ak je tu nejaký fanúšik dakaru, tak som založil samostatné vlákno, o pár dní to začína :) https://www.mtbiker.sk/forum/o-hocicom/dakar-t40543.html
03.01.2018 - 22:53:28
00
Tak sa skúsim vyjadrit aj ja k tej vášnivej diskusii k olejom. Jedna sa o reálnu skúsenosť z prace. Robil som vo veľkej dopravnej firme (cca 70 kamiónov, 20 osobakov a 10 VZV) kde sme mali dodávateľa olejov priamo Shell. Do kamiónov 200L balenia a do osobakov a VZV sme kupovali olej v 4L baleniach buď od Shell alebo od dvoch veľkych medzinárodnych firiem co predávaju náhradné diely.
Raz pri výmene oleja v jednom osobaku si pozorný mechanik všimol inú farbu oleja ako bolo zvykom... nič mimoriadne ale ten odtieň hnedej/žltej bol trochu iný... tak otvoril ďalšiu 4L bandasku a tam olej inej farby. .. nedalo mi to tak som ako dobrý zákazník Shell požiadal nášho obchodaka či by nám neurobili rozbor. V rámci dobrých vzťahov nas to nakoniec nič nestalo a výsledok bol taký ze v jednej bandaske bol origo Shell, v druhej niečo iné... to “niečo iné” malo iné hodnoty niektorých meraných veličín ... samozrejme horšie ... nebolo to nič mimoriadne ale boli horšie ale nie take ze by poškodili motor..
Žiaľ, tým ze sme brali olej z troch firiem a vždy sa na sklad toho kupovalo naraz viacej, nedopatrali sme sa od koho ten olej bol ale kazdopadne mohol byt len z jednej z týchto firiem a su ti firmy naozaj veľké a zavedené ...podotýkam ze bandasky boli navlas rovnaké do posledného detailu, uzáver nepoškodený....

Niekedy v tom čase bola inak aféra myslím v Bielorusku kde rozložili gang co pancoval oleje... mali celu fabriku a miliardové zisky.... pravdepodobne odtiaľ sa to dokázalo dostať aj k veľkým firmám .... a podobná firma bola pred casom aj v Nitre.... dodali 200L balenia oleja akého si len chcel... sud, nálepky, všetko sedelo.... len olej vnútri bol vždy jeden a pochádzal zo Švédska ;-)

Tak si urobte názor každý sám ale osobne si myslím ze aj ten olej pre Kaufland vyrába nejaká petrolejárska firma a vyslovene nekvalitný určite nebude ;-)

a ja osobne do Sharana 1,9 TDi 110KW pouzivam Long Life roznych vyrobcov a menim ho po 10-12tkm .... motor ide vzdy jak hodinky a ma 420tkm :-)


Naposledy upravil Tesak dňa 04.01.2018 - 11:14:36, celkovo upravené 2 krát.

04.01.2018 - 10:52:14
06
Presne to uz naznacil aj matvej a je to jeden z faktorov, ktore kriticky rozmyslajuci clovek musi zvazit. Ale ked ma niekto pocit, ze ak da za olej stvornasobok, tak musi byt kvalitnejsi, tak ja mu to brat nebudem. :) A ten o "olejovom vysokoskolakovi" co pozrie na fotku etikety a vie zhodnotit kvalitu oleja (asi studoval hodnotenie etikiet) je velmi zabavny. :D

Btw. prave ten Kaufland alebo Lidl ked predavaju olej pod svojou znackou, tak je v podstate istota, ze tam nie je odrb a clovek dostane olej v tej specifikacii ako na obale, lebo ich privatne znacky nikto pancovat nebude. A tiez zaujimavy faktor je, ze potraviny vyrabane pre tieto retazce pod ich vlastnymi znackami (K-classic, Clever a pod.) casto kvalitou v nezavislych testoch prevysuju "znackove" produkty za podstatne vyssiu cenu.

http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/pozor-na-falesne-oleje-podivejte-se-do-pancovaci-dilny-mela-obrat-4-miliardy-rocne/
04.01.2018 - 11:06:03
06
Ináč ja som bol medzi sviatkami doma tak som toho moc nenajazdil ale dosť som toho povysmážal.
Čo by ste radili: Slnečnicový, repkový alebo bravčovú masť?
Ja používam repkový lebo som raz v rádiu od nejakého odborníka zachytil, že repkový olej aj po prepálení nie je taký karcinogénny. :)
04.01.2018 - 11:26:10
04
Repkovy s nizkym obsahom kyseliny erukovej (tzv. nizkoerukovy / bezerukovy). :)
04.01.2018 - 11:27:50
00
Bravčovú masť :nod:
04.01.2018 - 11:36:34
06
A na akom čísle začína nízka hodnota kyseliny erukovej v oleji? :)
04.01.2018 - 11:36:48
00
Turbi na smaženie ani jeden. To by vedel poradit Fučo :-D
04.01.2018 - 11:38:14
00
Turbi napísal:
A na akom čísle začína nízka hodnota kyseliny erukovej v oleji? :)

Snad kazdy co dnes kupis je OK.

Jaký je rozdíl mezi „nízkoerukovými“ a „bezerukovými“ odrůdami řepky?
Současná terminologie připouští jak pojem nízkoerukové, tak bezerukové odrůdy řepky a jedná se prakticky o totéž. Vždy však musí být splněna norma obsahu max. 2 % kyseliny erukové. Reálně se obsah kyseliny erukové pohybuje mezi 0,3 – 0,5 %. Někdy jsou to obsahy běžnou analytickou technikou neměřitelně nízké. Ať již se setkáme s pojmy bezerukové či nízkoerukové odrůdy řepky, jedná se vždy prakticky o totéž. Kyselina eruková v takto nízkém obsahu lidskému zdraví neškodí.

Prílohy:

oleje.png
oleje.png 142.84 KiB thumb_up0thumb_down

04.01.2018 - 11:45:18
00
Izzy68 napísal:
Turbi na smaženie ani jeden. To by vedel poradit Fučo :-D

Toto zneje ako záhada!
Čo by poradil Fučo?
04.01.2018 - 11:47:16
00
mozem si len tipnut, ale v bajkerskej terminologii snad ze noc prezita s dvomi kolesami je ovela zabavnejsia :-D
04.01.2018 - 11:50:15
00
s dvoma smaženými rizkami v batohu
04.01.2018 - 12:46:20
00
matvej11 napísal:
Zacinam sa vazne obavat o nasu jadrovu bezpecnost...

Pohodicka, je tu vsetko pod kontrolou :rofl: :rofl:
http://www.lokaltv.sk/epizoda-6-globalne-oteplovanie/36/7
04.01.2018 - 19:42:56
00
K pneumatikám:
https://autobild.cas.sk/clanok/215095/je-vymena-pneu-nutna-necakane-vysledky-testu/
05.01.2018 - 10:29:50
00
musim uznat ze tie micheliny maju zaujmave vysledky, na snehu porovnatelne so zimnymi, teda okrem uplne novych, a na suchu s letnymi. Skoda ze neuvadzaju o ake letne/zimne sa jedna. Ale aj tak, raz su to celorocne, takze to uz len s principu nechcem :lol: :D
05.01.2018 - 10:52:30
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up