom tábore.

... ale teraz vážne. Vďaka za super tému, Karol.
25.12.2012 - 19:50:08
00
Tretiu desiatku cyklovrcholov uzatvára jeden z najkrajších na Slovensku –čergovský kráľ Minčol. Som rád, že sa mi zoznam cyklovrcholov podarilo do konca roku ukončiť s okrúhlym číslom :)...

MINČOL 1157 m, pohorie: Čergov – cyklovrchol 30

Minčol s nadmorskou výškou 1157 m je najvyšším kopcom pohoria Čergov. Vypína sa na severozápade hlavného hrebeňa (treba upresniť o aký kopec ide, pretože na Slovensku je až sedem Minčolov – viď poznámka 2 na konci). Vrcholová časť je lúčnatá a popretkávaná čučoriedkami. V okolí (zväčša v severovýchodnej časti) sa nachádza národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol, ktorá bola vyhlásená najmä pre vzácnu kvetenu a karpatské lesy. Na vrchole je postavený betónový pylón z 30-tych rokov minulého storočia a unikátny dvojitý turistický rázcestník so všetkým farbami turistických chodníkov. Vrchol je hranicou troch okresov (Stará Ľubovňa, Sabinov a Bardejov). Zároveň je významným európskym rozvodím medzi Baltským (Severným) a Čiernym morom. Juhovýchodne pod vrcholom vo výške 1040 m pramení rieka Topľa (s dĺžkou 130 km 11. najdlhšia rieka na Slovensku).
Z vrcholu sú nádherné výhľady, vidno Vysoké Tatry (vzdialené 56 km), Kráľovu hoľu (73 km), poľské Beskydy a ďalšie okolité pohoria. Za dobrej viditeľnosti vidno na SZ aj kráľovnú Beskýd Babiu horu (112 km), na SV Wielku Rawku v Bieszczadoch (116 km) a na východe ukrajinské Karpaty vzdialené vyše 150 km. Škálu výhľadov možno preskúmať cez výhľadovú panorámu. Na západ sú lepšie výhľady z neďalekého 600m vzdialeného predvrcholu vo výške 1132 m (je tu postavený veľký drevený kríž na počesť návštevy Jána Pavla II. v Košiciach, Prešove a Levoči v roku 1995).

Na Minčol sa dá dostať zo všetkých svetových strán: Výstupových ciest (či chodníkov) vhodných pre bicykel je spolu 10, čo z hľadiska počtu asi predstavuje slovenský cyklovrcholový rekord. V závere sa výstupové cesty zbiehajú, takže na samotný vrchol vedú už len tri cesty: od JV, SZ a, SV. Niektoré cesty sú pre bicykel hodne náročné a občas treba potlačiť, tie najkrajšie sú však plne vyšliapateľné v sedle bicykla. Ale poďme pekne po poriadku a prejdime postupne minčolovské „cyklovýšľapy“ z rôznych východísk (ktoré som buď osobne prešiel, alebo som získal o nich informáciu z hodnoverného zdroja). Začnime podľa mňa najkrajšou východnou, vedúcou po hrebeňovke a cez juh v smere hodinových ručičiek sa presunieme naspäť na východ. Poznámka: Pre lepšiu prehľadnosť som cesty označil číslami a pomenoval názvami, ktoré sa mi javili ako vhodné.

