tiez si myslim ze 10km je pre zaciatok moc. ja som ako uplny nebezec zacinal 1, 2, 3, 5, 7, 10km /kazdu vzdialenost tak po 2x/ a pri 12km som zistil ze mojim platnickam resp. nohe sa to nepaci tak som sa z 10 a 7, dostal na 5km ktore som mohol behavat :) mam z casti ochrunutu nohu tak tych 5 bolo takych ze to malo vyznam a nemal som potom velke bolesti. ale schudol som za cca 3 mesiace 9 kil len tym ze som behaval.
teraz asi mesiac dozadu som bol 3km a tri dni som mal nohu skoro chromu kua a bojim sa zas zacinat. no od leta som pribral 5kil a to nie je dobre :D
16.11.2021 - 10:29:07
01
17 beh :P , sedemnásty :) prvý s kamosom spolocny. kazdy den mam nejaky pohyb v podstate od mája. plávanie, hokej, bajk fitko.

nikto iba behava, ja mam tyhc sportov clekom dost.
16.11.2021 - 10:36:37
00
inac taka otazka k zaciatocnickemu behaniu :D
poriesil som si nike pegasusky aj hoka clifton 8 a to zatazenie na lytkach uplne zmyzlo oproti trailovym topankam na asfalte
akurat ze mi v kazdej topanke cca na 3km zacne dost trpnut lava noha a iba ta, dokonca som si aj uplne rozviazoal topanku ci nieje moc utiahnute, robi mi to aj v trailovej topanke co je uz dost dlho zabehntua
nestretol sa s tym niekto uz?
16.11.2021 - 10:55:51
00
Hack3r napísal:
tiez si myslim ze 10km je pre zaciatok moc. ja som ako uplny nebezec zacinal 1, 2, 3, 5, 7, 10km /kazdu vzdialenost tak po 2x/ a pri 12km som zistil ze mojim platnickam resp. nohe sa to nepaci tak som sa z 10 a 7, dostal na 5km ktore som mohol behavat :) mam z casti ochrunutu nohu tak tych 5 bolo takych ze to malo vyznam a nemal som potom velke bolesti. ale schudol som za cca 3 mesiace 9 kil len tym ze som behaval.
teraz asi mesiac dozadu som bol 3km a tri dni som mal nohu skoro chromu kua a bojim sa zas zacinat. no od leta som pribral 5kil a to nie je dobre :D


Tak. Behom sa dajú kilá zhodiť podstatne ľahšie ako napr. bicyklovaním. Ked som sa začal pripravovať na druhý maratón zhodil som 25 kilometrovými behmi /cca. 2 hodinovými/ zo 74 kilo na 68 bez problémov. O pár rokov ked som sa zas dostal na 74 - 75 kilo skúšal som zhodiť kilá na bicykli ale bez šance. Na bicykli by to muselo byť násobne viac hodín denne. 90 a viac kiloví ludia si naivne myslia že pojazdia denne 1 - 2 hodiny na bicykli a maju poriešene.


Naposledy upravil ivan dňa 16.11.2021 - 10:57:59, celkovo upravené 1 krát.

16.11.2021 - 10:57:05
04
mam uz nieco nabehane, ale nie som "bezec" venujem sa triatlonu. U mna po par tisicoch odbehnutych km je 10-tka, taka standardna treningova vzdialenost. Pre zaciatocnika je to urcite vela

Prílohy:

Run.JPG
Run.JPG 86.85 KiB thumb_up0thumb_down

16.11.2021 - 10:57:53
03
lakko dakujem za info, budem na to mysliet, kludne sa necham poucit od skusenejsich.
vcera mi to ale slo samo, ci ma hecla spolocnost aleb o dobre vyspaty, mozno sam by som to zabalil ovela skor
. ak si dam garmin trenera ( postupne mi pridava na intenzite, moment min klus min beh ) nastaveneho ho mam na 5 km, tak budem nadalej trenovat s nastavenim na 5 km.
16.11.2021 - 11:02:52
00
edit: násobne viac hodín na bicykli znamená 3 krát - 4 krát toľko najazdených hodín ako nabehaných pri behu s rovnakým efektom redukcie váhy

valecek: neviem či teraz behávaš každý deň ale ak ano a pred tým si nebehal vôbec tak z toho pri väčšej váhe kouká preťaženie kolien, členkov, predkolenia.
16.11.2021 - 11:03:21
00
nikdy v zivote som nebehaval, dokonca ani ked som hral profi hokej. teraz behavam 2x do tyzdna parny tyzden a 3x do tyzdna neparny. aspon takto som si to nastavil
16.11.2021 - 11:22:38
00
Tak môže byť.😄
16.11.2021 - 12:26:48
00
ostogiske napísal:
inac taka otazka k zaciatocnickemu behaniu :D
poriesil som si nike pegasusky aj hoka clifton 8 a to zatazenie na lytkach uplne zmyzlo oproti trailovym topankam na asfalte
akurat ze mi v kazdej topanke cca na 3km zacne dost trpnut lava noha a iba ta, dokonca som si aj uplne rozviazoal topanku ci nieje moc utiahnute, robi mi to aj v trailovej topanke co je uz dost dlho zabehntua
nestretol sa s tym niekto uz?


To môže mať 100 rôznych príčin... Od žilového problému, cez šľachy až po krížovú chrbticu, tu ťažko radiť... U mňa napríklad (a ten problém som mal aj na bicykloch) to je klenba a vyriešili to asymetrické vložky (asymetrické v zmysle, že mám rôznu výšku v jednej a druhej topánke)...
16.11.2021 - 12:34:04
00
Nazgul, ako si zistil ake vlozky potrebujes, nejake konkretne vysetrenie/analyza? Tiez mam podozrenie ze mam iny naslap medzi lavou a pravou nohou a v poslednom case citim lave koleno po biku a behu. Googlil som rozne analyzy od jednoduchsich po komplexnejsie, neviem co by bolo vhodne.
16.11.2021 - 13:27:06
00
Treba ist k fyzioterapeutovi. Mam s tym skusenost. Na prelome rokov 2020-2021 som zacal vo vacsej miere behat po lese a trailoch. Po nejakom case ma pobolievalo koleno po behu a aj po biku. Nevenoval som tomu velku pozornost, vsak "ak chlapa po 50-tke ak nic neboli tak uz nezije". Nepreslo to, este sa to zhorsilo a nakoniec som nebehal viac ako 3 mesiace a na biku som jazdil len volne. Bol to zapal quadricepsoveho uponu. Nastastie chodim k spickovemu fyzioterapeutovi, ktory zatial odhalil a aj dopomohol vyliecit vsetky boli zranenia. Niektore boli celkom exzoticke napr. buzitida v pravom kotniku. Len mi prehmatal kotnik rukou a rovno povedal o co ide. Predtym ma "udrzbar" ortoped odbyl mastickami. Radsej si zaplatim dobreho fyzioterapeuta ako chodit ku "sarlatanom" zadarmo.
16.11.2021 - 14:20:01
12
Ja som bol u športového odborníka (lekára), čo odporúčam každému, kto má nejaký problém... Odtlačky, kineziologické vyšetrenie... Ale - samozrejme, tiež sme to neutrafili na prvýkrát, bolo treba skúšať viac možností... Čo sa týka ortopédov, tak tí naozaj nič nevyriešia, v drvivej väčšine sú zaprisahaní nepriatelia športu...
16.11.2021 - 14:21:01
11
Jedine ak je ortopéd tvoj hokejový spoluhráč :p ak niekto z východu chce viem posunúť kontakt
16.11.2021 - 15:04:31
02
Len oprava preklepu lakko, burzitida, aby niekto nehladal buzitidu ;)
16.11.2021 - 21:31:58
02
keyboard_arrow_up