vie mi niekto odpovedat? nechce sa mi to hladat v podmienkach.

ked si kupim listok (v appke, v stanku, hocikde) nastupim na bus, potrebujem prestupit ale bus na ktory potrebujem prestupit vynecha/meska. mozem sa prepravit aj ked platnost listka uz skoncila? Alebo si musim oznacit novy?

Ci sa nieco zmenilo od cias kedy som v BA naposledy vyuzival MHD takymto sposobom. :D
03.12.2022 - 11:03:46
00
Zubesuch Ak podľa grafikonu má tým spojom (1 vozidlo) cesta trvať 25 minút a ja si preto cvaknem 30 minútový lístok a cesta nakoniec trvá dlhšie, mám právo prísť do cieľa v danom spoji. Ak prestupujem, tak platí lístok daný čas od označenia. Tento systém funguje vo väčšine miest, kde sú časové lístky. Jediný rozdiel je, že Bratislava má niekoľko druhov časového lístka, kedysi 15 minút, 30 minút, 60 minút, 90 minút, 40 minút pri SMS, kým drvivá väčšina má proste 60 minútový lístok, prípadne 90, resp. 120 minút. Iný tip lístka neexistuje. Proste pípneš a máš 60 minút.


Využíval som MHD vo väčšine štátov, kde som bol, Anglicko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Malta. Bratislavská MHD je vysoko hodnotená v rámci celej EU, používajú sa moderné autobusy, moderné technológie (tie monitory s tým, že kedy prichádzajú busy na ďalšiu zastávku v autobuse má len pár dopravných podnikov), dá sa použiť klasický papierový lístok, električenka, električenka s kreditom, za ktorý si priamo v MHD kúpim lístok aký potrebujem, dá sa kúpiť cez SMS, platobnou kartou, hodinami schopný platiť, cez mobil je nejaká aplikácia, čo som zachytil (alebo to platí pre SAD a železnice len? Teraz neviem). Je možné na klasickú električenku MHD v Bratislave cestovať SAD a železnicou v rámci mesta (možno že aj na klasický lístok).
Meškania sú prevažne len v čase dopravnej špičky, čo je pochopiteľné, ale rozširujú sa bus pruhy, takže na exponovaných miestach je MHD rýchlejšia ako autá. Autobusy sa bežne vypravujú na 8-16 hodín, zakaždým sú vyčistené. Takže ak je nejaký bordel v MHD, je od pasažierov (vizitka cestujúcich). Všetky spoje už majú kamery, v prípade problému šofér zavolá dispečing a za pár minút tam vie byť polícia, či záchranka. Dementné decká cestovali MHD ešte keď ani moji rodičia neboli na svete, takže výhovorka neobstojí. Smrad? Jasne v lete, keď každý druhý nepoužíva deodorant, tak tam smrad bude. Bezdomovci málokedy cestujú, resp. necestujú viac, ako všade inde vo vyspelom svete. Čo sa týka ceny, tak ročná električenka pre dospelú osobu sa dá kúpiť v akcii za 200€, čo je 0,578€/deň a človek sa môže voziť do zblbnutia. 30 dňová električenka stojí 30€, 90 dňová stojí 80€. To sú náklady na ktoré sa žiadne auto nechytá.

Áno, aj ja to mám ráno do roboty systémom dvere-dvere 45 minút a po obede 60-70 minút MHD, kde ráno 1x prestupujem a dosť toho si aj odchodím, po obede 1-2x prestupujem, autom mi to trvá 20 minút ráno, 30-40 minút po obede. Bikom to mám 25-30 minút, záleží od toho, ako rýchlo šliapem a aká je premávka na hrádzi. V lete po obede to je peklo. Ale nebudem sa vyhovárať na niečo, čo už 20 rokov neplatí. Maximálne tak na svoju lenivosť.
03.12.2022 - 13:56:24
19
Neuveriteľné, musel som dať Janovi páčika...
03.12.2022 - 17:34:19
01
Chcem sa opytat. Vedla bytovky mam svetelnu krizovatku, kde prepne na zelenu len ked pride auto (je to odbacaci pruh dolava). Skratka je tam nejaky snimac. Ked tam pridem ja na bicykli tak tam stojim niekedy aj 10minut (minule som tam naschval cakal aj 15min) a musim cakat ked pride za mnou auto, aby blikla zelena. Mozem v tomto pripade prejst na cervenu? Ci zakon o tomto nehovori nic?
06.01.2023 - 16:36:49
00
Bohužiaľ nič. Na červenú skrátka nemôžeš ísť. Sú tam v asfalte vidieť indukčné slučky?
Napíš vlastníkovi/správcovi komunikácie, aby o probléme vedel, aj keď riešiť ho iste nebude, lebo cyklisti sú iba otravný hmyz ... :-(
06.01.2023 - 16:40:42
01
Moc tam nevidim tie slucky. Vies co skusim to s polohou bicykla :D Vyskusam ci je treba ist blizsie k ciare, resp. uplne na ciaru. Alebo skor dalej od nej.
06.01.2023 - 16:42:47
00
No nvm... Ale môže byť... Ja som raz kamiónom prišiel na križovatku a odbočoval dolava. Prešli 3-4 cykly kedy púšťali striedavo zo všetkých smerov, len ja stále červenú... Potom som sa už odhodlával ísť aj na červenú ale jak som sa ešte trochu priblížil skočila zelená... Možno ťa to čidlo nezaznamenalo...
06.01.2023 - 16:44:37
01
Ani na semafóroch nie sú kamerky? Alebo niekde na stĺpe jedna či dve veľké?
06.01.2023 - 16:57:12
00
Nevidim ich tam. Akoze z pravej strany krizovatky je tam papier na stlpe pre auta - Prosime, aby ste zastavili az na ciare (stopke). Inak neblikne zelena. :D Cize predpokladam, ze to tam je trocha problem aj pre auta.
06.01.2023 - 17:07:03
00
To fakt? :-)

