stvrty napísal:
aky je principialny (nie uctovnicky) rozdiel medzi danou a odvodom? Laicky pohlad - oboje su zdroje penazi na financovanie niecoho. Konkretne pravidla stanovuje stat a nemusia byt logicke. Kludne moze dat aj zdravotne odvody z urokov na sporeni, preco nie? Stat moze zakonom zdanit aj pocet prstov na nohach keby chcel. Logika tam nie je, okrem "potrebujeme peniaze, kde ich zohnat?".


Rozdiel je už len v tom, že napr. také zdravotné odvody platíš aj keď žiadny príjem nemáš, zatiaľ čo daň môžeš platiť iba z niečoho reálneho (príjem, zisk, majetok). Opravím ťa, tie pravidlá nemusia byť logické iba v banánovej republike. Pretože ako čítam, tak niektorým ľuďom je naozaj 3 čo a komu platia, keď to bude aj výpalné, ak sa to nazve daň, alebo odvod, tak je to ok.
11.02.2021 - 13:13:50
00
zdraovtné odovody z celého príjmu sa platia už od nejakého 2016 ... a vám to dnes príde nelogické? Nuž a čo ste spravili preto aby sa to zmenilo? Je vôbec v politike niekto, kto sľubuje, že to zmení?
11.02.2021 - 13:44:26
00
Existuje výnimka na zdravotné odvody a dane aj u nás. Podobne ako v Nemecku, sa týka príjmu z predaja cenných papierov obchodovaných na regulovanom trhu, ktoré predávaš po viac ako roku. Vtedy platiť daň ani zdravotku nemusíš. Zisky z kryptomien ale u nás nie sú brané ako kapitálové príjmy, tak ako v Nemecku, preto sa na ne táto výnimka nevzťahuje. Na zmenu bolo treba vyhnať Smer a táto vláda zatiaľ okrem korony toho veľa nerieši.
11.02.2021 - 15:36:26
00
mozno snáď raz

Prílohy:

139438665_874120476716039_2820284201710960092_n.jpg
139438665_874120476716039_2820284201710960092_n.jpg 73.05 KiB thumb_up0thumb_down

11.02.2021 - 16:25:45
02
kayo, kedze sa zjavne nerozumieme, resp. riesime kazdy nieco ine, tak ja to z mojej strany uzavriem "v skratke":
* "Správa vlastného majetku je to isté ako keď vezmeš svoje úspory a investuješ ich do akcií., ..., Vieš si predstaviť, žeby si platil zdravotku z úrokov na sporení?" + "Uviedol som ti príklad, predstav si, žeby si platil zdravotné odvody z úrokov na sporení, alebo z prenájmu svojej nehnuteľnosti" (p.s. prenajom nehnutelnosti si spomenul az neskor, ale OK)
--> Neviem v com sa tvoje priklady akcii/urokov/prenajmu nehnutelnosti principialne lisia od prikladu co som napisal, ale tak ti explicitne odpisem: nie, nevidim v tom principialny problem. Ako tu bolo napisane pred tym, je to tvoj (eventualne jediny, alebo hlavny) prijem.
(preskoc ked "ta to nebavi": Vezmem si teda tvoj priklad prenajmu vlastnej nehnutelnosti: ak ta spravne chapem, tak vezmem si teraz napr. 500k€ ktore mam hypoteticky nasetrene, kupim si nehnutelnost (viacero) ako sukromna osoba a budem ju (ich) prenajimat za niekolko tisic €/mesiac. Pomimo toho budem mat mozno nejaku "bokovku" za minimalku, aby som sa moc nenudil, alebo budem chodit na urad prace aby som mal zaplatenu zdravotku+socialku a pri odchode do dochodku mi bude pekne navyseny dochodok aspon na zivotne minimum. Inak povedane, statu budem odvadzat bud ziadne - resp. budem dotovany uradom prace, alebo minimalne odvody, plus tu smiesnu 15% dan z prijmu z prenajmov. Takto nejak mam tvoj priklad chapat, ked to "prezeniem do extremu"? + zacnem sa rozculovat ked mi to stat bude chciet zatrhnut? Priklad s akciami co som dal je to iste. )


* "Pretože tie odvody má platiť vždy ten, kto v danej sfére podniká, čo je v prípade kryptomien burza, zmenáreň, alebo hocaký subjekt, ktorý ponúka nejaký produkt v tejto oblasti."
--> burzy,zmenarne, etc - inak povedane pravnicke osoby (e.g. s.r.o.) maju/mali by podla teba platit zdravotne odvody zo svojich prijmov? Takto totizto chapem co si napisal.

* nepopieram, povodnu otazku mircaBB som si mohol zle vysvetlit. Vyjadroval som sa "vseobecne" a "principialne", nie na konkretnu SVK situaciu.

* pre tvoju zaujimavost:
1) v NL platim dane z vynosov kapitalovych uspor (mna zaujimaju len peniaze/pozicky/akcie, ale predpokladam ze tam spadaju aj kryptomeny) - na zaklade fiktivnych vynosov. I.e. je uplne jedno ci som prerobil polku svojho imania. Ak prekrocim istu hranicu, tak DU zobere moje uspory k 1.1., aplikuje na ne fiktivny (pozitivny) vynos a ja z toho platim dane ktore progresivne rastu s vyskou uspor/majetku :)
2) za behu danovy urad zrusil danove zvyhodnenia ktore rozdaval ludom aby ich prilakal pracovat do NL. Pokial sa nemylim, spravil to uz 2-hy krat za ~10-15 rokov.
tieto dve zaujimavosti davam ako "protivahu" toho ako sa rozculujes na SVK predpisy a ze jak je to na SVK strasne hrozne oproti zvysku sveta.

