lapaloma napísal:
Normalne mam chut to skusit, s trosku pomalsim tempom. Napr 5:20-5:30. Znie to uchylne ale tak co ak to naozaj funguje?

Nefunguje.
Tu nejde len o drzanie rovnakeho tempa, s cim ma btw. problem 80% bezcov vsetkych kategorii. Po ca. 2 hodinach zacnes mat problem s pitim (je narocne pri takom tempe priebezne dostatocne pit) a este horsia je adaptacia zaludka. Od ca 3 hodin maju bezci vacsi problem s travenim (krce, pripadne len nedostatok prijmu energie) ako so svalmi.
Pri tych dlhych behoch netrenujes tempo, ale hlavne adaptaciu organizmu. Napr. 35 - 40 km v zavodnom tempe nemas v treningu vobec absolvovat. Regeneracia by trvala mesiac.

Napr. moj hlavny ciel pri tretom maratone nebol primarne vysledny cas, ale udrzanie zvoleneho tempa s minimalnymi vykyvmi medzi prvym az poslednym km.
19.11.2021 - 22:05:41
00
Ako že nefunguje. Ved som to odbehol.

35 km nemáš v tréningu absolvovať ? Hovorí ti niečo meno Vlastimil Bukovjan ? Maratón za 2:15:35, dva a pol týždna pred maratónom v tréningu 35-ka


Naposledy upravil ivan dňa 19.11.2021 - 22:22:48, celkovo upravené 1 krát.

19.11.2021 - 22:13:25
00
Ivan, bol si 19 rocny bezec. Dudo bol 40+ rocny financnik vtedy a ja som 40+ rocny ITak
19.11.2021 - 22:16:57
01
V 19 som dal 3:02, v 40-tke /v roku 2004/ 3:26 hod., a ty máš teraz nabehané dosť, s desiatkou na rovine nemôžeš mať žiadny problém, takže potom ani s trinástkou, ...

