Caute... Chcel by som ca opytat ako je to s velokostami tlmicov (napr. 240x76) bude kazda velkost pasovat na vsetky ostatne alebo kazdy tlmic musi byt ta ista velkost ako je ram? A ohladom brzd mozete mat shimano kotuce, konektory a sram brzdy? Za kazdu odpovet vopred dakujem.
03.01.2020 - 14:50:46
00
Musis kupit taky rozmer aky mas, tj rovnaka dlzka (240) aj zdvih (76). A rovnaky typ uchytu (ak mas Trunion uchyt, pripadne nejaky specialny, napriklad Trek aj Specialized kedysi mali specialne uchyty).
Niekedy sa da pouzit iny rozmer, ked je rozdiel len par mm (1-2mm), ale zalezi to od ramu a ma to nevyhody. V pripade inej dlzky sa zmeni geometria biku a asi trochu aj kinematika zadnej stavby. V pripade ineho zvihu tlmica, budes mat iny zvih na biku. Co v pripadne vacsieho zdvihu moze robit problem - zadba stavba alebo tlmic moze prist do kontaktu s ramom alebo inymi castami bajku. Ja osobne to neodporucam. Kupil by som rovnaky rozmer aky tam mas. Vsak napis aky mas bike a tlmic, urcite ti niekto bude vediet poradit.
A tiez musis zobrat do uvahy, ze OM tlmic (osadeny na biku od vyroby) je prisposobeny pre dany ram. Ak si kupis novy, moze mat ine vnutorne nastavenie, ktore nemusi sediet na tvoj ram a zmenit vnutorne nastavenie tlmica spravis jedine v specializovanom servise (treba rozobrat cely tlmic). Takze potrebujes zistit ake nastavenie mas na tlmici teraz a podla toho kupovat novy. Pri RS ci Foxe je nalepka na tlmici kde su kody podla ktorych to vies zistit, alebo podla serioveho cisla to vies zistit na stranke vyrobcu tlmica.
Co sa tyka brzd, co myslis pod konektormi? A takto generalne sa to neda povedat, zalezi od brzd, kotucov a uchyte na rame, ci vidle. Tusim Sram a Shimano nemaju rovnaku hrubku kotuca (a aj priemer nie je vzdy rovnaky) ale niektore kombinacie funguju. Vela ludi tu na fore jazdi Sram Centerline kotuce a Shimano brdzy. Pripadne Hope kotuce. Niekedy to ide bez uprav, niekedy treba par podloziek aby malo prasa spravnu polohu voci kotucu alebo treba obrusit skurtky na kotuci (Hope floating kotuce). SRAM ma tusim menej miesta v prasati, takze hrubsie Shimano kotuze tam nemusia pasovat a ak ano, mozu suchat. Ale ocelove SRAM su celkom lacne a vela ludi ich chvali, takze tu by som nespekuloval a ak chces SRAM brzdy, kupil by som aj kotuce.
10.01.2020 - 11:31:54
00
keyboard_arrow_up