Tak sa mi po cca. 3700 km vymlátilo ložisko v miske ľavej kľuky na Shimano LX kľukách a uvažujem aké misky kúpiť ...?
Má tu niekto skúsenosť s miskami iného výrobcu, ktoré pasujú na Hollowtech II? ... na e-shope sú za prijateľnú cenu nejaké
Sting
http://www.kolokram.sk/product_info.php?cPath=22_81&products_id=2571
a H-TSH
http://www.kolokram.sk/product_info.php?cPath=22_81&products_id=3344
ostatné sa mi už zdajú drahé ...
O prelisovávanie ložísk nemám záujem, vzhľadom na ich cenu a pracnosť.
31.05.2010 - 10:10:09
00
Žiaľ ja Ti neviem poradiť, ale tiež som bol prekvapený veľmi krátkou životnosťou ložísk na XTčkových kľukách. Klasické ložisko so štvorhranom mi vydržalo podstatne dlhšie. Očakával som, že ložiská na hollowtech 2 vydržia dlhšie vzhľadom na širšie uloženie, ale mýlil som sa :worried: Čo ušetrili na hmotnosti, to ubrali na masívnosti a životnosti ložísk. Ach jo...
31.05.2010 - 13:53:57
00
Pracnosť prelisovania je minimálna. To je tak na 10 minút roboty, keď už má v tom človek prax. Mne pôvodné ložiská držia už asi 6000 km, ale akurát včera sa mi nejakým spôsobom vymlátil závit na pravej miske a spravil sa mi z nej press fit stred. Zajtra mi kamarát donesie pravú misku, nalisujem do nej nové ložisko čo mám nachystané (SKF France) a staré ešte stále funkčné si odložím do rezervy, aj tak by už zrejme moc nevydržalo. Mne sa oplatí lisovať nové ložiská, keď ich mám zadarmo :P
31.05.2010 - 14:04:17
00
Mas spesl pripravok na lisovanie ?
31.05.2010 - 14:10:33
00
Nie, obyčajný zverák a potom jednu podložku adekvátnej veľkosti aby som ložisko dotlačil do vnútra misky :)
31.05.2010 - 14:30:45
00
o-hociom/misky-s-loziskami-na-shimano-htii-t22511.html

http://www.mtbiker.sk/clanky/rady/1259/servis-kluk-hollowtechii.html

Pokiaľ nechceš investovať viac peňazí alebo sa ti nechce meniť len ložiská je asi najlepším riešením nešpekulovať a opäť použiť Shimano. Podľa krátkeho prieskumu ti lacné náhrady Sting a podobne nevydržia aj tak viac.
31.05.2010 - 14:49:25
00
Laco, ak by si mal predsalen záujem o prelisovanie ložiska, môžem s tým pomôcť:
post368495.html#p368495
BTW, čo je na obrázku ložisko SKF, stálo tuším okolo 10eur a brat zohnal ešte nejaké čínske po 3eur/kus. Obidve značky boli z oboch strán zapúzdrené a čínske po nalisovaní chodilo dokonca lepšie ako SKF.
31.05.2010 - 16:39:45
00
Ja na kamoske otestujem toto http://www.kolokram.sk/product_info.php?cPath=22_81&products_id=3344, potom dam vediet. Ale to asi chvilu potrva. :) Original jej nevydrzal snad ani 1500 km a to ten bajk nejazdil v ziadnom bordeli. Jednoducho k cene kluk Shimano treba automaticky priratat este tych cca 20 € naviac aby clovek mohol porovnavat ceny napr. s Truvativ klukami...
31.05.2010 - 16:51:17
00
Náhodou ja mám na pôvodných ložiskách v XT miskách najazdených momentálne 7500 km. Zničil som momentálne druhú misku, ale ložisko v nej je stále OK. Sám si neviem vysvetliť tú dlhú životnosť :)
31.05.2010 - 17:23:37
00
Ako sa da znicit miska?
31.05.2010 - 17:35:54
00
Nie, obyčajný zverák a potom jednu podložku adekvátnej veľkosti aby som ložisko dotlačil do vnútra misky :)