Cesta 1: Východná hrebeňová - východisko sedlo Priehyby 815 m

Krásna prístupová trasa po hlavnom hrebeni Čergova (zároveň modrá TZ) - parametre 9,5 km, prevýšenie + 610 m. Na cestu sa napájajú v sedlách hrebeňa ďalšie prístupové cesty (2,9,10).
Do sedla Priehyby, ktoré je najnižším bodom čergovského hrebeňa, sa dá dostať z troch strán:
1. z východnej od chaty Čergov cez kopec Čergov po hlavnom čergovskom hrebeni (10 km, + 400 m); 2. lesnou asfaltkou od juhu z Majdanu (4 km, + 280 m) alebo 3. od severu z Livova (5 km, + 300 m).
Odporúčanie: Pokiaľ by ste vystupovali do sedla cez Majdan a Ľutinu, zastavte sa v Espresse u Reviľčaka. Pali Falat tu čapuje najkvalitnejší mok na celom Šariši :).
Cesta 2: Južná - východisko Hanigovce 533 m
Po zelenej TZ, ktorá sa napája na modrú hrebeňovku (cestu 1) v sedle Ždiare (792 m), odkiaľ je na Minčol 4 km s prevýšením 300 m. Parametre trasy po sedlo Ždiare: 6,2 km, prevýšenie + 300 m.
Cesta 3: Sokolia - východisko Kamenica 501 m
Príjemná plynulo stúpajúca cesta Sokolou dolinou popod špicatú Sokoliu skalu, ktorá sa serpentínami dostane vo výške 930 m v lokalite Suchá 1045 na modrú TZ vedúcu na vrchol z Kyjova (cesta 4). Potom stále po modrej značke cez sedlo pod Minčolom 1090 m až na vrchol (záverečný úsek zo sedla je strmý, lepšie je ho obísť po ľavej (severnej) traverzovej ceste pod vrcholom, ktorá sa napája na cestu 1 asi 300 m JV od vrcholu). Parametre trasy: 9,4 km (obchvatom), + 660 m prevýšenie.
Cesta 4: Lyžiarska modrá - východisko Kyjov 673 m
Po lesnej ceste (zároveň modrá TZ), na ktorú sa v lokalite Suchá napája cesta 3. Veľmi častá a pomerne krátka výstupová trasa. Používa sa najmä v zime pri nástupe na lyžiarsky prechod hrebeňom Čergova. Parametre trasy: 5,5 km, + 500 m.
Cesta 5: Západná žltá - východisko Šarišské Jastrabie 590 m
Po žltej TZ cez Minčolík (1025 m), niektoré úseky sú strmé a treba tlačiť. V lokalite pod Hriňovou horou je možné strmý úsek medzi 870 mnm - 970 mnm obísť zvážnicami (podľa mapy lesných ciest). Vhodnejšie ako zostupová trasa. Parametre trasy: 7,3 km, + 580 m.
Cesta 6: Dlhá zelená - východisko Čirč 510 m
Po zelenej TZ, najprv mierne dlhou dolinou potoka Soliská, potom strmšie cez priehybu Uhliská (napojenie na červenú TZ - cesta 7) - treba aj tlačiť. Vhodnejšie ako zostupová trasa. Parametre trasy: 11,6 km, + 660 m.
Cesta 7: Severná červená - východisko Obručné 663 m
Po červenej TZ cez Sedlo pod Dlhou a Malý Minčol (1054 m), za Javorinou sú dve klesania. V sedle Uhliská napojenie na cestu 6. Málo používaná cesta, miestami zarastajúca - vhodnejšie na zostup. Parametre trasy: 10,7 km, + 570 m.
Cesta 8: Severná žltá - východisko Lenartov 477 m
Po žltej TZ dolinou Večného potoka (v závere občasné tlačenie) cez sedlo Hajduška (996 m) s napojením sa na cestu 7 na Malom Minčole (vzdialený od Minčola 3,4 km). Parametre trasy: 10,5 km, + 710 m.
Cesta 9: Livovská direttissima - východisko Livovská Huta 669 m
Na rázcestí pri kostole odbočiť vľavo na lesnú asfaltku a stále rovno popri potoku Ždiarik až do sedla Ždiare (vzdialenosť 3,3 km) s napojením sa na cestu 1. Poznámka: Po 1,9 km odbočuje vpravo cesta dolinou prameňa Tople, ktorá však končí pod hrebeňom vo výške 970 m.
Cesta 10: Hradská - východisko Livovská Huta 625 m
Dolinou Hradského potoka (odbočka 1,2 km pod Livovskou Hutou na juh) po asfaltovej ceste. Na jej konci strmo vpravo hore na lesnú cestu a ďalej serpentínou až na čergovský hrebeň v lokalite Čopková (na mapách aj Uhlisko) medzi kopcami Forgáčka a Dvoriská (lúčny terén s pekným dreveným prístreškom).

