Presne tak Marcoo........všetkým nám ide len oto aby ta reťaz bola dobre namazaná.Kam by som došiel keby som reťaz na motorke mastil olejčekom čo stojí 200euro liter......áááá v čom je reťaz na motorke iná ako na bicykli ?No a ja si ešte pamätám Zápotockého,takže tých handier na utieranie reťaze som si naodkladal peknú kôpku.:D
07.05.2021 - 15:35:21
00
Čo sa tyka mazania retaze olejom fajn,prúser je ze vzniknuta brusna pasta znici prevodnik aj kazetu.A zas to dookola čistiť to mi squirt pride ako lepsie riesenie.
07.05.2021 - 15:37:53
01
Tiez sa mi zda zbytocny cirkus okolo mazania retaze.Viete o niekom,co sa mu znicil prevodnik a kazeta zlym mazivom?
Podla mna su to len take nepodlozene teorie.
Ani zivotnost retaze nieje priamoumerna
jej cene. Mazem nejakym olejom na stroje a vsetko funguje OK.Retaz som menil po 1800km. Hlavne zalezi asi na sposobe pouzivania el.podpory a nenechavat vsetku pracu na motor.
07.05.2021 - 17:11:26
02
závisieť životnosť retiazky bude od zaradeného prevodového stupňa, zrýchľovania, rýchlosti (odporu vzduchu), válivého odporu kolies, váhy jazdca s bicyklom (od podpory motora nie, hoci je vysoká pravdepodobnosť, že s motorom sa jazdia skôr ťažšie ako ľahšie prevody)
a ktovie ako je to aj so zaradeným prevodom, pretože pri ťažšom prevode je reťaz zaťažená viac ale kratšiu dobu ... treba sa opýtať výrobcu , ako to je :)
07.05.2021 - 18:22:45
00
1200 km mazania prevodovym olejom a kazeta na 7 strielala.Tocil som dve retaze po 600km.Pri 1200 novy prevodnik 14 z sram nova kazeta a tretia retaz do kolotoca.Zacal som pouzivat squirt.Doteraz najazdene 5500km.Od 4000 tkm ked uz mali retaze co to odkrutene na druhej sade kolies obcas pouzivam aj tu kazetu co som pri 1200 vyradil.Na tej 7 moc zabrat nemozem ale da sa.No kazeta mazana iba squirtom po cca 4tkm bez problemu funkcna Dve retaze su na druhom zube mierky tretia na treťom. Sam som zvedavy dokedy sa to bude dat pouzivat.
07.05.2021 - 18:26:22
00
K tomu Squirtu...v komentároch čítam, ako je reťaz čistá, nešpiní sa ale je "hlučná" .Sedliackym rozumom...keď je niečo hlučnejšie, je tam zrejme aj vyššie trenie nie? Radšej budem mať čapy poriadne premazané a články poutieram pred aj po výjazde handrou. Osobne používam SHIMANO PTFE Lube na sucho a SHIMANO WET Lube do vlhka. A po každom výjazde reťaz utriem handrou nastriekanou TRW Brake cleaner. A je krásna čistá. Následne ju premažem a čakám na ďaľší výjazd. Štyri sezóny som reťaz vôbec nepral. Nevidím dôvod. A ani ma to nebaví a ani nemám na to čas. Pretože po nasledujúcom výjazde je všetok abrazívny materiál naspäť. Rašej si dám záležať na jej vyčistení a namazaní po každom výjazde.
Je mi jasné, že každý biker má svoje grify a svoju "osvedčenú" alchýmiu. Ja len proste z mazania reťaze nerobím takú vedu a či na obyčajnom alebo ebiku mi vydrží okolo 1200 - 1500km.
08.05.2021 - 08:08:36
04
maxo73 napísal:
Tiez sa mi zda zbytocny cirkus okolo mazania retaze.Viete o niekom,co sa mu znicil prevodnik a kazeta zlym mazivom?
Podla mna su to len take nepodlozene teorie.
Ani zivotnost retaze nieje priamoumerna
jej cene. Mazem nejakym olejom na stroje a vsetko funguje OK.Retaz som menil po 1800km. Hlavne zalezi asi na sposobe pouzivania el.podpory a nenechavat vsetku pracu na motor.

Ja som po rokoch, tiez prestal cistit retaz ako magor po kazdom vyjazde. teraz zasrata, zamastena spinava aj mesiac, pred jazdou len na ohnivka dokvapkam dalsie mazivo-cokolvek. Pokial nie je po blatovom vyjazde sucha, neeriesim. Po dvoch sezonach a desiatich retazach a 12tis.km, nevidim ziaden rozdiel v opotrebeni - ci mam cistucku retaz a namazanu alebo zasratu z predch, vyjazdu a namazanu pred dalsim :-).
09.05.2021 - 22:17:19
01
12 tis. km na 10 reťazí je priemer 1200 na jednu... Tak to si veľa neobjavil, lebo toľko vydrží každá reťaz bez ohľadu na to, či čistíš/nečistíš, to sa prejavuje až pri vyšších nájazdoch...
10.05.2021 - 09:23:49
00
Pouzivam teraz v spreji sice na retazi viac ako 50km nevydrzi ale nelepi na nu prach a nechce sa mi s tym uz babrat, len ju kazdych cca 50km po vyjazde utriem nastriekam a znovu utriem. To iste tesnenia na tlmic a vidlu na to mam dalsi sprej. Keby som jazdil blato mokro a viac ako 50km tak sa urcite poohliadnem po niecom inom.
10.05.2021 - 13:20:26
00
Nazgul napísal:
12 tis. km na 10 reťazí je priemer 1200 na jednu... Tak to si veľa neobjavil, lebo toľko vydrží každá reťaz bez ohľadu na to, či čistíš/nečistíš, to sa prejavuje až pri vyšších nájazdoch...


