potkanX: mokry bod varu DOT 5.1 je podla specifikacie 180st a kedze voda zo vzduchu absorbuje v pohode cez tesnenia, tak po roku bez vymeny bude ten bod nizsi. DOT4 ma ten bod pri 155st. a je pre Avid rovnako pouzitelna (podla specifikacie). Brzdny ucinok je vec a) velkosti kotuca b) hydraulickeho prepakovania, ktore moze byt pri kazdej brzde ine. Samotny pocet piestikov silu brzdenia neovplyvnuje. Az nasledne nastupuje problem odvodu tepla, ktory je tym vacsi, cim menej materialu je na kotuci a prasiatku a cim horsi odvod tepla je z platniciek/kotuca. Packy su u Avidu kompatibilne, sam mam kombinaciu Juice/Code.
22.06.2016 - 13:15:01
00
lto toto všetko tie body varu a pod. máš naštudované a ovládaš z hlavy, či len rýchlo hladáš po nete? lebo priznám sa mňa nikdy takéto veci nezaujímali :)
22.06.2016 - 15:25:23
00
Neovladam, tieto informacie nepotrebujem vediet, ale cas od casu si to pozriem, ked riesim brzdy, bud na bajku, alebo na aute. Potom to chvilu aj ovladam :lol: Napr. naposledy, ked som riesil, ci kupit DOT5.1 alebo DOT4, tak som to studoval ostosest :D a ten mokry bod, to som nedavno znovu studoval, uz neviem kvoli comu, ale suviselo to s Avidmi :D .. v reale je to aj tak fuk, jedine aby clovek omylom nedal DOT5ku. Cize obcas ma to zaujima. Teraz priznavam, ze som si pozrel specifikaciu DOTky, lebo sa mi nezdalo, ze by brzdy na bajk boli konstruovane podla teploty varu kvapaliny. A este si spominam, ze naposledy som prave studoval nasavanie vody do DOTky, ked sa riesil problem , ze bajku garazovany v pivnici "vystrelili" az piestiky. Asi vtedy som sa zaoberal tym varnym bodom. Lenze okolo toho je spusta veci, podstatnych tak akurat pre zavodne auta, takze radsej to privelmi nestudujem. Ale napr. jedna vec ma zaujala, ze lacna DOT5.1 moze byt horsia ako slusna DOT4 /myslim, ze prave kvoli nasavaniu vody/ a pritom mozno aj drahsia a potom, ze DOT5.1 ma nizsiu viskozitu, co moze byt relevantne pre taperbore system u Avid pacok (ktore maju velmi uzky priestor, kade ide kvapalina a moze im to robit problemy).

edit: nasavanie = absorbcia vlhkosti zo vzduchu
22.06.2016 - 16:06:50
01
Chúďa motorka aj bicykel, ktoré som mal celú zimu v nevykurovanej garáži. Tým tie piestiky museli vystreliť až na Mesiac :D
22.06.2016 - 16:10:17
00
Sa smejes, ale nielen ten jeden, co sa tu riesil, tento problem mal.Jasne, nic nevystrelilo, prejavi sa to uplnym zaseknutim brzdy, az sa vytlaci kvapalina z piestikom a znici ich, vsak bola fotka :) A ty mas mineralny olej v Shimanach a motorka ma obrovsku vyrovnavaciu nadrzku v porovnani s bajkom.
Myslim, ze slo o taperbore packy Avidu a tie asi nemaju poistnu dierku, kade moze odtekat prebytocna kvapalina. Ako ma napr. Juice, stare Code a nove Guide.


Naposledy upravil lto dňa 22.06.2016 - 16:18:01, celkovo upravené 1 krát.

