tak bohuzial fotograf neprisiel, takze fotky nie su. ale uz sme konecne na slomba mape
12.12.2009 - 19:37:22
00
nevie niekto co je s cyklochodnikom Baranok - Alpinka?
Viem ze to stalo na majetkovych sporoch. Hybe sa to ci nie? Napadlo ma to teraz, ked sme isli do Levocskej doliny lyzovat a od Levoce smerom do doliny je krasny novy cyklochodnik. Kua ten chodnik by sa tam (v Cermeli) zisiel ako sol.
23.02.2010 - 09:07:37
00
viem to, ze je to na Mestskych lesoch v plane, co vies asi co znamena v tejto republike... Ked sa SloMBA zobudi zo zimneho spanku a zacneme znovu otravovat Mestske lesy, urcite im to tam pripomeniem. Inak aj som dnes trochu rozmyslal, ze ako asi by ten chodnik mal vyzerat. Teda dufam, ze sa bavime o tom zacatom - asfaltovovom chodniku popri potoku. Najprv ma napadlo (vzhladom na prepokladanu vysoku vytazenost), ze by to mohol byt tak 2-2,5m siroky chodnik vysypany niecim rozumnym, co je dost pevne, vsiakave, nevymelie sa to vodou ani jazenim, ale pritom je to prirodne. Mohli by byt donho zakomponovane aj nejake prirodzene vlnky, mostiky cez potok a podobne, vsetko pre regulaciu rychlosti pohybu pouzivatelov. Myslim, ze to by vyhovovalo aj cyklistom (vsetkeho druhu - okrem ziletkarov), aj povedzme kocikom, prip. cyklistom s "privesom" - dieta. Proste mohol by sluzit ako rychla spojka medzi KE a Alpinkou pre kolesovych jazdcov. Vyhoda je nizka cena realizacie.

No potom ma zas napadlo, ze co taki korculiari, oni potrebuju v podstate dokonaly asfalt a najlepsie nulove prevysenie (co myslim lokalita splna). Asfalt by mozno viac vyhovoval mamickam s kocikmi, velmi rekreacnym neprogresivne zmyslajucim cyklistom (pardon :P ) s deturencami na trojkolkach a tak podobne. Lenze ak by sa tam mali pohybovat cyklisti (vratane ziletkarov), korculiari, kociky s doprovodom, deti na trojkolkach a beruc do uvahy (de)mentalitu Slovakov, tak isto aj pesi, tento chodnik by musel mat sirku okolo 6m. A to by mi jednak srdce nepobralo :), jednak by to bolo drahe (ziadneho uradnika nepresvedcis, ze 2m siroky asfaltovy chodnik je malo), asfalt (hlavne pri potoku) zarasta machom, cim sa stava nevyuzitelny pre korculiarov, tym padom by sa zacal zuzovat (korculiari by jazdili stredom) a dochadzalo by ku konfliktom... Problem moze byt aj samotna sirka 6m v lokalite - nie som si isty, ze po celej dlzke je tam tam dost miesta na takto siroky chodnik.

Z mojho pohladu by riesenim boli 2 paralelne chodniky, 2,5m siroky vysypany a 3m siroky afaltovy.
Vysypany - cyklisti/kociky
asfaltovy - korculiari, kociky

Kedze by boli 2 chodniky, nemuseli by byt stale pri sebe, tzn. vacsia variabilita, co sa tyka vedenia chodnika v doline. Sem tam by odbocili, potom sa zase spojili atd...

Aky mate nazor vy? prosim, vyjadrite sa.
23.02.2010 - 17:57:28
00
síce nie som zo zásady pesimista, ALE:
ak sa podarí jeden chodník s akýmkoľvek povrchom a aj profilom, bude to (MEGA) úspech
23.02.2010 - 18:05:31
00
Vyborne. Presne takuto odpoved som cakal a presne takuto odpoved som nechcel. Skusme sa odosobnit od toho v com je vola Mestskych lesov a podiskutovat o moznostiach.
Takze este raz, co myslite/navrhujete, ako realizovat tento cyklochodnik?
23.02.2010 - 19:44:56
00
myslim ze na ucely, ktore si spravne pomenoval: "rychla spojka medzi KE a Alpinkou", by vyhovoval jeden 3m siroky, asfaltovy chodnik. ako napisal LL - na dva mozes rovno zabudnut. kedze treba vychadzat z toho, ze ta vytazenost tam bude riadna, bola by tu moznost ako "vytlacit" aspon chodcov. popri asfalte spravit klasicky turisticky chodnik z utlacenej zeminy. pravidelne umiestnit vodorovne, alebo zvisle znacenie s oznacenim napr: "chodci prejdite na pesi chodnik" a pri tom sipka na "turistak". mozno by sa tak dalo odlahcit ten chodnik od chodcov (aspon tych uvedomelejsich). korculiari, kociky a biky by sa tam v pohode nejak zmestili na tie 3m.
myslim ze bude treba ostat pri myslienke tej rychlej spojnice. jednoducho vytvorit chodnik, po ktorom sa rychlo a hlavne bezpecne da presunut z bodu A do bodu B. ziadne scenerie, zbytocne klucky a hranie sa by tam nemalo byt prioritou.
23.02.2010 - 21:34:04
00
len chcem upozornit, ze specialne pre chodcov je urcena modra TZ na lavej strane doliny. Odtial maju Mestske lesy velky zaujem vyhnat cyklistov. Takze pre pesich by som dole urcite nic nestaval.

