...nazdarek bikeri...potreboval by som od vás pomoc pri kúpe cyklopočítača...chodím nie len po okolí kde bývam ale aj všade na okolo a ešte trocha viac...a tu nastáva problém, že nie vždy viem nájsť tu správnu cestu, po lesíku a tak.....preto by som potreboval nejaký cyklopočítač ktorý by v sebe ukríval GPS a cyklotrasy a atď...proste aby som vedel kam mám ísť a kde práve som...cenovú kategóriu nedávam...ale nemusíte mi tu dávať vecičky za 800€...hehehehehehe....chcem niečo hlavne spoľahlivé a s dobrou výdržou batérie-chodím túry aj na celý deň....tak teda by som poprosil vaše tipy, rady, nápady.....dikes.... ...a ešte aby to malo samozrejme tú klasiku: najazdené km, rýchlosť atď...
18.08.2011 - 21:35:12
00
Kukni sem:
http://www.gpsforum.sk/index.php/topic,4462.0.html
19.08.2011 - 00:36:28
00
myslim ze toto uplne splna tvoje poziadavky: http://www.hej.sk/mobily-mp3-gps/obchod/1365209/garmin/garmin-edge-800-sk-topo-010-00899-01-/?kampan=257#utm_source=heureka.sk&utm_medium=srovnavac Aj cena uz ide pekne dolu oproti minulemu roku.
19.08.2011 - 10:42:17
00
332€ za SK topo su vyhodene peniaze. Za 200 si kupis Holux Funtrek 130 pro a mapy si donho das cez Mobac ake chces. BTW: Dnes vysiel na nase ziadosti z fora Oziexplorer prave pre Funtrek, takze uz ide aj kompas. Vsetko je vo vyssie uvedenom fore. Treba iba citat. Ale kto chce silou mocou Garmin, ma ho mat. Kedysi tu nic ine nebolo, tak to malo logiku, ale dnes? Ja som mal Garminy 3, kym som presiel na Holux. Je to totiz o slobode. Teraz tam naladujem co chcem a niesom uz obmedzovany kadejakymi znackovymi produktami, ktore stoja za prd. Myslim hlavne mapy.
19.08.2011 - 22:49:15
00
duanj, tu ti davam za pravdu. Mam aj ja jedneho a su to vyhodene peniaze. Topo mapa je k nicomu, PC aplikacia bola bez mapy, ze si ju mam udajne dokupit, podpora velmi slaba, arogantna......no proste katastrofa.
20.08.2011 - 17:20:54
00
...a čo poviete na toto????....http://www.datart.sk/katalog/GPS-navigace-GARMIN-EDGE-800-HR-CAD-Sk-Topo.html
20.08.2011 - 17:42:43
00
Garmin Edge 800 ti tu už radil lakko. Ak sa pre neho rozhodneš, tak by som ho kúpil radšej tu: http://www.presne.sk/garmin-edge-800-hr-cad-sk-topo-p2933 V januári som u nich kupoval Garmin Oregon 450, je to spoľahlivý obchod, za ktorým sú ľudia prevádzkujúci aj najlepšie fórum o GPS-kách na Slovensku ( http://www.gpsforum.sk/ ). Ušetríš 77 € (na tú solárnu nabíjačku ako darček sa môžeš vykašľať, je to blbosť).

Garmin Edge 800 by som ti odporučil aj ja, pokiaľ si športovec, ktorý si buduje výkonnosť a potrebuje niečo, čo mu v tom pomôže. A ak tým prístrojom chceš nahradiť aj cyclocomputer. A chceš niečo aj na meranie tepu. Treba si však uvedomiť, že pokiaľ v klasickom cyclocomputeri meníš baterku tak raz za rok, tu budeš nabíjať skoro pred každým výjazdom (majitelia Edge 800 nech ma opravia, keď to nie je celkom tak). K Edge 800 dostaneš aj mapu Slovakia Topo 3 (pôvodne "nic moc" mapa sa doplnením transparentnej vrstvy lesných ciest dá veľmi-veľmi vylepšiť: viewtopic.php?f=22&t=25441&view=unread#unread ). Do Edge 800 sa po jednoduchom patchnutí firmware dajú nahrať aj veľmi dobré rastrové mapy v JNX formáte ( viewtopic.php?f=22&t=25455&view=unread#unread ), ktoré si jednoducho dokážeš vyrobiť programom MOBAC ( gps-navigacia-mapy/sasplanet-a-mobac-dva-programy-na-jednoduchu-vyrobu-map-t24405.html ).

