Ja som dnes odchadzal 16.45 cez Hradok na Tematin a uz na zvaznici pod Tematinom som mal necele 3⁰C ale po prvej 180⁰ zakrute uz sa zacala teplota zvysovat na cca 5⁰ a na 2.5 klesla az na razcestie Vytoky - J.jamy...v tych dolinach je chladno inak je to OK
06.11.2020 - 20:49:49
00
Ano aj Palo volal ze co... no je zima a neskoro. Takze na Jar. Teraz turistika.
06.11.2020 - 21:23:19
00
zdieľajte prosím na fcbku , alebo ak môžete pomôcť a poznáte dakoho kto je statik, architekt, právnik, posuňte dotyčným, potrebujeme pomôcť so záchranou lávky v Brunovciach....https://www.facebook.com/Iniciat%C3%ADva-za-zachovanie-Brunovskej-L%C3%81VKY-104982731424313
10.11.2020 - 14:55:13
20
Včera som bol s detmi na Marhate. dole sme šli smerom na Gajdu a potom zvažnicou popod Marhat. Taku rozdrbanú som ju teda ešte nevidel. Asi na troch miestach zvážajú drevo z hora. Cely blatoví sme sa dostali na tú lúku ponad tú elektráreň. Hovorím chodte po lúke a očistite si topánky. Zrazu vidím ako ide o proti mne nove Gečko a zastavuje pri mne. Pánko mi hovorí aby som zišiel z tej lúky na zvažnicu lebo to nieje lúka ale orná pôda a je zato pokuta. Keby tak každy išiel ako by to vypadalo vraví. Pozrem dole na aute lesná stráž už bolo zle lebo 200m dalej som mal odparkované auto. takže som tému ako sa dodržiava ťažba lesov ani nezačínal. hovorím mu ked ma za toto ***** tak potom čo to moje auto tam za Vami. hned nato on výýýborne pane to ste mi skrátili čas a nemusím hladat vlastníka. Takže začal hned vjazd na lesny pozemok dopravným prostriedkom je trestný čín. Kedže manželka je právnička hovorím mu o paragrafoch sa skúste bavit s nou kedže trestný čin sa mi zdá vela. Ale bohužial je to trestný čin. Začal som potom vyťahovať starsie finty ,že od lehoty zákaz vjazdu nieje. Nato sa začal smiat lebo bohužial už zákaz viazdu tam je a este aj dve rampy:)Málo tadial chodím ked už mám Enduro...asi sa vela zmenilo. Tak som ešte hovori,že deti nezvládli túru a manželka bola pre nás. Každopadne viazd tam je povolený len na Jurka a ked je vystup na Marhát. Ja tam raz za rok vybehnem autom zatial som nemal to štastie nikoho stretnut. Je to asfaltova cesta a je tam zákaz ktorý som vedome porušil. takže som normálne vyťahoval peniaze ze mu idem platit len nejak asi mal dobru náladu a neviem čo už s manželkou kecali tak to skončilo dohovorom. Videl že som tam s dvojročným tak možno ho to obmäkčilo. Ale čo ma zarazilo, že zrovna tam prišli na aute čo majú tu usadlost tam a tých dodrbal ešte viac. Moc som sa do toho pliesť nechcel prečo nemajú výnimku na vjazd alebo ich chcú odtiaľ odpratať. každopádne jasné,že som spravil chybu. Ale neviem tie pomery v lesoch ale aby lesná stráž jazdila na 150k autách a viacej. predpokladám,že polovnicí, lesná stráž,lesy sr a firmy ktoré tazia drevo majú dost úzko previazané vzťahy. zákony ako napr. náhodná tažba ktorá je už na 60% všetkej ťažby, či trestný čin vjazdy motorovým vozidlom do lesa si spravili tak aby ich nikto neohrozoval vo svojej činnosti. Ja som len chcel upozrnit na ten kontrast,že 100m ďalej je rozdrbaný les a ja mám dostat pokutu,že kráčam na ornej pôde. To ostatné je už moja chyba a slúžilo skor na pobavenie alebo info... Ja sa potom ani nečudujem,že rastie počet ludí ktorí chodia na protesty či volia LSNS.
18.11.2020 - 14:55:53
00