Poznámka 1: Pokiaľ by sa brali do úvahy tri možné výšľapy do sedla Priehyby, tak počet výstupových ciest bude presne tucet. A navyše: okrem opísaných ciest je reálna možnosť existencie aj inej minčolovskej „cyklocesty“ (t.j. s minimálnym tlačením). Najmä na južnej strane je totiž hodne lesných ciest, z ktorých niektorá má možno vhodné pokračovanie až na hrebeň. Doplnenia a upresnenia výstupových trás sú vítané.
Poznámka 2: Sedem slovenských Minčolov. Okrem šiestich tu uvedených existuje ešte siedmy Minčol (972 m) v Bukovských vrchoch pri Runine v okrese Snina.
Foto z cyklotúry

Jednou vetou: Kopec s nádherným kruhovým výhľadom a množstvom zaujímavých prístupových ciest.
Náročnosť výstupu (od 1 do 9): 6

Prílohy:

CV_mincol_map4--.JPG
CV_mincol_map4--.JPG 201.88 KiB thumb_up0thumb_down

CV_mincol_pohlad-z-hrebena-bachurne+.JPG
CV_mincol_pohlad-z-hrebena-bachurne+.JPG 86.41 KiB thumb_up0thumb_down

CV_mincol_cesta3-sokolia.jpg
CV_mincol_cesta3-sokolia.jpg 204.62 KiB thumb_up0thumb_down

CV_mincol_vychodna-hrebenovka-pod-predvrcholom-s-krizom.jpg
CV_mincol_vychodna-hrebenovka-pod-predvrcholom-s-krizom.jpg 158.33 KiB thumb_up0thumb_down

CV_mincol_na-vrchole.jpg
CV_mincol_na-vrchole.jpg 403.21 KiB thumb_up0thumb_down

CV_mincol_na-vrchole-vzadu-tatry-.jpg
CV_mincol_na-vrchole-vzadu-tatry-.jpg 191.41 KiB thumb_up0thumb_down

28.12.2012 - 21:26:05
01
Ďalšou výstupovou trasou, je výšľap po lesnej ceste za Kyjovom okolo potoka Hradlová. Po tejto trase som išiel tohto roku prvý raz. Je to pekný pohodový výšľap. Tlačiť som musel asi 10m na hrebeni, po starej modrej značke ale nabudúce skúsim záver zmeniť. Na konci stúpania v poslednej zákrute je zvažnica, po nej by sa spomínaný výšvih mal dať obísť. Začiatok a koniec trasy je zhodný s trasou č. 3, po ktorej zvyčajne na Minčol jazdím.
Niekedy v budúcnosti by som chcel skúsiť niečo nové a po lesných cestách za Kyjovom vystúpať na hrebeň pred Minčolíkom (Žltá tur. značka).
Tu je výstupová trasa cez Kyjov + hrebeňovka: http://www.cykloserver.cz/f/03f6106264/
29.12.2012 - 20:20:39
00
Dnes výšľap na kráľa cyklovrcholov Volovec, z ktorého boli kráľovské výhľady. Chata pod Volovcom bola tentoraz otvorená, avšak naďalej chátra. Šiel som pešo s manželkou a veľmi som sa zahanbil:), keď sme stretli bajkera. Bol nim Tony z Rožňavy (ročník 1948!) Klobúk dole!

