Zopár fotiek z včerajšej hrebeňovky Ostrej hory (1 405 m) a 30 sekundová upútavka :)

Prílohy:

Komentár súboru: Vlaková stanica vo Volosianke
01.JPG
01.JPG 811.75 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Dedinka Tychyj
02.JPG
02.JPG 770.53 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Polia, lúky a lesy nad Tychyj a v pozadí poľské Bieščady
03.JPG
03.JPG 687.88 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Ljutanská holica (1 375 m)
04.JPG
04.JPG 658.31 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Časť hrebeňa Poloniny Bukovskej
05.JPG
05.JPG 775.34 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Vľavo Polonina Runa a vpravo Ljutanská holica
06.JPG
06.JPG 650.98 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Pohľad na vrchol Ostrej hory
07.JPG
07.JPG 754.27 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Munčil (1 328 m)
08.JPG
08.JPG 724.58 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Časť hrebeňa Poloniny Bukovskej a dedinky v údolí
09.JPG
09.JPG 649.43 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Vpravo v popredí Munčil vľavo dolina riečky Ljutky, vpravo v pozadí Tychyj vľavo Ljuta
10.JPG
10.JPG 792.97 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Polonina Runa (1 479 m)
11.JPG
11.JPG 538.62 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Časť hrebeňa Ostrej hory
12.JPG
12.JPG 694.34 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Salaš v údoli medzi Ostrou horou a Poloninou Runou
13.JPG
13.JPG 654.41 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Pohľad na Ostrú horu z doliny riečky Luťanky
14.JPG
14.JPG 834.05 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Ljuta
15.JPG
15.JPG 824 KiB thumb_up0thumb_down

05.07.2014 - 17:33:18
04
Kolko je tam tlacenia?
Cesta do sedla pod Runou je stale taka rozmlatena?
Vlak si riesil ako?
07.07.2014 - 09:24:05
00
Vlak odchaza rano o 6:50 (nasho casu) z Maleho Berezneho, cesta do Volosianky trva cca 1:10 hod. Z Volosianky do dedinky Tychyj je spevnena cesta, za dedinou zacina lesna cesta, kde zo zaciatku treba trochu tlacit do kopca, lebo je to rozbite od krav a traktorov, do sedla Nizky je to slapatelne, i ked v lese bolo dost vela blata, od sedla smerom na Ostru je to po vyjazdenej lesnej ceste od zilov, ktorymi sa teraz zberaci cucoriedok (ak treba poradia vam trasu) vyvazaju na poloniny, slapatelne komplet vsetko az po usek medzi Lysynou a Muncilom, kde je cca 30 cm siroky chodnik, az na par miest sa to da vyslapat, ale ked budete mat kratasy budete mat nohy oslahane od krikov cucoriedok, lespie je zijst z biku ist po chodniku a bike tlacit cez cucoriedky, dalej chodnik traverzuje popod Muncil tam je to to iste slapat medzi krikmi alebo ist po chodniku, no a potom zacina prudke zaverecne stupanie na Ostru horu (1 405 m), tam jedine vytlacit je to to iste medzi krikmi a navyse do strmeho kopca. Ked sa vsetko podari tak hore si uzijete fantasticke vyhlady hlavne na Poloninu Bukovsku, dalej po hrebeni na druhy vrchol (1 404 m) pekne vidno Poloninu Borzavu a odtial sa spustit na luku kde sa chodnik rozdeluje najlepsie je odbocit vpravo dole a vychutnat si zjazd peknym singlom v divocine az na salas medzi Ostrou horou a Poloninou Runou, tou druhou cestou kebyze sa spustite tak sa pravdepodobne dostanete do dedinky Paskivci a odtial by to bolo dost daleko naspat na hranicu. Od salasa trochu vyslapete hore lukou do lesa odkial uz budete klesat do Ljuty, ta cesta je vseliaka - blato, kamene, cast cesty ide dole potokom - skratka original MTB ako sa na Ukrajinu patri. Z Ljuty posledne stupanie do Vysky a dalej je to uz chill-out az po hranicu klesate. Tato trasa je pekna jednodnovka, ak vyjde pocasie uzijete si skvele vyhlady, urobite cca iba 1500 vyskovych, i preto lebo Volosianka ma 470 m Tychyj ma 630 m a 3/4 vyskovyh metrov su na par kilometrovom useku na Ostru horu.