S občerstvovaním v tréningu tiež neni problém. Pri 34 km tréningu som mal pri ceste zaparkované auto, vedľa neho kampingový stolík a na ňom plastové pollitrové fľaše s pitím a rýchle cukry, točil som na kilometrovom úseku, tempo 4:55, v tréningoch som po každých troch dňoch oddychu pridával 3 km až po 34
pokial neni moc horúco vela ani piť nepotrebuješ, stačí každých 5 km od desiatky dva tri glgy ionťaku a vdaka sacharidovej superkompenzačnej diéte nepotrbuješ takmer nič jesť - v krvi a svaloch sa ti za posledné tri dni pred maratónom kedy je v strave zvýšený prísun zložených cukrov /cestoviny, .../ po predchádzajúcich troch dňoch so zníženým obsahom sacharidov vytvorí väčšie množstvo glykogénu čo ti vystačí na celý maratón, zároveň táto diéta zlepší výkon o nejaké 2 % /2 až 4 minúty podľa doby trvania maratónu/. Táto diéta sa ale nemôže robiť často lebo potom už organizmus neoblbneš a naviac glykogén ti tak ľahko nevytvorí. 7 dní pred maratónom sa robí posledný ťažší tréning ,,na vysekanie cukrov,, - okolo 12 km rýchlejšie ako tempo maratónu a potom nasledujú tri nepríjemné dni takmer úplne bez zložených aj jednoduchých cukrov - v strave len bielkoviny a tuky.
19.11.2021 - 22:25:17
00
Tak som si to dnes skúsil. Najprv 2 hodiny na biku v zóne 2. Doma prezliecť gate a z tretier do tenisiek a šup ďalšiu hodinu behom v zóne 2. Ten prechod mi nejaký problém moc nerobil. Ale samozrejme iné je ísť 40km naplno a bežať potom naplno.
Ale po tomto celom som si uvedomil, že pri jazde na biku v zóne 2 musím vynakladať pocitovo oveľa viac energie, ako pri behu v zóne 2. Tak ma tak napadlo, že či mám tie zóny pre beh dobre. Ono mi to Garmin dal rovnako ako pre bike a myslím si, že pre beh by mali byť asi trošku vyššie. Som si pozrel zopár stránok a urobil zopár tých rôznych výpočtov a podľa nich mi vychádza koniec zóny 2 na 136 úderov, ale Garmin mi dal 128. Asi mi neostane nič iné ako si spraviť ten FTP test aj pre beh a uvidíme čo mi to hodí.
Aj tak vám všetkým ďakujem za rady a všetko to čítam (napríklad aj od lakko) a analyzujem :)
20.11.2021 - 00:50:37
01
tepove zony na biku a v behu nie su urcite rovnake. U mna to robi cca 8-10 tepov viac v behu. Na biku jazdim podla wattov a bezecke treningy podla tempa. Sice neviem kolko mas rokov, ale koniec zony 2 pri 136 tepoch v behu je asi nerealny. U mna je to 138 a to mam 57 rokov (vekom tep klesa) kludovy tep okolo 40 a na biku najazdene daleko cez 100 000km a nabehane takmer 6 000km. Daj si urobit zatazovy test na urcenie tepovych zon, ked chces zmysluplne trenovat podla tepovy zon.
20.11.2021 - 08:43:44
00
exit2, alebo chod na to sedliackym rozumom - zona 2 je taka, pri ktorej si schopny bez problemov konverzovat (ci pospevovat si)
20.11.2021 - 08:46:22
01
ak by nebola ina moznost tak sa moze drzat sedliackeho rozumu, ale ak chce systemovo trenovat nech ide na zatazovy test. nestoji to vela voci tomu aky benefit to da cloveku.
20.11.2021 - 09:26:13
00
Podla mna sa zatazove testy pre hobbikov precenuju. Podla mna to ma iba systematicky vyznam - ked sa to sleduje ako ukazoval pravidelne a podla toho sa reaguje / prisposobuje trening. Tzn. pred sezonou / na vrchole (aj ked to sa moc nerobi) / po sezone atd a pravidelne. Takto ked tam clovek ide jednorazovo - prierezovo a rano sa zle vykadil ..tak mu ten pristroj vypluje nezmyselne cisla - poznam vela takych ludi, ktorym ten zatazovy test uplne dobre nevysiel (mozno mali stres z tych vsetkych hadic, neboli zvyknuti na pas/stacionar) a uz tam bolo viac stresu / vyssie pulzy a interpretacia vysledkov bola uplne mimo. Takze treba tiez k tomu prihliadat opatrne. Ja som bol nedavno na viacero zatazovych testoch (v ramci jedneho projektu) a vyslo mi to presne do takeho obdobia rekovalescenie po zraneni a tiez boli tie cisla uplne mimo (len aby som bol konkretny - teraz, po zraneni som bezal kratky tempac cca 30 minu @4.30 / km a mal som priemerny tep 160 - v tomto stave som bol aj na tych zatazovych testoch..... pred zranenim som v ramci dlheho behu (3 hod) zabehol maratonsku vzdialenost (tempo cca 4:18/km) a 3 hodiny (oproti 30 minutam teraz) a mal som priemerny tep 147 ;) ...nehovoriac o tom ze dlhe behy bezim klasicky v ramci tyzdna z plneho treningu rano o 5-6.00 na lacno (ako 99 % svojich behov)....ktovie ake vysledky by som na testoch mal vtedy ? to uz sa samozrejme nedozvieme...ale to, ze teraz mi vysli nezmysly, to viem povedat na 100% ...s tym musite len suhlasit
20.11.2021 - 09:59:35
00
Na testy chodia tí co nevedia trénovat bez nich, pre niektorých je chodenie po testoch hobby, stretnú nových ľudí, porozprávajú sa, ...
20.11.2021 - 13:39:31
11
Na záťažové testy plánujem ísť. Po tejto sérii tréningov, pred ďalším kolom. Aby som to porovnal s tým čo mi to ukazuje. A potom na jeseň po ďalšom kole tréningov, či tie tréningy priniesli efekt...

srekač má recht. Ja nie som absolútne zvyknutý behať na bežiacom páse. Bežal som na ňom snáď raz. Okrem toho ja väčšinou behám večer. Tak mi to vyhovuje a už pri iných športoch som si všimol, že moje výkony ráno sú horšie, ako večer alebo poobede. Nie som v tej svojej pohode.

srekac a keď bežím teraz v tej zóne 2, tak môžem v pohode celý čas tefonovať, spievať alebo čokoľvek. Príde mi to až moc ľahké. Asi miesto zóny 2 regenerujem v zóne 1 :)

lakko: Koncom zóny 2 myslím, že od 137 ide zóna 3. Pri biku to mám 127 a 128 je už zóna 3. Budem mať teraz v krátkom čase 45 rokov. Podľa jedného výpočtu (nechce sa mi to hľadať, ako sa volá :) ) sa počítalo: max tep - vek = max pre zónu 2
V mojom prípade je to 181 - 45 = 136 (tých max 181 som dosiahol na biku)