Inak mate niekto predstavu aka by asi bola dlzka chodnika?

este pridam - prave ten "rychly presun" a ucast kocikov s mamickami (a doprovodom) mi neevokuje spokojnost cyklistov a mamiciek. Preto hovorim o oddeleni. Polovicne riesenie je nie vzdy riesenie
23.02.2010 - 21:48:34
00
no lenzte vsetci vieme, ze ak chodec uvidi na zaciatku cermelskeho udolia dve moznosti:

1. modra TZ ukryta v lese navyse s urcitym prevysenim
2. krasny novy asfaltovy (alebo iny - hlavne rovny) chodnik

na 100% sa vyberie po moznosti c.2. . takze mysliet si, ze budu chodci chodit po modrej ako si to predstavuju mestske lesy, je cista fantasmagoria.

pod pojmom "rychly presun" si asi netreba predstavovat AVS 30km/h. mozno by bolo dobre hovorit tomu "rychly a hlavne BEZPECNY presun" od baranka na alpinku.

dlzka chodnika cca 3km
23.02.2010 - 22:22:01
00
az tak nesledujem cyklo dianie preto neviem koho aktivita bola priprava chodnika na komenskeho, mal som ale pocit, ze to nebola slomba. teraz je minimalne hlavna spojena az s oveckou, preto je otazne, ci dotycni nemaju aj plan na pokracovanie na alpinku - v tom pripade by bolo dobre zistit aky je plan a spolupracovat. ak taky plan nie je, je to potom vec slomby, zanietencov, atd. spominate korcule, ja mam len info, ze pre korculiarov sa ma urobit chodnik na moyzesovej (cast stihli pred zimou). jedna moja otazka je, preco spominate kociky a korcule pri plane ovecka/alpinka - dovod zrejme mate.
ked tak rozmyslam ako otec jedneho dietata, tak neviem ci by som siel kocikovat od ovecky smerom na aplinku. mierim k zanalyzovaniu, kto a za akych podmienok by tam kocikoval. ak ma rodinka auto pojde nim na alpinku a potom popri golfe kocikuje, alebo pojde vlacikom, co je isto zazitok ako remen. cela trasa ovecka/alpinka mi pride uz dost dlha na kocikovanie a je na to uz lepsie pouzit kvalitejsi kocik, ktory nieco stoji.
tak ako vladol napisal, korculiari potrebuju/chcu pomerne kvalitny chodnik a nemyslim si, ze kocik/korcule sa maju radi - aspon ja som sa raz vyziapal na korculiara (s palickami) pri golfe, ktory otravoval a ohrozoval ludi s kocikmi.
cize pri zvazovani, pre koho by bol ten chodnik urceny treba zvazit/argumentovat kolko krat by bol ktorou skupinou vyuzity. ked nie je vyslovene teplo tak sa mne nechce ist do vlhkeho tiena s kocikom a tiez by sme potrebovali viac oddychovych/prebalovacich/nacuckavacich miest. cize daleko by sme nezasli, mozno po skalu.
nekorculujem tak neviem zhodnotit moznosti a vhodnost trasy, ale udriavat kvalitny chodnik na korculovanie asi nebude brnkacka a neviem ci maju nejake zdruzenie, alebo dobrovolnikov, ktori by ho nezistne udrziavali aj pre ostatnych, mozno ale su na to peniaze/fondy.
mne to proste vychadza na spevneny sirsi chodnik s hladkym prirodnym povrchom vhodny pre cyklistov (aj drobcov schopnych drzat smer a brzdit) okrem cestnych, tiez pre detske voziky a pripadne sportove kociky.
kocikari/ky pripiste vas nazor na kocikovanie...


Naposledy upravil ... dňa 23.02.2010 - 22:42:57, celkovo upravené 1 krát.

