Z ovalu moze profitovat (presnejse by bolo, bude sa na nom dobre citit) jazdec co sliape kapustu a ma tendenciu tocit kadencie 60 RPM a menej. Ktokolvek co pohodlne toci nad 90 RPM a bezne jazdi take kadencie nech radsej na oval ani nepozrie. Ma sam o sebe dobru techniku silapania inak by taku kadenciu koordinovane nedal a preto nema mrtve miesta v zabere, ktore ma oval prekryt. Tekemu jazdcovi to bude trhat a celkovo to znizi jeho vykonnost lebo nebude vediet efektivne zapojit svaly pocas celej obratky tak ako ma nadrilovane.
18.09.2022 - 12:05:06
03
peniakfoto napísal:
Dano a nemal si shimano radenie? Tam ta brzda v prehazke robi to cukanie podla mna, tiez to preto nechcem ani skusat..

Môžeš vyskúšať bez obáv. Mýtus, že ovál nie je vhodný pre prehadzovačky s "brzdou" resp. skôr spojkou (clutch) bol už vyvrátený. Pohyb napínacej klietky pri točení kľukami je praktický zanedbateľný a menší ako pri niektorých full bajkoch pri prepružení.

thumb_up0thumb_down

Dokonca môžeš použiť oválny prevodník aj na single speed bajk.

thumb_up0thumb_down
18.09.2022 - 12:17:58
02
Dakujem Kristina skusim to ;)
18.09.2022 - 12:47:26
00
Hej 1x1 oval, rad by som to videl na pretekarskej BMX. Pri tej kadencii 200 RPM. Na moment mi to preblisklo hlavou, ze to dam ma dirt, ze to ulahci akcelaraciu z 0, ale potom mi doslo, ze ked prekrocim kazdenciu 60-70 tak stratim nohy z pedalov a ruky z riaditok. Tiez ze by to chelo napinak.

K ovalom este jedna vec, nie je to zdarma ani z hladiska biomechaniky. Totiz pocas sliapania do pedalov posobia na klby (hlavne kolena) sili nerovnomoerne, najviac tesne pred horizontalnymi klukamio najmenej, ked kluky su zvislo. Velmi zjednodusujem, ale pre vysvetlenie komplexnej veci v moznostiach fora musim. Cize nechytajte ma za slovicka a nepresnosti, ide o podstatu.
Oval sa snazi vyuzit to, ze vieme vyvynut najvacsiu silu v polohe kluk horizontalnej a tam vlastne robi prevod tazsim, Naopak v polohe zvislo prevod vyrazne zlahcuje cim robi jej prekonanie lahsie. To ale vytvori este vacsie pulzi na klby lebo silu v horizonte, kde je uz prirodzene velka, este navisi a vo voertikale kde je uz aj tak mala este znizi. Kto ma problem s kolenami, klbami... tak oval rozhodne nie. Naucit sa sliapat kadence radsej. V principe je to barlicka pre ludi co nevedia tahat kruhovo aby dostali vacsi vykon pri nizkej kadencii do pohonu. Ale ako kazda barlicke je to navikove a vedie len prehlbeniu toho zlozvyku. To je aj dovod preco ked sa to niekomu zapaci ani pocuit o navrate na kruh. Aj keby chel, uz nie je schopny.
18.09.2022 - 15:49:07
00
Toto co si napisal je totalna hovadzina. Z praxe ti poviem, kym som si na oval zvykol trvalo par vyjazdov ale potom to slo. Oval ti umoznuje tahat tazsie prevody a udrziavat kadenciu kym ti kondicka dovoli. Prave naopak pri nizkej kadencii ti nedaruje nic. Tolko skusenost z praxe. Paradoxne, ked som sz vratil na kruh, necitil som ziadnu nevyhodu. Btw mam asi slusne kruhove slapanie, raz som siel s jedenym pedalom domov z centra do devinskej a bez problemov :)

Jo a nizka kadencia, v stoji to zase pri nizkej kadencii umoznuje “nepresmykovat” zadne koleso lahsie
18.09.2022 - 18:48:49
01
V tomto to mám rovnako ako Kenai. Mne tiež ovál "kope" do nôh. S okrúhlym podvodníkom som nikdy nemala problém a tak nehodlám "opravovať" čo nie je pokazené ;)
18.09.2022 - 19:11:52
01
Na ten pocit pri pedálovaní má vplyv aj natočenie oválu voči kľukám, nie všetky sú rovnaké.
18.09.2022 - 20:03:43
01
lapaloma
Ked mi pride clovek na fitting a povie ze on taha kruhovo vysoku kadenciu tak mu poviem ok zahrej sa na 90, potom drz 120 5 min a teraz chod na 5 sec na max. na lahkom prevode. Ak nebude drzat nad 160 RPM tak je to priemer nie vysoka kadencia. A vacsina neda ani to. Vacsina povazuje 90 za vysoku kadenciu.
A neuveris bezny priemer ludi co netrenuju spinouty a kadence drily je okolo 70 rpm na ceste s spd v terene na platformach ovela menej. Preto tolko ludi chvali oval. A preto sa tolko ludi stazuje na bolave kolena na biku.

