Večná téma pravopisu i/y. Ja osobne som väčšinou z diktátov vybuchol. Ale gramatika na fóre nie je len o tom aké i/y správne napísať. Samozrejme je to jeden z hľavných a podstatných prvkov slovenskej gramatiky. Snáď len malé percento diskutujúcich na fóre používa aj diakritiku. A slovenčinu robí slovenčinou aj mäkčeň, dĺžen, ôkáň,....atď. Prečo vám poniektorým tak reže zrak občasné to nepodarene dosadené i/y ale sami nivočíte to, čím je slovenčina charakteristická.
15.03.2009 - 22:35:43
00
Hľavne to netreba preháňať... :wink:
16.03.2009 - 14:38:49
00
gramatikus je dolezita v oficialnych dokumentoch ... a tam chyby nerobim (resp opravim);-] ale tunaka si to po sebe nekontrolujem ;-] a cas od casu mas aj obycajny preklep .. preca len iuy je v case nudze nebezpecne blizko seba ;-]
16.03.2009 - 15:00:49
00
Večná téma pravopisu i/y. Ja osobne som väčšinou z diktátov vybuchol. Ale gramatika na fóre nie je len o tom aké i/y správne napísať. Samozrejme je to jeden z hľavných a podstatných prvkov slovenskej gramatiky. Snáď len malé percento diskutujúcich na fóre používa aj diakritiku. A slovenčinu robí slovenčinou aj mäkčeň, dĺžen, ôkáň,....atď. Prečo vám poniektorým tak reže zrak občasné to nepodarene dosadené i/y ale sami nivočíte to, čím je slovenčina charakteristická.

A okrem "hľavných" je tu este jeden zaujimavy novotvar. :)
16.03.2009 - 15:36:07
00
Večná téma pravopisu i/y. Ja osobne som väčšinou z diktátov vybuchol. Ale gramatika na fóre nie je len o tom aké i/y správne napísať. Samozrejme je to jeden z hľavných a podstatných prvkov slovenskej gramatiky. Snáď len malé percento diskutujúcich na fóre používa aj diakritiku. A slovenčinu robí slovenčinou aj mäkčeň, dĺžen, ôkáň,....atď. Prečo vám poniektorým tak reže zrak občasné to nepodarene dosadené i/y, ale sami nivočíte to, čím je slovenčina charakteristická.


Tak potom aj toto ;-)
16.03.2009 - 15:40:40
00
Jaj giro len si mohol dať za tou vetou bodku, tvoja kritika by bola efektnejšia. :-D
16.03.2009 - 15:44:35
00
Smajl ju nahrádza ;-) - Podľa mňa to je taká veľká žltá bodka.
16.03.2009 - 16:30:55
00
Ak niekto z diskutujucich nevie pouzivat gramatiku, je pravdepodobne, ze pocas vyucovania fajcil na zachode a asi z neho bude vrah a zlodej a mozno aj zaletnik (upraveny Hamel). Cita sa to zvlastne, ale nevadi. Ale ak niekto zverejni clanok, rozhovor, blog a pod. s gramatickymi chybami, vzbudzuje vo mne velku nedoveru.



Pozor priatelia, ešte je tu skupina dysgrafikov, kt. môžu robiť čo chcú a jednoducho to nejde.
Viem o čom hovorím, mala som to doma.
Michalovi/synovi/zistili dysgrafiu ako 10 ročnému. Najhoršie je, že dovtedy sme si všetci mysleli, že je blbý. On bol z toho dosť nešťastný, kým sa to nepotvrdilo.
Potom sa začal s liečbou a sedeniami u psychologičky a teraz / má 18 / ovláda gramatiku absolútne perfektne.
Niekto za celý život nepríde na to, že má tento problém.
Ale ,ak je zlá gramatika len dôsledkom lajdáctva a pohodlnosti zarozmýšľať, súhlasím s Girom a všetkými obhájcami spisovného jazyka.
16.03.2009 - 18:33:52
00
sranda len je, že sa nám kadejakí dyskadečo akosi pomnožili... neviem do akej miery je to vlastne maskovanie toho že decko je lempl a cvokouš to podpíše povedzme za lahvinu alebo za to že tá pištoľ čo má pri hlave nevystrelí...
podobne je to aj s objemom zvládaných vedomostí, od prevratu prudký pokles
16.03.2009 - 18:40:42
00
Ulwarth: to máš pravdu, všetko s mierou. Keďže bratislavský dialekt veľmi nerozlišuje medzi mäkkými a tvrdými spoluhláskami tak mám nutkanie v písomnej forme ešte nejaký ten mäkčeň pridať. :)

Jezus: neviem si spomenúť na presné pomenovanie otočeného mäkčeňa. :?:

giro: tak teraz neviem, budeme si tu vytýkať každú chybu alebo z pozície teba a ďalších moderátorov tohto fóra zakomponujete do stanov bod o ignorovaní gramatických prehreškov medzi diskutujúcimi. Je to len čisto môj návrh bez nejakých ambícii o presadenie. Nemusia sa potom trápne cítiť diskutujúci, ktorým tak na gramatike nezáleží, ale neviem ako by to prijali niektrorí profesori JÚĽŠ SAV. :shock:
16.03.2009 - 18:51:50
00
Je to dobrý nápad. Dal by sa vylepšiť. Chyby ktoré by nejakemu modovy vadili, by mohol opraviť :mrgreen: To by sme museli ale zohnať moda na dôchodku.
16.03.2009 - 18:55:51
00
Pozor priatelia, ešte je tu skupina dysgrafikov, kt. môžu robiť čo chcú a jednoducho to nejde.

No na základke sme mali asi 3/4 dysgrafikov v triede. Ono stačilo učiteľke opraviť tak 2 riadky v diktáte a o známke bolo rozhodnuté :lol: Ja som bol v tej lepšej 1/4 ale aj tak som to mal zväčša za 3. Až neskôr som sa dopracoval aj k nejakým jednotkám 8)
16.03.2009 - 19:37:37
00
neviem si spomenúť na presné pomenovanie otočeného mäkčeňa. :?:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Vok%C3%A1%C5%88
16.03.2009 - 20:05:31
00
Ani som nebol od správneho tvaru pomenovania ďaleko. Foneticky to znie skoro rovnako. :D
16.03.2009 - 20:10:59
00
giro: tak teraz neviem, budeme si tu vytýkať každú chybu alebo z pozície teba a ďalších moderátorov tohto fóra zakomponujete do stanov bod o ignorovaní gramatických prehreškov medzi diskutujúcimi. Je to len čisto môj návrh bez nejakých ambícii o presadenie. Nemusia sa potom trápne cítiť diskutujúci, ktorým tak na gramatike nezáleží, ale neviem ako by to prijali niektrorí profesori JÚĽŠ SAV. :shock:


Ja som ale nereagoval priamo na tvoj príspevok (teda ani na teba), skôr na to, že to nereba preháňať v tom "peskovaní" ;-)


No a arcrue, priznám sa, že keď mi niekedy bije nejaká hrúbka do očí (najmä v názvoch tém), tak ju potichučky opravím. Ja som mód s tichým prejavom, viď volebné preferencie v inej téme :-D
17.03.2009 - 07:48:23
00
cron
keyboard_arrow_up