V pyrenejach 4 medveďov🤣to je v našom okrese
16.05.2023 - 19:48:38
00
Pardon 40
16.05.2023 - 19:51:05
00
A o tom to je..je ich moc na veľkosť našej prírody
16.05.2023 - 19:52:17
00
Idiotov je tu moc. Preto to tu aj tak vyzera v kazdej jednej oblasti.
Zaujimave ze si si nevsimol, ze v rozlohou polovicnom Slovinsku ich vraj majú 1000, co je po prepocte este viac nez u nas. Len tych idiotov tam maju preukazatelne menej.
Kedysi to boli zidia, romovia, madari, migranti, vlci, medvede, gayovia a zdravy rozum. Dookola to iste, primitivny strach, neznalost, malost, nenavist a najma jednoduche riesenia = odstranit, vybavene. Keby tak nasinec aspon raz zacal od toho, co ma vo vlastnej hlave a nehladal stale vonkajsieho nepriatela...
17.05.2023 - 08:34:40
910
ddemo napísal:
Indiánsky pohľad na medveďa
ODPOVEĎ, ako to vlastne funguje v samotnej prírode, bez predsudku zlej propagandy človeka.

Pri všetkej úcte voči peknému textu je to trochu smiešne, že "... akákoľvek iná vzdialenosť je pri zachovaní pokoja veľmi príjemným zážitkom pri stretnutí s medveďom" píše nejaký človek, ktorý

Po desaťročiach skúseností, ktoré sa mi podarilo pri pohybe v medveďmi husto obývanom teréne získať a nikdy ho nestretnúť zoči-voči,
17.05.2023 - 10:04:37
02
Celé je to takto :
"Ak vychádzame z toho, že medveď je veľmi inteligentné zviera, musíme sa správať tak, aby pochopil, že poľovníkmi nie sme. Po desaťročiach skúseností, ktoré sa mi podarilo pri pohybe v medveďmi husto obývanom teréne získať a nikdy ho nestretnúť zoči-voči, mi vychádza, že najdôležitejším pravidlom je dať o sebe vedieť. "
"Ak si odmyslíme útočnú vzdialenosť, pričom našou hlavnou starosťou v prírode by malo byť ju neprekročiť, akákoľvek iná vzdialenosť je pri zachovaní pokoja veľmi príjemným zážitkom pri stretnutí s medveďom. Obvykle sa postaví na zadné laby, ušká hore a vyhodnocuje situáciu. Nepozerať sa mu do očí je ďalším pravidlom. "

Píše o pravidlách, tie sa človek aj dočíta a chlap sa ich zrejme aj drží ;)
Ďalej píše o stretnutí zoči - voči, ktoré osobne nezažil. Vidieť medveďa ale mohol.
A aby človek niečo o medveďoch vedel, nemusí s nimi prísť do osobného kontaktu alebo súboja ;) Veď tie pravidlá, čo robiť v lese pri stretnutí s medveďom alebo aby sme sa mu vyhli, sa opakujú z každej strany, stačí čítať rady odborníkov a ľudí so skúsenosťou zo stretu s medveďom. A človek rozumný urobí čo? Poučí sa na chybách druhých a zo skúseností druhých 😉
17.05.2023 - 11:03:00
12
Hmm, no neviem. Ja už 40 rokov veľmi často chodím turisticky alebo pracovne do medvedích oblastí, vrátane tých najmedveďovejších (len za ostatných 5 dní dvakrát), medveďa som ešte nestretol ani nevidel, lebo tie pravidlá sa snažím dodržiavať (a len pred tromi týždňami som si kúpil svoj prvý sprej proti medveďom :-) ).
Ale som si istý, že keď ho uvidím pred mňou aj 30-40 metrov (čo je ďaleko mimo útočnú vzdialenosť), tak to zrejme nebudem považovať za "veľmi príjemný zážitok". To mi potvrdzujú aj početné príhody mojich kolegov a známych, ktorí mali to šťastie a pokiaľ to nie sú fotografi, prírodovedci a pod., ktorí medveďa vyslovene hľadajú, tak mi o tom nikdy nereferujú ako o "veľmi príjemnom zážitku", ale skôr naopak. V lepšom prípade je to komplikácia, lebo musíš upraviť ďalší postup (počkať, obísť a pod) a v horšom prípade je to niekedy aj návrat, pretože skrátka niektorí ľudia tú obavu nepremôžu.

