Zákaz jazdy na lesných chodníkoch.
Povinnosť jazdy po cyklistickej cestičke.
Zákaz jazdy po lesných cestách v národných parkoch.
Povinnosť jazdiť v prilbe mimo obce.
Kašlanie na cyklistov pri novej výstavbe v mestách.
Zakázane jedno pivo na bicykli ... a ďalšie zákony prijímali o nás bez nás. Združenie Via Iuris pripravilo pripomienky k zákonu o príprave legislatívy, ktoré stažujú ministerstvám, vláde a poslancom ignorovanie návrhov a pripomienok verejnosti, čo bolo bežné doteraz. Ak si pamätáte, tak pod petíciu proti zákazu jazdy bicyklom na lesných chodníkoch sa podpísalo 14.000 ľudí a ani ministerstvo ani poslanci to vôbec nevzali do úvahy. Návrh Via Iuris chcú takéto ignorovanie veľmi sťažiť.

Podporte preto túto hromadnú pripomienku na tejto adrese http://www.ekoforum.sk/peticia/legislativa
06.05.2015 - 18:22:05
03
Neviem, ci to v tejto bolsevickej dobe uspeje, ale podporil som.
07.05.2015 - 08:56:46
00
nechcem byť hnidopich, ale ak ignorovali tých 14 000 ľudí, akým právom si nejaká "akým právom" myslí že ich tam niekto rešpektovať bude?
07.05.2015 - 09:14:38
01
Takto: samozrejme, že o zákonoch v konečnom dôsledku rozhodujú poslanci a nie pripomienky občanov, To je jasné. Ale uvedené návrhy zvyšujú silu pripomienok občanov, ak sa získa viac ako 500 podpisov pod pripomienku. Doteraz bola hromadná pripomienka definovaná iba internými pravidlami vlády a ich porušenie úradníkmi (napríklad ignorovanie pripomienky a pod.) bolo beztrestné a aj sa dialo. Tu sa teraz navrhuje, aby pravidlá boli definované zákonom, takže úradník by už neporušoval len akési interné predpisy, ale zákon a to si už jednak rozmyslí a jednak je to vymáhateľné. Ďalej sa navrhuje, že pripomienka, ktorá bola označená predkladateľom ako zásadna, získala 500 podporovateľov a nebolo jej vyhovené v medzirezortnom pripomienkovom konaní, aby išla do vlády spolu s návrhom daného zákona. Toto je veľmi silná vec, pretože nijaký premiér nemá rád, keď musí riešiť vo vláde rozpory v návrhoch a preto je nepísané, ale sväté pravidlo, že do vlády "nesmú" ísť návrhy s rozpormi. Takže úradníci budú veľmi silno tlačení k dohodnutiu sa s predkladateľom na nejako riešení ich pripomienky. Veľmi silná vec!
Okrem iných vecí sa tam ešte rieši aj taký detail, že poslanecké návrhy zákonov a zmien tiež musia ísť cez verejné pripomienkovanie, čo sa doteraz nedialo (cez verejné pripomienkovanie išli iba ministerské návrhy).

Som si dosť istý, že keby bol takýto zákon platný v tom roku 2007 a využili by sme ho, tak by sa o zákaze bicyklovania na lesných chodníkoch vôbec nehlasovalo, ani by sa totiž nedostal do parlamentu. Tá petícia dodnes patrí medzi najväčšie a ministerskí úradníci by určite radšej stiahli ten Lebockého návrh, než by poslali Ficovi do vlády rozpor so 14.000 signatármi.

Ak váhaš s podpisom, tak odporúčam podpísať - nič tým nepokazíš, nie je to žiadna petícia "proti niečomu", ale "za" posilnenie našej účasti na príprave zákonov, nič viac. Ale ani nič menej. :-)
07.05.2015 - 09:43:36
01
Podporene. lapalko, pokojne hnidopichuj, ale hlavne podpor. :)
07.05.2015 - 10:09:20
00
ja som podporil, ale ja hovorím o niečom inom ako Jaroh, ja hovorím, že tie zákony nezmenia tak aby tu nejaká vôľa ľudu, alebo skôr vôľa "neziskových" organizácií bola naplnená
07.05.2015 - 11:25:32
00
Lapaloma, ak tie návrhy prejdú, tak bude trochu ľahšie naplniť "voľu ľudu". Nie ľahké, ale aspoň trochu ľahšie :-)

Navyše, zákony sa nerobia len pre túto vládu a parlament a tak nemôžeme vylúčiť, že niektorá z budúcich vlád a parlamentov budú rozumnejší. Napríklad, keby nepadla Radičovej vláda, tak mali poslanec Droba a ďalší dosť dobre našliapnuté práve na zrušenie toho zákazu jazdy na lesných chodníkoch. Ak sa dobre pamätám, tak príslušné zmeny, ktoré navrhovali, prešli cez prvé čítanie v parlamente. Bohužiaľ, kým to došlo k nejakému výsledku, boli predčasné voľby a bolo hotovo, ale chcel som len ukázať, že občas sú v parlamente a na ministerstvách aj rozumní ľudia :-)
07.05.2015 - 11:53:37
00
Zohnat 500 podporovatelov, ktori chcu chodit ozrali na bicykli, nebude problem.
07.05.2015 - 14:13:40
00
a nemoze sa z toho stat dvojsecna zbran? co ak budu chciet zrusit zakaz a 500 polovnikov podpise pripomienku?
07.05.2015 - 15:08:53
01
keyboard_arrow_up