P.S.: Komu sa zda tych vyskovych metrov malo, tak nech sa od salasa nespusti dole do Ljuty, ale vyslape si to hore na Poloninu Runu a cez Lypovets a Perecin sa spusti do Berezneho ;)
07.07.2014 - 11:49:21
00
Heh, neviem preco som bol v tom, ze si to siel naopak :-D Aj sa mi to zdalo dakus cudne.
Az na samotnu Ostru horu to uz mam prejdene. A ako citam, je tam na hrebeni dost tlacenia :-(
Ist z Preluky (salas) hore na Runu je blaznovstvo a ciste tlacenie.
Listok na vlak sa kupuje predpokladam vo vlaku.
07.07.2014 - 13:18:09
00
Ak ti nevadi, ze budes mat nohy vystipane od krikov, tak sa to da po Muncil vyslapat, odtial uz iba tlacit cca 400 metrov hore strmym kopcom na vrchol a zvysok po vrchole je zjazdny. Listok na vlak si bez problemov tak skoro rano kupis priamo vo vlaku (plati sa aj za bike). To ano, ist od salasa hore na Runu v ten isty den je kvalitny MTB extrem, to este keby mal niekto po tom vsetkom vela sil a chcel by sa tam totalne dorazit :whew:

Este potrenujeme na inych kopcoch a planujeme, ze to takto prejdeme nalahko len s batohom s tym, ze prespime hore na Rune a na druhy den budeme pokracovat cez Ljutansku Holicu a Malu Holicu na hranicu, ale bude to hardcore okolo 110 km najdivokejsim terenom a cca 5000 vyskovych metrov. Trasa medzi Runou a Ljutanskou Holicou bude ciste improvizovanie - netusim aky je tam prechod, ale spolieham sa na to, ze domaci celkom dost lopotaju po tych lesoch, tak urcite tam bude nejaky chodnik, ak nie tak si ho urobime :D
07.07.2014 - 14:10:16
00
Serus Pali. Odporucam Ti ist na Ostru horu, fakt stoji zato :). Jednoznacne treba ist hore zo sedla Nizky, do ktoreho sa dostanes bud ako my z dedinky Tychyj alebo Ljuta, popripade Roztoka. Dole do sedla k salasu medzi Ostru horu a Poloninu Runu je to parada. Cesta je, taka aku poznas, miestami potok v ktorom som otestoval vodotesnost GPS, ked my vypadlo z drziaku. Vysledok testu je, ze Garmin Etrex 20 vydrzi cca 10 minut v hlbke cca 10 cm bez ujmy a dalej robi zaznam trasy :rofl: . V tomto odkaze je aj zaznam trasy, tak ak chces si ho stiahni, mozno ho niekedy pouzijes, ak chces mozem Ti ho aj poslat ...

