Dobrý deň.
Dnes sa mi stala takáto udalosť.
Išiel som na bicykli a blížila sa križovatka. V mojom jazdnom pruhu autoškola ktorá išla pomaly. Nakolko nevyhodila smerovku a nejavila žiadne známky že by chcela odbočovať, tak som ju začal predbiehať. Tak precházam cez križovatku cca 37km/h a vtedy autoškola ktorú obieham zabočí doprava čím ma nabúra a ja len so šťastím neskončím pod autom ale na aute (na kapote).
Chcem sa spýtať kto spravil chybu? Hned sa pýtam inštruktora že prečo odbočoval ked nemal smerovku, on že mal. Ja som smerovku nevidel, a nakolko riadil žiak tak asi ani inštruktor zrjeme nepostrehol či dal smerovku, alebo klamal, alebo maximálne ju dal až ked už som bol v strede auta (zadnú by som už vtedy nevidel a smerovku v predu tiež nie lebo svietilo slnko), inak zadnu by som určite videl aj pri tom jasnom dni.
Inak keby to auto išlo predtým rýchlejšie a pred križovatkou spomalilo tak aj keby nevyhodilo smerovku tak by som ho nepredbiehal lebo by som predpokladal že čo ked odbočí.
Inštruktor autoškoly vravel že z prava sa nikdy nepredbieha. Kto mal teda pravdu?
Ďakujem za vyjasnenie.
12.08.2013 - 18:12:31
00
Obiehat sprava mozes len ak ten pred tebou odbocuje vlavo.
12.08.2013 - 19:08:17
01
a ak ten predo mnou ide rovno a nikde neodbočuje (alebo aspon sa to tak javí nakolko nevyhodí smerovku)?
12.08.2013 - 19:18:41
00
Obiehať vpravo môžeš:
"Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava."

Ale obiehať spomaľujúce auto (autoškolu) zprava v križovatke, to nem dopadne dobre. Z aj podobného dôvodu sa netlačím na červenej vedľa prvého auta, ale medzi prvé a druhé, prvý ma nemusí vidieť a nech si ide kde chce a nech ma hlavne vidí druhé auto. Autá (autobusy, trakory hlavne :lol: ) treba vždy obiehať zľava. Aj tak sa nikto nepozerá do pravého späťáku, priznám sa, ani ja nie, maximálne pri parkovaní :)

Už si bol pred tou autoškolou, keď ťa zrazila alebo si ty nabúral do nej? Hlavná vina padá na toho kto nabúra zozadu ;)
12.08.2013 - 19:26:32
01
Chyba bola aj na tvojej strane . V krizovatke sa nema predbiehat . A sprava na bajku je to nebezpecne aj v pripade ,ze vozidlo ide rovno .
12.08.2013 - 19:32:38
00
No, môj názor ťa nepoteší. Vždy, keď vidím autoškolu, tak mi v hlave bliká kontrolka a je jedno, či som za volantom, na bicykli alebo peši. Autoškola má preto na streche nápis Autoškola, aby si si na ňu dával pozor. Pri autoškole skrátka treba predvídať a očakávať neštandardné konanie a je úplne jedno, kto je de iure na vine. Nehovoriac o tom, že predbiehať v križovatke a to dokonca sprava je teda - s prepáčením - riadna blbosť a je jedno, či to bola autoškola alebo nie. Keď budeš na vozíku, tak ti bude úplne jedno, kto bol vtedy na vine...
12.08.2013 - 19:35:49
01
predbiehat po pravej strane sa da, vid vyssie postnutu vyhlasku
ale predbiehat v krizovatke je zakazane, takze tak, jedine ak si uz bol pred nou na urovni tej krizovatky a zobrala ta "zozadu" tak by sa to dalo nejako uhrat nech ti skody vyplatia z poistky
ale do buducna, auta predbiehaj vzdy len ked mozes (teda pred a za daleko nikde nic, vyborny vyhlad atd atd) a radsej normalne zlava ako ine auta, po pravej strane "obieham" len rady na krizovatkach, a takisto sa radim medzi prve a druhe auto, nech je ma vidiet
12.08.2013 - 19:48:18
00
Obiehat sprava mozes len ak ten pred tebou odbocuje vlavo.

