okaj čiže jazdím po ľavej strane čiary na ceste ... v takej vzdialenosti ako to považujem za bezpečné ... ale čo najbližšie ... a ak tam nikto nezavadzia tak mám právo .. nie povinnosť ísť po pravej strane tejto čiary :)
04.01.2012 - 13:18:15
00
tak je :) sorry za zle vyjadrenie, ospravedlnujem sa
04.01.2012 - 13:25:08
00
- mozno tak u vas na vychode ..



to že si "vypadol z rodičovských treniek" trochu viac na západe ešte neznamena, že maš pravdu

Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie:
b) dať prednosť v jazde povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy,

Slovo "náhle" na správnom mieste zabezpečí to, aby vodiči na hlavnej neskrývali neohľaduplnosť za prednosť v jazde. Veď jednou z povinností vodiča je povinnosť "správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky".

čiže aj na západe TO znamená že obmedziť môžeš... :-)

(s jednou malou výnimkou, obmedzeného už netreba obmedzovať)
04.01.2012 - 13:28:44
00
S Tvojim prispevkom tu pravdu rozhodne nemas :)

To slovicko nahle moze byt v tom zakone kdekolvek, to, ze niekto zmeni nahle smer jazdy alebo rychlost je prinajmensom nasledok obmedzenia. Ako si napisal "dať prednosť v jazde povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy"

- ak predsa nahle zmenim smer alebo rychlost, tak som bol obmedzeny / ohrozeny
- ak smer, ani rychlost menit nebudem, tak k ziadnemu obmedzeniu ani ohrozeniu neprislo


V zakone je jasne napisane, ze sa nesmie obmedzit ani ohrozit, to ze si to Ty vysvetlis po svojom, aby si mal pravdu je tvoj problem. Skus mi najst niekde v zakone, ze mozes obmedzit ineho ucastnika, poprosim ak by sa Ti to dalo dolozit inak ako Tvojim nespravnym chapanim a z kontextu vytrhnuteho uryvku zakona.

Vela stastnych kilometrov.
04.01.2012 - 13:42:36
00
LL - trocha to tu pleties. V tomto pripade neslo o davanie prednosti v jazde, teda ani slovicko nahle nie je relevantne. V case odbocovania isli obaja vedla seba, nedvali si prednost. Tu slo pravdepodobne o ohrozenie cyklistu.

citat zo zakona: Pred odbočovaním a počas odbočovania je vodič povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Vodič pri odbočovaní nesmie ohroziť vodiča idúceho za ním. Vodič je povinný pri odbočovaní dbať na zvýšenú opatrnosť. Vodič vozidla idúceho za vozidlom, ktoré odbočuje, musí dbať na zvýšenú opatrnosť a svojou jazdou nesmie ohroziť vodiča odbočujúceho vozidla.

patoo - tvoja zapadniarska nadradenost ma nasrala a sucasne nemas s obmedzenim pravdu. Tak, ako si nemal pravdu s jazdou po krajnici. Najprv nastuduj, potom pis.
04.01.2012 - 14:01:55
00
to nema nic so zapadniarskou nadradenostou

ukaz mi v zakone, kde je nieco napisane, ze sa moze obmedzovat ?

EDIT : http://www.scribd.com/doc/76711824/Nov%C3%BD-sadzobnik-pokut 3.2

ked je za nieco v sadzobniku pokuta, tak to asi dovolene nebude


Naposledy upravil patooo dňa 04.01.2012 - 14:11:40, celkovo upravené 1 krát.

04.01.2012 - 14:07:04
00
inak mi napadla jedna situácia .. domáci možno vedia ako sa ide z lamača do záhorskej a je tam pri autowilise odbočka na dialnicu/do devínskej atď .. tak tam som zažil ako frajírek nebol ochotný spomaliť za mnou ako cyklistom ale pridal aby ma stihol obísť (šiel som slušne po krajnici) ale pred ním sa zrazu iný rozhodol odbočiť doľava takže pribrzdil a už boli v sebe :) priam nádhera ... faktom je že keby som tam nebol tak cesta je dosť široká aby šli vedla seba dve autá :) samozrejme som ani nespomalil a prášil odtiaľ ako sa len dalo
04.01.2012 - 14:09:55
00
nevypadlo náhodou slovo obmedziť z nového zákona od 1.9.? tak viem že starom, tuším od 1.1.2009, bolo aj obmedziť, ale v tomto od 1.9.2011 je už iba ohroziť, nie?
04.01.2012 - 14:11:55
00
k incidentu som sa nevyjadroval

a o tom obmedzeni-ohrození je to presne o TOM, že vypadlo slovíčko ... obmedziť ..
ostalo len ... vodič nemôže ohroziť ...
a pridalo sa slovíčko NÁHLE ... zmeniť smer ....

tzn: že čo nie je zakázané je dovolené

ohroziť NIE obmedziť ÁNO (ale tak aby to nebolo "náhle")

išlo IM o to,
že v podstate bez rozumného "obmedzenia" by si sa asi niekedy nedostal NIKDY z vedľajšej na hlavnú cestu
04.01.2012 - 14:13:04
00
v starom zákone bola obmedziť tak trochu blbosť, lebo taký autobus v premávke vždy porušil pravidlá, keďže aj keď vyšiel dosť ďaleko pred autom, tak nestihol už zrýchliť na 50km/h kým ho auto dobehlo, takže auto muselo spomaliť aj keď iba na 40, a tak ho už obmedzil
04.01.2012 - 14:16:01
00
autobus mal a aj stale má istú "vynimku" ...
lebo mu musiš umožniť opustit zastávku...
04.01.2012 - 14:19:05
00
Na rozdiel od patooa LL studuje, vie o com pise a o zmenach v zakone ma slusny prehlad. Ja len doplnim, ze autobus ma vynimku iba v meste (obci).
04.01.2012 - 14:26:17
00
posledny sadzobnik pokut, ktory som nasiel : http://zavolantom.autozor.sk/2011/12/30/novy-sadzobnik-pokut-platny-od-1-1-2012/ je tam jasne napisane, ze za obmedzenie je pokuta, nemam viac co k tomu dodat.
04.01.2012 - 14:29:51
00
aj TO je odpoved :-)
a celkom jasná....

(nemam viac co k tomu dodat)
04.01.2012 - 14:33:57
00
patooo - Ani nemusis. Sadzobnik pokut nie je pravne zavazny predpis a neplati ani pre policajtov. Je to iba pomocna ruka, aby sa mali coho pridrziavat pri udelovani vysky pokuty. Presne toto odznelo aj v dnesnej relacii SRo Pozor zakruta.

Patooo, studuj zakony a vyhlasky. Za ich neznalost a porusovanie si trestany. Stale len pytas ludi, aby ti nieco v zakone ukazali, citovali. Skus to sam. Okrem ineho: mas vodicak, si vodic?
04.01.2012 - 14:39:12
00
keyboard_arrow_up