Mapsource od verzie 6.14 začal celkom slušne deformovať zobrazenie máp, v závislosti od polohy ich deformuje na výšku. Správne je mapa vykreslená iba pri krajinách okolo rovníka, ale trebárs taký Island je už pomerne nepoužiteľný, odhad vzdialeností je nemožný. Týka sa to aj Slovenska, ale tú mapu tu nemám nainštalovanú.
Príloha:
Komentár súboru: Vľavo zobrazenie z Mapsource 6.123, vpravo z 6.141.
Mapsource.jpg
Mapsource.jpg 65.03 KiB thumb_up0thumb_down


Nie som schopný vygooliť na to nijaký hotfix. Viete niekto, čo s tým?

Ak nie, nemá niekto verziu 6.137, čo je posledná verzia Mapsource s "klasickým" zobrazením mapy? Keby ste mi ju mohli niekam hodiť, bol by som vďačný...
01.02.2010 - 10:48:55
00
Nie som schopný vygooliť na to nijaký hotfix.

Hotfix neexistuje, pretože to nie je chyba, ale vlastnosť. Garmin jednoducho od istej verzie MapSource zmenil projekciu mapy.
Viete niekto, čo s tým?

... odporúčam sa s tým zmieriť, pretože MapSource 6.13. a nižšie nepoznajú nové mapy v NT formáte. Existuje síce spôsob, ako ich konvertovať do starého formátu, to je však na uvážení každého, či si na to trúfa a či si to bude takto komplikovať.
01.02.2010 - 14:26:42
00
Kedysi v praveku som absolvoval zopar prednasok z topografie. Bude to valcova projekcia. UTFG Cim dalej od rovnika tym vacsie skreslenie. Ide o problem premietania z gule t.j. zemegle na plochu t.j. mapu.
01.02.2010 - 16:00:55
00
jj... a valcovka sa samozrejme najľahšie oprogramuje... najjednoduchšie rovničky
01.02.2010 - 18:01:49
00
Skúsim to dať na pravú mieru.

Starý MapSource používal projekciu MERCATOR. Mercator je cylindrická, čiže valcová projekcia, kde ten valec je "opásaný" okolo rovníka.

Nový MapSource používa geografickú projekciu (LATITUDE/LONGITUDE). Mimochodom, je to tiež valcová projekcia (ten valec je takisto "opásaný" okolo rovníka). A tá je v horizontálnom smere v našich zemepisných šírkach tak pretiahnutá, čo sa wawrikovi (alebo wawrikowi ?) nepáči.

Prílohy:

Komentár súboru: Projekcia LATITUDE/LONGITUDE.
Latitude-Longitude.jpg
Latitude-Longitude.jpg 94.82 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Projekcia MERCATOR.
Mercator.jpg
Mercator.jpg 95 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Projekcia LATITUDE/LONGITUDE.
LATITUDE-LONGITUDE.jpg
LATITUDE-LONGITUDE.jpg 72.76 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Projekcia MERCATOR.
MERCATOR.jpg
MERCATOR.jpg 107.2 KiB thumb_up0thumb_down

01.02.2010 - 20:47:55
00
Projekcia "LAN/LOT" sa nazyva aj spherical mercator.
Obe projekcie su valec dotykajuci sa zeme okolo rovnika. Rozdiel je ten, ze spherical mercator je pravidelna stvorcova mriezka LON/LAT. Tuto projekciu presadil Google Maps. Preto su oblasti blizsie k polom natiahnute horizontalne.
Pri mercator nie su na mape vzdialenosti medzi 2 susednymi rovnobezkami vzdialenymi 1stupen zemepisnej sirky vzdy rovnake, ale zvacsuju sa smerom k polom (je to vlastne spherical mercator natiahnuty vo vertikalnom smere). Tymto sa zachova tvar (Island nie je placaty), len dojde k zvacseniu plochy uzemia pri poloch (Gronsko je na mape vacsie ako Juzna Amerika, co ale nie je pravda). http://content.answers.com/main/content/img/ahd4/A4merprj.jpg

LAN/LOT suradnice su sice len dve suradnice, ale urcuju polohu v 3D svete. Su to uhly vyjadrujuce polohu lubovolneho bodu na zemuguly reprezentovanej jej elipsoidnym modelom WGS84 (elipsoid ma 5 parametrov: x,y,z stred, polomer a splostenie). Parametre elipsoidu sa nazyva map datum. V kartografii sa pouzivaju sa aj ine elipsoidy, ktore ale su referencovane k elipsoidu WGS84, pricom referencia odchylky moze byt tusim az 7 paramerova (5 uz spominanych parametrov + 2 parametre na definovanie uhloveho naklonu os x,y,z oproti WGS84).
02.02.2010 - 07:29:47
00
Hotfix neexistuje, pretože to nie je chyba, ale vlastnosť. Garmin jednoducho od istej verzie MapSource zmenil projekciu mapy.

