Presne tak. Toto uz vobec nepochopim,že na starte sa chlap postavi do predu a 500m po starte brzdi lebo nevie urobit bunny hop cez 4cm obrubnik a prvy mini brdok radi na lahky prevod. Mala by byt paska pre top 10-15 vpredu ,ale ako vyriesit radenie dalej no azda pridelit startove cisla podla minulorocneho poradia a na starte nieco ako je na kolo pro život: 100-200 ,200,300 alebo 100-150 ,150-200... A ked dojde niekto po 3r tak azda sam zvazi ci sa bude trepat do predu ak sa neciti. Ja osobne nepatrim k najlepsim ale zas ani nahorsim a tak sa postavim ako pridem a neriesim v ktorej lajne som.Uz mi pride trapne sa postavit za prvych aby ma v prvom stupani predbehlo 20 ludi ,idem sam pre seba
14.08.2019 - 09:11:43
00
Ono to je ale aj o tom, že veľa jazdcov (aj slabších), tam jednoducho príde skôr (atmosféra, nervozita atď) a jednoducho sa ten priestor postupne zaplní. Vidím to aj ja, bez bedňových ambícii, končiaci tak v prvej polovici, keď sa postavím úplne dozadu (kvôli pocitu, že aspoň niekoho potom predbehnem :-), že keď ľudia vidia ten prázdny priestor, tak ho jednoducho zapĺňajú. Jedine organizátor má možnosť to regulovať, lebo samé to nefunguje. Viaceré maratóny majú v propozíciach poznámku, aby sa jazdci radili podľa výkonnosti. A pravda je taká, že na starte tú výkonnosť máme všetci:-) Na druhú stranu - prísne selektovať podľa výkonnosti, keď ten maratón sa ide najmä vďaka tej "nevýkonnej" mase by mohlo byť trochu dvojsečné.
14.08.2019 - 09:23:19
02
Treba sa prihlasovat na dlhe trate. Tam nema vyznam sa plasit ani hodinu po, nie to este na starte.
14.08.2019 - 09:42:08
06
milsu napísal:
" aj na dobre značnej trati " - asi si na tých pretekoch nebol, inak by si toto vynechal (Šarišský cyklomaratón - 24.9.2011) :lol:

Práveže som bol a ak si pamätám tak som mal problém len na jednej odbočke - zato sme mali 4 kolá aby sme sa naučili trasu naspamäť aj keď sme neboli miestni. A zjazd miestnou Kalváriou po nepravidelných schodoch so zábradlím na konci stál zato. :D
Zažil som ja za tie roky aj onakvejšie značené či neznačené trate - napr. keď ani organizátor po telefonickom rozhovore (telefónne číslo bolo uvedené na štartovom čísle) nevedel kade máme ísť. O preznačených tratiach (hlavne maratóny v Malých Karpatoch) ani nehovoriac - čisto orientačný pretek. Raz na niektorm z prvých ročníkov Pružinského sa do cieľa prichádzalo z troch strán a cez samotnú cieľovú bránu z oboch. Výsledky platili všetkým. :rofl:
14.08.2019 - 10:06:49
00
Ešte mám jednu vec, aj keď neviem, aké boli náklady: Tohto roku sme na 333 Spišsských extreme skúšali novinku - niektorí vybratí pretekári mali na bikoch GPS lokátory, čiže organizátor, pretekári, doprovod či fanúšikovia sediaci doma mali prehľad o pozícii, rýchlosti, nastúpanej výške, vzdialenosti pretekára do cieľa https://racemap.com/player/spiskch-333-extreme-mtb-maratn_2019-08-02). V budúcom roku to vraj uvažujú dať všetkým (tohto roku bola účasť 200 - 300 ľudí). Samozrejme aj po pretekoch sa dá v kľude doma pozrieť kto, kedy, kade, s kým a ako šiel. A bolo by po protestoch so skrátením trate, domestikoch a pod.
14.08.2019 - 10:21:50
01
peteriko napísal:
Práveže som bol a ak si pamätám tak som mal problém len na jednej odbočke - zato sme mali 4 kolá aby sme sa naučili trasu naspamäť aj keď sme neboli miestni. A zjazd miestnou Kalváriou po nepravidelných schodoch so zábradlím na konci stál zato. :D
Zažil som ja za tie roky aj onakvejšie značené či neznačené trate - napr. keď ani organizátor po telefonickom rozhovore (telefónne číslo bolo uvedené na štartovom čísle) nevedel kade máme ísť. O preznačených tratiach (hlavne maratóny v Malých Karpatoch) ani nehovoriac - čisto orientačný pretek. Raz na niektorm z prvých ročníkov Pružinského sa do cieľa prichádzalo z troch strán a cez samotnú cieľovú bránu z oboch. Výsledky platili všetkým. :rofl:

