Petko ak si myslis, ze mas "drahe energie" preto, lebo greta chce odstranit par vrtul z pasienka miestnych domorodcov, tak mas ovela vacsi problem a mal by si ho urychlene riesit...
02.03.2023 - 11:19:34
02
keď sme pri tých vrtuliach... toto by som si reálne vedel predstaviť na plochých strechách panelákov hromadne nasadené, prípadne aj strechách rodinných domov, tam by asi stačila 2x menšia, alebo 1 väčšia... vyzerá to, že v Holandsku niekto použil hlavu... znížená hlučnosť, nenáročné, slušný výkon, stačia tomu 2 kn, čiže vetrík cca 5 kmh, určené do mestského prostredia...

už len vyriešiť základnú otázku - cena zariadenia, ale konštrukcia nevyzerá byť zložitá, nemuselo by to byť márne... predsa len na Slovensku oveľa viac fúka ako svieti... a to aj v noci... ;-)

https://www.nehnutelnosti.sk/magazin-o-byvani/2305-miniaturna-veterna-turbina-pre-male-budovy/

lebo raz som išiel okolo rod. domu a mal tam takú tú "čínsku" vrtuľku, ktorú som si predtým nevšimol, ale pri silnejšom vetre to neskutočne pišťalo, to je blbosť...

Edit: niekde som vygooglil, že by mala stáť cca 4000 €, otázne či tá menšia alebo väčšia (tá malá asi len lokálne použitie, dáva 150 W, väčšia dáva 1000 W pri plnom výkone, pri 12 - 14 m.s čo je už celkom slušný vetrík... tak nebude to celkom také ružové... no má to ešte svoje muchy) https://thearchimedes.com/products
02.03.2023 - 11:48:23
00
peter120 napísal:


ešte by ma zaujimalo čo ma spoločné GT s touto témou, nevadí vyplakal si sa snad sa ti uľavilo
02.03.2023 - 17:54:11
00
Ešte k vrtuľkám, tentoraz slovenský kontext:

https://euractiv.sk/section/klima/podcast/lacko-zo-sapi-vietor-neprestane-fukat-na-hraniciach-slovenska/

V skratke: technológie máme, prírodné podmienku sú vhodné, peniaze sú dostupné. Vrtuľky sa však nestavajú, lebo ... lebo ... lebo skrátka na žiadnom ministerstve sa tým nikto podrobnejšie nezaoberá, téma nemá gazdu. Štátny úradník si predsa nebude priberať robotu, keď nemusí a politik radšej rieši nákupy v nedeľu, to je viac vidieť. :-(
02.03.2023 - 18:30:42
00
madbugiea co by si tou vrtulou akoze napajal?kto by zaplatil tie baterie?
02.03.2023 - 18:57:54
00
tak ja bych napr. na svojom dome pri rekonštrukcii plynového kotla a kúrenia kúpil 1000 litrovú nádobu na vodu a tá by mi tú "elektriku" akumulovala do teplej vody a vykurovacej sústavy, namiesto plynového ohrevu... (kľudne aj ako ostrovná, bez pripojenia do siete a robenia bordelu elektrárňam... ono cca 1 km od úpätia Karpát celkom slušne, skoro celoročne fúka, tam by to možno aj malo zmysel)

mne nemusíš vysvetľovať problematiku výroby, transportu a hlavne uskladania (tej "slnečnej") elektriky... to len v EU majú pred očami beľmo...

