Ja len pre istotu, lebo som pocul uz aj ako niekto tvrdil, ze oboje je zle a ma sa hovorit "zavod" 😀 alebo take nieco (uz to bolo davno).

No a hej, nenapadlo ma vo sne ziadne zviera, tak som to napisal zle 😀.
03.07.2022 - 10:30:50
00
Závod=podnik
03.07.2022 - 12:09:09
04
Nehovor 😮.
03.07.2022 - 14:34:55
00
Dredd napísal:
A nepatrí ?😊 Toto tvrdenie by nebolo pravdou iba vtedy, ak by pred slovami “veľkých písmen” bolo slovo výhradne/výlučne. Peace😂

Myslim si, ze pouzita krkolomna formulacia v zavere toho tvrdenia aj bez toho "vylucne" na zaciatku dostatocne evokuje, ze pisanie malych pismen k dodrziavaniu pravidiel jazyka nepatri, co pravda nie je.
Používanie veľkých písmen pri osloveniach jednoznačne patrí k dodržiavaniu pravidiel jazyka.
Na zdielanie trivialnej myslienky, ze pouzivanie velkych pismen pri osloveniach urcuju pravidla jazyka, to neboli zrovna najvhodnejsie volene slova.
Co sa tyka samotnych pravidiel - su dostatocne volne (na rozdiel napr. od vybranych slov) a cele to posuvaju do roviny slusneho spravania. Osobne sa mi paci to "odporucanie" pouzivat velke pismena pri osloveniach vtedy, ak zaroven dotycnemu vykas. Na fore vzhladom na neformalnu, verejne publikovanu komunikaciu a vseobecne zauzivane spravanie nepouzivam ani jedno z uvedenych. Ale napr. ak odpovedam na inzerat osobe, s ktorou som nebol doteraz v komunikacii na fore, pouzivam obe.
03.07.2022 - 21:03:34
02
Az som prekvapeny, aky rozumny clovek tu je 🥹.
03.07.2022 - 21:07:02
00
Casto sa tu inak este vyskytuju brzdove "prasiatka", co znie pekne, ale su to strmene 😉.
03.07.2022 - 21:46:13
00
Tak isto sa stupňu víťazov hovorí bedňa, pritom spisovne je debna 😁🤷
03.07.2022 - 21:52:53
02
Palo TT

“Myslim si, ze pouzita krkolomna formulacia v zavere toho tvrdenia aj bez toho "vylucne" na zaciatku dostatocne evokuje, ze pisanie malych pismen k dodrziavaniu pravidiel jazyka nepatri, co pravda nie je.”

Prekvapuje ma, že človek, ktorý sa pustí do tejto milej polemiky, použije pojem “dostatočne evokuje”, ktorý je vo výrokovej logike neznámy. Silou mocou potrebuješ presadiť nepravdivosť môjho tvrdenia, avšak pravda je taká, že moje tvrdenie vôbec nevylučuje používanie malých písmen pri osloveniach😊.

“Na zdielanie trivialnej myslienky, ze pouzivanie velkych pismen pri osloveniach urcuju pravidla jazyka, to neboli zrovna najvhodnejsie volene slova.”

Pointa môjho pôvodného príspevku bola, opakujem, v niečom úplne inom. A myslím, že takto bola aj pochopená. Ak som nevolil slová podľa Tvojho vkusu, mrzí ma to. A keďže sme v jazykovom okienku, dávam do pozornosti slovo “zrovna”😂.


“Co sa tyka samotnych pravidiel - su dostatocne volne (na rozdiel napr. od vybranych slov) a cele to posuvaju do roviny slusneho spravania. Osobne sa mi paci to "odporucanie" pouzivat velke pismena pri osloveniach vtedy, ak zaroven dotycnemu vykas. Na fore vzhladom na neformalnu, verejne publikovanu komunikaciu a vseobecne zauzivane spravanie nepouzivam ani jedno z uvedenych. Ale napr. ak odpovedam na inzerat osobe, s ktorou som nebol doteraz v komunikacii na fore, pouzivam obe.”

Absolútne súhlasím. A dodávam, že aj v neformálnej komunikácii na sociálnych sieťach/fóre, kde si ľudia tykajú, je úplne normálne preukázať diskusnému partnerovi úctu použitím slova “Tvoj” namiesto “tvoj”. Takže použitím veľkého pismena sa rozhodne nič nepokazí. Tvoje preferencie sú Tvojou záležitosťou, a preferencie niekoho iného pri osloveniach sú zasa vecou danej osoby.

Na záver Ti ďakujem za milú prekáračku. Zrejme budem hovoriť len za seba, ale osviežila😊.
03.07.2022 - 22:27:21
03
Však tá téma je na to aby sa diskutovalo :) mne tie veľké písmená v oslovení vadia napríklad na Facebooku, kde si predajne robia reklamu alebo promujú akcie :) Čaute bajkeri, pripravili sme pre Vás akciu na bicykle... No neviem ale familiárne oslovenie s veľkým písmenom je smiešne :)
04.07.2022 - 14:16:35
01
v inej teme:
" Ano tych spravne svyhnutych je nastastie vzdy menej ako tych "normalnych""
---------------
vcera sa ma kamos pri pisani na FB pyta: historia s makkym i alebo tvrdym y...
tak mu hovorim s makkym, to s tvrdym je hysteria... :)
29.08.2022 - 15:08:46
00
;) Porad 'dejiny', tam snad nikomu nenapadne dat y po j
29.08.2022 - 15:40:55
00
lapaloma napísal:
a takto si mi tu v BA žijeme :P


ale fuj, hned to oprav :)
17.10.2022 - 14:15:51
10
citat z temy povedla:
"sa snazili a vramci CX UCI preteku vyticili aj dlhsi okruh pre Gravel..."
03.11.2022 - 21:53:09
00
Sorry Lubik, ale toto je uz moc :)
Lubik napísal:
Len sa mu to rozumne a polopatycky vysvetlilo.
Veď je to fórum 😉
03.12.2022 - 18:45:01
00
Moc je veľa ;)
Viem, či skôr tuším, že vieš
03.12.2022 - 22:23:06
01
keyboard_arrow_up