Ahojte, Oslovil som Geodeticky ustav pre vysvetlenie, uverejnujem stanovisko:
Na vašu otázku neexistuje jednoznačná odpoveď.
Po konzultácii s kolegami z odborov GIS a Geodetické základy sme skonštatovali, že najkvalitnejšie údaje o výškach sú na Mapovom klientovi. Ale aj tu sú oblasti, kde to nie je pravda.
Výškové kóty na Mapovom klientovi boli prevzaté z mapovania, alebo z trigonometrických bodov, ktoré sú na kopcoch umiestnené. Tie však nie sú vždy umiestnené na najvyššom bode kopca. Umiestňovali sa tam, kde najlepšie vyhovovali pri budovaní trigonometrickej siete po vzniku ČSR. To je aj prípad Ostredku (najvyšší vrch Veľkej Fatry), kde je trigonometrický bod umiestnený na nižšom vrchole a rozdiel výšky od najvyššieho bodu je približne 3,5 m. Ak kliknete v Mapovom klientovi – sekcia Základná
mapa na ľubovoľnom mieste, zobrazí sa okrem zemepisných a rovinných súradníc aj nadmorská výška. Tá je vygenerovaná z Digitálneho modelu terénu a najreálnejšie zodpovedá skutočnosti.
Kvalita výšky určenej pomocou „GPS“ závisí od kvality prijímača. Menej kvalitné prijímače môžu spôsobiť chybu aj niekoľko metrov. Okrem toho výšky takto určené, sa vzťahujú k elipsoidu GRS80 a výšky v mapách sú vztiahnuté k hladine Baltického mora (Bpv), čo je rozdiel približne 40 m.
V týchto dňoch GKÚ, odbor GIS pracuje na projekte „Digitálny model reliéfu“ ktorý bude vytvorený z leteckého laserového skenovania celého Slovenska. V súčasnosti prebieha letecké snímkovanie a testujú sa prvé výsledky. Je predpoklad, že nový digitálny model bude kvalitnejší a výšky vrcholov kopcov budú určené s presnosťou 1 m.