Myslíte si, že ten FTP test čo má Garmin nemá zmysel robiť? Moc sa mi do toho nechcelo, lebo pred ním by som si mal dať minimálne 1-2 dni voľno, aby som bol oddýchnutý. Ale asi bude lepšie, ak si ho spravím...
20.11.2021 - 13:52:03
00
nie zo vsetkym co ivan napise suhlasim ,ale s tym testovanim, to mi hovori zo srdca. Kopec ludi tie testy aj absolvuje a aj tak sa podla nastavenych zon nikam neposunu.Ak sa clovek nenauci pocuvat svoje telo nedostane sa nikam. To iste ale plati aj o treningovych aplikaciach a online treneroch.
20.11.2021 - 14:08:55
02
exit2 napísal:
Na záťažové testy plánujem ísť. Po tejto sérii tréningov, pred ďalším kolom. Aby som to porovnal s tým čo mi to ukazuje. A potom na jeseň po ďalšom kole tréningov, či tie tréningy priniesli efekt...

srekač má recht. Ja nie som absolútne zvyknutý behať na bežiacom páse. Bežal som na ňom snáď raz. Okrem toho ja väčšinou behám večer. Tak mi to vyhovuje a už pri iných športoch som si všimol, že moje výkony ráno sú horšie, ako večer alebo poobede. Nie som v tej svojej pohode.

srekac a keď bežím teraz v tej zóne 2, tak môžem v pohode celý čas tefonovať, spievať alebo čokoľvek. Príde mi to až moc ľahké. Asi miesto zóny 2 regenerujem v zóne 1 :)

lakko: Koncom zóny 2 myslím, že od 137 ide zóna 3. Pri biku to mám 127 a 128 je už zóna 3. Budem mať teraz v krátkom čase 45 rokov. Podľa jedného výpočtu (nechce sa mi to hľadať, ako sa volá :) ) sa počítalo: max tep - vek = max pre zónu 2
V mojom prípade je to 181 - 45 = 136 (tých max 181 som dosiahol na biku)

Myslíte si, že ten FTP test čo má Garmin nemá zmysel robiť? Moc sa mi do toho nechcelo, lebo pred ním by som si mal dať minimálne 1-2 dni voľno, aby som bol oddýchnutý. Ale asi bude lepšie, ak si ho spravím...


Problém je, že trénuješ podľa pulzových nie záťažových zón /pri biku sú záťažové zony výkon vo watoch, pri behu sú záťažové zóny pásma rýchlosti behu - tempá v minútach na kilometer alebo metroch za sekundu, v kilometroch za hodinu/. Pri takomto systéme furt meniš zaťaženie podľa svojho aktuálneho stavu. Pretekový výkon v den ,,D,, ale vôbec nezaujíma aké si mal stavy pri tréningoch, pulzy, tvoji súperi nespomalia lebo ty si v tréningoch niekedy spomalil pretože si mal v daný deň vyššie pulzy a máš preto horšiu trénovanosť. Výstupy z testov sú len veľmi všeobecné údaje ktoré sú ti na presné manažovanie tréningu na houby.
20.11.2021 - 14:46:55
00
Ivan: Na biku mám power metter. Ale iba intenzívne tréningy sa mi prepínajú na zóny vo wattoch. Takže navrhuješ aby som aj tréningy v zóne 2 jazdil na watty a nie tepy?

Pri behu je teda lepšie napríklad bežať pre beh v zóne 2 napríklad určené tempo 7.30/km?
20.11.2021 - 14:58:07
00
No to je sakra rozdiel na biku Z2 podľa pulzov a podľa výkonu. Pri Z2 podľa pulzov sa môžeš porozprávať ale v Z2 podľa výkonu si polo mrtvy.

Príloha:
Z2 podľa výkonu.PNG
Z2 podľa výkonu.PNG 86.69 KiB thumb_up0thumb_down




Jednoznačne je lepšie trénovať podľa výkonových zón na biku aj pri behu. A samozrejme pri behu je správne používať zóny témp v min/km len tempo 7:30 si rovno škrtni. To moja 84 ročná mama ked je v Kauflane akcia na rohliky tak tam ide rýchlejšie.
20.11.2021 - 15:10:02
02
keyboard_arrow_up