Miro, so styrmi clankami to musi byt uplne v pohode. Btw. nevidim nikde, ze by sa spominal napinak, ale ak bude pouzity, tak ano, potom este treba pridat dalsie cca 2-3 clanky.
14.05.2011 - 00:33:46
00
post491475.html#p491475
a je to jasné aj z kontextu, nevidím iný dovod dávať tam jednu pílu a rovno 32 zubovú..

predpokladám že týmto sposobom si aj ty nahadzoval ty raťaz na bike (velká-velká+2).. tak si tam hoď tých 44-32 a uvidíš ako vypadá ramienko, to je dlhodobo nejazditelné..

ja som prešiel z 44-32-24 na 36-24, kazeta ostala 32z a z reťaze som zhodil 2 očká proti povodnej..
14.05.2011 - 00:56:04
00
"DHčkari" z nášho okolia do každého mierneho kopčeka tlačia bike, takže možno najľahší prevod nikdy nezaradí a ak aj, tak to nebude si myslím jazdiť dlhodobo.
Ak bude mať teda šponovák, tak nech retiazku vedie VEĽKÁ - VEĽKÁ - ŠPONOVÁK, pridá 2 a viac článkov a určite ju neroztrhne pri zaradení najľahšieho prevodu, ktorý mu ale neodporúčam radiť lebo:
S chalanmi z okolia čo jazdia "DH" mám väčšinou takú skúsenosť, že sa vôbec nestarajú o svoj bike a vôbec si nevšímajú, že či nemajú náhodou krivú pätku. A prídu do servisu s tým, že na rovinke im namotalo prehadzovač do výpletu zadného kolesa. A potom sa pýtaju, že ako sa to mohlo stať.
Keď ho takto potom namoce, tak mu už bude jedno, či tam mal pridané tie minimálne dva články alebo päť.
14.05.2011 - 06:05:50
00
V prvom rade to co pise JESUS je blbost :D

Uz len na oko som si to nevedel predstavit. Podla mna zalezi aj od typu prehadzovacky. Mozno vtedy ak ma niekto SAINT pripadne nieco podobne. (ktora je urcite kratsia ako moja DEORE)

Zatial suhlasim s BOBOM : "takze by som to dal na stred (5ty prevodnik) a skratil tak, aby pri tomto prevode mali kladky prehadzovacky idealnu polohu (aby boli zvisle nad sebou) ....pripadne si to takto nalad na prevod, ktory najviac pouzivas s tym, ze skontrolujes polohu kladiek aj na najmensom a najvacsom pastorku" - Dava to celkom logiku

Dodiken je na spolocnej lodi s JESUSOM :D

CraObs ma navyse tiez pravdu a vidim, ze je vsimavi pretoze treba ratat aj s NAPINAKOM (dvojkladkovym)

A k poslednemu Dodiken prispevku len tolko, ze bike chcem plnohodnotne vyuzivat na vsetkych prevodoch - co by som mal z toho, ze tam mam 9kolecko ked by som vyuzival len 4-5 prevody ?

"DHckary" :rofl: :rofl: - krivu patku nemam a taketo veci si vsimam, cize sa nebojim toho zeby sa to malo stat aj mne

Cize na zaver asi tolko, ze este stale v tom nemam 100 % jasno. No na druhej strane BOBO ma najblizsie k pravde - asi
14.05.2011 - 10:20:15
01
Ide len o to, aby tá retiazka nebola krátka, keď zaradíš najľahší prevod.
Daj ju teda cez predný prevodník, cez najväčší pastorok, prevleč ju aj cez ten napinák, pridaj si minimálne dva ( bude viac prešponovaný prehadzovač ) alebo viac článkov, keď aj 6 ( bude menej prešponovaný prehadzovač ).

Nehovorím, že máš krivú pätku, ale že veľa týchto dirtjumperov, streeterov, freeriderov a neviem akých voľnoštýliarov namotáva prehadzovač do zadného kolesa, lebo si po nejakom páde zabudnú skontrolovať, či náhodou neohli pätku.

Dĺžka ramienka prehadzovačky nemá veľa spoločného s dĺžkou reťaze.
Ja keď som prechádzal z dlhého ramienka na stredné, tak retiazka ostala rovnako dlhá.
Základ je, aby si tú reťaz nemal krátku, ale zrejme sa nerozumieme.
Už nechám tak, idem sa ženiť :party:
14.05.2011 - 11:32:18
00
keďže používaš rýchlospojku je to v pohode, nemusíš nič "prinitovávať", takže kludne môžeš robiť aj pokus omyl.. nahoď aktuálnu reťaz a postupne uberaj po 2 očkách, kedy sa ti to bude zdať ideálne :)
14.05.2011 - 14:28:26
00
Napadlo ma nieco :*:

Logicky:

Retaz je urcitej dlzky. Momentalna dlzka je prisposobena aj na 3tiu pilu.
Teraz potrebujem retaz takej dlzky, aby bola schopna fungovat na 2hej pile (32zubov)
Natiahnem retaz na 3tiu pilu a spocitam pocet piskot. Potom natiahnem retaz na 2hu pilu a tak isto spocitam pocet piskot.
Nakoniec tieto zapisane hodnoty od seba odcitam a mala by mi vyjst hodnota o kolko piskot mam skratit retaz.