Asi záleží aj aká reťaz... Či 9sp, 10sp, 11sp alebo 12sp...?

Ja na shimano reťazí SLX M7100 12sp spravím len 700km, na SRAM NX Eagle 1020km. Neviem nájsť reťaz, ktorá by mi vydržala 1200km. Jazdím veľa bez podpory, čiže ľahké prevody... keď s podporou, tak 95% Eco 40% 30Nm a opäť hlavne ľahké prevody. Prevažne ale kopce, asi to si berie svoju daň. Nepoužívam ale mierky na reťaz... Reťaz vymieňam keď má pri nameraní posuvným meradlom 133mm. S mierkou nemám dobrú skúsenosť (pri 133mm sa mi neprepadla úplne)
10.05.2021 - 14:11:18
00
KMC e12... Ale pri nej je zas taká cena, že to ekonomicky výhodné nie je...
10.05.2021 - 14:17:16
00
Nooo... Tak tá cena... :o .. Za tú sumu mám 3x NX EAGLE 12sp... A výdrž teda 3x1000km

KMC som ešte rozmýšľal že vyskúšam... Ale obyčajnú KMC X12 za 31,90€...ale či to vydrží viac ako 22 Eurova NX Eagle... Hmm
10.05.2021 - 14:39:40
00
Marcoo napísal:
Asi záleží aj aká reťaz... Či 9sp, 10sp, 11sp alebo 12sp...?

Ja na shimano reťazí SLX M7100 12sp spravím len 700km, na SRAM NX Eagle 1020km. Neviem nájsť reťaz, ktorá by mi vydržala 1200km. Jazdím veľa bez podpory, čiže ľahké prevody... keď s podporou, tak 95% Eco 40% 30Nm a opäť hlavne ľahké prevody. Prevažne ale kopce, asi to si berie svoju daň. Nepoužívam ale mierky na reťaz... Reťaz vymieňam keď má pri nameraní posuvným meradlom 133mm. S mierkou nemám dobrú skúsenosť (pri 133mm sa mi neprepadla úplne)

Myslim, ze tvoj pocit je dobry. Ja pisem o SP11. Na klasickom bajku s SP12 tiez sa mi zda vydrz retaze tak polovicna oproti SP11, Ked sa bavime o mierke do 132,8. Jasne ze sa to da jazdit dalej,zato tocim 4-5 retazi aj na SP12 zo dve sezony, kym neumru niektore pastorky kazety.
SP12 retaze tocim po cca 300km, retaze SP11 po 700-800km. Je to na dlhu debatu, kady si musi prist na to svoje :-)
10.05.2021 - 23:42:54
00
Viac ľudí už písalo, že točí viac reťazí na jednej kazete...ale asi tomu presne nerozumiem (teda dôvodu)

Čiže napr. tvoj prípad... Píšeš, že točíš 4-5 reťazí po cca. 300km kým nezomrú niektoré pastorky kazety. Tzn. že na každej reťazi spravíš 300km, zložíš ju a založíš ďalšiu a takto to urobíš po 5tu reťaz, následne sa vrátiš k prvej a znovu po 300km intervaloch až po 5tu kým nezačne strieľať reťaz na niektorých pastorkoch kazety?

A jazdíš tie reťaze na kazete aj keď už majú cez 133mm?

Pýtam sa preto, lebo ja reťaz vyhodím do koša, keď má 133mm a založím novú, k starej sa už tým pádom nevrátim...

Toto točenie reťazí ma vplyv na životnosť kazety alebo prevodníka?

Alebo to využívaš preto, aby si na kazetu, ktorá už nie je v dobrom stave ešte mohol založiť staré reťaze a takto do "mŕtva" ešte doničiť kazetu s už vyťahanou reťazou?
11.05.2021 - 06:00:09
00
Opotrebovanim retaze sa "zvacsuje" rozstup článkov. Pri včasnej vymene retaze zabranis aby väčší rozstup zodral zuby .Ak tocis viac retazi skoky medzi opotrebovanim kolo-retaz sa zmensuju lebo opotrebenie kolies je nasledok opotrebenia retaze.
Retaz zodrata na 75% uz ponici kolesa tak že dalsia nova netaz preskakuje na ozubeni.
Takže rozumným tocenim 2-3 retazi to bude funkcne radovo dlhsie.
11.05.2021 - 10:08:09
00
keyboard_arrow_up