Inak pozor,ta vynimka obiehania z prava,plati len na ceste (cesta sa 'sklada' z vozovky,krajnice a kraja) a toto sa stalo na cyklochodniku,kde su ine pravidla napriklad aj to,ze na ceste sa nesmie jazdit vedla seba kdezto na cyklochodniku ano....
13.04.2014 - 21:16:42
00
Stale si myslim, ze je diera v zakone. Kedze mas sa drzat v pravo. Nikde neriesia jednosmernost, nikde neriesia znacenie. Nikde sa neriesia taketo situacie. Predsa len, na ceste su komplexnejsie pravidla. Chcelo by to bud tieto pravidla uplatnit na cyklochodniky alebo spravit nove. Nie mat taketo vakuum
13.04.2014 - 21:20:41
00
Ides na dialnici v pravom pruhu a co robis autu co ide v lavom? Obchadzanie je, ak obchadzas prekazku (stojace auto)


no to uz mas viac pruhov rovnakym smerom, a aj tak by si aj na dialnici mal obiehat zlava, ak tam ide niekto co sa nevie zaradit doprava tak neni vsetko ok
13.04.2014 - 21:22:14
00
... je definovane v zakone-tam je definovana vynimka pre cyklistu,ze moze obchadzat z prava po krajnici a to len a len z dovodu,ktory som napisal-napr. Si na vyjazde na cestaku a na ceste je nehoda,kolona ma 5km,ty ako cyklista predsa nebudes stat v rade v kolone,kym sa rozpusti,ale mas danu vynimku,ze mozes obiehat z prava po krajnici.
Co sa tyka cyklistu A, tak prakticky sa pripajal do jazdneho praveho pruhu a cyklista A nabural do cyklistu B,ktory jazdil presne podla ustanovenia zakona,par.55-jazda po cyklochodniku t.j. Vpravo.


Nie, v zákone nie je napísané, že cyklista môže predchádzať vpravo iba v nejakom špeciálnom prípade (napr. ... na vyjazde na cestaku a na ceste je nehoda,kolona ma 5km,ty ako cyklista predsa nebudes stat v rade v kolone,kym sa rozpusti,ale mas danu vynimku,ze mozes obiehat z prava po krajnici.), V zákone ja napísané, že "Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici". Bodka.Žiadne bližšie špecifikácie, že kedy môže a kedy nemôže (okrem prípadu, že predchádzané vozidlo dáva znamenie o smere jazdy vpravo). A iste to tam nie je kvôli nehodám na ceste, ale kvôli radom na semafóroch a dopravným zácpam.

A sorry, že sa opakujem, ale čo sa týka cyklistu B, tak vychádzam z toho, že - ako sa píše v pôvodnom príspevku - išiel "veľkou rýchlosťou", čo skrátka pri prechádzaní/obchádzaní/preskakovaní/podliezani sprava/zľava/zhora/zdola cyklistu, idúceho v lavom (protismernom) pruhu nie je "zvýšená opatrenosť" a predpokladám, že policajt či súd mu tiež naparí nejaký trest. :-)

Inak pozor,ta vynimka obiehania z prava,plati len na ceste (cesta sa 'sklada' z vozovky,krajnice a kraja) a toto sa stalo na cyklochodniku,kde su ine pravidla napriklad aj to,ze na ceste sa nesmie jazdit vedla seba kdezto na cyklochodniku ano....


Nie. Na cyklochodníku platia pravidlá premávky presne tak isto ako na ceste, ako som už písal vyššie, zákon nikde a nijako nešpecifikuje, že by na cyklochodníku univerzálne platili iné pravidlá. Ak nie je vyslovene uvedené inak, tak všetky ustanovenia zákona 8/2009 platia aj na cyklochodníku.


Naposledy upravil Jaroh dňa 13.04.2014 - 21:38:19, celkovo upravené 1 krát.

13.04.2014 - 21:28:17
00
Chcelo by to bud tieto pravidla uplatnit na cyklochodniky alebo spravit nove. Nie mat taketo vakuum


