Ked myslis elox, tak ten ide dole uz pri vypletani - kontakt nipel rafik. S tym pevnejsim kolesom neviem ako myslis. Ak tuhost kolesa tak to urcite nie, tam zalezi v prvom rade na rafe, potom type a pocte spic. Niple tam nehraju ziadnu rolu.
07.08.2020 - 14:46:12
01
Taká ľahká gravelová - to si človek kreslí trasy cez Komoot po Spiši a zoberie gravela :). Ale nič, v zjazde som trafil veľký kameň, ráfik ohnutý, plašť prerazený na dvoch miestach. Jednu dieru zalepilo mlieko, druhú som ucpal takým plugom a zdá sa, že na ráfku drží a všetko tesní. Myslíte, že OK na ďalšie jazdenie?

Prílohy:

IMG_2363.jpeg
IMG_2363.jpeg 300.56 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_2365.jpeg
IMG_2365.jpeg 154.9 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_2366.jpeg
IMG_2366.jpeg 225.23 KiB thumb_up0thumb_down

07.08.2020 - 14:46:35
00
Keď drží pneu a nespúšťa, je to v pohode. Jazdi. Akurát si mohol, keď si mal dole plášť, vyrovnať ráfik.
07.08.2020 - 14:56:54
02
jachmel napísal:
Ked myslis elox, tak ten ide dole uz pri vypletani - kontakt nipel rafik. S tym pevnejsim kolesom neviem ako myslis. Ak tuhost kolesa tak to urcite nie, tam zalezi v prvom rade na rafe, potom type a pocte spic. Niple tam nehraju ziadnu rolu.


Ano elox a moze byt, ze sa ti derie uz pri vypletani, zalezi od kvality a jeho tvrdosti a aj toho ako to cele namazes. Vdaka mensiemu treniu zavitu mosadz/nerez oproti al/nerez sa lahsie daju spice napnut na vacsiu silu a tym padom dostanes tuhsi vyplet a aj pevnejsie koleso. Samozrejme, ze aj raf a spice hraju rollu, ale ja som porovnaval dve kolesa kde pouzijes len rozdielne niple.

V zasade al niple su ok, ale pouzil by som ich len na cestu, kde nahanam grami, alebo na mtb ked byvam v pusti, kde su vianoce castejsie ako dazd.
07.08.2020 - 15:12:55
00
Kenai napísal:
Vdaka mensiemu treniu zavitu mosadz/nerez oproti al/nerez sa lahsie daju spice napnut na vacsiu silu a tym padom dostanes tuhsi vyplet a aj pevnejsie koleso



Staci namazat zavity :) Tu je hlavne limitujuci faktor rafik, ktory ma vyrobcom udavane max. napnutie spic. Tuto hodnotu hravo hlinikove niple zvladnu. Spice si nemozes napinat ako sa ti zmysli.
07.08.2020 - 15:38:21
02
Ako to len ja robim, ked mam vsetky kolesa vypletene s Alu niplami, spice napnute podla doporucenia vyrobcu rafika a vsetko drzi?
07.08.2020 - 16:14:44
02
nieco robis zle! :D
07.08.2020 - 19:26:58
011
dnes sa zadarilo, kupujem uz na imbus, tieto na upinak su naprd, rupla mi aj predna na upinak a dnes zadna

Prílohy:

IMG_20200807_182727.jpg
IMG_20200807_182727.jpg 1.04 MiB thumb_up0thumb_down

07.08.2020 - 20:15:25
01
Som rad, ze vam al niple funguju fantasticky a cudujem sa, ze nikto este robi tie tazke mosadzne. Zrejme je to pozostatok z Liberty pre tych, co nechcu mat fotky v demolaciach. Ja?No! vam iste povie ako sa take koleso da lahko docentrovat po naraze. Videl som celkom peknu kopku kolies kde boli al niple zagulatene klucom a bolo nutne vystrihat vyplet a cele koleso vypliest na novo. Pritom ak by tam bola mosadz stacilo by koleso precentorvat a jazdilo by dalsich 10 rokov. S mosadzou nie je problem pouzit tie iste spice aj niple opakovane na dalsiu stavbu, ale to sa dnes nenosi dnes su v kurze jednorazovky. Cim menej vyrobok vydrzi a cim bol drahsi, tym je to viac posh.

