Mám 50, som inval. dôchodca s narušenými 3 platničkami v drieku, kúpil som
si fullpružák CTM Rocker (bikovanie s 9r synom), ale keď prejdem cez dieru, hrboľ, tak mi sedlovka so sedlom rachne do riti a cítim to aj v kostiach páteře....
Čo by ste mi odporučili, lepší tlmič , napr. Rock Shox Monarch XX alebo
odpruženú sedlovku, napr. XLC Comp SP-S07, Cane Creek Thudbuster LT .

PS: prepáčte, ale odpovede vyskúšaj - uvidíš nedávajte.

Díky.

Zdar biker´s.
17.07.2014 - 19:14:39
00
:D tak najlepšie je si vyskúšať j aby som menil asi tlmič za tvrdší? :D
17.07.2014 - 21:09:41
00
Ked biku pri prejazde nerovnosti trochu nepomozes odlahcenim a pracou s telom, ziadny tlmic a ani ziadny bike ti neposkytne pocit ako sedacka v obyvacke.
Dalsia moznost je, ze nemas vhodne nastavene tlmenie a bike ta kope. Ale nie som ani len amater, tak nemusim mat pravdu. :-)
17.07.2014 - 21:16:34
02
Páni díky za rady, aj ss palo1707 --- viete po 25 rokoch od posledného bikovania (od cca 15.-25.-eho roku žizni) som
galuskoval rekreačne denne cca 40-60km, zvládol som aj jazdu na pol - pol za deň trasa KE - Domaša - KE. Ale už je tu
50-tka, a keď sa nám ešte páčia mladé "dievčatká", tak som sa dal aj na skúsmo new bikovania. A tak riešim aj túto skúsenosť - neskúsenosť.
18.07.2014 - 07:56:41
00
Mám 50, som inval. dôchodca s narušenými 3 platničkami v drieku, kúpil som
si fullpružák CTM Rocker (bikovanie s 9r synom), ale keď prejdem cez dieru, hrboľ, tak mi sedlovka so sedlom rachne do riti a cítim to aj v kostiach páteře....
Čo by ste mi odporučili, lepší tlmič , napr. Rock Shox Monarch XX alebo
odpruženú sedlovku, napr. XLC Comp SP-S07, Cane Creek Thudbuster LT .

PS: prepáčte, ale odpovede vyskúšaj - uvidíš nedávajte.

Díky.

Zdar biker´s.

môžeš dať odkaz na ten bike? vela robí aj system odpruženia(prepákovanie) samotný tlmič a jeho nastavenie tlaku a odskoku.... bolo by dobre sa stretnuť s niekým v okolí, ktorý sa na tom prevezie a pomôže s doladením... prípadne pomôže aj výmena tlmiča ak to stale nebude prave... takto od PC ti sice poradíme ale nenastavíme a neodskúšame...
18.07.2014 - 08:18:49
01
Prepáč, tiež odpoviem len ako amatér - ako to rachne do riti, je to doraz (že už sa viac zasunúť tlmič nemôže), alebo rýchlo tlmič "preletí" jednou časťou zdvihu a náhle spomalí (priebeh tlmiča je taký, že ku koncu využiteľného zdvihu začne prudko narastať sila nutná na ďalšie zanorenie tlmiča), alebo celkovo ide ťažšie/necitlivo/lenivo do zdvihu že nezareaguje adekvátne na danú dieru?

V prvom rade sa pozri na zdvih a dĺžku tlmiča: na 120mm zdvihu sa nedajú vyčarovať zázraky, ale stále je to o dosť lepšie ako 100mm. 190mm dĺžka tlmiča = veľký výber, to už si si isto všimol, to je fajn.

Netreba sa pozerať na najdrahšie tlmiče automaticky, nezaručia lepšiu funkčnosť, dokonca môžu byť ešte horšie ak sa nepozrieš na ich nastavenie a vlastnosti poriadne.

