Pri hladani niecoho ineho som nahodou nasiel toto:

Dr. Matej Považaj, Slovenčina na slovíčko
24. 03. 2009, 06:55

Na pomenovanie časti bicykla alebo motocykla, ktorá sa drží rukami a ktorou sa určuje smer pohybu uvedených dopravných prostriedkov, používa sa slovo kormidlo, ktoré funguje aj ako termín. Popri tomto slove sa môžeme stretnúť aj s pomenovaním riadidlá, resp. riaditká. Obidve slová sú nespisovné, na čo sa upozorňuje aj v jazykových príručkách. Preto je škoda, že napriek upozorneniu sa do nového zákona o cestnej premávke dostalo slovo riadidlá namiesto spisovného pomenovania kormidlo.

zdroj: http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=0&page=showNews&id=65192&lang=1
28.10.2009 - 17:32:13
00
tak to je koniec :D celkom by ma zaujímalo ako to na takom ústave chodí, kto rozhoduje ktoré z kvanta nových slov sa do slovníka dá a ktoré nie. Predstavujem si to tak že zasadne komisia ktorá to preberie a rozhodne.

I keď mám nutkanie veriť tomu že pred kompom sedí nejaký študovaný pajác-jazykovedec, ktorý tam príde ku slovám ktoré v živote nepoužil a v živote ich nepoužije, to najodbornejšie naklepe do databázy a ostatné zavrhne, prípadne sa ešte predtým poradí s rovnakým pajácom-kolegom vedľa seba. Následne to nejaká komisia zbežne prejde, časť vráti na prepracovanie a slovník je hotový.
28.10.2009 - 17:49:12
00
Čo nevidieť budeme mať kormáň...
28.10.2009 - 22:46:37
00
Krátky slovník slovenského jazyka:
kormidlo -a -diel s. mechanizmus, ktorým sa určuje smer vozidla, najmä lode al. lietadla

Synonymický slovník slovenčiny:
kormidlo mechanizmus, ktorým sa určuje smer vozidla: lodné kormidlo • volant (kormidlo na niektorých motorových vozidlách): otočiť volant • subšt. riadidlá (na bicykli, motocykli)
28.10.2009 - 22:57:39
00
sú to rajdy a hotovo
28.10.2009 - 23:00:37
00
Ja by som bol aj za "oblúky" alebo "ríditká" .
28.10.2009 - 23:24:35
00
Šamoryyyn :rofl:

http://vas.cas.sk/clanok/3239/jezisko-prines-im-slovnik-samorincanom-stvrdli-vianoce.html
10.12.2010 - 12:09:51
00
trapko,
smejes sa Madarovi, ze nevie po slovensky, ja ti ukazem milion Slovakov, ktori nevedia pisat po slovensky... a zacnem hladat hned tu na fore... :x
10.12.2010 - 13:14:58
00
mal to dat skontrolovat niekomu, kto gramatiku ovlada. aky problem? ale takychto a podobnych plagatov, jedalnych listkov, reklam,... je nespocetne vela... :puke:
10.12.2010 - 13:51:06
00
Dudo, a nie je trapko nahodou ten pracovnik miestneho kulturneho strediska, ktory przni slovencinu? Je mi uplne jedno akej narodnosti ten clovek je - ta institucia je na Slovensku, vola sa "Miestne kulturne stredisko" a ku kulture patri aj jazyk. Ked raz jazyk neovladam (a je jedno aky), tak si to bud dam skontrolovat prekladatelovi, abo to rovno dam vyrobit niekomu, kto jazyk ovlada a nebudem vylepovat po celom meste takyto odpad, nie? Btw. nejde o zivot a dal som to sem zo srandy. Mne to prislo vtipne a vobec to nebolo myslene ako utok na Madarov. Ale ked uz si tu otazku otvoril, tak ja si myslim, ze zasmiat sa mozem aj na Madaroch. Neuznavam to, ze sa o jazykovom probleme nema hovorit a treba ho tutlat a tvarit sa, ze neexistuje. Velmi vela madarskych deti, ktore chodia do slovenskych skol, neovlada dostatocne slovencinu (a tym nemyslim gramatiku) ani pri konceni strednej skoly a podla mna to je problem.
10.12.2010 - 14:02:14
00
problem to nie je, je to skor smutne, a zaroven je to totalne zlyhanie a arogancia rodicov. par takych rodin poznam, ich kredom je ze syn aj tak bude pracovat v galante tak na co by vedel poriadne po slovensky. je to ich vec len potom je ostara ked taky clovek pracuje na urade a ja si dovolim od neho nieco chciet a nevediet jeho recou...
10.12.2010 - 14:05:06
00
Je to v prdeli, ale stačí si cca 15 minút každý deň po dobu 1 mesiaca pozerať napr. nejaký Web bazár s bicyklami a človek začne podvedome písať "odpružená vYdlica" , ako keby sa to bol roky učil na základnej škole. Ja by som za také hrúbky ruky lámal :swear: , pretože sa to na človeka lepí a lepí a nakoniec ostane zblbnutý aj on :tmi: .
10.12.2010 - 14:10:51
01
mnavak, clovek ktory neovlada uradny jazyk by na urade pracovat nemal a ak tam pracuje, tak vtedy to uz nie je smutne, vtedy je to problem.

winter, bud gramatiku ovladas, abo nie (zdovodnenia preco nie su irelevantne).
10.12.2010 - 14:13:39
00
niekedy to je na zaplakanie pozerat ako niekto napise - plin, ovplivnovat a pod. Ale aj tak ma najviac doraza rozoznavanie Ty a Ti :tmi:
10.12.2010 - 14:17:37
00
Jezus: chybaju ti tam nejake ciarky :lol:
10.12.2010 - 14:19:33
00
keyboard_arrow_up