http://outdoorhumenne.webgarden.cz/zahlavi/rubriky/cykloturistika/fotogaleria/ostra-hora
07.07.2014 - 20:03:20
00
Zdar, termin nasho prveho vyjazdu na Ukrajinu padol na stvrtok 7.8. Predbezny plan mame s kamosom taky, ze rano vo stvrtok 7.8. budeme v Malom Bereznom, ale vlak 6:50 nestihame (prideme z Piešťan do Humenneho rano nocnym rýchlikom Zemplin o cca 8:30) Prva otazka preto znie - viete niekto kde sa da najst rozppis ua vlakov, respektíve kedy ide dalsi po tom ako odide ten 6:50?
Kazdopadne na obed by sme mali byt v dedinke Volosjanka a na vecer na hrebeni. Podla okolnosti a toho kam sa az dostaneme, bud prespime na hrebeni alebo zídeme niekde do dediny. Otazka druha - ake mate skusenosti s nocovanim na hrebeni? Viete pripadne odhadnut kde nas asi vecer zastihne a ake su moznosti zchadzania z hrebena dolu - je tam napríklad nieco co sa oplati vidiet/zazit alebo radsej usetrit metre a zostat hore?
Druhy den, teda piatok planujeme pokracovat po hrebeni - smerom k hranici...
Otazka este jedna - ako by teoreticky vyzeral plan cesty v pripade, ze by sme isli najprv cez Užok na vrch Pikuj a potom na Ostru horu? Je to realizovatelne?
Kazdopadne mame k dispozicii este sobotu. V nedelu poobede by sme uz mali hrkotat vo vlaku naspat...
A otazka posledna: Prida sa niekto k nam?
08.07.2014 - 11:49:14
00
Nejako chaoticky to pises.
Ktory hreben vlastne chcete ist z tej Volosjanky? A ktory hreben na druhy den nazad k hranici?
A odkial chcete este Ostru horu? Navrat na hranicu / do humenneho bajkom?
08.07.2014 - 12:17:08
00
Uznavam istu mieru chaosu, nemam poriadnu mapu, na mapy.hiking mi niektore oblasti ua nezobrazi...pokial ide o Ostru horu pozdava sa mi zaznam trasy, ktoru tu vyssie linkol Robo HE. Ale kedze mame casu viac dni, spomenul som si na popis outdooristov vystupu na Pikuj z Uzoku. Preto ma zaujima ci je to spojitelne .... ale v principe nemame ziaden ciel ci podmienku sine qua non .... jednoducho chceme ist tam pozriet a pokochat sa vyhladmi na pekne zelene kopce....a ano navrat k hranici moze byt na bajku, ale aj nemusi...tak ako vsetko :-)
08.07.2014 - 12:55:43
00
Este potrenujeme na inych kopcoch a planujeme, ze to takto prejdeme nalahko len s batohom s tym, ze prespime hore na Rune a na druhy den budeme pokracovat cez Ljutansku Holicu a Malu Holicu na hranicu, ale bude to hardcore okolo 110 km najdivokejsim terenom a cca 5000 vyskovych metrov. Trasa medzi Runou a Ljutanskou Holicou bude ciste improvizovanie - netusim aky je tam prechod, ale spolieham sa na to, ze domaci celkom dost lopotaju po tych lesoch, tak urcite tam bude nejaky chodnik, ak nie tak si ho urobime :D


Celkom sa mi to pozdáva - dajte vedieť termín, pridám sa aj ja.
08.07.2014 - 13:30:58
00
Cestovne poriadky najdes na stranke Lvovskej zeleznice (http://railway.lviv.ua/schedule/suburban/) vyhladavanie podla nazvu stanice (Malý Berezný - Малий Березний) nezabudni, ze na Ukrajine je casovy posun +1 hodina. Vlaky by Ti vedel asi presnejsie poradit Robo HE.

Podla mna je idealne prvy den ist vlakom na Uzocky prieval - Uzok urobit hrebenovku Poloniny Bukovskej a ukoncit to zjazdom z Pikuja, ibaze vlak skoro rano nestihnete v Uzku budete najskor naobed a ukoncite tu hrebenovku po Pikuj az podvecer po tme, teda tam by som prespal a na druhy den rano by som sa spustil dole do Scherbovca odkial by som presiel udolim na Poloninu Runu a pokracoval cez Lumshori na hranicu. Tiez je velmi dolezite ako budete nabaleni (brasne, stan, spacak, karimatka, ...?) kazde kilo sa do kopca pocita, no za dva dni sa to da v pohode stihnut, hlavne je mat so sebou dostatok pitnej vody, lebo tym ich studnickam by som neveril.