Toho som sa bál. Je to škoda, lebo pri tej novej projekcii sa fakt mizerne odhadujú vzdialenosti... Miesto 3 centimetre napravo od aktuálnej polohy je oveľa bližšie ako miesto 3 centi nahor.

Chvalabohu zatiaľ nemám žiadne mapy pre nový formát Mapsource, tak ma to dočasne netrápi. Potom si ich asi začnem radšej konvertovať.

2All: Vám ten druhý spôsob projekcie nevadí? Aké má pre bežného smrteľníka výhody?
03.02.2010 - 10:10:36
00
Na meranie tam mas pravitko - nastroj kde si vyklikas a v dolnom stavovom riadku pozres vzdialenosti ake chces.
Nase konciny pri prislusnej mierke nie su nejak extra postihnute, ale islandanov to asi netesi. Ale zasa mapsource ma svoje hlavne funkcie niekde inde... a hlavne je to aj o zvyku.
03.02.2010 - 12:23:27
00
Vám ten druhý spôsob projekcie nevadí?


Nevadí, ja som si trasy vždy plánoval aj vyhodnocoval v OziExploreri.
04.02.2010 - 08:37:56
00
Nevadí, ja som si trasy vždy plánoval aj vyhodnocoval v OziExploreri.

Tak tak. Dnes su nastroje, ktorymi si mapy do OziExplorera vyrobis zadarmo z online map. Online mapy su vacsinou v projekcii Mercator, ktora zachovava uhly, takze kruh je kruhom. Ozi vie zobrazit GPX track, naklikany track vies ulozit ako GPX. Najnovsia verzia OZiExplorera PC podporuje aj priamu komunikaciu aj s najnovsimi modelmi navigacii Garmin.

Na pracu s trackmi a citanie/zapis GPX staci aj trial verzia, na pracu s bodmi a priamu komunikaciu s Garmin zariadenim treba registrovanu verziu.
04.02.2010 - 10:42:17
00
Trosku reklamy :)
Alebo mozes planovat online: gps-navigacia-mapy/cmaps-online-vizualizacia-editacia-gps-tras-t22171.html
04.02.2010 - 12:56:34
00
2PaloTT: Ako vždy, perfektná robota :y:

Len na vysvetlenie - plánujem dovolenku na Islande. Auto, turistiku aj bajk. V garminovskej mape, ktorá je na nete (a je dokonca zdarma), sa to robí ozaj dobre, je tam všetko podstatné, najmä brody pre auto sú pomerne aktuálne. Zatiaľ som nenašiel nič lepšie, a ten zlý odhad vzdialeností mi vadil. Ale už som zohnal verziu Mapsource 6.137, tam je zobrazenie OK a už sa mi chvalabohu nedarí naplánovať si 150-kilometrový oddychový výjazd na bicykli :D

Ale na trasy v SK je Paľov web fakt veľký pomocník. Veľmi sa mi páči nalinkovanie tvojich trás rovno na zobrazenie v online mape a možnosť stiahnutia v GPX formáte. Dokopy tri kliky. Jednoduché, účelné, zmysluplné, a človek k tomu nepotrebuje vysokú školu navigačnú ako pri Mapsource :-)
05.02.2010 - 11:04:27
00
Náhodou som si nainštaloval najnovší Mapsource 6.16.3 a zdá sa, že sa vrátili k pôvodnej projekcii - 3 cm na sever aj 3 cm na východ znamená rovnakú vzdialenosť v skutočnosti...

Je to naozaj tak alebo sa mi to len tak kreatívne "zblblo" pri updatovaní? V changelogu neviem zmenu projekcie identifikovať...
02.05.2011 - 14:19:35
00
Opravili to uz pred par mesiacmi.
02.05.2011 - 16:23:25
00
vie mi niekto poradit najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie , ako si ako uplny lajk co najjednoduchsie vytvorim trasu? vopred vdaka.
12.08.2011 - 20:56:31
00
keyboard_arrow_up