Zverejním jednu komunikáciu súkromnými správami. Možno niekomu pomôže, alebo niekto k tomu bude mať čo povedať, resp. to niekto doplní.
CITÁCIA ZO SS:Mam Ozi 3.95.4m a skompilovane rastrove VKU
mapy (nie tie Vase,ale s inou projekciou Pulkovo 1942) do ozfx3 a ogf2.Pouzivam symbian smartcomgps a PC Ozi.SK map imidze su rozbite do styroch A-D 25-27k X 36-38k (vid moj map file A) listov.Tieto mapy mam v svojej 16c palete,bez toho sedeho tienovania,cize su mimoriadne vidielne v terene.Stiahol som si LC v plt subore,avsak aj na mojom dualcore PC s 2GB
ram to trva vacnost.
Q1 Ktoru moznost mi poradis,aby to bolo rychlejsie?Ano tusim odpoved zabudovat ich do ozfx3 imidzov,ale ma to hacik.Ako mozes vidiet moje mapy niektore lesne cesty uz tam existuju vyznacene prerusovanou sedou ciarov,ked tam pridam vrstvu LC,tak sa to prekryva (vid foto).Chcel by som vypinatelny layer a rychlost nacitavania:)
Q2 Potrebujem aj polovnicke chodnicky,ale tie vidim iba v
mape Lesne cesty.ozfx3 s MTB.Mame plt s nimi?Bohuzial som nenasiel.
Q3 Ako sa da hybat z celkovym offsetom?Ked som na strednom slovensku,tak moje tracky su globalne strelene na juh na zapad,je to na akomkolvek mieste.Viem VKU znacky nesedia na chlp.Viem,ze je nejaky parameter False Easting a False Northing mam v map file.Projekciu mam dobru.
Q4 chcel by som si skompliovat ortofotomapu SK s lesnymi cestami,ale zda sa,ze koluje len medzi clenmi fora.Nevies poradit zdroj?
Q5 Moje zdrojove mapy mam v tiff,ked ich zacnem nacitavat s Img2ozf tak dostavam takuto chybu Xresolution:rational with zero denominator (num=0) a potom Yresolution:rational with zero denominator (num=670).Preskocim to a aj napriek tomu dostanem ozfx3 subor ktory ide otvorit.Nevies co je to za chyba a ci to ma vobec efekt na vyslednu konverziu?Ozfx3 sa zda byt ok po konverzii z Tiffu.
Njprv tie PLT súbory lesných ciest a chodníkov:
http://lacop.gpsteam.eu/vektory/LC_nove-PLT.rar Téma k tomu je tu:
gps-navigacia-mapy/nova-mapa-lesnych-ciest-mapy-a-zvektorizovane-lesne-cesty-t23391.htmlMám podozrenie, že máš vadný OziExplorer. Po nete sa potulovali vadné cracknuté verzie práve 3.95.4m. Vada sa prejavovala aj pri práci s trackmi. Najprv treba vylúčiť vadu OziExplorera.
PLT súbory lesných ciest nie je problém načítať aj na slabších PC. Treba si uvedomiť, že sú to státisíce až milióny trackpointov a po ich načítaní je práca s oziexplorerom, alebo aj inými programami veľmi diskomfortná.
PLT súbory s lesnými cestami sú dobré práve na to, aby si si mohol vyrobiť mapu s vloženými a zobrazenými vektormi lesných ciest. Dá sa to v OziExploreri - uložiť mapu ako obrázok (PNG). Viac sa hodí development verzia Oziho, dajú sa zvoliť aj typy čiar lesných ciest (napr. čiarkované), nielen farba. A ešte lepšie sa to robí programom GlobalMapper. Tam sa to dá uložiť aj napr. do formátu GeoTIFF (8bit colour, packbits) alebo ECW.
Vypínateľná transparentná vrstva s lesnými cestami asi nie je dobrý nápad. OziExplorer ani SmartComGPS nedovoľujú otvoriť dve mapy nad sebou. Nie je však problém vyrobiť si dve skoro rovnaké mapy (jednu s vloženými LC a jednu bez) a medzi nimi sa prepínať.
Vektory lesných ciest (link vyššie) sú veľmi presné. Na mapách sú najpresnejšie zakreslené hlavné cesty pre motorové vozidlá. Musí sa to perfektne kryť. Ak sa to na tvojej mape nebude kryť, chyba je v mape (kalibrácia, dátum elipsoidu, projekcia a jej parametre, ... ???).
"Hýbanie s offsetom"? Treba odstrániť príčinu a nie od oka upravovať následky. Príčinou je zlá mapa. Buď ju opraviť, alebo viac nepoužívať. Ak je chyba v kalibrácii mapy iba to, že sa jedná o malý severo-južný alebo východo-západný posun, to sa dá riešiť doinštalovaním programu OziDat, potom sa v OziExploreri
mapou voči nejakému tracku dá po pixeloch hýbať a novú kalibráciu uložiť. Samozrejme je to použiteľné iba vtedy ak je posun rovnomerný na celej ploche mapy.
Formát TIFF a Img2ozf - neviem nestretol som sa stakým problémom, o ktorom píšeš. V každom prípade platí, že pokiaľ má OziExplorer pracovať s TIFF obrázkom stránkovane (nenačítava do pamäte celý, ale iba to, čo potrebuje), potom by mal mať ten obrázok 8 bit farebnú hĺbku (niekde som čítal, že novšie verzie Oziho znesú aj 24 bit) a kompresiu packbits alebo žiadnu.
Čo na záver? Viem, že človek si na používanie nejakej mapy dokáže zvyknúť a bráni sa inej, možno lepšej a novšej. Skús sa pozrieť na túto tému:
gps-navigacia-mapy/sasplanet-a-mobac-dva-programy-na-jednoduchu-vyrobu-map-t24405.html Pomocou programov MOBAC alebo SASPlanet si na pár klikov a rýchlo dokážeš vyrobiť aktuálne mapy s bezchybnou kalibráciou. Aj s vloženými lesnými cestami a chodníkmi. Aj s tieňovaním, aj bez. Aj
ortofotomapu z google maps. Aj s vloženými vrstevnicami. Alebo turistickými značenými trasami (TZT), vloženými turistickými rozcestníkmi,
vloženými lesnými cestami ...