A von si ho dostal ako ? :o ... podlozka tak aby to voslo do misky a udrzalo sa na hrane a zverak alebo stahovacia tycka ?
31.05.2010 - 18:37:05
00
Tak dík za rady a odkazy na užitočné linky ... :y:
Zatiaľ som zadreté ložisko vymenil za jedno staršie, jazdené a do budúcna plánujem kúpiť nové misky ... asi zoberiem tie z Kolokrámu originál Shimano ..cena je viac ako priaznivá .. V piatok mi na prelisovanie stačilo kladivo, šrobovák, zverák a kus trubky :tmi: ale Martinux, ta sadá náradia na prelisovanie sa mi páči :y: Na tých starých potom príležitostne prelisujem ložiská za nejaké SKF a odložím do "foroty" ak bude zas treba :-)
Mimochodom, Edovi som minulý rok dal prelisovať ložisko na ľavej miske za SKF a podľa jeho slov nevydržalo o nič dlhšie ako to pôvodné Shimano ... tak neviem kde je pes zakopaný :headbang:
31.05.2010 - 20:55:27
00
A von si ho dostal ako ? :o ... podlozka tak aby to voslo do misky a udrzalo sa na hrane a zverak alebo stahovacia tycka ?

Von klasicky, kladivo a šróbovák, ide to celkom ľahko :) No a lisovanie ako si povedal. Vo zveráku, tak ako písal aj Turbi v jeho návode, akurát namiesto nástrčkového kľúča som použil podložku hrubú asi 3 mm.
2 jezus: to si ani sám neviem vysvetliť. V sobotu som odjazdil celý výjazd na Martinky na MTBiker expedition. V nedeľu som zobral bajk taký ako keď som v sobotu prišiel. A cestou na Vodné dielo (10km) som cítil akúsi vôľu v kľukách. Pozrel som smerom na stred a medzi tými vymedzovacími plastovými podložkami už bola vôľa, medzery už bolo vidieť. Na vodnom diele som zhodil ľavú kľuku (dotiahnutá bola dobre, žiadna vôľa) a keď som vykopol pravú kľuku aj s osou, tak miska vyletela von a ostala na oske. Závity boli na miske úplne vybité. Minimálne 1000 km som najazdil odkedy som zhadzoval naposledy kľuky. A misky som nahadzoval v zime a najazdil som na nich 2200 km.
31.05.2010 - 21:09:18
00
... asi zoberiem tie z Kolokrámu originál Shimano

Tak toto nie je prilis rozumne rozhodnutie. Ja som ten stred kamoske sice este nerozobral a ja mam stred Truvativ GXP, ktory je v pohode, ale viaceri hovorili, ze po rozobrati Shimano HTII zistili, ze su tam loziska utesnene len z jednej strany, co logicky moze byt dovod tej ultra kratkej zivotnosti. Ak si dobre spominam, tak Drotar dokonca pisal, ze utesnenie bolo len zvnutra a zvonku nie, co uplne porusuje principy logiky. Cize ja osobne odporucam kupit cokolvek okrem Shimana, horsie to hadam byt nemoze. Pripadne ti, co mate HTII, by ste mohli napisat, ci ste mali original loziska utesnene z oboch stran abo iba z jednej a ak len z jednej, tak z ktorej.

iceman: Odporucam totalne vycistit zavit v rame a velmi pozorne skontrolovat cele jeho stupanie a aj vysku, lebo je celkom mozne, ze problem moze byt prave v nom. Bud je zly od vyroby, alebo sa pri prvej vymene misky mohla ta nova naskrutkovat v nespravnom uhle a poskodit zavit v rame. Nic ine mi ako zdovodneníe nenapada, jedine ak by si jazdil na slabo dotiahnutych miskach.
01.06.2010 - 00:53:30
00
iceman: tak to je dost divne, ale ak mas zavity v domceku na rame v poriadku, tak zrejme vadna miska, ze ma mensi priemer v zavite ako by mala mat, hmm, este som sa s tym nestretol.
Inak som si vsimol, ze Pastinka vo Varine na svojom bajku mala loziska ako sa patri, pekne siroke, neviem akurat kto ich robi.

Moje skusenosti zatial s loziskami tymito su take, ze je nutne utesnit sedlovku trubku, aby nenatekala voda, aj cez utiahnutu sedlovku, zalepeny otvor pri upinaku, utesneny trubicu vo vnutri (medzi miskami) dokaze sa pretlacit do vnutra (mam s tym niekolko neblahych skusenosti), do lozisk , ktore (podla infos) nie su zvnutra utesnene (default vyrobcom), a tym zlikviduje lozisko. Zvonku (ak to nie je uplny sunt) problem s utesnenim nie je.
01.06.2010 - 08:22:53
00
keyboard_arrow_up