Ľudia, o čom je táto debata?
Predajca priznal, že nevedel o tom, že je tam iná špecifikácia. Teda úmyselne nepodvádzal. A nijako netají, že áno, je to iný komponent než v špecifikácii.
Ak dobre chápem, predajca a zákazník sa nejako dohodli, resp. zákazník sa (asi?) rozhodol to neriešiť a na bicykli jazdiť a to aj napriek tomu, že si všimol ten rozdiel.
Tak teda o čom tá polemika?
05.04.2021 - 11:19:33
01
Kristina:
"Ak ti vadí zmena špecifikácie mal si možnosť bicykel vrátiť. Ak si kupoval online, máš právo do 14 dní tovar vrátiť bez udania dôvodu. Pokiaľ si tak neučinil tak si vlastne potvrdil, že akceptuješ to čo ti prišlo. Vyplakávanie na fóre už nič nerieši."

"Inými slovami, keby niekto nevyplakával na fóre, ale hneď sa skontaktoval s predávajúcim, tak má právo nie len odstúpiť od zmluvy, ale môže žiadať aj nápravu, t.j. mohol by žiadať výmenu vidlice za model, ktorý je uvedený v špecifikácii. Všetko je na dohovore."

z toho mne vyplyva:
nakolko som si nevsimol ze by niekto okrem OP (zubesuch-a) spominal ze mu doslo nieco ine ako objednane, a ty si pouzivala 1. osobu vo svojich prispevkoch, tak dedukujem ze vo svojich prispevkoch si narazala prave na jeho pripad, ked si hovorila o "vyplakavani" a "potvrdeni ze akceptoval to co prislo" aj ak uplynulo 14 dni.
a teda:
kedze si to nikde lepsie neupresnila, resp. lepsie povedane nedala si ani naznak ze by si to inak mohla mysliet, tak to ako si to napisala mi ozaj pride utrhnute, pretoze to vyznieva v smere ako to napisal zubesuch: "ak distribútor či predajca použije výhradu práva na zmenu a/alebo zlepšenie dizajnu a komponentov bez predchádzajúceho upozornenia, tak ti môže poslať čokoľvek v akejkoľvek špecifikácii"

Btw, pisal to v nedelu, predpokladam ze +- niekedy vtedy to zistil. Mne nepride divne ked sa niekto najskorej spyta komunity, tak isto ako by mi neprislo divne, keby slusne najskorej kontaktuje predajcu. A nevsimol som si zeby zubesuch sam ociernoval niekde predajcu, prave naopak: "A veľmi záleží, ako sa k tomu predajca postaví."
05.04.2021 - 11:31:17
01
Kristina napísal:
stanos4 A čo je teda na tom "utrhnuté"? Ako môže predajca reagovať na nespokojnosť zákazníka, ktorý neozve že je z niečím nespokojný?

prečo to stále ohybas ? polemika nie je o tom či je zákazník spokojný, ale o tom, že predajca je povinný dodať tovar s parametrami ktoré specifikoval pre danú položku na predaj, resp. podľa ktorých kupuci urobil rozhodnutie o kúpe.
05.04.2021 - 13:42:47
00
A ako má predajca splniť tu povinnosť, keď nevie, že výrobca zamenil komponent?
05.04.2021 - 14:17:22
11
Malo by byt dobrym zvykom skontrolovat bike od vyrobcu, predtym ako je poslany dalej zakaznikovi.
05.04.2021 - 16:58:17
03
To reálne nie je možné. Nepredávam bicykle, ale poznám dobre cykloobchod v mojom mestečku. Sú tam traja, majú desiatky bicyklov, nestíhajú ani len ten bežný servis. V veľkom meste vo veľkom obchode viac ľudí, ale stovky bicyklov.
Keby teraz popri tom všetko ešte mali každý jeden bicykel kontrolovať podľa checklistu, že či im to výrobca dodal tak, ako mal, tak by si možno bol prvý, kto by sa začal rozčulovať, prečo im to tak dlho trvá...