Treba sa pozrieť na priebeh zadnej stavby a čo sa dá pri tom zdvihu vyčarovať aby to reálne prinieslo veľké zlepšenie, a podľa toho vybrať nový tlmič. Je veľa možností a snáď sa ozve aj nejaký profík, lebo vybrať tlmič k nejakému priebehu zadku aby spĺňal nejaké požiadavky nie je najľahšie. Už len samotné zistenie priebehu a jeho zhodnotenie nie je najľahšie. Trochu by pomohlo aj napísať aký tlmič s akými nastaveniami tam teraz je, plus samozrejme to doplniť o informácie ohľadom toho rachnutia do riti/čo nevyhovuje na tom priebehu.
18.07.2014 - 08:30:50
01
RE zihadlo: link : http://www.ctm.sk/model/full/rocker-1-0/?lang=sk
18.07.2014 - 11:16:44
01
Nastavenie tlmiča je podľa servisu Dokašport Capricorn Košice, a to podľa mojej
aktuálnej hmotnosti 71kg , teda ak mám dobré info je to v rozmedzí 70 až 80kg pre tlmič Suntour Raidon LO 165 x 38.
18.07.2014 - 11:19:43
00
Sorry za OT, lebo čo sa týka servisu bicykla, som len amatér, neživým sa tým. Aj keď cca 10 rokov si prakticky všetko servisujem sám (až na malé výnimky).

Ale čo sa týka nastavovania tlmiča, ...
...prepáčte, ale odpovede vyskúšaj - uvidíš nedávajte.

... no a presne takto si svoj tlmič nastavujem.

Inak, tiež som sadol na bike až po cca 20-ročnej pauze, až po 40-ke.
18.07.2014 - 11:38:19
01
Nastavenie tlmiča je podľa servisu Dokašport Capricorn Košice, a to podľa mojej
aktuálnej hmotnosti 71kg , teda ak mám dobré info je to v rozmedzí 70 až 80kg pre tlmič Suntour Raidon LO 165 x 38.

Ten tlmič má 165mm? Sa mi to zdal byť 190x50mm podľa obrázku.

Ak to je nastavené z obchodu, nebodaj len podľa nejakých tabuliek, tak to môže byť veľmi zle nastavené. Ak nemáš vlastnú pumpu tak si ju zožeň, alebo si na dlhšie nejakú požičaj ak máš takú možnosť.

Ale ten Raidon tlmič ani pri dobrom nastavení tlaku nebude nejaký extra dobrý, nemá náhodou aj fixné nastavenie odskoku (toho ako rýchlo sa vracia zo stlačeného stavu do vysunutého)? Aj to je dosť veľký nedostatok a výmena za lepší by už len v tomto ohľade veľmi pomohla.
18.07.2014 - 12:11:13
00
RE PatrikL: pupmpu mám už tiež ... takže skúšať ??? tlaky ...
ten tlmák nastavenie odskoku nemá, preto som sa o otázke pýtal
aj na možnosť new tlumák ....
18.07.2014 - 13:11:11
00
Mne tu na uvod chyba jedna dolezita informacia, a to ako je teda aktualne ten tlmic nastaveny. Hlavne teda aky SAG (kolko sa zanori pri statickom zatazeni jazdcom)? Lebo na 70kg sa da nastavit na 15% SAG ale aj na 30%... a rozdiel je to veru poriadny. Na taketo rekreacne pohodlne odvalovanie sa tam da v pohode nastavit podla mna aj 30% sag. Bude to makksie a po dorazoch to chodit aj tak nebude. Ak to nepomoze tak potom jedine poladit tlmic za ucelom znizenia tlmenia kompresie (ak sa ten suntour vobec da) alebo vymenit za iny, ktory ma slabsie tlmenie kompresie.

P.S. tlmice si zvyknu este trochu sadnut po 20 - 30 hodinach pouzivania a potom idu hladsie.

//edit: PatrikL: ano, ma pevne nastavene tlmenie odskoku, a pisu ze ma hiydraulic speed lock takze zrejme aj nejake pevne nastavene tlmenie kompresie v open.

zamsting este, mozno blba otazka, ale pod lampou byva najvacia tma: ten tlmic ma uzamykanie, presvedcil si sa, ze je odomknuty?


Naposledy upravil Ferisko dňa 18.07.2014 - 13:36:45, celkovo upravené 2 krát.

18.07.2014 - 13:28:20
01
Pozri doporučené tlaky ale správne nastavenie SAGu je zrejme najideálnejšie.
http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?from=&to=sk&a=http%3A%2F%2Fwww.srsuntour-cycling.com%2Fbike%2Frear-shock%2F
18.07.2014 - 13:32:59
00
A dalsi tip na zvysenie komfortu: pneumatiky fukat maksie. Kludne medzi 20 a 30psi. Bude to sice na ceste horsie odvalovat ale bude to ovela menej drncat.
18.07.2014 - 13:41:14
02
RE "Fersiko" : na tomto tlumáku sa SAG nedá nastaviť, je odomknutý ... !!!
19.07.2014 - 11:08:17
00
keyboard_arrow_up