jak vravím: "Green Deal, rules them all", a nedávno som videl také drobné vylepšenie sloganu Green Steal... ;-)

celkovo využitie zelených zdrojov, je veľmi špecifické od lokality a spôsobu užívania energie... najviac ma pobavila FVE elektrárnička na rodinnom dome v úzkom údolí niekde okolo Banskej Bystrice, kde slnko môže svietiť doslova pár hodín denne, dookola samé hory... som myslel, že sa mi sníva, ale tak nevadí, keď má niekto veľa zbytočných peňez...
02.03.2023 - 19:12:52
00
Pri 1000W príkone zohreješ 1000kg vody za hodinu o ani nie 1°C. Za 24h ju zohreješ o cca 30°C pri 100% účinnosti a žiadnych stratách. Podľa nejakej náhodnej meteostanice v okolí MK je priemerná rýchlosť vetra za posledný mesiac 3m/s. Maximálna nameraná na tej stanici je 12.5m/s.
Prepočítať si to v dnešnej dobre celkom presne pre svoju lokalitu je otázkou pár minút. Pomerne slušná sieť meteostaníc je už online, dá sa pozrieť napríklad aj dopadajúca slnečná energia a tiež tie prepočty nevyzerajú veľmi ružovo.
02.03.2023 - 20:16:08
01
:D dalsi,ktory chybal na hodinach fyziky :rofl: madbugie a presne takto to nefunguje.Ale dezolati takto rozmyslaju,to je pravda....
02.03.2023 - 21:15:37
00
ach jaj chlapci... prestante už konečene žrať veci doslovne, škodí vám to... človek sem dá príspevok o nejakej "novinke", že tie holandské vrtule boli vyvíjané do mestského prostredia (tiché), hore na paneláky, nič viac, nič menej... preto ten zvláštny tvar vrtule... a už tu riešite fyziku a či to niečo zohreje, či nezohreje... píšem, že by som si to vedel predstaviť na plochých strechách panelákov 30 m nad zemou, kde už fúka o niečo viac ako pri zemi... že tam je viac otázok, ako odpovedí je druhá vec (od efektivity, využitia, transportu a ukladania danej energie, atď.)

ak by som to vôbec niekedy bol býval chcel niečo "EKO" riešiť, (a to teda určite nikto normálny nechce, pri takýchto cenách) tak pôjdu na strechu akurát tak možno vákuové trubice a do krbu vložka na cirkuláciu ohrevu vody, na nejaké elektromobily, suprzelenú FVE, Vrtuľky, Bio Eko Raw a spol. sa normálny človek môže akurát tak oné ;-)

ale "Green Steal" asi funguje dobre... to je pravda... toto mi presne pripomína novú dogmu EU, staré domy budeme nútiť ľudí zatepľovať, čo je najdrahšia forma úspory energií (namiesto toho aby sme začali niečím jednoduchším, efektívnejším, ako výmenou starých plyn. / el. kotlov, výmenou okien, proste niečo, kde človek aspoň uvidí to svetielko na konci tunela, v podobe nejakej efektívnosti, zatepliť fasádu, za drahé peniaze, ale že vraj to prinesie pracovné miesta a tak... asi tie, ktoré najprv v auto-moto-priemysle našimi GD rozhodnutiami zrušíme...

PS: my dežoláti sme predcajky tupé ofce, takže nám to nemyslí a tudíž sme bez peňez, no a o zelených EU šmakocinkách sa nám ani len nesnívalo ;-) to budú nejaké tý haluxy určite... ;-)
02.03.2023 - 23:18:02
00
Cez čo iné to ale chceš riešiť ako cez fyziku? Ja som to nemyslel nijak zle voči tebe, ale je veľa ľudí, ktorí si myslia, že niečo podobné nás spasí, no v konečnom dôsledku je to nakoniec ešte horšie pre ekológiu. Preto som len tak narýchlo hodil výsledky výpočtov aby hocikto videl, že to nie je veľmi perspektívne. Inak s tebou súhlasím v tom čo si napísal.
Tej canopusovej reakcií a označeniu dezolát nejak nerozumiem ani ja...
03.03.2023 - 07:46:30
10
Vidis to, a kto chce/troska sa zamysli, tak mozno aj 200-600% ucinnost vie mat s tymi istymi spalenymi wattmi elektriky.

