Ja zacinam s povodnou DOT v HAYESoch stvrtu sezonu a zatial nemam dovod s tym nieco riesit. Brzdia stale rovnako, nevädnu a paka mi este nikdy nepadla na rajdy. Sice mne sa casto nepodari tie brzdy prehriat tak, ze kotuc zahra duhovymi farbami a oblozenie zadymi, ale aj to sa obcas podari.

Naposledy teraz v auguste 2007 - isiel som z Kriznej cez Kralovu skalu dole do Dedosovej po zltej len s prednou brzdou, lebo zadnu som docasne znefunkcnil pri zjazde z Chopku dva dni predtym, takze sa servisovala (mechanicky problem). Ta zlta znacka z Kralovej skaly je len na prednu brzdu uz teda fakt privela a este som aj mal nove oblozenie, takze kotuc sfialovel, nove oblozenie zacalo strajkovat a brzda zacala stracat ucinnost (bolo treba vyvvinut obrovsky tlak na paku). Ale problem so zovretim kvapaliny a padnutim paky na rajdy nebol a to uz ta kvapalina mala 2 a pol roka. Inak fakt si uz neviem predstavit väcsi extrem a horsi sposob brzdenia, aby zacala kvapalina vriet - ked sa mi to nepodarilo dosiahnut ani na takomto extremnom svahu s jednou funkcnou brzdou (musel som brzdit stale), tak s dvoma brzdami sa mi to uz asi nikdy nepodari. Sice este tento rok dostanu sancu - Alpy vo Francuzsku. :twisted:
01.02.2008 - 09:05:50
00
[quote=""][/quote]

Ano máš pravdu je tam 5.1 vedel som že mám proste 5-ku ale už som nepamätal akú.
01.02.2008 - 16:32:25
00
PaloTT aj Tulenik: dik za odborne vysvetlenie, sam patram po rozdiely, ci su brzdy s kvapalinou horsie co sa tyka udrzby a kvality ako s olejom...
Tieto argumenty pouziva prave napr. Magura... :roll: dat 500,- kazdorocne do vymeny je tiez argument pri vybere typu brzd... Olej v Magurach som nikdy menit nemusel...

neviete aky je bod varu u oleja? preco sa vlastne pri autach nepouziva olej?

k tej stlacitelnosti, na nemeckom webe som cital nazor, ze sice 5.1 ma vyssi bod varu ale zase vacsiu stlacitelnost, nezdalo sa mi to, preto sa pytam... ale chapem, ze ak, tak asi len v laboratornych podmienkach...
01.02.2008 - 19:11:27
00
inak teraz k opacnemu ukazu ako bod varu pri minusovych teplotach tak mam pocit ze Shimana skor tuhli (mineralny olej) a avidy a formule ( DOT 5,1 DOT 4 ) menej a mali prirodzeejsie vlastnosti bolo cca -10 stupnov
01.02.2008 - 19:34:51
00
Magury netuhli nikdy, to bude v Shitmane... :twisted:
01.02.2008 - 19:47:09
00
nehadam sa asi iny system alebo preto ze shimano je gumovejsie a stao sa kusavym :)
01.02.2008 - 20:03:32
00
PaloTT aj Tulenik: dik za odborne vysvetlenie, sam patram po rozdiely, ci su brzdy s kvapalinou horsie co sa tyka udrzby a kvality ako s olejom...
Tieto argumenty pouziva prave napr. Magura... :roll: dat 500,- kazdorocne do vymeny je tiez argument pri vybere typu brzd... Olej v Magurach som nikdy menit nemusel...

Hydraulicka kvapalina DOT5.1 stoji asi 200Sk/0.5L, takze pre pouzitie na bike vydrzi roky (v povodnom obale). Do HOPE pouzivam v sucasnosti Lockheed Delphi Ultra DOT5.1, tuto pouziva(l) aj Hope v prvovyrobe (dry boiling point 271°C, wet boiling point 184°C). Kvapalinu menim v ramci zimnej udrzby alebo aspon raz za 2 roky skor preventivne a preto, lebo jej mam dost (0.5L :D). Pouzival som asi 2 roky aj MOTUL RBF 600 (Racing Brake Fluid), kompatibilna s DOT4, dry boiling point 312°C, wet boiling point 216°C :idea:. Pri udrzbe som zistil napucnelu membranku v rezervoare paky, tak som presiel k spominanej Delphi. Ostatne tesnenia v brzdach aj pakach vsak boli OK, takze to bola skor vada danej membranky.
01.02.2008 - 20:15:42
00
Hydraulicka kvapalina DOT5.1 stoji asi 200Sk/0.5L, takze pre pouzitie na bike vydrzi roky (v povodnom obale).


