no to ste mi mali povedať keď som posledne kupoval kluky že 175 je už nemoderné a mám si kúpiť kratšie ... že okrem menej častého kontaktu s terénom budem aj rýchlejší
06.06.2022 - 09:09:14
01
Kristina, aha, tu je dobry odkaz, ktory by ti Tecka mohol poslat: https://www.bikeradar.com/advice/sizing-and-fit/what-is-the-best-crank-length-for-cycling/
While longer cranks do produce more torque, they also decrease cadence for a given effort because the turning circle is larger.
Likewise shorter cranks produce less torque, but cadence increases for the same effort because the turning circle is shorter.


Ak to nie je jasne, poslal som ten isty odkaz ako ty, pretoze nijakym sposobom nevyvracia fakty, ktore spominaju ivast a Tecka. Oni predsa netvrdia, ze kratsie/dlhsie kluky su efektivnejsie, spominaju len elementarne fyzikalne principy, ktore ludstvo pozna uz tisicky rokov.

Ja mam pocit, ze ty si mylis pojmy. To, ci posobenie rovnakou silou na konci dlhsej kluky sposobuje vacsi krutiaci moment a to, ci dlhsie kluky su vyhodnejsie/efektivnejsie na generovanie isteho vykonu na bicykli ludskym telom, to su 2 rozne veci. Prve je pravdive a clanok, ktory si postovala, to nijakym sposobom nevyvracia, a druhe je zrejme nepravdive, tomu prave sa clanok venuje.
06.06.2022 - 09:32:28
04
otazka do plena pre tych co mate kazetu Sram 10-52 a mali ste predtym 10-50. je citit ten rozdiel, alebo radsej zas kupit 10-50. nie je ten skok zo 42 na 52 moc velky? mam v kosiku 10-52 lebo stara GX 10-50 mi uz tusim na dvoch pastorkoch cinka/skace a lezie mi to ne nervy. nevidim ze by bol nejaky zub ohnuty a doladit to radenim tiez nejde. diky
06.06.2022 - 16:15:30
00
clxno1 napísal:
Ak uz chces zasa vyvolavat flame, tak si najdi ine video, lebo v tomto jasne povedal, ze v pripade MTB je 1x super a vidi tam len vyhody.


Zrejme si necital moje predosle prispevky poriadne/vobec lebo ak by si cital tak by si vedel:
1. nechem vyvolat flame len edukovat hlavy zadubene
2. ze som aj ja opakovane napisal, ze pre trail jazdenei je 1x OK. Nie vyhoda ale OK. MTB je siroky pojem. Pre niekoho je mtb vozenie sa po zvaznici alebo polnej ceste na XC biku, pre niekoho trasa kde by si sklon pod 7% tazko hladal a pre nikoho lanoukou hore trailom dole pripadne nieco uprostred ako po zvaznici hore trailom dole.
3. Joshua Poertner vela skusenost z mtb nema a ak hovori o mtb mysli prioritne XC preteky co nejazdi nikto co tu na fore hovori ze jazdi mtb. Tunajsie MTB je skor gravel jazdenie na XC biku.
06.06.2022 - 17:51:02
00
user_id napísal:
Stale sa predavaju aj aj (1x/2x), takze co tak akceptovat status quo? Kazdy nech si vyberie to, co mu viac vyhovuje.


To znamena plavat po prude a to robia iba mrtve ryby :!: :D Trendy su super, ak maju aj inu logiku len aby sa vyrobilo nieco inak a opat dalo presvedcit zakaznika ze musi nieco co mu roky vyhovovalo vymenit.
06.06.2022 - 17:54:18
00
branomelis napísal:
Veď to, že už podľa úvodného obrázku sa jedná o porovnanie vyslovene cestných sád. Ešte aj tam môže niekomu vyhovovať ten veľký 1-prevodník - ak jazdí len rovinky tak do 5% stúpania max. Ja som na cestnom biku šiel 2 krát v živote a s 2-prevodníkom sa dá vyjsť prakticky všetko. Ale pri MTB neviem prečo by som si mal na bike dávať 2 prevodník - absolútna zbytočnosť. Jedine čo by som uvítal je, keby nejaký výrobca vedel ponúknuť vlastný rozsah posledných 5 pastorkov, ktorý si nakonfigurujem, ale v podstate ani to mi nejako netrhá žilami.... Ale je pravdou, že Garbaruk to má oproti Sramu trochu lepšie stupňované.


Ano aj... Hlavne problemy su rovnake aj u MTB aj cesty.
Cim mensi pastorok a prevodnik tym vacsie straty na pohone a mensia zivotnost pohonu. 1x ta nuti k obojemu.
Cim viac prevodov na kazete a menej na klukach tym viac krizenia retaz = vacsie straty a opotrebenie dielov.
Cim viac prevodov na kazete tym nutna vacsia klietka prehadzky a tym nutne vacsie napnutie retaze, k stratam na hornej casti priratavas aj vacsie straty na dolnej vracajucej sa casti retaze lebo vacsie nanutie = vacsie trenie.