Ono to zrejme nejak súvisí s dotáciami, orgány asi prísnejšie po tých kauzách strážia či sa orná (aj akákoľvek iná) pôda (bežný človek nemôže však poznať celý kataster SR) nevyužíva na inú ekonomickú činnosť na tej pôde. U nás je niečo podobné v katastri - sú tu lúky na zabezpečenie "krmiva" a na to je tiež dotácia a prísne si poľnohospodári strážia aby nejazdili ľudia z chalúp krížom krážom po poli lebo prídu o dotácie (podľa ich slov). Toleruje sa tam iba roky vyjazdená poľná cesta, obslužná pre poľnohospodárov, ktorá je však po dažďoch neprejazdná preto ludia rozjazdievajú lúky kade tade a je problém na svete. Čiže naozaj si treba dávať pozor kadiaľ sa človek pohybuje aj keď je jasné že rodinka precupitajúc nespôsobí veľa škôd, ale z pohľadu majiteľa pozemku ak mu (nakoľko je to reálne neviem posúdiť) hrozí strata dotácie čo môže byť v dnešnej dobe aj likvidačné tak každý je agresívny v prípade vízie straty peniažkov (čím je to bohatší človek tým bedlivejšie má rád svoje peniažky). Doba sa naozaj mení, je to dlhotrvajúci proces a ťažko proti tomu niečo spraviť. Najlepšie sa držať len označených schválených komunikácií. Aj s tou ťažbou to nie je také jednoduché, tiež sa mi nepáčia tie zdevastované lesy ale... Možno keby človek mal prístup k všetkým zmluvám tak sa dozvieme že tam ťažba v takom rozsahu je skutočne povolená a objednaná (či je to správne však to je tu roky diskusia, však to poznáme - jedna strana chce "my sme les", druhá strana plné kamióny a tvrdí že tie statné buky dosiahli rozmery a veľkosť vhodnú pre "sklizeň" proste klasika...), pravda je, že je to hospodárske územie a to že je na hlavnej zvážnici zrovna "C"čko neznamená pre pracovníkov v lesoch nič. Odjakživa totiž po ťažbe boli cesty zdevastované, aj pred 20 rokmi aj teraz, niekedy to zbehnú buldozérom po ťažbe niekedy trvá kým to príroda "opraví" ale jednoducho je to úžitková komunikácia a čakať že nebude rozjazdená traktormi keď je tam objednaná a povolená ťažba tak to je nereálne. Treba si uvedomiť, že keby nebol ten les hospodársky tak tie cesty tam vôbec nie sú, tie cesty sú tam len preto lebo sa tam ťaží, roky ťaží. Môže človek asi jedine len dávať podnety na preskúmanie či je tam tá ťažba povolená ale myslím, že na toto sa dáva tiež už pozor. Proste je to skutočnosť - lesy miznú vo veľkom ale žiaľ na objednávky. Pod tým Marhátom čo je škoda bol to tam pekný čistý bukový porast, (aj v iných lokalitách v P.I.) sa ťaží stále intenzívnejšie, asi to zmizne celé nakomplet tie hory ... Opäť si ich vychutnajú v krajšej podobe asi až naše vnúčatá - ak vôbec... Problém je, že tí ľudia čo vlastnia, čo pokutujú a pod. nevidia ten kontrast - totiž peniažky sú jednofarebné stále... Pre nich to že je roz.oné les je v poriadku rovnako ako že kráčanie po parcele s dotáciami je neprípustné - čiže žiadny kontrast... Stačí sa pozrieť na svet cez peniažky...
18.11.2020 - 16:44:33
02
Na tom gcku je predokladam majitel na Jelenich jamach, brata tiez dodrbal ze co sedia na luke. Staci sa pozret co tam za spatny betonovy plot postavil
18.11.2020 - 18:29:40
00
S majitelom Jelenich jam som minule kecal skoro hodinu :lol: .. ale nebol na Gcku, ale zakrytovanej 4kolke. Inak sa mi nezda, ze tam ta luka je orna poda, ale kataster som nepozeral. Skor sa mi vobec nezda, ze je zakazane po oracine chodit, asi si to budem musiet pozriet /kradnut ornu podu a nicit plodiny to ano .. na oracinu bezne clovek nema napad ist, kedze by sa tam daleko nedostal :D/. Tak ci onak, deje sa to, ze sa meni povodny statut lesov a pozemkov na standardny, ako je vsade vo svete. Nastastie u nas, sa stale moze po lesnych pozemkoch, pasienkoch. Zatial. Len to je to, ze k tym pozemkom sa dostanu len ludia, ktori maju mrte penazi. A tie .. malokedy, velmi malo kedy (ak nepocitam restitucie) maju cestou, ktora by bola ok.