lapaloma napísal:
Jo a nizka kadencia, v stoji to zase pri nizkej kadencii umoznuje “nepresmykovat” zadne koleso lahsie

Na tomto je kus pravdy. :y: Ale ide to aj inak, tocit 70-80RPM aj v stoji. S dobrou technikou to ide. BMX pretekeri su prikladom 200RPM z rampy a v stoji.
18.09.2022 - 23:48:15
00
Zdendo70 napísal:
Na ten pocit pri pedálovaní má vplyv aj natočenie oválu voči kľukám, nie všetky sú rovnaké.


Ano to je dalsia "paveda" Specialized s tym roky experimentoval. Dokonca na to vyrobili nejaky soft co meral tlak na pedal (vektor a silu) jednotlivym jazdcom v kazdom jednom momente zaberu a nasledne podla tooho mal kazdy inak natoceny oval a aj inu ovalitu. Vies kde skoncili po rokoch experimentov ?
cdn.mos.cms.futurecdn.net
Cape Epic: Jordan Sarrou's Specialized S-Works Epic
18.09.2022 - 23:54:10
02
Je úplne jedno, kto tu čo povie pre a proti oválu. Proste niekomu sadne, inému nie. Kto to vyskúša a zistí, že to nie je ono,tak sa vráti ku kruhu. Problem solved. Ale nebudem presviedčať niekoho o mojej stopercentnej pravde, bez toho aby to ten druhý vyskúšal...
19.09.2022 - 15:26:05
04
Občas to nie je “niekoho pravda” ale fyzika, lebo sa tu pripisujú oválom vlastnosti z ríše sci-fi. Pri rovnakej kadencií vyššia dosiahnutá rýchlosť napríklad.
19.09.2022 - 15:32:08
03
Kazdy oval je iny, a je aj otazka, ci 32z oval ma rovnaky obvod ako 32z kruh. Mam pocit, ze nie. Potom naozaj moze platit, ze rovnaka kadencia, ale vyssia rychlost. Meral vlastne niekto obvod tych ovalov ? Asi to doma kuknem. Lebo aj pri pastorkoch som tusim raz zistil nejaku disproporciu, teda ze rozdiel percentualne v zuboch nezodpovedal rozdielu efektivnemu priemeru pastorku.
Ale aj tie ovality su inak rozne jak priebehom tak odstupnovanim, rozne sa to prejavuje (jazdim som aj 22z oval, aj 32z, aj 34z kadejaky mensi, vacsi), skusenosti su tazko prenosne, ja teda doplnim, ked uz to odznelo. Cim horsie niekto vie slapat do kruhu, tym viac bude z ovalu profitovat imho. Naopak, dlhodobe jazdenie na ovale sa mi javi ako likvidacne pre schopnost slapat do kruhu. Avsak technicky vyslap na ovale bol niekedy velmi efektivny, par specifickych pripadov, kedy to znatelne pomohlo, kde sposob slapania, ci do kruhu, alebo nie nema ziaden vplyv, kedze ide malu otacku.
Biomechanika je zlozita vec .. ale viac menej sa to nakoneic nahradi ebikom :D
19.09.2022 - 15:43:57
01
32 zubovy oval ma obvod 32 zubov, 32 zubovy kruh ma obvod 32 zubov, co na tom nie je jasne ?
19.09.2022 - 15:45:50
14
Asi tak. Keby nemali rovnaký obvod, tak by ne nesedela rovnaká reťaz.
19.09.2022 - 15:53:00
00
Retaze maju pomerne velku volu, sedia od 132.0 do 133.2mm rovnako. Teoria je pekna vec, fungujuca v strojoch, ale tuna by som na to nespoliehal :) Lebo pravidlo o zuboch plati len vtedy, ak su zuby a roztece rovnake. Avsak, aj ten rozdiel by nemal byt tak velky, aby bolo nejako moc poznat ina rychlost pri rovnakej kadencii. Aspon si myslim.
19.09.2022 - 16:02:51
00
keyboard_arrow_up