Len tak cvične, pri každom komponente treba porovnať s katalógom: sedlovka, sedlo, rám, brzdové páky, brzdy, predný kotúč, zadný korúč, píly, stredové zloženie, reťaz, kazeta, radiace páčky, zadná prehádzovačka, predný presmykač, vidla, tlmič, ráfy, náboj predný, náboj zadný, výplet, pneumatiky, gripy, riadidlá, predstavec ... toto keby si mal kontrolovať pri každom bicykli (teda pri každom bicykli porovnávať špecifikáciu, napríklad Specialized Alloy, 34.9mm, FACT 11m Full Carbon, Progressive XC Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm rear spacing, internal cable routing, 110mm of travel, Shimano SLX M7120, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm vpredu, Shimano SLX M7120, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm vzadu, Shimano SLX, M7100, 12-speed, Shimano SLX, CS-M7100, 12-speed, 10-51t, Shimano SLX, M7100, 12spd, Shimano SLX M7100, SGS, 12-speed, Shimano, BB52, Threaded, Rockshox SID Select, Charger RL Damper, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel, ockShox Deluxe Select+, Rx XC Tune, Two Position, Rebound Adjust, 190x40mm, Presta, 60mm valve, Fast Trak, Control casing, GRIPTON® compound, 60 TPI, 2Bliss Ready, 29x2.3", DT Swiss Industry výplet, Ground Control, Control casing, GRIPTON® compound, 60 TPI, 2Bliss Ready, 29x2.3", Shimano MT510-B, Centerlock 28h, 12x148 Boost, Microspline, Shimano MT400-B, Centerlock 28h, 15x110 Boost, Specialized Alloy, Tubeless Ready, 25mm internal width, 28h, Specialized Trail Grips, Specialized XC, 3D-forged alloy, X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SRL LE lever, SM: 100mm travel, M: 125mm travel, L-XL: 150mm travel, 4-Specialized Alloy Minirise, 10mm rise, 750mm, 31.8mm clampbolt, Body Geometry Power Comp, Cromoly rails).

Hotovo? OK, tak poďme na ďalší, to nie je spešl, ale Giant, ježiš, to je cez e-shop? Tak OK, vybrať z krabice, porozkladať, počkaj, musím vziať iný katalóg a ideme na to ... :-) :
Advanced-Grade Composite front and rear triangles, 90mm Maestro suspension, Fox 32 Float SC Performance Elite Remote, 100mm, FIT4 damper, remote lockout, Boost 15x110 Kabolt, 44mm offset, custom tuned for Giant, Fox Float DPS Performance Elite Remote, 165/42.5, custom tuned for Giant, Giant Contact SLR XC Flat, 750x31.8, , Giant Contact SL, Shimano Deore XT, 1x12 I-spec EV, Maxxis Recon Race 29x2.25, foldable, TLR, EXO, tubeless ... a tak ´dalej a tak ďalej.

Ďalší bajk je potom dvojročný ležiak, takže musíš vytiahnuť katalóg spred dvoch rokov, a ideš na to ...


Medzitým servis bicyklov, predaj, papierovanie ... už ťa vidím, ako "kontrolujes bike od vyrobcu, predtym ako je poslany dalej zakaznikovi."
05.04.2021 - 17:39:56
03
Ako zakaznika by ma viac stvalo, keby som musel tovar vracat a zas cakat na ten spravny. Este sa mi sice nestalo ,ze by mi prisiel bike s komponentom inym ako podla specifikacie, ale raz som pri skladani zistil, ze vnutro sedlovej trubky ma mensi priemer ako by mal byt, cize sedlovka sa don nedala vobec strcit. Islo o direct sale vyrobcu ROSE Bikes.
05.04.2021 - 17:54:34
00
Aj keby si si prišiel do obchodu kúpiť len dušu či ionťák a musel by si čakať dvadsať minút, lebo "kontrolujú bicykle od výrobcu", tak aj vtedy by si v kľude čakal?
05.04.2021 - 17:57:08
01
Uz si ani nepamatam, kedy som musel naposledy do cykloobchodu, kvoli tomu, ze nieco surne potrebujem. Drobnosti ako duse, retaze a pod. si objednavam do zasoby, v predstihu, takze ma netrapi, ci to pride o tyzden alebo dva. :-)
05.04.2021 - 18:10:49
00
Vôbec netreba pozerat každý bajk do posledného šrobu. Prehanate.

Totiž aby sa tato vec nestala tak by uplne stacilo pozrieť ten bajk, ktorý mam na predajni. Mam za to, že toto neni otázka 1 kusu. Všakže.