Dnes bolo v okoli fajn, nestretol som nikoho :D, ak nepocitam asi 2 jelene, co tam smrdeli /to je taky nadherny pocit, oproti vcerajsku v lese pri BA/ ... akurat teda pri Striebonici je celkom cula auto premavka :lol: .. ale double, nemal by si autom jazdit do lesa .. pekne na ebiku :D
18.11.2020 - 18:55:55
00
Tiez som siel tym usekom pod Marhatom nedavno a tiez sme pi*ovali ake to tam je rozdrbkane. Katastrofa. Ja som zazil minule pri Rotunde sv. Juraja inu vec. Stretli sme lesnikov na aute, minutu po tom dve hovada na kroskach plnou parou cez les, bez toho aby davali pozor na pesich turistov. Toto nikomu nevadi, ale za ine sracky idu pokutovat.
18.11.2020 - 19:22:58
00
poobede pri stribornici bolo pekne teplo .. nie na kratke, na letne v podstate
cervenu TZ & cyklo od lazov smer Jamy som musel obist lesom .. inak by zo mna bola blatova kocka :D .. ale zjazd na Gonove Lazy okrem zopar kaluzi prakticky uplne sucho. A kde nie, tak listie. Holt, je to tam na slnku cely den a uz listy nie su.

Prílohy:

PB187879s.jpg
PB187879s.jpg 906.35 KiB 17.9328,48.6202 thumb_up1thumb_down

PB187881s.jpg
PB187881s.jpg 927.74 KiB 17.9349,48.6209 thumb_up1thumb_down

PB187894s.jpg
PB187894s.jpg 1000.25 KiB 17.9459,48.6362 thumb_up0thumb_down

PB187900s.jpg
PB187900s.jpg 798.43 KiB thumb_up2thumb_down

PB187901s.jpg
PB187901s.jpg 1 MiB 17.9487,48.6405 thumb_up0thumb_down

PB187902s.jpg
PB187902s.jpg 1.26 MiB 17.9471,48.6415 thumb_up0thumb_down

PB187910s.jpg
PB187910s.jpg 1.09 MiB thumb_up0thumb_down

PB187912s.jpg
PB187912s.jpg 1.06 MiB thumb_up0thumb_down

PB187914s.jpg
PB187914s.jpg 1.01 MiB 17.9597,48.6404 thumb_up1thumb_down

PB187924s.jpg
PB187924s.jpg 723.76 KiB 17.9503,48.6217 thumb_up1thumb_down

PB187936s.jpg
PB187936s.jpg 1.11 MiB 17.9214,48.6209 thumb_up1thumb_down

PB187937s.jpg
PB187937s.jpg 1023.2 KiB thumb_up0thumb_down

PB187940s.jpg
PB187940s.jpg 1.27 MiB 17.8776,48.6062 thumb_up1thumb_down

PB187943s.jpg
PB187943s.jpg 515.02 KiB 17.8776,48.6062 thumb_up2thumb_down

PB187947s.jpg
PB187947s.jpg 625.77 KiB 17.8776,48.6062 thumb_up3thumb_down

PB187950s.jpg
PB187950s.jpg 464.94 KiB 17.8776,48.6062 thumb_up0thumb_down

PB187952s.jpg
PB187952s.jpg 931.5 KiB 17.8776,48.6062 thumb_up0thumb_down

18.11.2020 - 19:39:13
06
No sak chodime tam na e-biku celu sezonu s rodinou s dvojrocnym by som ten Marhat nedal a nestihol.Inverziu:) A ak by som.navrhol ist ako vzdy okruh Vytoky Gajda Jelenie a bolo by to prave vcera tak to radsej zaplatim pokutu za vjazd autom ako manzelku pocuvat ako ma ist po tej rozdrbanej zvaznici:) Inak sme stretli cyklistov a veru nadseni neboli.
Ked je Jurko alebo Silvester tak tam je vzdy mrte ludi. Ale buduci rok uz pekne lano a ebike. No neviem ci nepride zakon ze s akymkolvek motorom sa do lesa nebude moct:) Je to tak ludia co maju peniaze mozu vsetko. Trend je taky oplocovat les a robit si tam polovnicky revir. To mi uz povedal majitel masiarstiev co ma ohradeny les nad havranom. Chces jazdit na bicykli v lese zarob peniaze kup les a jazdi si tam kolkolen chces. Nechapem ako majitel.moze byt zaroven lesna straz a dohliadat nad fungovanim lesa. Mne je len luto toho ze decka.moje sa budu mat horsie akp ja resp my a budu pravdepodobne hasit skody consposobila nasa konzumna spolocnost. Stale hovorim aby my sme les hovorilo aj.omtom aby si ludia nekupovali kazdych 10 rokov novu obyvaciu stenu len preto ze nieje trendy. Ale to uz ja ani nikto z nas nijak neovplyvni. Mozno dalsi virus:)

Prílohy:

20201117_120809.jpg
20201117_120809.jpg 870.17 KiB thumb_up0thumb_down

20201117_110131.jpg
20201117_110131.jpg 562.55 KiB thumb_up0thumb_down

20201117_103056.jpg
20201117_103056.jpg 200.12 KiB thumb_up0thumb_down

18.11.2020 - 20:12:57
04
no pokial viem autom nesmies ist mimo komunikacie (oznacene niektorou z tried) polnacky, lesne asfalty, lesne cesty - nemusi tam byt zakaz vjazdu (tie zacali osadzat posledne roky - vsetko ostatne je ako si pisal trestny cin (troksu prehnane), mozes ist jedine ak si tam niekde vlastnikom nehnutelnosti, prip. povolenka. aspon tolko moja vedomost ( mozno sa nieco za tie roky zmenilo, neviem). preto ma vzdy nasieraju hubari a rozni "turisti" ktori su schopny trepat sa autom az pokial sa da. a tiez ma nasiera ze sa to absolutne nekontroluje a ani sa na to ludia neupozornuju.
nasiera ma to hlavne preto lebo vsetko je zaukladane autami, ides si oddchnut do lesa a tam ... auta. kym to bolo - sem tam niekoho stretnes, tak to bolo akceptovatelne. ale uz davno je to cez ciaru. vrchol bol ked pomne hubar trubil ze mu na biku zavadziam na lesnej ceste - no hladal som miesto kde sa uhnem, do malincia sa mi zrovna skakat nechcelo.
18.11.2020 - 20:18:58
00
double: nj, to je silny argument .. ze radsej pokuta, ako pocuvat manzelku :lol: .. jj :), chapem,chapem :D .. inak oplocovat les sa nesmie, su na to very special vynimky. A aj vtedy sa musi umoznist vstup. Akurat mozno kvoli nejaky malym chovnym (lesne skolky) .. neviem, uz som pozabudal. Ostatne, to, ze sa nesmie oplocovat nerozporoval ani majitel JJ. Problem je, ze povacsine tito ludia si zamienaju pojmy a dojmy. Vlastnictvo je sice vlastnictvo, ale neplati to prave pre lesne pozemky, pasienky a neviem este co. Plati to pre stavebny pozemok a este cosi. Myslia si, ze ked nieco kupia, je to ich, lenze to je velky omyl, rovnaky omyl ako myslenie, ze si mozem na svojom robit, co ma napadne. To tiez nie je pravda. Na druhej strane, tu ludia nefunguju tak ako na zapade, ze si mohol nechat otvorene dvere a nic ti neukradli :( .. je to o ludoch a v ludoch. Zakony s tym nespravia nic. Maximalne tak pre tych bohatych. Ale ako sa vravi .. za peniaze si vsetko kupit nemozes. To najcennejsie nie.