Presne toto sa mi stalo naposledy v RK. Pred jednou križovatkou som obiehal sprava (+ zastal za prvým autom), nakoľko sa odbočovalo vľavo a následne som išiel hneď vpravo (cez most na vlakovú stanicu). Samozrejme nejaký ***** z KE hneď začal ziapať "Po ktorej strane sa predbieha". Pri takejto situácii netreba poznať ani vyhlášku, logika nepustí, ale holt niekto je ňou obdarený o trochu menej.
12.08.2013 - 20:22:04
00
Ale obiehať spomaľujúce auto (autoškolu) zprava v križovatke, to nem dopadne dobre.

To auto práve nespomalovalo ale išlo stále pomaly čo som ho videl. Ako som už písal ak by začalo spomalovať pred križovatkou tak by som si dal bacha že može zabočiť.
Už si bol pred tou autoškolou, keď ťa zrazila alebo si ty nabúral do nej? Hlavná vina padá na toho kto nabúra zozadu ;)

Sejmula ma pravým predkom, takže ona mna.

Každopádne dakujem za informácie.
12.08.2013 - 20:39:13
00
predbiehat po pravej strane sa da, vid vyssie postnutu vyhlasku
ale predbiehat v krizovatke je zakazane, takze tak, jedine ak si uz bol pred nou na urovni tej krizovatky a zobrala ta "zozadu" tak by sa to dalo nejako uhrat nech ti skody vyplatia z poistky

Bajku a mne (bolí ma len trocha stehno) sa nič nestalo, skončili sme na kapote - nakolko som vysoký a mám vysoko sedanu takže mám vysoko ťažisko. Na aute bol mierne prehnutý plech a nejaké škrábance. Išlo mi len o vyriešenie problému aby som vedel čoho sa mám do budúcna vyvarovať.
Ešte raz dakujem.
12.08.2013 - 20:45:48
00
no z prava obiehaj len v zapche alebo na semaforoch, pre istotu :). a ked sa pretlacis dopredu tak bud uplne pred prve auto (ak sa da) alebo nejak tak aby si sa potom pichol medzi auta a nesiel popri nich, tolko pockaju kym prejdu krizovatkou
12.08.2013 - 22:57:19
00
[quote="milos21]Z aj podobného dôvodu sa netlačím na červenej vedľa prvého auta, ale medzi prvé a druhé, prvý ma nemusí vidieť a nech si ide kde chce a nech ma hlavne vidí druhé auto.[/quote]Na červenej zásadne pred prvé auto! A nie vedľa, ale pred neho! 90% vodičov stoí minimálna 2 metre pred čiarou, takže je tam dosť miesta. A keď je čas, tak sa mu významne pozriem na pravú smerovku, potom do očí a opäť na smerovku. Zopár ich už zareagovalo a zapli ju. No a samozrejme, žiadne spanie, padne oranžová a už točím nožičkami - pri dobrom prevode mám prvých 10 metrov lepšie zrýchlenie ako bežné auto.
12.08.2013 - 23:09:39
02
Čo málo chodím po riadených križovatkách, tak mi vyhovuje môj postup, aspoň ma bude obiehať o jedno auto menej a v prípade chytrolína z vedľajšej cesty nechytím bočný náraz ja, ale niekto, kto je aspoň trochu opancierovaný :) A nemám pocit, že by auta stávali tak, aby som sa tam zmestil a zároveň dobre videl na semafor. Ale skúsim si to nabudúce odsledovať...
12.08.2013 - 23:20:50
00
Do istého času som si myslel, že na semaforoch mám najlepšiu akceleráciu ale potom ako ma predbehlo jedno Porsche cayenne, ktoré stálo zamnou a obehlo ma v špurte tak sa už radšej pozrem čo to stojí za chrbtom :D
12.08.2013 - 23:24:21
01
Aj tak sa nikto nepozerá do pravého späťáku, priznám sa, ani ja nie, maximálne pri parkovaní :)

toto si nemyslel celkom vážne, že?
13.08.2013 - 08:22:45
00
keyboard_arrow_up