Z tvojho prvého príspevku však vyplýva, že sa chceš nechať hlavne navigovať (to je aj môj prípad). Potom nepotrebuješ cyclocomputer, ale navigáciu. Ja mám na riadidlách klasický cyclocomputer (HAC 4), ktorý mám na každom výjazde (nemusím sa oň starať, akurát dvakrát ročne vymením baterku). Keď potrebujem navigáciu, tak si na predstavec pripnem Garmin Oregon 450. Je to outdoorová navigácia a používa "tuškové baterky", ktoré si ľahko vymeníš. To by som odporúčal aj tebe.Mapa sa dá podobne ako v Edge 800 doplniť vrstvou lesných ciest NLC a podobne tiež sa doň dajú nahrať rastrové mapy (ja používam výhradne rastrové - sú podrobnejšie a krajšie).

Môžeš tiež rozmýšľať nad Holux Funtrek 130 , ako ti radí dunaj. Je to tiež outdoorový prístroj, aj keď s o stupeň nižšou odolnosťou ako má Oregon 450 (IPX6 oproti IPX7). Nie je to však zlá voľba, tá odolnosť je dostačujúca. Pôvodné mapy sú síce tiež "nic moc", ale môžeš si do neho dokúpiť (cca 30 €) a doinštalovať program OziExplorerCE 2 a programom MOBAC (už som ho spomínal) si preň vyrobíš veľmi dobré rastrové mapy. Predpokladom je mať nejaké počítačové zručnosti. Nevýhodou Holuxu (ale aj Edge) oproti Oregonu je, že nepoužíva "tuškové baterky. U zariadenia na tuškové baterky nehrozí, že zistíš pred výjazdom, že batéria je vybitá a ty musíš výjazd o 4 hodiny odložiť, kým sa ti nabije. Tuškové oproti tomu už nejaké za chvíľu zoženieš. Nehovoriac o viacdenných alebo dlhších výjazdoch s obmedzenou možnosťou nabíjania.

Ja osobne by som si na tvojom mieste nechal na riadidlách klasický cyclocomputer a na navigovanie by som si kúpil Oregon 450. Ak by som chcel ušetriť 90-100 €, tak by som kúpil Holux Funtrek 130 a "doma by som si ho dorobil" (ak si však budeš kupovať naviac program OziExplorer, ušetríš o 30 € menej). Dosť by ma však mrzelo, že nie je na "tuškové baterky".
20.08.2011 - 18:49:40
00
Laco, tuzkove baterky su uz preziok. Holux pouziva Litium iontovu baterku z Nokie BL-5C, ktora stoji do 10€. Ma vyse 1000mAh. Co poznam ludi s tuzkovkami, vsetci to nabijaju, takze s tym maju akurat nevyhody: Vysoka hmotnost, velke rozmery, pripadne samovybijanie, oxidacia a pod. podla typu. Vacsinou sa to neda dobijat priamo v pristroji, tak to treba este aj vyberat.
Ked uz si na konci sveta, kde nic ine ako AA nepomoze, da za 2€ kupit nabijacka, kde vlozis tuskovku a pripojis cez USB a tu tuskovku to vcucne a Li-Ion sa dobije. BL-5C je uplne mala a plocha a vazi nic. Kontakty su na rozdiel od tuskoviek pozlatene, cize ziadne oxidy.
20.08.2011 - 20:33:32
00
Ahojte! Tiež by som potreboval poradiť. Nevyznám sa, čítam fóra, ale mnohému nerozumiem. V prvom rade mi nie je jasné či by mi stačil môj iPhone 3GS, alebo sa mám zamerať na Edge 800 či niečo podobné. Ide mi hlavne o cykloturistiku (aj mimo Sk) a preto chcem niečo s výdržou niekoľko dní.

Mohol by som výdrž v iPhone aj v Edge 800 riešiť externou baterkou, napr. 5000 mAh? A dá sa navigácia cez iPhone porovnať s Edge 800?
20.08.2011 - 21:08:54
00
Iphone (okrem softwareovych avantur) ma hlavnu nevyhodu, ze sa neda poriadne upnut na bike. To nehovorim o krehkom zadnom plaste e extremne tenkom skle - digitizer, ktory velmi rad praska. Vodotesnost vraj je, lebo kamosovi padol do vane a vraj este svietil:-) Tiez cena nie je zanedbatelna, cize myslim, ze na tresnutie o strom az premrstena:-)