23.02.2010 - 22:27:06
00
Suhlasim s tym, ze chodci si vyberu prave ten asfalt. Preto nechapem, preco chce meles vylucit cyklistov z modrej TZ. Skor by som z modrej spravil cyklo a dole postavil nieco pre chodcov, kociky atd.
Co sa tyka "rychleho presunu" - rovnako ako si pesi na 100% vyberie asfaltku, tak podla mna 99% cyklistov na rovnej novej asfaltke bude jazdit rychlo. Len zakruty, dusitka atd dokazu spomalit rychlost.

az tak nesledujem cyklo dianie preto neviem koho aktivita bola priprava chodnika na komenskeho, mal som ale pocit, ze to nebola slomba. teraz je minimalne hlavna spojena az s oveckou,
....
kocikari/ky pripiste vas nazor na kocikovanie...


Chodnik na Komenskeho nie je praca SloMBy, SloMBA neriesi mestsku dopravu.

Co sa tyka kocikov, mna to len tak napadlo, zatial nekocikujem, takze neviem, ale je dobre, ze niekto kocikujuci napisal svoj nazor. Trasa povedie popri zeleznicke, cize asi koli tomu som sa k tomu dopracoval...
Suhlasim, ze kocik a korcule su velmi zla kombinacia, resp. hocijaky pomaly pohyb a korcule je zla kombinacia (sam trochu korculujem). Co sa tyka kvality asfaltu pre korcule, taktiez suhlasim, ako som pisal uz v prvom prispevku, ak nebude asfalt udrziavany, nebude vhodny pre korcule.


Naposledy upravil vladol dňa 23.02.2010 - 22:54:11, celkovo upravené 1 krát.

23.02.2010 - 22:42:46
00
netreba zabudat, ze na modrej TZ su aj bezci ;)
24.02.2010 - 00:11:52
00
...Skor by som z modrej spravil cyklo a dole postavil nieco pre chodcov, kociky atd.

:x
nie nie. presne preto sa uvazuje o cyklochodniku priamo v doline. cyklisti to niesme len my, pre ktorych je modra TZ v pohode odkrutitelna. poznam vela ludi co idu tym smerom (na alpinku) a idu radsej po ceste, lebo modra, resp smer bankov a tak alpinka, je pre nich tazka cesta.
ja som za vybudovanie noveho cyklochodnika - ten usek baranok-alpinka vacsinou aj tak idem po ceste, presne preto aby som sa cim skor dostal za alpinku, kde pre mna zacina to "naozajstne za mestom".

... ma tiez tak trochu pravdu s tymi kocikmi - mozno sme az priliz "otvoreni" aj inym formam pohybu po chodniku. kazdopadne tam (na mestskych lesoch) to treba uvadzat ako cyklochodnik. zvysok - tzn. to ci tam budu chodit pesiaci, korcule a pod, uz aj tak nieje mozne nijak ovplyvnit.
24.02.2010 - 07:15:01
00
Len tak neusporiadane myslienky:
- kociky by som obmedzil dopravou vlacikom zadarmo
- aj ked postavis policajta kazdych 100 m pesich nevylucis (vid Hlavna)
- ten chodnik by bol fajn mimo "dopravnej spicky" ale sobota/nedela plus pekne pocasie sa tam budes len preplietat
- ten chodnik je nevyhnutny ak sa chces dostat s deckom, ktore je tiez na biku von
- korculiari su velky problem (siroky rozmach, sluchatka a nepritomny pohlad), mozno by som im dal tiez zlavu na vlaciku a zakaz
- co tak zaviest myto? :devil:

A este PS: Ten chodnik bude pevny asfaltovy - ved kamarat by inak nezarobil, nie?
24.02.2010 - 07:37:39
00
trocha škodoradostne, ale zasa prakticky:
ak sa to zahrá na:
ekonomiku (šetrenie peňazi a tým pádom možnost za jeden balik postavit viac metrov, kilometrov) a aj
"ekologógiu" ( asfalt po pravde "DO LESA" nepatrí) su vyriešené oba problémy
tzn: - korčuliari a - "pohodlní kočíkári"
suma sumarom: primerane široký( 2,5 - 3 m, ak na to náhodou neexistuje nejaká záväzná EU norma), spevnený, prírodný povrch, možno s 2 alebo 3 rozšíreniami na 1,5 násobok plánovanej šírky a možnosť odpočinku (napr: skala a byvalý "areál zdravia" pre malé deti na bajku a športovcov s kočíkom) s takým profilom a trasovaním, aby ho v pohode zvládlo aj dieťa
24.02.2010 - 10:25:17
00
A "kamarati" na com zarobia? :devil: Vid napriklad usek "cyklochodnika" pri Maratoncovi od lekarne k prechodu. Ta v novembri namalovana ciara sa uz odparila. Kto vie kolko bolo za nu fakturovane?


Naposledy upravil pista dňa 24.02.2010 - 15:15:07, celkovo upravené 1 krát.

24.02.2010 - 11:33:07
00
keyboard_arrow_up