Ak dobre čítam, si z Bratislavy? Ak hej, ak o tomto napíš na magistrát vedúcemu oddelenia cyklodopravy (https://bratislava.sk/mesto-bratislava/sprava-mesta/magistrat/organizacna-struktura-a-kontakty - sekcia dopravy - oddelenie cyklodopravy), oni sú pre správcu komunikácie silnejší partner ako ty ...
06.01.2023 - 17:09:47
02
Diky moc. Napíšem isto
06.01.2023 - 17:33:57
00
prečo je dôležitý odstup a obozretnosť pri obchádzaní cyklistov...
https://www.facebook.com/Standa71/videos/1577955059298911
06.01.2023 - 18:07:58
11
Ony sa tie krizovatky zvyknu aj pokazit. Neraz som uz siel aj na cervenu, inak by som na nich stal doteraz. Pripadne som volal PZ, nech si to idu riadit a informuju spravcu. Takze urcite to niekomu oznam
07.01.2023 - 08:31:25
01
mozes vybehnut na chodnik a stlacit tlacidlo pre chodcov v smere, ktorym ides ;-)
07.01.2023 - 17:13:30
00
Ja mám po ceste dve takéto križovatky s indukčnými slučkami, ktoré nechytajú bicykel (špeciálne si dávam pozor, aby som cez ne prešiel, ale zjavne je bicykel pod citlivosťou snímania). Problém býva najmä vo večerných časoch, keď z vedľajšieho smeru chodí málo áut, takže kým nejaké nepríde, zelená jednoducho nenaskočí. Aj tento týždeň, stál som na križovatke štyri minúty, križovatka púšťala neexistujúce autá v hlavnom smere. Nakoniec prišlo auto aj z mojej strany a doslova do pár sekúnd sme mali zelenú.

Použitie chodníka je možnosťou na jednej z nich, na druhej (https://goo.gl/maps/sdfEL5w3z1t6TrAQ6) však žiadny chodník nie je, ak nechcem prejsť cez križovatku na červenú, tak musím čakať na nejaké auto (večer to môžu byť aj spomínané dlhé minúty).

Zaujímavé však je, že tieto slučky niekedy zjavne nezachytia ani motorky. Dávnejšie sa vedľa mňa postavili dvaja motorkári, nejaké auto stálo až za nimi. Po nejakých troch-štyroch minútach červenej som pochopil, že mi zelenú nezapnú a použil som pešiu turistiku cez križovatku. Ani kilometer za križovatkou ma motorkári ešte nepredbiehali, tak som doteraz zvedavý, ako dlho tam stáli. A to bolo v poobednej špičke :)

V podstate je to fušerstvo toho, čo navrhuje/schvaľuje svetelnú signalizáciu. Keď raz je na križovatke dynamické riadenie a nejaké vozidlo má na danú cestu vjazd povolený, tak ho križovatka predsa musí zaregistrovať. Žiaľ prístup, kde sa s cyklistami ani neuvažuje. Nejaké reklamovanie reálne (zatiaľ) nepomohlo.

Na druhú stranu, dá sa s touto situáciou aj pekne pohrať. Zásadne zastavujem tak, aby sa vedľa mňa mohlo postaviť aj auto a zaplo mi zelenú. Niekedy sa však stane, že vodič zastane za mnou až s odstupom tak, že stojí ešte pred slučkou. Väčšinou mu kývnem, nech sa posunie (no nie každý to pochopí). Ale ak mám čas a tá križovatka ma predtým nahnevala, tak len stojím vzorne na červenú a čakám, čo sa udeje. V tomto prípade sa postupne upchá nielen táto, ale aj predchádzajúca križovatka a vjazd na diaľnicu (tuto: https://goo.gl/maps/8f3imzbKvw3S1mH3A). Naivne dúfam, že ak by sa toto dialo často, tak to bude vadiť nielen cyklistom, ale aj vodičom áut a konečne dôjde k náprave.
07.01.2023 - 22:48:01
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up