Ahojte, vsimol som si, ze na rozcestnikoch sa nachadzaju rozdielne informacie o nadmorskej vyske.
Rozcestniky KST a SCK uvadzaju rozdielnu nadmorsku vysku. Rad by som vedel ake zdroje sa pouzivaju na informacie o nadmorskej vyske na rozcestnikoch a ako presne su tieto udaje. Dakujem
14.06.2018 - 16:00:48
00
misto by sa mal vediet vyjadrit za SCK.
14.06.2018 - 17:19:44
00
Presnosť závisí od toho, ktorý Piťu tú nadmorskú výšku meral. Teda, či to bol Piťu s kalibrovaným výškomerom, alebo Piťu s nekalibrovaným výškomerom. No a ak to bol Piťu s nekalibrovaným výškomerom, tak to ešte závisí od toho, ako sa zmenil atmosférický tlak od poslednej kalibrácie výškomeru. A ešte to mohol byť Piťu, čo nadiktoval výšku, ktorú mu akurát vtedy ukazoval jeho GPS prístroj. A taký Piťu nevie, že v prírodných podmienkach slovenského členitého terénu ...
14.06.2018 - 18:00:17
01
Zdravím, ďakujem za dotaz. Myslím, že si nám už písal aj cez facebook, kde sme odpisovali. Ale pre info. My (SCK) postupujeme tak, že meriame výšky prostredníctvom našich GPS zariadení (Garmin a Trimble) priamo v teréne. Zmerané dáta porovnáme následne v počítači a prípadne nezrovnalosti manuálne korigujeme. Neviem ako postupuje KST, no my sme v tomto smere za posledných 5 rokov spravili veľké pokroky pri digitalizácii cykloturistických trás a ďalších bodov s tým súvisiacich. V poslednej dobe sa však snažíme vyvarovať tomu, aby sme osádzali duplicitne tabuľky s nadmorskou výškou v miestach, kde ich už má KST. Aby zbytočne neprichádzalo k nedorozumeniam.
14.06.2018 - 22:32:19
01
Ahojte, Dakujem za vysvetlenie. Z KST som dostal odpoved, ze udaje o nadmorskej vyske preberaju zo specialnych geodetických map s mierkou 1: 10 000.
18.06.2018 - 15:10:24
00
... zaujímavá informácia od KST. Odkiaľ sa potom berú odchýlky niekedy aj v desiatkach metrov na turistických rozcestníkoch? Práve včera sme jeden taký obdivovali na chate Erika pod Kojšovskou hoľou. Na rozcestníku napísané 1050 m, skutočnosť 1135 m!
18.06.2018 - 19:32:19
00
laco kde nájdem skutočnosť??
20.06.2018 - 11:14:28
00
V mojom barometrickom výškomere dve hodiny predtým skalibrovanom, pričom za tie dve hodiny sa tlak nemenil. Mój výškomer vravel 1135, na budove chaty je napísané 1133 m n. m. a na turistickom rozcestníku pri chate je napísaných púhych 1050 m n. m.. Chyba vyše 80 m ja asi dosť, nie?
20.06.2018 - 15:21:35
00
V tejto republike sa už kradnú aj výškové metre :)
20.06.2018 - 15:23:24
02
Ahojte, Oslovil som Geodeticky ustav pre vysvetlenie, uverejnujem stanovisko:

Na vašu otázku neexistuje jednoznačná odpoveď.
Po konzultácii s kolegami z odborov GIS a Geodetické základy sme skonštatovali, že najkvalitnejšie údaje o výškach sú na Mapovom klientovi. Ale aj tu sú oblasti, kde to nie je pravda.
Výškové kóty na Mapovom klientovi boli prevzaté z mapovania, alebo z trigonometrických bodov, ktoré sú na kopcoch umiestnené. Tie však nie sú vždy umiestnené na najvyššom bode kopca. Umiestňovali sa tam, kde najlepšie vyhovovali pri budovaní trigonometrickej siete po vzniku ČSR. To je aj prípad Ostredku (najvyšší vrch Veľkej Fatry), kde je trigonometrický bod umiestnený na nižšom vrchole a rozdiel výšky od najvyššieho bodu je približne 3,5 m. Ak kliknete v Mapovom klientovi – sekcia Základná mapa na ľubovoľnom mieste, zobrazí sa okrem zemepisných a rovinných súradníc aj nadmorská výška. Tá je vygenerovaná z Digitálneho modelu terénu a najreálnejšie zodpovedá skutočnosti.
Kvalita výšky určenej pomocou „GPS“ závisí od kvality prijímača. Menej kvalitné prijímače môžu spôsobiť chybu aj niekoľko metrov. Okrem toho výšky takto určené, sa vzťahujú k elipsoidu GRS80 a výšky v mapách sú vztiahnuté k hladine Baltického mora (Bpv), čo je rozdiel približne 40 m.
V týchto dňoch GKÚ, odbor GIS pracuje na projekte „Digitálny model reliéfu“ ktorý bude vytvorený z leteckého laserového skenovania celého Slovenska. V súčasnosti prebieha letecké snímkovanie a testujú sa prvé výsledky. Je predpoklad, že nový digitálny model bude kvalitnejší a výšky vrcholov kopcov budú určené s presnosťou 1 m.
22.06.2018 - 14:59:54
05
The same Drahová hora - prm. Ipľa, od Drahovej po Čierťaž niekto udrbal cca. 80 m.
Do niektorých máp sa zanášajú úmyselné chyby ako detekcia kopírovania. Problém je, keď z nej potom niekto urobí polooficiálne značenie do terénu. Určite sú takto cinknuté aj mapy VKÚ Toaleťákovo.
23.06.2018 - 14:01:42
00
keyboard_arrow_up