Na niekolkodnovu vydrz existuje akkupack, alebo aj toto za 1,80€:
http://cgi.ebay.ph/Portable-Emergency-Cellphone-Battery-Charger-Maroon-/280442913243

Este tu sa nejaki cinania predbiehaju:
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=emergency+battery+charger&_sacat=0&_odkw=emergency+charger&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313
20.08.2011 - 21:14:05
00
Ahojte! Tiež by som potreboval poradiť. Nevyznám sa, čítam fóra, ale mnohému nerozumiem. V prvom rade mi nie je jasné či by mi stačil môj iPhone 3GS, alebo sa mám zamerať na Edge 800 či niečo podobné. Ide mi hlavne o cykloturistiku (aj mimo Sk) a preto chcem niečo s výdržou niekoľko dní.

Mohol by som výdrž v iPhone aj v Edge 800 riešiť externou baterkou, napr. 5000 mAh? A dá sa navigácia cez iPhone porovnať s Edge 800?


Dá sa navigovať aj pomocou smartfónu. Existujú aplikácie pre navigáciu v aute aj pre turistickú navigáciu. Mám skúsenosti s Windows Mobile aj s Android smartfónmi. Navigovať to vydrží tak max. do 8 hodín. iPhone nepoznám, ani žiadnu navigáciu preň. Ale bude to tam asi podobné. V každom prípade však takýto telefón na riadidlá bicykla podľa mňa nepatrí, aj keď existujú rôzne (aj odpružené) držiaky. Čisto teoreticky: tá 5000 mAh batéria by ti vydržala navigovať tak do 24 hodín. Napájanie, alebo nabíjanie mobilu počas jazdy na bicykli by som neodporúčal. Mnohí, čo to skúšali, prišli o USB konektor (v mobile alebo aj v outdoorovej navigácii Garmin) a riešením bol len servis. Otrasy dokážu divy a rezonancia dokáže "urvať" aj pevnejšie kontakty. Čiže záver je, že mobil na riadidlá bicykla nie.

Na riadidlá patrí na to určená outdoorová navigácia. Ale ani tú nie je možné kvôli spomínanej mechanickej rezonancii počas jazdy napájať cez USB port. V tvojom prípade, keď sa jedná o viacdňové tripy pripadá do úvahy niečo, čo používa bežne dostupné tuškové baterky. Zo sebou by som zobral niekoľko sád nabíjacích s nabíjačkou a v prípade potreby by som si hocikde kúpil pár jednorázových alkalických.

Ako vhodné prístroje by som videl Garmin Oregon 450, Garmin Dakota 20 a z tých drahších Magellan Mobile Mapper 6 alebo Garmin Montana. Všetky majú možnosť používať tuškové baterky.
20.08.2011 - 21:46:15
00
Ďakujem za rady.
Z iPhonom na predstavec som si to vymyslel nejako takto:
http://www.dealextreme.com/p/protective-folding-leather-case-for-iphone-3g-3gs-black-42439
Sú to plastové koľajničky s tvrdým dnom v koži. Používam to mimo biku, je to výborná ochrana.

Mám nejakú čínsku baterku iPower 2200 mAh. Už som doma iPhone cez ňu skúšal dobiť, išlo to do plna. Ale ak za jazdy pri otrasoch mi môže odísť konektor, nebudem to skúšať. Ale cez noc by sa tak snáď dobíjať dalo, nie? A myslím týmto i na Edge. Ten som si už vysníval a chvíľu potrvá, kým zájdem do Dakoty či Oregonu.


Naposledy upravil Latanka dňa 21.08.2011 - 11:58:24, celkovo upravené 1 krát.

20.08.2011 - 22:24:32
00
A aky soft chces na tom prevadzkovat? A hlavne s akou mapou? Kazdopadne nebudes mat ani kompas, ani vyskomer.
20.08.2011 - 22:29:43
00
Aký. No neviem. Ak by som kupoval napríklad Edge, tak by som tam chcel mať doplnenú vrstvu lesných ciest a turistické chodníky, proste niečo veľmi podrobné. Ak by som nemusel navigáciu kupovať, tak pre iPhone asi nič tak podrobné nezoženiem. Teraz tam mám pre auto Sygic Aura, nemám žiadne skúsenosti s aplikáciami pre bike. Kompas v mobile mám i teraz, výškomer za tie roky mám v paži, lebo som zememerač. Ak by si chcel skalibrovať, dojdi :).
20.08.2011 - 22:44:53
00
Tak bez map ti ten kompas v iphone bude vies na co...
20.08.2011 - 22:55:42
00
keyboard_arrow_up