Zdravým, všade sa vraví ako veľa krvi pre pumpuje futbalistovo srdce, už ma to unavuje ako sa robí ten futbal úžasným... :@ (ale to je osobná vec), neviete koľko prepumpuje srdce cyklistu napr počas XC, CX, DH, FR a cestných pretekov krvi? :?:
13.02.2011 - 19:01:40
00
:tmi:
13.02.2011 - 19:03:36
00
na slávnom internete som nič nenašiel... |(
13.02.2011 - 19:22:30
00
Teba by skôr mali zaujímať:
www.martinus.sk
13.02.2011 - 19:26:04
00
1. Nasad si merac tepu, zmeraj si pozadovany pretek.
2. Potom sa daj vypitvat. Pitvajucemu este predtym povedz, ze ma zistit objem srdcovych komor.
3. Potom je to uz len zalezitost matematiky.
Pocet tepov za zavod * objem lavej komory je objem teloveho obehu. To iste, ale s objemom pravej komory je objem plucneho obehu.

Upozornenia:
1. Pozor, je dolezite dodrzat postupnost krokov. Pri prehodeni krokov 1 a 2 by bol vysledok nula.
2. Ide to aj bez pitvania, ale obavam sa, ze to uz asi nebude tak presne ako chces.
3. Ak som nieco doplietol, bude to tym, ze som uz dlho po ZS.
4. Smajliky som tam nedaval, lebo by ich bolo strasne vela.
13.02.2011 - 19:54:25
00
...som uz dlho po ZS.
Je to vidieť... Tiež by ti nezaškodilo po večeroch začítať sa do príručky z predchádzajúceho príspevku.
Napr. by si zistil, že na Slovensku máme pulzy (tepy majú v Česku) a obdobne na západ od rieky Moravy závodia na závodoch, na Slovensku sa preteká na pretekoch... Upozorňujem, že ako sú nožnice, nohavice (nie nožnica, nohavica), tak sú aj preteky a nie pretek.

Koniec gramatického okienka
13.02.2011 - 20:03:02
00
Raz túto tému analyzoval Baky počas etapových pretekov. Skús mu túto tému nadhodiť pri najbližšom Giru a budeš mať 10 minútovú prednášku priamo z TV. :y:
13.02.2011 - 20:07:42
00
Tu jeho prednasku som pocul.A skoro mi z nej padla sanka.Len na to cislo si neviem spomenut.Ale skus.U normalneho cloveka na jeden uder 70ml krvi.U cyklistu 2dl.ked dobre pamätam.A ostatne si vypocitaj.
13.02.2011 - 20:13:51
00
To Joko: Dakujem, budem sa snazit poucit. A dam aj jednu radu, ked uz tak tuzis po tej jazykovej dokonalosti. Gramatiku mas zvladnutu, tak hor sa do interpunkcie. ;-)
13.02.2011 - 20:28:51
00
aký baky? sadiki? :lol:
každopádne, táto téma má potenciál... som zvedavý, čo z toho bude...
13.02.2011 - 20:30:41
00
toto bude isto zaujimava tema.
To chce ine vybavenie ako u bezneho sportoveho lekara. Zaujimavejsie sa mi zda porovnania VOmax, ventilacie pod zatazou. To su totiz parametre, ktore sa daju relativne jednoducho zistit pri zatazovych testoch.
13.02.2011 - 21:02:35
00
Tak zistil som si napr tu už spomínané že cyklisti majú objem 2dl. Tak som vypočítal skupinu "Muži" a pri priemernej pulzovej frekvencii
150=6450l za 215 minút
170=7310l za 215 minút
a pri priemere pulzovej frekvencii 185=7955l za 215 minút
Srdce človeka v kludovom dennom režime prepumpuje necelých 7800l/24h

Ale sú tu dva dôležité faktory medzi trénovaným cyklistom ktorým ma menej pulzov ale väčší V/pulz a medzi netrénovaným alebo menej trénovaným ktorý má viacej pulzov ale menší V/pulz
Tieto výsledky sú približné


Naposledy upravil MaRCy dňa 14.02.2011 - 03:23:11, celkovo upravené 1 krát.

13.02.2011 - 21:36:12
00
JoKo: a že u nás je bicykel a nie kolo (ako v čechách) tam určite tiež budú písať :P
13.02.2011 - 22:28:23
00
To MaRCy: No vidis. Uz to len vsetko previest na rovnaku velicinu (l/hod) aby sa to lepsie porovnavalo. A ani to moc nebolelo a aj ten "slavny internet" Ti pomohol, ked si hlavu pouzil. ;)

Ohladom tych dvoch "faktorov", ktore spominas, si prave uvedomis nepodstatnost celej Tvojej povodnej otazky. Pretoze menej trenovany clovek ten prietok krvi, ktory dobry cyklista tlaci objemom srdca, dohana vyssim pulzom (Samozrejme je tam ta vyhoda, ze srdce sa tak nenamaha). Takze objemy nie su az take podstatne. Ako romanx spominal, podstatnejsie su prave veci ako kolko kyslika dokaze sportovec priviest do tela.

A jednu vec na zaver: Ked napises "Tieto výsledky sú viac než približné" pre mna to znamena, ze su presne. :lol:
13.02.2011 - 23:10:53
00
Neviem či to chápem ako ty píšeš. Práve že srdce ktoré pumpuje menej ale má väčší objem je energeticky ecologickejšie. Lebo má viac času medzi pulzmi zregenerovať sa! Neviem či som pochopil dobre tvoju zátvorku, ale ak tvrdíš že vyšší pulz je rovnako dobrý ako vyšší objem tak sa mýliš, ak myslíš presný opak nemám námietku. :!: A práve že tieto dva faktory sú dôležité! Ale na aspoň približné výsledky objemu treba už iné mašinky, ak teda vôbec existujú :)

Akurát ma napadla ďalšia otázka :) Za predpokladu že jedinec má srdce v lepšom stave, je výhodnejšie intervalové alebo silové šliapanie? :?: Pri silovom má sval viac času na regeneráciu ako pri intervalovom.

Ja osobne som jednotlivec ktorého zaujíma vlastné telo a ako funguje, pretože iba ak vieme ako funguje vieme ho využiť naplno a správne... Tak ak je tú viac takých jednotlivcov ako ja pridajte sa. Mne osobne by sa takáto téma páčila...

PS: Áno VOmax je tiež zaujímavý údaj, ale ide v ruka v ruke so schopnosťou dopraviť ten kyslík do daného miesta a o to sa stará srdce (obehová sústava)
14.02.2011 - 03:21:15
00
keyboard_arrow_up