A este co tam neodznelo a moze byt zavisle od sady. Ale plne prehodenie z 46 na 52z s pouzitim 32x prevodnika tva podstatne dlhsie ako presmyknutie retaze z 32 na 22z. Cim je na kzete vacsi pastotok a zaroven pozuty mensi prevodnik tym dlhsie preradenie trva a tym dlhsiu dobu nemozes prenasat silu bez mozneho poskedenia pohonu.
06.06.2022 - 18:01:07
01
lapaloma napísal:
Hlavne netreba mat v pamati svoje cisla, prevod 34/10 je pre 29" kolesa naozaj dostatocny na ktorukolvek rovinu, mierny dolekopec.


34/10 straca cca 8W pri 250W oproti 38/11
A je to 43km/h a vyzaduje to aby sa ti vosiel 34z prevodnik. Ci je to dost necham na zavazeni na preteakanie urcite nie. Tam sa musi sliapat aj dolu kopcom aj ked vietor fuka do chrbta. Na vacsine ramov sa vojde 34z ale za cenu retazovej linky 52-54 co zase zhorsuje efektivitu pohonu. A co ked chces oval to tam viac ako 32 z nedas.
06.06.2022 - 18:12:44
00
user_id napísal:
V dnesnej dobe globalizacie si moze kazdy najst ram, tak uz tu tolko nevymyslaj problem na kazde riesenie. Od toho je tu tenista.


LOL :rofl: Srandujes ze! Prave druhy tyzden vyberam klientovy ram na cestak. Presiel som vsetky jestvujuce znacky vsetky modely nasiel som 5 bikov co maju vhodnu geo a vozia sa na slovensko resp je ich niekto ochotny poslat. 2 z nich su na dodanie do konca roka. Ziaden neeni s vhodnou sadou. :D
06.06.2022 - 18:18:20
00
Tecka napísal:
Myslim, ze mixujes dve veci.
Nik tu nespominal, vacsi vykon pri takych alebo onakych klukach.

Dlzka kluky…
rovnako velka sila posobiaca na dlhsie rameno, vyvola vacsi krutiaci moment, z coho vypliva, ze na dosiahnutie rovnakeho momentu ti staci posobit silou mensou

Na BMXky sme si davali kluky z Esky, aby sme vytiahli aj kopce…


Ano ak mas 1x1 system. Zabudol si zapocitat ze mas radenie = zariadenie meniace krutiaci moment. Cize ak mas kratsie kluky zaradis lahsi prevod a mas na kolese presne ten isty krutiaci moment. Problem je len ak lahsi prevod nemas.
06.06.2022 - 18:25:14
00
lapaloma napísal:
no to ste mi mali povedať keď som posledne kupoval kluky že 175 je už nemoderné a mám si kúpiť kratšie ... že okrem menej častého kontaktu s terénom budem aj rýchlejší


Nie len to, este aj kolenam odlahcis.
06.06.2022 - 18:29:05
01
No nic. Asi skusim z detskeho bajku dat a hajde na preteky

Nebolo to volakedy podla vysky resp podla dlzky kosti?
06.06.2022 - 18:33:47
01
Tak ak ides na decke preteky ber cely decky bike.
Bolo a ciastocne stale je. Podla toho co je zistene najdes to aj v prispevku od Kristina je tam optimalna dlzka pre kazdeho jazdca. Ani velmi kratke nie su idealne ani velmi dlhe. Ake je optimum ciastocne ovplyvnuje dlazka stehennej kosti ale zdaleka nie len to. Z velkych faktorov je to poloha na biku, zdravotne obmedznia (poskedenie klbov), schopnost tocit velke kadencie, vycibrenost techniky sliapania (ak sliapes kapustu pri 60 RPM tak ti kratke kluky velmi nepomozu), druh svalovych vlakien typ A alebo B (jedemu sedi rychlo druhemu silno), disciplyna ktoru jazdis (aero vs techniky teren a pozivanie technik ako ratcheting, pedal kick...), dokonca aj mnozstvo svalov (hmotnost koncatiny hra rolu)

Ako ti moze byt jasne to sa neda poradit ani vypocitat ani odhadnut. Na to sluzi bikefitting.
06.06.2022 - 18:48:03
01
Kristina prosim Ta nevies sa k tomuto vyjadrit prosim Ta? https://www.mtbiker.sk/forum/post1846899.html#p1846899 Diky
06.06.2022 - 19:02:10
00
Ja ten rozdiel moc necitim, ci som slapal shimano 10-51, sram 10-50, ci 10-52, stale sa mi do kopcov slape tazko 🤣🤣
06.06.2022 - 20:30:33
00
:-) dik. Kazda odozva dobra
06.06.2022 - 20:59:42
00
keyboard_arrow_up