Je moja logika spravna ? :D


Ale zatial nikto nepotvrdil ani nevyvratil moju "logiku" :)

Cakam na nejake reakcie :o:
14.05.2011 - 22:45:29
00
Uz tolko nepocitaj a skusaj. ;)
14.05.2011 - 23:00:55
00
Nerád by som zbytočne založil novú tému, tak to hodím sem.. Neviete aká dlhá by mala byť reťaz? kazeta 9 a v predu 2-píla.. Na reťaz som dával rýchlospojku a teraz si nepamätám, či som len roznitoval a nahodil rýchlospojku alebo som aj vyhodil jeden článok a miesto neho som dal rýchlospojku..
30.05.2013 - 21:58:17
00
vsetci pisu ze to co pise @Jezus je blbost ale uz som to tak videl v navodoch od SRAMu tak neviem ci to je az taka blbost ....
22.05.2015 - 08:05:38
00
A roky letia ako splašený nosorožec
22.05.2015 - 08:21:19
04
ved len 2 ubehli ;)
25.05.2015 - 13:33:16
00
Zdravím.
Keďže sa tu rieši dĺžka reťaze tak som nechcel zakladať nové vlákno.
Chcem meniž prevodní z 30t na 34t a tým mi nastáva otázka, či treba predĺžiť reťaz. Logicky a zo skúsenosti so single speedu mi vychádza, že áno. Pri prehadzovačke som si nie celkom istý či to je nutné, mam full 1x11. Videl som v tomto článku a aj vo videu od HH ako správne vybrať dĺžku, ale názory sa tu celkom líšia.
Ak treba reťaz predĺžiť, potom je tu otázka toho kde zohnať články navyše. Osobne sa mi kvôli tomu nechce kupovať nová reťaz, táto ma zatial nejakých 350 km nabehaných, existuje možnosť kúpiť len pár článkov alebo to treba meniť celé.
Vďaka za odpovede
01.06.2018 - 13:34:36
00
Tých pár článkov ti daj v každom servise aj zadarmo lebo ich "odrezky" zahadzujú. Potrebuješ však k predĺženiu nitovacie kolíky alebo spojky.
Resp. kúp novú reťaz. Z jej skrátenia použi zvyšné články a ostane ti jedna reťaz do rezervy.
Ak sa mení prevodník o dva zuby niekedy pôvodná reťaz ešte poslúži aj v pôvodnej dĺžke. 4 zubiská už ale ťažko.
01.06.2018 - 16:56:19
00
Zdravim. Potrebujem vymenit retaz. Kupil som bike z bazaru a dal si zmenit stredove zlozenie lebo pila robila osmicku.
Pri jazde zo servisu retaz strielala a bola vytahana, ze mierka hrkala ako po 100 000km o clanok a nieco dlhsia ako nova a retaz strielala.

Som ju vymenil za novu z rovnakym poctom capov a strielala este viac. Tak potom aj kazetu mi menili v servise, lebo cena servisu bola o polovicu lacnejsia ako kupa stahovaka kazety.

Strielat prestala ale zadrapovala sa dole medzi najvaciu pilu a zadnu stavbu. Nechcela spadnut dole z najmensiej pily, lebo boli krive zuby. Pila osmickus novym zlozenim nerobila, ale najmensia pila, aj ostatne mala vykrivene zuby a ked som aj jazdil, nechcelo obcas preradit na najvacsiu pilu. nastavenie skrutky na riadiacej packe pomohlo, ale stale boli problemy. Doma mi to prehadzovalo, trochu dlhsie, ale za jazdyy aj bez zataze, tazko na najvacsiu.
Bud dlho, alebo vobec nechcela preradit a musel som davat najpv na vacsi pastorok niekde medzi vacsimi, aby prehodila na najvacsiu pilu. Na cestnom 11s x 2 mi prehadzuje okamzite na hocijakom pastorku.

Kupil som original nove kluky a novu retaz podla specifikacii, lebo tamta retaz je po 200km vykrivena zo zlej pily a pouzita vobec neopase najvacsiu pilu a najvacsi pastorok bez kladiek, je tam medzera.
Do servisu to nechcem davat, na trekovom bazarovom biku som si vymenil retaz, lanka, radenie 5 za 7, volnokoliesko, prehadzovacku, presmykac a doladil si skrutkami a s bikom som spokojny.
Som samouk a retaz na endure som dal automaticky novu s rovnakym poctom capov. Nevedel som ze bola skracovana asi pri pretrhnuti. Na novom cestnom bola original dlzka, tam problem nemam menit retaz.
Pridavam fotky.



Otazky
Vo videu https://www.mtbiker.sk/video/9760/video-aka-dlzka-retaze-je-ta-spravna.html
je bicykel na stojane a zadna stavba je naklonena, pri kolese na zemi budu kladky asi smerom dopredu, nie kolmo?
vo videu asi na to nemysleli. Ja stojan nemam. Mam si podlozit koleso?

2 clanky naviac( 2 piny) su 2 capy (2 valceky), aby som mal jasno?

Tlmic som vyfukol. Bik ma 3x9 prevody.

Kolko capov z previsu mam prosim odnitovat? Kolko ich ma visiet. Pouzivam rychlospojku. Dakujem za odpoved.
Retaz nova postup 2 som dal tu istu dlzku ako v postupe 3 a pridal som 2 capy. Ale na stojane by to nebolo kolmo k zemi. Tak isto je ina dlzka pri prepruzeni. Tlmic som vyfucal a zatazil.
Na tej starej retazi som jazdil dlho aj na novsej a pri opasani kolies podla videa je kratka.

Prílohy:

retaz nova postup 2.jpg
retaz nova postup 2.jpg 540.66 KiB thumb_up0thumb_down

retaz nova postup 3.jpg
retaz nova postup 3.jpg 637.03 KiB thumb_up0thumb_down

retaz stara postup 2.jpg
retaz stara postup 2.jpg 583.3 KiB thumb_up0thumb_down

retaz stara postup 3.jpg
retaz stara postup 3.jpg 585.61 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil zaman dňa 07.11.2018 - 17:58:27, celkovo upravené 1 krát.

07.11.2018 - 13:58:21
00
keyboard_arrow_up