22.06.2016 - 16:16:19
00
Vtedy som mal Avid Elixir R. Len sa smejem, že sa tu odborne rozoberajú úplne p*čoviny :D
22.06.2016 - 16:17:36
02
Hej, hej .. to je pravda :) .. az teda na problem znicenych brzd. To uz konci sranda .. inak Elixir R mali dierku sa mi zda, ale zas boli to mozno tie. No, neviem .. nebudem to uz riesit. Ale treba trosku vaznych prispevkov vedeckych aby sa to vyvazilo :lol:
22.06.2016 - 16:19:39
00
DOTka moze nasat maximalne 2% vody, kvoli tomu piestiky vystrelit nemozu ani omylom. neni rozdiel v lacnej DOTke a v drahej DOTke. DOTku vyraba iba niekolko fabrik na svete a tie ju predavaju dalej, zlozenie DOTky je presne urcene, nie je mozne ju dalej aditivovat, v kazdej flaske, co sa predava s oznacenim DOT, je presne to iste. nasavanie vlhkosti cez tesnenia je somarina, to by DOTka nasala vodu aj cez prepravne obaly skor, ako sa dostane ku zakaznikom. mokry bod je bod varu kvapaliny, ktora je plne nasytena vodou - cize v reali sa bude bod varu pohybovat v intervale medzi suchym a moklrym bodom.
22.06.2016 - 16:33:19
00
potkanX napísal:
skor podla mna bude rozdiel v brzdnom ucinku v strmenoch - 4-piest versus 2-piest. mimochodom, na nete som videl viac prikladov, kedy ludia packy elixir 7SL kombinovali s prasatami code R a funguje to, tie packy su kompatibilne. pokial romet nevie, co s tymi elixirmi, zrovna zhanam na hojdacku nieco take, s tym, ze dopredu chcem dat code prasa.


Rozdiel 4 vs 2 piest: nie žeby avidy boli zlé to nie sú dobré na bežné jazdenie v okolí domu, ale zverstva čo som jazdil ja už som bol nimi obmedzovaný. Napr zjazd zo Sľubice -500 výškovych za 5 minút alebo pojazdy v alpách. post995878.html#p995878 Tam som zodral za 4 dni doštičky viac ako doma od januára do augusta.

Nie som zjazdár, jazdím traily, ale nemám problém ísť po lese cez 40km. Rád sa naháňam so Stravou. A vidno rozdiel odkedy jazdím sainty. Proste 2 piest na menšej brzdnej ploche musí požrať rovnakú energiu a premeniť ju na teplo ako 4 piest. A tým je povedané všetko ak si porovnáš veľkosti telá prasiatok. Ubrzdiť metrák váhy je premena veľa energie na teplo. Taktiež fakt že 29 "uberaju" na výkone brz cca 15% kvôli väčšiemu obvodu čo si málokto uvedomí.
Kamoš ich skúsil, len tak okolo bytovky po chodníku, ma xt nove a vravel, že vraj sa xt nechytajú na sainty, vraj. Ja som nikdy nejazdil iné kotúčovky, trošku Formula C1 ale zdali sa mi slabšie ako moje Avidy.

No nejako nemám v pláne predať avidy, budúci rok by som možno predal celý bajk aj s Avidmi a sainty ostanú na nový bike. Lebo štandartne dávajú brzdy Deore a to nechcem ani počuť, nieto ešte jazdiť.
22.06.2016 - 16:50:07
00
pocet piestov nema na konecnu silu vplyv. 4 piesty sa davaju z titulu rozdielneho priemeru, cize modulacia. nie sila. 3tia generacia saintov je to najlepsie co som kedy mal. podobne ako ZEE.
24.06.2016 - 23:21:59
02
Ahojte, musim zachvilu uz menit platnicky. Ake mi odporucite pre brzdy SHIMANO BR-M395. (Canyon Nerve)
Dakujem
26.06.2016 - 11:59:27
00
Origo shimanacke. Dopredu metaliky dozadu podla chuti metaliky alebo resin. Ja zadkom vela nebrzdim, takze pouzivam resin
26.06.2016 - 13:37:50
00
A môžeš mi napísať presný typ?
Ďakujem
110mat110 napísal:
Origo shimanacke. Dopredu metaliky dozadu podla chuti metaliky alebo resin. Ja zadkom vela nebrzdim, takze pouzivam resin
26.06.2016 - 13:46:48
00
Nie na každé kotúče sa dajú použiť metalické platničky.
26.06.2016 - 14:24:34
00
no teoreticky použiť ich môžeš akurát tie kotúče miznú pred očami :D
26.06.2016 - 15:47:47
00
keyboard_arrow_up