Na cyklochodníku platia tie isté pravidlá 8/2009 o cestnej premávke, ako na každej inej komunikácii, na ktorú sa tento zákon vzťahuje.
13.04.2014 - 21:30:51
00
Booooze co to je dnes za den.Opat prava/lava presne naopak :D Jasne, na dialnici sa nesmie obiehat zprava :D
13.04.2014 - 21:31:12
00
Ale ano su vynimky: cyklisti musia jazdit jednotlivo,to neplati pri jazde po cyklochodniku...tak hovori zakon
ale myslim,ze nevyspekulujeme nic pretoze je tu vela nejasnosti: napr. Co je to velka rychlost? Bola rychlost obmedzena na cyklochodniku nejakou znackou?, bol cyklochodnik schvaleny obcou (podla cesneho zakona) ako ucelova komunikacia alebo sa "to iba tvarilo ako cyklochodnik" atd.atd.
kazdopadne ako pisal niekto vyssie-previdavost,opatrnost a nic take by sa nestalo
13.04.2014 - 21:56:49
00
Jujo, ale veď čítaj, čo som napísal: "Ak nie je vyslovene uvedené inak, tak všetky ustanovenia zákona 8/2009 platia aj na cyklochodníku." Jazdenie vedľa seba je uvedené v zákone, takže to "je uvedené inak". Nie je to výninka, je to uvedené v zákone.
13.04.2014 - 22:11:06
00
Jaroh, uz vidim,nevsimol som si. Ja akurat,uz cisto zo zvedavosti hladam napr.info aka max.dovolena rychlost je na cyklochodniku (pokial to nie je uvedene napr.dopravnou znackou),aka je vlastne "stavebna" a legislativna norma resp. Co musi "splnat" cyklochodnik atd.atd....ale fakt uz len zo zvedavosti.
Jazdite opatrne,predvidavo,ohladulplne a s rozumom a vsetko bude o.k.
13.04.2014 - 22:23:50
00
Ak bol pojem "obieha" matuci, tak plati zvysok opisu, teda ze cyklista A nestal, ale siel svojou (velmi komotnou seniorskou) rychlostou, pricom cyklista B siel kontinualne vo "svojom" pravom pruhu sviznou sportovou rychlostou a nemenil pruh. Ano, cyklista A sa pri zmene pruhu nepresvedcil a nedal "prednost zprava", ale zaroven plati, ze cyklista B nespomalil a nezvysil opatrnost. Pruhy cyklochodnika boli oddelene ciarou a v kazdom pruhu boli na zemi v oboch smeroch obcasne piktogramy zobrazujuce bicykel, vzdy otocene podla smeru jazdy. Vstup na cyklochodnik bol oznaceny dopravnou znackou.

Prílohy:

cyklo.jpg
cyklo.jpg 113.47 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil nimm_zwei dňa 13.04.2014 - 23:25:45, celkovo upravené 4 krát.

13.04.2014 - 22:35:29
00
Jujo, na jeseň sa pripravovali tzv. technické predpisy pre stavbu cyklistických komunikácií. Určite boli aj dokončené, ale neviem, či už sú prijaté alebo nie (možno Žigo by mohol vedieť?)... Ak sa dobre pamätám, tak akási "návrhová rýclosť" je v nich 25 km/h. V tých predpisoch je všetko, na čo sa asi pýtaš (t.j. čo má spĺňať cyklochodník).

Podľa mňa je na cyklochodníku formálne (teda teoreticky) obmedzená ako na ceste - 50 km/h v obci a 90 km/h mimo obec :-D Ale v praxi je to zrejme v zmysle zákona "Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať."
13.04.2014 - 22:42:51
00
Je cyklista povinny mat tachometer? resp. co sa stane ak prekroci rychlost? Modelova situacia: Hlavna ulica v KE. Rychlost 10km/h je nakreslena na cyklochodniku. NIE je tam znacka. Ja zvycajne nemam tachometer tak chodim tak, aby som stihol zabrzdit. Par krat som tamad siel s gps a zistil som, ze 10km/h to nie je ani zdaleka.
14.04.2014 - 06:14:10
00
Ides na dialnici v pravom pruhu a co robis autu co ide v lavom? Obchadzanie je, ak obchadzas prekazku (stojace auto)

mám pocit že niekde minule bola diskusia že ak si zostanem vo svojom pruhu tak nepredbiehaš.. ale to bude asi na slovíčkarení právnikov..

čo sa týka tých cyklistov a obozretnosti.. predpokladám že to bude taká kravina ako prisposobenie rýchlosti u áut.. v momente keď sa niečo stane tak "si neprisposobil" a vybavené..
14.04.2014 - 06:42:53
00
Jaroh takže dnes sa mi "prihodila" viacmenej podobna situacia len s autom. Isiel som rano zaviesť deti do školy. Zastal som na pravej strane cesty a vysadil deti a rozbehol sa. Predomnou cca 20metrov, na lavej strane vozovky, v mojom smere jazdy sa pomalinky už rozbiehalo auto /cca 5km/h/ a ja som ho "obehol" resp. ja som išiel vo svojom pravom jazdnom pruhu. /40km/h/. Prešiel som popri nom a ked som ho "minul" on sa rozbehol dal smerovku a zaradil sa do "môjho" praveho pruhu za mna. Keby do mna nabural /tak ako cyklista A do zadneho kolesa cyklistu B/, akože ja by som bol na vine?
14.04.2014 - 10:25:25
00
Na cyklochodníku platia tie isté pravidlá 8/2009 o cestnej premávke, ako na každej inej komunikácii, na ktorú sa tento zákon vzťahuje.

S tymto sa suhlasi dost tazko. Inak by som na cesticke pre cyklistov nikdy nesmel predbiehat ineho cyklistu, lebo v jej celej dlzke je plna neprerusovana stredna deliaca ciara.


Naposledy upravil jfab dňa 14.04.2014 - 10:57:50, celkovo upravené 1 krát.

14.04.2014 - 10:48:55
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up