jachmel nejdem si s tebou merat kto ma co ako dlhe a ako napnute. Ti co som im robil kolesa vedia co odoma dostali a aku to ma spolahlivost, odolnost a pribalil som im aj diagram s vyvazenim napnutia celeho kolesa. Sranda, ze v jednom prispevku pises ze elox ti lezie z Al niplov dole uz pri vypletani na styku s rafom, zrejme naivne predpokladas, ze v zavite je ten elox bez poskodenia. V dalsom prispevku pises, ze je to len o tom ako to namazes. Mazes predsa kazdy nipel tak rozdiel je opat len v materialy. A aky je elox "vohdny" na povrchova upravu zavitov ti povie kazdy strojar. Postavit kolesa, kde ti vyrobca napise kolko ma mat ktora spica a najlepsie posle cely set komponentov zvladne aj priemerne trenovana opica. Horsie je to ked ti chalanisko povie, ze mam taktyto raf (no je troska krivy), chcem tam takyto naboj a predne chcem s miernym flexom a zadne chcem maximalne tuhe pre drzanie stopy, btw: zadok je normalny naboj, predok boost. Skus tam pouzit odporucenia vyrobcu :lol:

romanx napísal:
Ako to len ja robim, ked mam vsetky kolesa vypletene s Alu niplami, spice napnute podla doporucenia vyrobcu rafika a vsetko drzi?


Problem je ze drzi a uz nikdy nepovoli. A kolko rokov jazdis uz ten set ? Ak aspon 5 tak mozeme zacat debatovat.
07.08.2020 - 21:02:55
01
Ak sa nepletiem tak mam a mal som viacero kolies s Al niplami na bezdusiach s tmelom alebo ceste s dusami bez tmelu a az na par niplov, ktore potrebovali vacsiu silu na povolenie sli vsetky do jedneho povolit / dotiahnut pri centrovani alebo prerabke kola. Tym nechcem OFC povedat, ze sa nemozu zakusnut alebo praskat po dlhodobom kontakte s tmelom - ale nepride mi to ako automaticky dosledok v znacnom mnozstve pripadov. Tolko mojich 20 cents..
peace
08.08.2020 - 12:40:28
00
Kolko mali tie kolesa za sebou, v akom terene a ake boli stare ? Aj ja mam kolesa na AL niploch a dokonca aj spicoch a maju viac ako 10 rokov nabehane ani boh nevie kolko a to bez jedineho problemu. Su to ale shimano WH-R550 :-) Musis dat celu informaciu takto to o nicom nehovori.
08.08.2020 - 14:19:12
00
No vidis, ze aj hlinikace vydrzia.
Mal som kolesa s Al niplami, co mali 4-5 rokov a tiez bez problemov.
Mne prisli tie tvrdenia pritiahnute za vlasy a zvlast v dnesnej dobe, kde 99,99% fabrickych zapletov a individualnych stavieb ma Al niple.
08.08.2020 - 15:10:36
00
romanx ty asi nevies ako vyzeraju WH-R550 :lol: Za prve su to cestne kolesa, za druhe niple su tu:
Príloha:
WH-R550.jpg
WH-R550.jpg 47.81 KiB thumb_up1thumb_down

08.08.2020 - 16:44:08
00
A preco by ma mali zaujimat nejake Shimano kolesa ci uz cestne, resp. MTB?
Ja nemam ani nepotrebujem katalogove znalosti komponentov.
Ten priklad si tu dal ty, aj ked sa rec povodne tocila o MTB kolesach, tmele a Alu niploch. :?:
Ale ok, ja som sem napisal osobne skusenosti a nemam chut sa tu dotahovat o malichernostiach.
08.08.2020 - 17:17:39
01
Aby si nepausalizoval, ze za to ze niekomu nejake kolesa vydrzali 10 rokov bez problemu znamena to automaticky, ze AL niple su bez problemu. A dal som sem ten priklad lebo orvaq spominal tiez vseobecne a hovoril aj o cestnych.
BTW: este si neodpovedal na moju otazku z predosleho prispevku.
Kenai napísal:
Ako dlho jazdis ten najstarsi set na AL niploch?

Pripadne mozes napisat ci si ich uz skusal docentrovavat.Alebo len tak pre istotu potoc nahodne vybrany nipel pol obratky tam a spat. Potom bude tvoj prispevok dostatocne konkretny na to, aby sa z neho dalo nieco usudit.
08.08.2020 - 19:01:58
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up