Inak paradna inverzia .. a blato tiez :D ... ale inverzia nie je omluva za autopapalasizmus :!: :lol: .. btw na Jura, to je kedy ?

gusto: nj .. tie ebiky aspon ako tak ludi donutia nieco .. ale auta ... rovno z neho zbierat huby :D .. ale tak mozno sa ponahlal, nic nenazbieral a bal sa hubovej polievky doma od zeny :lol:
18.11.2020 - 20:23:06
00
Gusto0lto ospravedlnujem sa. Samozrejme som to prehnal s tym.autom no nikdy ste neporusili zakon? Mam hybrida tak.menej co2 na moju obranu:) . Zase ja huby ani cucoriedky z auta nezbieram.. A su proste aj zavaznejsie veci ktore som spominal a ktore by sa mali riesit. No.idealne sa riesi clovek ako ja:) ako firmy ktore maju v moci urady zakony peniaze a pravnikov.
Na Juraja . Kedze.kostolik je kostolik.sv Juraja.
Ked to mas.ako sukromne vlastbictvo a chovas asi zver mozes oplocovat. Ja tie zakony neviem ale ocividne su nastavene tak aby to niekomu vyhovovalo.
18.11.2020 - 20:32:06
00
ako som pisal - pokial to bolo sem tam dalo sa to akceptovat, ale zacina byt toho prislis vela - a pokial si ludia zvyknu na to ze je to normalne, neskor stym uz tazko niekto nieco spravi (u nas bol zakazd vjazdu na cestu co vedie na priehradu za mestom - pravidelne bola odpilena. povolenie mali len rybari. vela ludi tam chodi na prechadzku a je neprijemne ked sa tam niekto trepe autom. momentalne si na ten zakaz uz nikto ani nespomenie a kluckujuce auta a dokonca taxiky pomedzi ludi je uplne bezna zalezitost) . nevravim teraz o tom ked niekto parkuje kdesi par 100m za dedinou ale vyslovne vozenie sa po lesoch na turistiku - vid. https://www.mtbiker.sk/forum/post1663201.html#p1663201 myslim ze aj vies kde to je, pozri ked tak suradnice. a horsi sa to kazdy rokom.
pamatam si este casy ked sme tu v okoli nemali ani jednu rampu na lesnej ceste.

double nechcem vobec moralizovat - viacero znamych a kamaratov to robi tiez, tiez nedodrzujem vsetky zakony co by som mal. len som vyjadril svoj nazor.
18.11.2020 - 20:52:45
01
double: vsak ja ta nepranierujem :D .. ostatne argument o manzelke je nad zakon :!: ... to ti musi uznat kazdy chlap :party: .. aha kostolik a Juraj, jasne. Sand si to zapamatam aby som ten cas tam nesiel :D .. sukromne vlastnictvo lesa nestaci .. je to zlozite .. nieco o tom viem. V podstate to zhrniem tak .. ak mas peniaze/moc/postavenie/znamosti .. tak zakony neplatia, alebo sa spravodlivosti nedovolas :/ .. napr. ked ti natvrdo pokradnu drevo z pozemku, ktoreho si vlastnikom .. tebe ukradnu 80rocne duby a ty podla zakona si povinny neviem co vsetko a este potom zalesnovat. Ale tiez pointa je aj v tom, co velmi dobre povedal ten pan z JJ, ze kym tych ludi bolo malo, nikto nic neriesil. Skoro vo vsetkom som s nim suhlasil, akurat .. mal vediet,ze ked si kupi usadlost na hlavnej trati a nad PN, ze tam klud nebude. No, ale pravda, pred 11 rokmi to tak nebolo. Ani ebiky.
18.11.2020 - 21:37:35
00
keyboard_arrow_up