Realita bude skor taka, ze to Ghost urobil vychcane. PR sa tomu spraví s xcr34. Zvýšime tomu MOC na 949. Dáme čo máme nikomu o tom nedáme vedieť a ked sa niekto ozve, tak to necháme na predajcu. Ten ked si necheckne aspon ten kus co ma na predajni - čože to v tej krabici je, žije v nevedomosti.

Cela ta moja Nirvana bol taky nedorobok kde výstupná kontrola bola asi na PN. Povolený výplet po pár km a pár koreňoch na lesnej ceste? Si robí Ghost kozy? Taky bajk dat mladej, tak by sa na tom bajku zranila alebo zabila. Že má povolený výplet, polovicu špicov voľných by zistila až v nemocnici. Nejake zvuky ona moc nerieši a uplne stacilo by klesanie z devinskej smerom do dubravky, trochu brzdy a nejaká nerovnosť.

Vyplet som si dal urobiť šikovnému chalaniskovi tenzmetrom za svoje. Mal som to reklamovať? Jasne, predajcovi co nevie co predáva? ? Poštovné k nemu + natahovacky kde som s tym bol a čo som s tým robil. Aby to tam 29 dni stálo, ofučaný po našom rozhovore o vidlici by to mechanik za 20 minut ledabolo podoťahoval, len aby to nejak držalo a poslal to naspäť? No jo, až tak mi nehrabe.
05.04.2021 - 18:36:11
00
Veď samozrejme, že preháňam. Taká kontrola nie je reálna a o tom píšem, že predajca to nemá šancu skontrolovať.

Výstupná kontrola a predpredajný servis - tiež by ma to naštvalo, ale to nie témou tejto debaty. :-)

A teda ako si to vyriešil s predajcom? Podľa mňa síce na bicykli za 949 € nemáš šancu si všimnúť rozdiel v jazde s 34 mm alebo 32 mm, lebo na ňom sa musí krútiť všetko (vrátane 34 mm low-end vidlice :-) ), ale teda ako to dopadlo?
05.04.2021 - 18:47:34
00
Písal tu že mu dali zľavu
05.04.2021 - 18:57:04
00
pisal som ako to dopadlo.

Jaroh napísal:
podľa mňa síce na bicykli za 949 € nemáš šancu si všimnúť rozdiel v jazde s 34 mm alebo 32 mm, lebo na ňom sa musí krútiť všetko (vrátane 34 mm low-end vidlice :-) )


prečo by sa malo na bicykli s pevnými oskami vpredu/vzadu krútiť všetko?

ale môžeme sa spýtať predajcu Ghostu, ci si mysli, že rám Nirvany v kategórii XC race sa krúti.

podla Ghostu, citujem stránku https://www.ghost-bikes.com/en/service/range-of-use:

CATEGORY 3
Category 3 cycles are generally bikes, pedelecs and S-pedelecs in the style of mountain bikes designed for cross-country, marathon and touring use, plus bikes in the cyclo-cross and all-track segments.

- Includes categories 1 and 2, plus rough trails with small obstacles, and unsurfaced routes that require good riding technique
- Permitted in competitions
- Drops and jumps permitted up to a max. height of 60 cm / 23.6“ (with appropriate riding technique)
- Not suitable for acrobatics


Naposledy upravil Zubesuch dňa 05.04.2021 - 19:05:07, celkovo upravené 1 krát.

05.04.2021 - 18:59:43
00
dzulio napísal:
Písal tu že mu dali zľavu


Sorry, to mi ušlo. Dík.
05.04.2021 - 19:02:04
00
Zubesuch nemyslel som to tak, že je to za tú cenu zlý bicykel, pokiaľ nerobíš divočiny a/alebo nevážiš 150 kilo, nepochybne ti dobre poslúži, podľa mňa je to na dané pomery dobrý bajk
Menej pevný rám a vidla je v danej cenovke charakteristika, nie chyba a väčšina ľudí si to ani neuvedomí (ja to na svojom bicykli cítim, ale ja mám hmotnosť na hornej hranici... a nejako zásadne mi to nevadí, nie som Nino Schurter :-) ).
05.04.2021 - 19:29:13
00
keyboard_arrow_up