Orientacne co kde je na mape si mozes pozriet napriklad tu.
08.07.2014 - 13:43:13
00
Misomiki, dakujem. Presne takuto radu s odhadom co sa da stihnut a nacrtom trasy sme potrebovali. Chceme ist nalahko, alpskym stylom, ale s rukami vo vacku sa to nebude dat .....uz len spacak a tricka a slanina vydaju na ruksak..... Da sa tam niekde za hranicou kupit normalna papierova turisticka mapa?
08.07.2014 - 13:54:35
00
Vo Velkom Bereznom som videl nejaky tourist point, ale nespoliehal by som sa. Navyse papierove mapy ti tam budu dobre na 2 veci, lebo su az tragicky nepresne, kedze len preberaju desatrocia stare bludy z cias sovietskej ery...
Nalahko to celkom nepojde. Az chces spat na kopci, tak Pikuj ma 1400, to neni na letny spacacik a tricko. Voda je hore celkovo problem, na Bukovskej je len 1(mozno 2?) pramene pri hrebeni. Od poludnia sa to IMHO do zotmenia da stihnut vratane zjazdu do Scerbovca, kde si zozeniete nejaky noclah v stodole.
Druhy den to fakt planujete na masaker, kde budete polovicu tlacit :-D A bez GPS by som sa do tych koncin nepustal. Ale stihnutelne to je, najme ak si zistis vecerne vlaky do Berezneho a obetujes sobotne dopoludnie na presun domov.
08.07.2014 - 14:13:02
00
Tu je cestovny poriadok z Maleho Berezneho, treba odratat jednu hodinu, kedze je tam casovy posun a oni maju o hodinu viac. Idealne by pre vas bolo ist prvym vlakom o 6:50 hod do Volosjanky, to by ste stihli prejst celu Poloninu Bukovsku za den v pohode, ale ak pojdete tym druhym, jednoznacne ak chcete usetrit cas (ale pridete o pekny zazitok stupat vlakom na Uzocky pereval, kde strazia este dnes mosty a tunely ako za vojny), tak treba vystupit v obci Uzok a vystupat na hreben po zltej turistickej znacke, tak ako my http://outdoorhumenne.webgarden.cz/zahlavi/rubriky/cykloturistika/fotogaleria/ukrajinskou-poloninou-bukovskou . Startovat by ste mohli z Volosjanky o 11:00 hod. Neviem ako ste na tom kondicne, ale ak dobre, tak by ste mohli stihnut urobit aj cely hreben az po Pikuj a zist dole mozno uz po tme. Ked nie hore sa da spat hocikde. Ak by ste zisli dole, tak zijdete rovno dole do obce Scherbovec odkial sa da ist skratkou do dedinky Paškivci. Odtial by sa malo dat ist priamo hore na Ostru horu, popripade z obce Perechresnyj ... nesiel som to nikdy, ale som o tom presvedceny lebo aj z vrcholu Ostrej hory isli tym smerom chodniky. Urcite raz vyskusam aj ja prejst. Treba sa opytat miestnych. Z Ostrej hory potom sa da vyuzit nas zaznam trasy z Ostrej hory az po hranicu, bud cez salas medzi Ostrou horou a Poloninou RUnou do Ljuty alebo ist do sedla Nizky a odtial bud do Ljuty alebo do Tychyj. Moznosti je nespocetne vela. Ukrajinske mapy najdete aj tu : http://www.karpaty.com.ua/?chapter=maps

Prílohy:

Cestovny poriadok - Vlak - Maly Berezny.JPG
Cestovny poriadok - Vlak - Maly Berezny.JPG 296.38 KiB thumb_up0thumb_down

08.07.2014 - 14:45:50
00
RoboHE, Axel aj ostatni... Dakujem. Zacinam sa pomaly orientovat a myslim, ze to vyjde, uz sa zacinam tesit.... este raz diky.


Naposledy upravil michalpetruska dňa 08.07.2014 - 18:53:15, celkovo upravené 1 krát.

08.07.2014 - 15:06:32
00
keyboard_arrow_up