... ktorá sa v slovenskej spoločnosti v súvislosti s výskytom a usmrcovaním medveďov rozpútala ... myslím, že do tej polohy, aby to tak vnímané bolo, tlačia ochranári a aktivisti.
Bola tu polovica medveďov z dnešného stavu, ktorý sa držal na úrovni pravidelnými odstrelmi. A vnímali sme náš život nekvalitný, že ich je tu tak "málo" ? Medvede mali viac pľacu, viac stravy. Určite kvalitnejší život ako dnes.
Minulý týždeň som na Guardian zachytil ... zaujímavý článok ...
https://www.theguardian.com/environment/2017/nov/22/how-the-brown-bear-became-public-enemy-number-one-in-rural-romaniaže v Rumunsku z lásky k medveďom ich začínajú tráviť. Asi požiadavky občanov vrchnosť nijako nerieši. V Nemecku či v ČR sú bez medveďov a pochvaľujú si. Už sa 10x pýtam, prečo tieto krajiny neimportuje z Rumunska či Slovenska stovku dve. Nie hneď. Behom 5 tich rokov napr. Nech ochranári a aktivisti idú tam robiť osvetu. Nech idú presviedčať do parlamentu v Bruseli. To nie. Nám idú nahovárať, ako je dobré mať za humnami medveďa.
Poľovníci chcú trofeje - a ochranári sa kde najviac angažujú ? Za ochranu riek a potokov, kde žije pstruh či vydra sa pretrhnúť nejde nik. Príďte pozrieť na svinstvo povešané na konároch vŕb a jelší Hrona či Hornádu, po opadnutí jarnej vody. A tie skládky. Tu by mal pracovať nejaký vzdelávací tím, ktorý by robil osvetu občanom a spoluobčanom.
Mám pocit, akoby sa ochranári pasovali do role križiakov a viedli s nami boje ako s neveriacimi. Nejaký kompromis v nedohľadne. Každý odstrel berú ako osobnú prehru. A hlavne, ten výsledok 1056. Vediac že je to nedobré číslo, ale majú ho ako hlavný štít obrany. Málo ich je. Ak si myslíte, že ich je viac, choďte si ich spočítať. Ako spolupráca ?
A celkom fajn rubrika. Už viem, kto sú ochranári

.