* suhlasim, ze ak fyzicka osoba alebo zivnostnik plati "zdravotne odvody" z kryptomeny, a sucasne ich v tom istom state neplati a ani neplati vyssie "dane" z kapitalovych ziskov (e.g. vynosov z akcii), tak je to situacia minimalne divna.
11.02.2021 - 21:14:00
00
stanos4 nerozčulujem sa, iba poukazujem na rozdiely. Ale ak je to inde horšie, pre mňa za mňa zamestnaj sa na úrade práce, keď sa ti to zdá byť výhodné. Veď zdaneniu ziskov z rizikových aktív sa dá vyhnúť celkom zákonne aj u nás. Stačí investovať do kryptomien prostredníctvom ETF a držať ich najmenej rok.

A kto to berie ako seriózny zdroj príjmu, tak si založí eserocku na obchodovanie s kryptomenami a zdravotné odvody ho trápiť nemusia. Je to síce tiež divné, že stačí sa ukryť za po, ale tak princíp je stále ten istý, že ak mi niečo nedáva zmysel, tak to predsa nebudem platiť a nájdem spôsob ako sa tomu vyhnúť 🙂

Vieš ono pozrieš sa do nemocnice v DE, alebo v NL, ešte keď si uvedomíš, že dávame rovnaké % hdp do zdravotníctva ako nemci, tak zdravotný odvod zo zisku v kryptomenách pre mňa nie je investícia do funkčného produktu, ale príspevok na nový nábytok vo VŽP. Tak to reálne funguje, pretože do VŽP často chodím, keďže sú jedným z mojich klientov 😉
11.02.2021 - 23:40:55
00
Vyzera to tak ze dnes padne v USD 50k
14.02.2021 - 07:10:56
00
Asi nie. Ale bolo to tesne ... Ale buduci tyzden je to mozne
Potom ako nakupil Musk to ide sialene hore.

Prílohy:

Screenshot_20210214_210843.jpg
Screenshot_20210214_210843.jpg 98.51 KiB thumb_up0thumb_down

14.02.2021 - 21:09:23
00
aj elektrika. 16 Mochoviec na taku ch*jovinu.

Prílohy:

temp.PNG
temp.PNG 75.97 KiB thumb_up1thumb_down

14.02.2021 - 22:09:48
03
aspon krasne vidno o com to cele je, ziadne ze je to super platidlo tak podme do toho. je to len o tom ze cena stupla, oplati sa vytazit tak ludia zacali tazit, cisto len o peniazoch, kupit za menej predat za viac. stavim sa ze ostatne altcoiny stupli presne rovnako v zavislosti od ceny
15.02.2021 - 08:37:50
01
to je to velke odhalenie ze taziari to robia kvoli peniazom? :D co bude najblizsie velke odhalenie, ze traderi na wallstreet to robia tiez kvoli peniazom? :D

a k energetickej narocnosti, je to dan za to ze to nieje hacknutelne a ano nieje to idealne... ale ked uz moralizujeme tak treba spomenut ze vacsiu spotrebu ma napr vianocne osvetlenie (iba v USA) alebo ze ovela vacsiu spotrebu predstavuje pozeranie videii na youtube. co je fajn na bitcoine je to ze postupom casu sa moze zabehu zmenit algoritmus na tazenie, alebo rovno prejst z proof of work na proof of "nieco ine", pri vianocnom osvetleni ale dajak ani prichod lediek nepomohol...
15.02.2021 - 11:59:35
00
no jo, keby prisli s bitcoinom ako nahradou vianocneho osvetlenia, tak ho porovnavam s viacnocnym osvetlenim. Ale ma to byt alternativa standardnych penazi. Velka energeticka narocnost je cena za decentralizaciu, a to sa uz z principu ani v buducnosti nezmeni podla mna. Az tak do toho nevidim, ale nechce sa mi verit ze sa 'proof of work' da nahradit niecim inym bez obetovania niektorej z vyhod bitcoinu. Vzdy tam bude nejaky trade-off.
Ako technologicka hracka fajn, ako spekulacia preco nie, ale celkovo vzate ako nahrada penazi za to nestoji. Ak teda nevyrabam ransomware, potom je idealny.
15.02.2021 - 13:05:05
00
to porovnanie s vianocnym osvetlenim som myslel tak ze je to tiez "ch*jovina" :) uvidime ako bude pri ethereu fungovat prechod na proof of stake... a podla mna bitcoin nikdy nenahradi fiat meny, ale je fajn mat alternativu
15.02.2021 - 14:02:46
00
no nie je to velke odhalenie, ale tak v telke a podobne sa o tom pise ako o peniazoch, a porovnavaju sa rozne krypto ze ktore ma ake vlastnosti a moznosti atd.. a pritom toto takmer nikoho nezaujima
15.02.2021 - 16:14:27
00
stvrty napísal:
aj elektrika. 16 Mochoviec na taku ch*jovinu.

podľa štúdii z 2019, 74% energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. Ono všetci tažiari si prirodzene hľadajú najlacnejší elektriku, napr. pri vodných elektrárňach inak by to bolo pre nich nerentabilne a ťažili by do mínusu. Povedz mi aký pomer obnoviteľných zdrojov majú, banky - budovy, vozový par, prevádza serverov, bezpečnostne služby, zamestnanci, ich vozidlá... to iste visa, Mastercard ..

ak by si žil v 80tych tak tiež by si tvrdil že na čo nám je internet ..

"taká *****" s marketcapom 900 miliard
https://www.kryptonovinky.sk/zlomovy-okamih-pre-bitcoin-po-bny-mellon-sa-zaujimaju-aj-dalsie-banky/
15.02.2021 - 16:47:14
00
keyboard_arrow_up