Skrátka je to peknučký ňu-ňu-ňu text, ale od človeka, ktorý evidentne ešte nemá svoju vlastnú skúsenosť. Nič v zlom.
17.05.2023 - 11:15:10
00
Slovinsko 564 zraniteľný ročná kvóta na odlov, pre „zabezpečenia úspešného spolužitia“
17.05.2023 - 11:23:46
00
No, skus este raz… 😀
17.05.2023 - 11:59:38
011
To bolo slovinsky ;)
U nas odlovia vsetkych, ktori zacnu liezt do dedin, odpadkovych kosov alebo niekoho napadnu. Napadnuti byva do 10 rocne, odlovenych podobne alebo viac (pytliakov a dopravne zrazky nepocitam). Keby sa PREUKAZATELNE zvysuje pocet napadnuti, tak sa aj preventivne reguluje. Ale nic take sa nedeje, zvysuje sa len hysteria, pravidelne po kazdom clanku ci reportazi a najma pred volbami (to zas bude v alejich nablito).
17.05.2023 - 12:04:28
06
Jaroh napísal:
Hmm, no neviem. Ja už 40 rokov veľmi často chodím turisticky alebo pracovne do medvedích oblastí, vrátane tých najmedveďovejších (len za ostatných 5 dní dvakrát), medveďa som ešte nestretol ani nevidel, lebo tie pravidlá sa snažím dodržiavať (a len pred tromi týždňami som si kúpil svoj prvý sprej proti medveďom :-) ).
Ale som si istý, že keď ho uvidím pred mňou aj 30-40 metrov (čo je ďaleko mimo útočnú vzdialenosť), tak to zrejme nebudem považovať za "veľmi príjemný zážitok". To mi potvrdzujú aj početné príhody mojich kolegov a známych, ktorí mali to šťastie a pokiaľ to nie sú fotografi, prírodovedci a pod., ktorí medveďa vyslovene hľadajú, tak mi o tom nikdy nereferujú ako o "veľmi príjemnom zážitku", ale skôr naopak. V lepšom prípade je to komplikácia, lebo musíš upraviť ďalší postup (počkať, obísť a pod) a v horšom prípade je to niekedy aj návrat, pretože skrátka niektorí ľudia tú obavu nepremôžu.

Skrátka je to peknučký ňu-ňu-ňu text, ale od človeka, ktorý evidentne ešte nemá svoju vlastnú skúsenosť. Nič v zlom.

Z vlastnej skúsenosti, slová "veľmi príjemný zážitok" by som asi nepoužil, skôr vzrušenie. Určite nie strach, ale to bolo možno aj tým, že medvedica hneď, ako ju bolo vidieť, bežala preč. Jeleň je z môjho pohľadu porovnateľný čo sa zážitku týka, aj keď tých som videl/stretol viacero.
17.05.2023 - 12:40:28
00
Jaroh
Podla mna v tom texte mysleli tychto medvedikov :lol:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02r9s2LFYGtu39XTSbmNJCtk9ARF1MNZTDxqExE5FNy2J7Fx45NCycakkJxPsKe5Hwl&id=105213622545111
17.05.2023 - 12:40:38
00
cokupit vôbec nehľadáš kompromisy, len tých čo to vidia inak ako ty rovno dať do šuplíka idiotov; to tu ešte nebolo.
17.05.2023 - 13:40:34
01
Dees pozri. Osobne si myslim, ze dnesny stav, ked sa lovia primarne synatropne medvede, je spravny. A sam pisem a zastavam nazor, ze keby preukazatelne pribuda napadnuti, nebodaj umrti, treba to riesit aj agresivnejsie, aj tymi preventivnymi odstrelmi. Co moze byt viac kompromisne neviem. Kedysi ich polovnici strielali a zarabali a samozrejme aj tak pindali, ze malo. Ked im to zakazali a strielat uz moze len zasahovy tim, vtedy sa spustila umelo vyvolavana masova hysteria. Lebo uz si ho mozu picnut len na cierno alebo v Rumunsku. Toto je jadro pudla.
A druhe jadierko je psychika plebsu. Sry ale to je vec pre psychologa/psychiatra a nie nejakych polovnikov a strielania. Ked je raz objektivny fakt, ze u nas medved zabil jedineho cloveka za 30r, pricom vcela a osa ich zabila vyse 20 a kon/krava/diviak/jelen cca 40, tak skutocne neviem ako slusne nazvat ludi, co sa "boja" medveda. Vypni tv a internet a nebudes sa bat, alebo sa liec, alebo nelez do lesa. Ale nerob zasahy do krajiny a zivota nas vsetkych na zaklade svojho subjektivneho a hlupeho strachu. To je cesta do pekla, lebo ten strach je iracionalny a kazdy sa bojime inej somariny. Uz to tu bolo ked sa ludia bali zidov, aj carodejnic, aj kadejakych bohov. Vedie to len do tej najhlbsej rite...