Mal som na mysli (odhad) aj cenu prace resp. sady, samozrejme. Co sa tyka trvanlivosti, pri kvapaline hrozi kontakt so vzduchom a prijem vlhkosti, co znehodnocuje samotnu kvapalinu. Odporuca sa pouzit original kovovy obal, lepsi ako plastovy. Samotne balenie ma tiez svoju zarucnu dobu, po ktorej sa uz neodporuca kvapalinu pouzit. Takze velke predzasobenie moze byt kontraproduktivne.
01.02.2008 - 23:28:33
00
Mal som na mysli (odhad) aj cenu prace resp. sady, samozrejme. Co sa tyka trvanlivosti, pri kvapaline hrozi kontakt so vzduchom a prijem vlhkosti, co znehodnocuje samotnu kvapalinu. Odporuca sa pouzit original kovovy obal, lepsi ako plastovy. Samotne balenie ma tiez svoju zarucnu dobu, po ktorej sa uz neodporuca kvapalinu pouzit. Takze velke predzasobenie moze byt kontraproduktivne.


Preto nou nesetrim a menim castejsie, nez je mozno potrebne :lol: Ale z praxe mozem povedat, ze dobre zavreta fakt vydrzi :idea:

Neviem, o akej sade hovoris, na Hope nie je ziadnu treba, nejake pomocky sa daju vyrobit lacno z PET flias. A praca je vlastna :wink:
01.02.2008 - 23:56:18
00
Neviem, o akej sade hovoris, na Hope nie je ziadnu treba, nejake pomocky sa daju vyrobit lacno z PET flias. A praca je vlastna :wink:

zial, pri mojej zrucnosti mi ostava v lepsom pripade zakupenie orig. sady, alebo este pravdepodobnejsia je navsteva servisu... :(
02.02.2008 - 00:07:04
00
Dnes som sa docital v nemeckom BIKE 3/2008 o bode varu mineralneho oleja, tak doplnam do sumarnej tabulky (udaje DOT4, DOT3 tiez z BIKE):

MOTUL RBF 600, DOT4 - 312°C (dry, 216°C wet);
DOT 5.1- 260°C (Lockheed Delphi Ultra 271°C dry, 184°C wet);
DOT 4 - 230°C;
DOT 3 - 205°C;
mineralny olej - 190°C

Pre objektivitu porovnania treba povedat, ze skutocny bod varu brzdovej kvapaliny zavisi od mnozstva absorbovanej vody, a teda v praxi aj od frekvencie jej vymeny. Pri priamom zrovnani brzdovej kvapaliny (dry boiling point) a mineralneho oleja by na tom bola lepsie brzdova kvapalina. Avsak vzhladom na vyssie uvedene mozem len odhadovat, ze DOT 5.1 bude na tom pri rocnej vymene vzdy lepsie, ako mineralny olej, DOT 4 asi horsie a RBF 600 je niekde uplne inde.
16.02.2008 - 17:11:36
00
Ja by som potreboval doplnit do mojich shimano brzd mineralny olej, ale 50ml ampulka stoji 3kila, a litrova bandaska 6. Ale neviem naco mi bude liter oleja, ked potrebujem par kvapiek.
26.02.2008 - 14:21:22
00
Kde žiješ? Deci minerálnej kvapaliny Shimano stojí 69 Sk.
26.02.2008 - 14:44:10
00
Turbi, kde? hned tam letim kupit
28.02.2008 - 14:40:23
00
Napríklad v Pezinku. Ale pssst, za tie peniaze by ho mali mať v každom normálnejšom obchode.
28.02.2008 - 17:16:06
00
keyboard_arrow_up