A potom zrazu zistime, ze vlastne mozno vieme pokryt vacsinu svojej spotreby lacnou akumulaciou vo vode....
Najvacsie problemy su 2:
1) myslenie ludi
2) dostupnost rieseni (kto/kde/ako/za kolko/co namontuje)
Nie technologia samotna
03.03.2023 - 08:50:25
00
madbugie napísal:
keď sme pri tých vrtuliach... toto by som si reálne vedel predstaviť na plochých strechách panelákov hromadne nasadené, prípadne aj strechách rodinných domov, tam by asi stačila 2x menšia, alebo 1 väčšia... vyzerá to, že v Holandsku niekto použil hlavu... znížená hlučnosť, nenáročné, slušný výkon, stačia tomu 2 kn, čiže vetrík cca 5 kmh, určené do mestského prostredia...

už len vyriešiť základnú otázku - cena zariadenia, ale konštrukcia nevyzerá byť zložitá, nemuselo by to byť márne... predsa len na Slovensku oveľa viac fúka ako svieti... a to aj v noci... ;-)

https://www.nehnutelnosti.sk/magazin-o-byvani/2305-miniaturna-veterna-turbina-pre-male-budovy/

lebo raz som išiel okolo rod. domu a mal tam takú tú "čínsku" vrtuľku, ktorú som si predtým nevšimol, ale pri silnejšom vetre to neskutočne pišťalo, to je blbosť...

Edit: niekde som vygooglil, že by mala stáť cca 4000 €, otázne či tá menšia alebo väčšia (tá malá asi len lokálne použitie, dáva 150 W, väčšia dáva 1000 W pri plnom výkone, pri 12 - 14 m.s čo je už celkom slušný vetrík... tak nebude to celkom také ružové... no má to ešte svoje muchy) https://thearchimedes.com/products



Za cca 4000 € je možné kúpiť 20 fotovoltaických panelov s celkovým výkonom 8000 W, ktoré v našich podmienkach vyrobia cca 10 MWh elektriny ročne.
Uvedená turbína sľubuje cca 1,5MWh ročne, čo sa mi navyše zdá byť veľmi optimistické. Veterné elektrárne majú teoretickú maximálnu účinnosť 59%, reálne dosahujú max 40%. Uvedená turbína má iba 0.5m2 plochy a z toho vychádza 1.5MWh ročne za ideálnych podmienok.
Zatiaľ čo som načítal, tak výroba elektriny z vetra pri rodinných domoch je bohužiaľ nerentabilná a fotovoltaika je natom zásadne lepšie.
03.03.2023 - 09:53:30
00
stanos4, skvelá poznámka!

Dokonca si myslím, že skutočným problémom je iba bod č. 1 - Myslenie ľudí. Samotné riešenia, primerané dobe, sú už dostupné a má ich kto a za čo namontovať.
A osobitne to platí v tom kontexte, že elimináciu fosílnych zdrojov nepotrebujeme dnes, ale v horizonte 20-30 rokov a to už je obdobie, keď sa dajú veci pohnúť dopredu a aj samotné technológie sa pohnú dopredu. Ale treba na to zmeniť myslenie ľudí. Na Slovensku po slovensky sa to samé od seba nestane, k zmene myslenia nás musí niečo prinútiť, bohužiaľ argumentami myslenie Slovenska nezmeníme a tak tým niečim bude zrejme EÚ.
03.03.2023 - 10:00:47
00
Jaroh - na tep cerpadlo za neprimeranu cenu a nie take ako by som chcel, cakame uz 5 mes ci kolko a este sa nacakame zrejme :)
03.03.2023 - 10:07:28
00
stanos4 aká je najskoršia teoretická návratnosť investície? To je totiž najrozhodujúcejší faktor. Na nejakú ekológiu sa ľudia môžu akurát vieš čo, keď je to drahé.
03.03.2023 - 10:15:45
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up