"Ak sa pozrieme na štatistiky, za ostatných 20 rokov zahynulo po páde zo stromu a skalného brala až 253 ľudí, na otravu rastlinami a hubami umrelo 47 ľudí, 31 ľudí usmrtil blesk, 22 ľudí umrelo po bodnutí sršňom, včelou a osou, uhryznutie alebo udretie hospodárskymi zvieratami či voľne žijúcimi kopytníkmi (diviakom a jeleňom) neprežilo 37 obetí. Ale smrteľne sa pre 18 ľudí skončili aj útoky psov.

Za všetko hovorí údaj o tom, koľko ľudí zahynulo na našich cestách nie za posledných 20 rokov, ale počas jedného roka. Bolo to, žiaľ, až 224 ľudí."

https://www.aktuality.sk/clanok/07hjbn7/medved-ani-vlk-nie-su-obavane-selmy-bat-by-sme-sa-mali-skor-ludi-psov-ci-srsnov-rozhovor/
18.05.2023 - 11:41:39
67
Myslím si, že sa nerieši problém zvýšeného počtu medveďov. Aby ľudia krútili hlavami v Dudinciach, kde je medveď ? Ak bude pohyb ľudí v prírode v počtoch 60-70-80 - tých rokov tak možno tých 2000 by bolo ešte OK. Ale zmenil sa aj ten počet. Píše sa o ročnom prírastku 200 ks pri priemernom počte 3 mláďat. Tak koľko ich bude o 5 rokov ? či to budeme riešiť o 5 a nie dnes ? A ten problém je aj na strane medveďa. Budeš znalý v problematike, tak koľko km2 vychádza tak spravidla na medveďa ? 400km2 ? Koľko km2 vychádza na medveďa na SK ak ich je 2000 ks a nie, tomu ani ty neveríš, 1000. Ako som písal, výskyt bol na 14% dnes je na 38% územia SK. Kam to chcete dohnať ? Či ja som v TN a stredoslováci po dedinách nech prežívajú. Známi na Balogu, zoznámim ťa, už nocou nechodí ani na dvor.
A tie tvoje prirovnania k židom, emigrantom atď sú nemiestne. Ochranárom je človek v TN, TT, BA apod. Tak si zober emigranta do TN, za suseda, do paneláku na plošinku. Nie ste v stave si zobrať do paneláka Róma, nie niekoho s inou kultúrou, náboženstvom, zvykmi. Všetko kecy. Príde na lámanie chleba, tak to skončí ako obyčajne. Som zvedavý čo napíšeš, ak nejakej pipke s deckom maco natrhne v doline 1km od hlavnej cesty riť. Či povolená strata ? mohla zahynúť aj pod kolesami auta. Bude to tvoja dcéra, tak zaspievaš inú pesničku.
18.05.2023 - 15:15:04
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up