Prílohy:

CV_volovec_chata-pod-volovcom-.jpg
CV_volovec_chata-pod-volovcom-.jpg 228.85 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_zapadna-panorama_2012dec.JPG
CV_volovec_zapadna-panorama_2012dec.JPG 160.52 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_pohlad-na-kralovu-holu_2012dec.jpg
CV_volovec_pohlad-na-kralovu-holu_2012dec.jpg 211.23 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_pohlad-na-tatry_2012dec.jpg
CV_volovec_pohlad-na-tatry_2012dec.jpg 255.42 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_pohlad-na-slovensky-kras_2012dec+.JPG
CV_volovec_pohlad-na-slovensky-kras_2012dec+.JPG 35.63 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_tony-z-roznavy_2012dec.jpg
CV_volovec_tony-z-roznavy_2012dec.jpg 229.73 KiB thumb_up0thumb_down

CV_volovec_pohlad-na-rudohorie_2012dec+.JPG
CV_volovec_pohlad-na-rudohorie_2012dec+.JPG 55.22 KiB thumb_up0thumb_down

29.12.2012 - 20:30:30
00
Ked uz je tu ten nas Mincol, tak pridam nieco aj ja:
1. cesta dolinou prameňa Tople, ktoru spominas v ceste 9 nie je nepouzitelna. Po 200 metroch z nej odbocuje vpravo nespevnena lesna cesta, ktorou sa da s minimom tlacenia vysliapat na luky a napojit sa na zltu z Livovskej Huty na Lazy a nasledne na modru na Mincol.
2. Zlta znacka z Livovskej Huty je jazditelna tiez. Takze od kostola napravo a potom dolinou Krizovskeho potoka. Tam zlta odbocuje prudko nalavo. Treba ist ale dalej rovno okolo potoka a potom po spevnenej lesnej ceste nalavo (aj ked ta cesta postupne zarasta, stale sa tam da ist lepsie, ako priamo po zltej). Nou sa napojis opat na zltu a tej sa uz potom treba drzat. Najstrmejsie nezjazdne useky su tak obidene.
A este Čirčianske trasy:
3. Zelena je asfaltova nuda ukoncena prudkou tlacenicou. Alternativou je v Circi ist okolo potoka Olsavec (bonusom je prejazd ciganskou osadou - zatial s nimi problemy neboli, aj ked som bol sam. Pekne pozdravit, oni odzravia a nie je problem). Za osadou a ich futbalovym ihriskom lesnou cestou vlavo sa da vystupat ku kote 801 (nema meno) a dalej po hrebeni na Obrančak (887) az sa napojis na zltu zo Sarisskeho Jastrabieho.
Príloha:
Circ.JPG
Circ.JPG 242.64 KiB thumb_up0thumb_down


4. A kto chce z Circa ist trocha dlhsou cestou (ale o to narocnejsou :rofl: ) moze ist ku kostolu pod lesom nad dedinou, kde organizuju pute a pokracovat spevnenou lesnou cestou po krizovej ceste az ku kaplnke. Cesta pokracuje dalej po krasnom bocnom hrebeni az do sedla pod Dlhou. Tam uz pokracujes cestou c. 7.
Pri kaplnke sa dozviete, preco ju vlastne domaci postavili a ci to pomohlo. Zaujimava stara legenda. Viac vam neprezradim. :shake:
Príloha:
Circ1.JPG
Circ1.JPG 141.26 KiB thumb_up0thumb_down

29.12.2012 - 22:26:51
00
To na akej mape/stránke sú takto vyznačené lesné cesty (predpokladám)?
29.12.2012 - 22:57:14
00
Mapy vytvorene cez MOBAC. Kombinuje dva zdroje dat - napr. cykloatlas a mapy lesnych ciest. V tejto teme je vsetko popisane. Kvalita a zjazdnost danych lesnych ciest ale prudko zavisi od ich spravcu.
29.12.2012 - 23:03:00
00
Uf, na dlhé čítane a kto vie, či to pôjde aj na Ubuntu. Mrknem na to neskôr, čakal som link na nejakú mapovú stránku :lol: ale aj tak dik :y:
29.12.2012 - 23:08:29
00
keyboard_arrow_up