Povinný odstup pri predchádzaní idúceho cyklistu je 1,5 m. Malo by to byť podané vodičom, že je to minimálny povinný odstup a nikto im nezakazuje robiť ešte väčší odstup a najlepšie je ak to okolnosti dovoľujú tak predchádzať celým vozidlom v ľavom pruhu. Potom sa nemusí nikto handrkovať či bol odstup dostatočný ako ukladá zákon o cestnej premávke a je to vždy poistka, ak náhodou cyklista neočakávane vybočí viac zo svojej dráhy. Práve tých 1,5 m rieši aj tento balans cyklistov, kedy sa najčastejšie pri zachytení iným vozidlom stávalo, že cyklista zmenil svoju stopu a predchádzajúce vozidlo ho zachytilo, keďže nemalo ani ten 1,5 m odstup. Ak by sa dodržiavala poctivo táto hodnota, tak ku viacerých kolíziám nemusí dochádzať. Napr. aj skúsený cestný cyklista môže prekvapiť vodiča, ktorý ho predchádza a v stúpaní sa postaví do pedálov čo značne rozkmitá bicykel do oboch strán pri zaberaní do pedálov v stoji.
04.05.2022 - 13:27:23
04
Jano1987 obrázok nesmieme brať doslovne geometricky, ani sa držať stredovej čiary. Obrázok znázorňuje všeobecnú ohľaduplnosť, ktorá chýbala u vodiča nákladneho auta pri Lozorne. Ide o bezpečnosť. Ak sa bude vedľa mňa v meste presúvať kolona aut 10km/h, je to iné než kamion v 90km/h.
https://tvnoviny.sk/domace/clanok/132436-video-cyklista-zazil-pri-lozorne-nocnu-moru-nad-sialenym-manevrom-kamionistu-zostava-rozum-stat

Všímam si autá, ktoré si od cyklistu držia väčši odstup a často majú zahraničnú špzku. U nás to zatiaľ nemajú vodiči toľko v správaní.
04.05.2022 - 14:18:00
00
Ja si zas všímam, že aj autá so švajčiarskými aj napríklad holandskými špz robia na Slovensku tesnotky. Darmo to tam ovláda, keď príde na víkend, nemá moc čas
04.05.2022 - 16:53:21
00
To nie su svajciari/holandania ale slovaci ako repa. Vies musi si dat oddych od civilizacie
04.05.2022 - 16:57:19
06
A co este britskí... Ti by to mali mat (teoreticky) viac pod kontrolou, na svojej strane moze vodic aj za jazdy ten colstok vytiahnut ;) a odmerat 'gadza' na cajgli
04.05.2022 - 17:55:15
01
scarinko napísal:
ako vodic by si mal mat dostatocny odhad a vedomosti a mal by si vediet kolko cca meria jeden jazdny pruh. Cize ak nevies odhadnut kolko je 1,5m tak vies ze jeden pruh ma viac ako 1,5m cize ked cyklistu predbehnes v druhom jazdnom pruhu splnis legislativnu podmienku uplne v pohode a tak ci tak musis dat prednost autam oproti.


Nepochopil si. Tu nepotrebujeme rozoberať filozofiu jazdenia, lebo tá je jasná. Tu je otázka, ako presne chce policajt ustáť dôkazné bremeno na súde, keď bude prebiehať spor o tom, aký mal vodič v danom prípade bočný odstup od cyklistu.
04.05.2022 - 20:37:26
01
Spytaj sa policajtov
04.05.2022 - 20:39:35
00
Pali65 asi problém to bol dokazovať pri nehode. Ale teraz sa dá použiť finta, že ak je začiatok brzdnej stopy auta od pravého "pevného" kraja vozovky menej ako 1.5m+šírka bajku, tak tam nemohol byť dodržaný odstup 1.5m. A problém má vodič auta.
04.05.2022 - 22:14:00
01
Ak nejaka brzdna draha bude/bude zistena
04.05.2022 - 22:41:50
01
Ja chápem, že v zahraničí je všetko zelenšie. Aj to chápem, že každé auto s cudzím EČV ktoré poruší predpisy je riadené agresívnym Slovákom. Len sa potom divím, že koľko agresívnych slovákov som stretol v Španielsku, Anglicku, Nemecku, či Rakúsku. Len stále som sa nedozvedel, ako mám určiť, že to je 1,5m. Lebo príde policajt a povie: "Pan vodič, to bolo 147cm, žiaľ je to na pokutu." To mám teraz predbiehať cyklistov cez 2 pruhy pre istotu? Čo ak zase pôjdu ako tento víkend skupinka 12 cyklistov rozťahaná po celej šírke pruhu Devínskej cesty. Výlet seniorov, rýchlosť tak 12km/h. Autobus v ktorom som sedel ich legálne nemal ako predbehnúť, lebo by im nevedel nechať ani ten 1m priestoru. Áno chápem, hneď všetci vyskočia, že to je rozprávka a to sa určite nestalo. Tak isto ako sa nestalo, že medzi Stupavou a tým kruháčom v Lamači som stretol po 21vej 7 cyklistov na ceste bez svetiel. Alebo ako celoročne keď jazdím bikom do/z roboty za tmy, či niekam inam tak možno 1/10 cyklistov má svetlo. To sú tiež také urban legend. Mimochodom, už som stretol aj cyklistov pod Strečnom. Bol to zážitok. Ani jeden z nich nezabudol ukazovať na GO-Pro, že natáča. Krásne strávených asi 4km pri rýchlosti 15km/h. To tiež bude označené za výmysel, však predsa nikto zo zdravým rozumom tam nepôjde. To si mysleli aj na stavbe mostu D4R7, ako ho betónovali ponad Dunaj a hore tam vybehol chlapík na biku, že je zvedavý ako sa to robí.
04.05.2022 - 22:55:22
01
Zakony sa robia pre vacsinu. Nie pre par exotov a Jana.

Pre teba neplatia, tak sa tym prestan trapit, dobre? Slubujem.
04.05.2022 - 23:00:54
05
Alexa/Siri, please turn Ignore mode ON.

A bol pokoj.
04.05.2022 - 23:05:19
00
Projet metr od cyklisty? Nemožné, zlobí se lesníci na nový zákon

"Obvykle jsou lesní cesty široké 4 metry a lesnická technika asi 2,5 metru. Navrhovaný povinný odstup při předjíždění cyklistů se tak nedá dodržet,“

https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/silnicni-zakon-cyklistika-lesy-jeseniky-tomas-rak.A220503_663005_olomouc-zpravy_hrs
09.05.2022 - 08:31:06
00
Stále sa okolo toho robí panika. Keby aspoň dodržali odstup 50cm alebo 100cm, pri tesnejšom obehnutí spomaliť a na rovnej ceste v 130km/h obiehať v druhom pruhu bez debaty, nikto by nepovedal ani slovo. Nie ako včera, rovná cesta bez áut, kilometre výhľadu ale pri rýchlosti 100km/h + z pruhu neuhnúť lebo biela prerušovaná čiara je betónová stena...
09.05.2022 - 11:15:57
01
Mám pocit, že niektorí jazdia s tým tyčovým zámkom na volante a stratili kľúčik. Lebo nie len predchádzanie im robí problém, ale aj prejazd zákrutami a križovatkami, kedy sa ti rovno vrúti do protismeru, lebo čo on bude točiť viac volantom. Však sa nechce strhať.
09.05.2022 - 12:27:08
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up