Ja som tam štartoval a bol to prvý mtb maratón kde som blúdil. Dovtedy som na žiadnom takýto problém nemal. Trikrát som sa musel vracať. Išiel som 50km a to bolo jednokolové. Dlhá trať mala dve kolá.
Tie schody boli fajn.
https://www.mtbiker.sk/vyjazdy/49554/milsu-preteky-sarissky-cyklomaraton-mtb-sucho-51km-4h-1132m.html

Šarišský cyklomaratón - Prešov

Vzdialenosť: 50.61 km
Čas: 04:24:24
Nastúpané: 1132 m
14.08.2019 - 11:22:56
00
milsu napísal:
Ja som tam štartoval a bol to prvý mtb maratón kde som blúdil. Dovtedy som na žiadnom takýto problém nemal. Trikrát som sa musel vracať. Išiel som 50km a to bolo jednokolové. Dlhá trať mala dve kolá.
Tie schody boli fajn.

Tak štyri kolá boli možno rok predtým alebo potom, už je to nejaká doba - ale minul som fakt len jednu odbočku - aj to ostatní okolo mňa ani tú. Je pravda, že keby na mňa nezakričali, tak som tam možno ešte teraz :) .
14.08.2019 - 11:27:39
00
Potom už nebolo, bol to ak sa dobre pamätám posledný ročník.
14.08.2019 - 11:31:01
00
co sa tyka radenia na starte .... ja uz jazdim maratony paralelne u nas a v Polsku viac ako 10 rokov ( dnes preferujem slovensko je tu toho uz dost a hlavne pri mne blizsie) ... polsku seriu dostupnu vzdialenostou najdete na www.cyklokarpaty.pl a vysledkovy servis aj s koeficientom pre startovy sektor na www.timedo.pl ... tam je radenie na start do sektorov podla vysledkov a clovek tam nemusi "dupkat" resp. stat na dazdi ci slnku taku dobu ako je to u nas ( ja to teda u nas nerobim , osobne by som na starte nestal ani 10 minut, ale niekedy je to na skodu pretoze ak sa niekde hned po starte urobi zapcha ci spalier tlaciacich tak to mi vadi pretoze nepatrim k tym co takuto situaciu zapricinia ) ... mimochodom este spomeniem ze cisla do pretekov su jednorazovo dane pre celu seriu a pocas preteku mozete online sledovat vysledky ako jazdci prichadzaju do ciela alebo cez medzicas .... okrem toho , tym ze je to zastresene pod nejakou spolocnou organizaciu, platit sa da aj kartou a kludne to mozete urobit aj 2-3 hodinky pred startom ... samozrejme ze ziadne balicky sa tam nedavaju , vacsina ma zaplatene a tak na prezentaciii niet skoro co riesit .... platbu vam myslim vratia 24hod. pred startom, respektive presunu do dalsieho preteku ... netvrdim ze tento sposob je lepsi , iba opisujem ako to moze vyzerat na inych miestach ... myslim ze organizaciu pretekov ma na starosti stale ten isty tim ktori postavi trat a zabezpeci vsetko co treba mozno spolu s domacimi , ale ako to v skutocnosti je tak to presne neviem ... prvi traja v poradi ziskavaju penazne kupony ktore sa potom daju vymenit v ich obchode(.cyklokarpaty )
zaujimavostou je aj to ze po prichode do ciela dostanete medailu a v stanku si moze kazdy vytlacit aj diplom o absolvovani preteku ...
neviem co by sa dalo z toho co som napisal aplikovat u nas pri takej roznorodosti maratonov a jednotlivych serii ... za nejake pravidlo pre postavenie na starte by som vsak bol...a zaroven by som apeloval na to o com sa na forach uz pisalo a to je tema " tolerancia alebo ako sa spravat na trati " ... tuto temu mi zase klasicky pripomenul Horal ( asi kvoli vacsiemu poctu ucastnikov) ...
14.08.2019 - 12:19:49
05
Ale tak zase zoberte si to takto no nepotiahnes babu ked chce potiahnut? Ja osobne vzdy rad potiahnem kazdu ktora dojde a opyta sa ze ci by som ju nepotiahol 😋🤣🤣
14.08.2019 - 13:54:15
00
Nemáš náhodou preklep v slove nepotiahol?😁
14.08.2019 - 14:17:00
011
peteriko napísal:
Priznám sa bez mučenia, že som to bol ja :lol:. Na svoju (možno chabú) obhajobu chcem uviesť, že mi ten bidón manželka mala dať na až Šuňave (na tomto mieste vôbec nemala byť), ale keďže sa zakecala s kamoškami na občerstvovačke vo Vikartovciach, usúdila že mi ho dá už tam (na Šuňave nás už Tomáš potom aj tak nestihla - takí sme boli rýchli). Tak som vymenil takmer plný bidón za plný a v Šuňave som ju potom márne vyzeral, zobral pohár, polovicu rozlial a posledných 15 km do cieľa som došiel nasucho. Myslím si, že najväčšia pomoc ja aj tak využívanie vodiča (zásobovača, mechanika) pretekárkami. Raz to chceli po predchádzajúcich protestoch na fórach vyriešiť na MTB maratóne v Prešove, dali ženskej kategŕii na dlhej trati štart o polhodinu skôr a do 10 km všetky tri zúčastnené mimo mužského pelotónu aj na dobre značnej trati zablúdili ;). Za uznávaného bikera palec hore :y:

Ja ti to predsa nemám za zlé. Aj keď je to proti pravidlám, bežne sa to robí a treba sa s tým "naučiť žiť..." Určite si nebol jediný, kto takúto pomoc využil a slúži ti ku cti, že si to aspoň takto na internete priznal.

A k tomu radeniu sa na štarte čo spomínaš nižšie, to je tiež taký náš miestny folklór. Keď niekto neodhadne svoje možnosti a postaví sa príliš dopredu, budiž, asi to nebol úmysel, no z môjho pohľadu je na mimoriadne nízkej úrovni hlavne "cúvanie" do štartového koridora pár minút pred štartom. To ma naozaj dosť vytáča, no takisto to nie je úplne jednoduché nejako systémovo riešiť. Alebo možno nie je vôľa.
14.08.2019 - 17:28:56
00
Kvôli tomu sa na pretekoch Slovenského pohára v maratónoch zaviedla na dlhej a strednej trati takzvaná VIP zóna pre pretekárov s výsledkami v Slovenskom pohári a v iných sériách. Bolo to na podnet samotných pretekárov.
14.08.2019 - 20:27:00
03
milsu napísal:
Kvôli tomu sa na pretekoch Slovenského pohára v maratónoch zaviedla na dlhej a strednej trati takzvaná VIP zóna pre pretekárov s výsledkami v Slovenskom pohári a v iných sériách. Bolo to na podnet samotných pretekárov.

To je síce pravda, ale aj vstup do tej zóny by mal byť zozadu resp. zboku a nie spredu. Navyše teraz na Horali ( aspoň na Senzi trati určite) ani nebola oddelená.
15.08.2019 - 08:34:54
00
milsu napísal:
Kvôli tomu sa na pretekoch Slovenského pohára v maratónoch zaviedla na dlhej a strednej trati takzvaná VIP zóna pre pretekárov s výsledkami v Slovenskom pohári a v iných sériách. Bolo to na podnet samotných pretekárov.


nie že by som ašpiroval na prvé miesta, ale čo si má pod tým človek predstaviť. kto má právo takého VIP prístupu. top 10 ľudí?

možno fajn spraviť sektory ako už bolo spomínané. nemusí to byť podľa výsledkom, ale ľudia by mali mať aj v dospelosti sebareflexiu, pokoru a zhodnotiť, či daný maratón v dĺžke 40 - 50 km zvládnu pod 2; 2,5; 3; a nad 3 hodiny alebo nie (či iné časy). Ak to niekto nemá, tak je to smutné a s tým sa nič robiť nedá, ale možno sa viac ľudí nájde, čo zhodnotí, že pri "rýchlejšom" výjazde keď mám priemerku 12,8 km/h, tak maratón sa môžem pokúsiť dať pod 3 hodiny, prípadne ak pôjdem rovnako ho dám za tri a viac, ale nepôjdem tam, kde budú makači čo chcú ísť pod 2 hodiny.
15.08.2019 - 09:05:56
01
keyboard_arrow_up