Raz tu o tom bola diskusia.

http://www.sme.sk/c/7832802/kto-nema-obciansky-dostane-pokutu-za-znecistovanie.html

Puškár vraví, že mnoho ľudí si skutočne myslí, že občiansky preukaz musia nosiť všade. Ide však o mýtus z čias socializmu. Podľa legislatívy z roku 1957 sa mal občan na vyzvanie preukazovať práve občianskym preukazom. Dnes platí, že ak niekto preukaz nemá pri sebe, môže ukázať pas či preukaz zo zdravotnej poisťovne. Ak nemá ani tie, hliadka si jeho totožnosť overí cez vysielačku. „Ak má naďalej podozrenie či nezrovnalosti, môže občana predviesť na policajné oddelenie. No aj v prípade, že by sa ho ani tam nepodarilo identifikovať, musia ho prepustiť najneskôr do 24 hodín,“ povedal Puškár.
01.06.2015 - 11:14:18
00
A este nieco k tomu noseniu OP so sebou. Netreba ho ani na soferovanie.

http://www.minv.sk/?doklady-na-vedenie-a-premavku-vozidla

V zmysle § 4 ods. 1 písm. b) zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov je vodič povinný mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom:

Dokladmi predpísanými pre vedenie a premávku vozidla na území Slovenskej republiky sú:

a) vodičský preukaz (§ 94 zákona o cestnej premávke),
b) osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie vozidla (§ 23 zákona č. 725/2004 Z.z.),
c) doklad o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (§ 18 zákona č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla v znení neskorších predpisov),
d) doklad o vykonaní technickej kontroly (§ 52 zákona č. 725/2004 Z.z.),
e) doklad o vykonaní emisnej kontroly, ak takejto kontrole vozidlo podlieha (§ 70 zákona č. 725/2004 Z.z.),
f) doklad o zaplatení úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic, ciest pre motorové vozidlá alebo ciest I. triedy, ako aj označenie vozidla platnou nálepkou, ak je vodič vozidla kontrolovaný na takýchto komunikáciách (§ 6 zákona č. 135/1961 Zb.),
g) doklad o zdravotnej spôsobilosti a doklad o psychickej spôsobilosti, ak takejto povinnosti vodič vozidla podlieha (§ 89 zákona o cestnej premávke),
h) povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom (§ 8 zákona č. 135/1961 Zb.),
i) iné doklady ustanovené osobitným predpisom (napríklad zákon č. 168/1996 Z.z., § 12 zákona č. 280/2006 Z.z.),.),

Ak nie je všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovená povinnosť mať pri vedení vozidla iný doklad, vodič nie je povinný takýto doklad predložiť ku kontrole policajtovi, ktorý vykonáva dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky.
01.06.2015 - 11:25:44
00
Jezus lenze moze ta nachat vystupit a skontrolovat ako chodca? ... a zas zdrzanie 24 hodin by mi dost vadilo ked najdes dajakeho organa co sa zle vyspal ...
01.06.2015 - 11:52:23
00
Zaujimave uvazovanie. :) A ked ma skontroluje ako chodca tak co? Ved si precitaj aj prvy prispevok... Btw. ked soferujem, tak mam so sebou samozrejme aj OP, lebo ho nosim spolu s vodicakom atd. Ide primarne o to, ked som na bajku alebo pesi. Vtedy doklady nenosim.
01.06.2015 - 12:13:43
00
pre úplnosť:
Z Á K O N NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
zo 6.júla 1993 o Policajnom zbore
§ 18
Oprávnenie požadovať preukázanie totožnosti
(1) Policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti9).
(2) Namiesto dokladu totožnosti podľa odseku 1 môže osoba predložiť
a) preukaz poslanca Národnej rady Slovenskej republiky,
b) preukaz člena vlády,
c) služobný preukaz sudcu,
d) služobný preukaz prokurátora,
e) služobný preukaz príslušníka ozbrojeného zboru,
f) potvrdenie o odovzdaní, strate alebo odcudzení občianskeho preukazu.
(3) Ak vyzvaná osoba odmietne preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2, policajt je oprávnený
takúto osobu predviesť na útvar Policajného zboru za účelom zistenia jej totožnosti.
(4) Ak vyzvaná osoba nemôže preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2 a ani po predchádzajúcom poskytnutí potrebnej súčinnosti nemôže hodnoverne preukázať svoje meno a priezvisko, dátum narodenia
a adresu bydliska, policajt je oprávnený postupovať podľa odseku 3. Hodnovernosť preukázania mena a
priezviska, dátumu narodenia a adresy bydliska posudzuje policajt podľa dôvodu zisťovania totožnosti osoby.
(5) Ak policajt na základe oznámených údajov ani v evidenciách obyvateľov nemôže zistiť totožnosť osoby
predvedenej podľa odseku 3 alebo 4, je oprávnený túto osobu vyzvať, aby strpela snímanie daktyloskopických
odtlačkov, vyhotovenie obrazových záznamov, vonkajšie meranie tela a zisťovanie zvláštnych telesných znamení.
(6) Policajt je povinný odovzdať predvedenú osobu orgánom činným v trestnom konaní, inému príslušnému orgánu alebo príslušnému zariadeniu, ak zistí, že sú dôvody na jej odovzdanie, inak osobu ihneď prepustí.
(7) Ak ide o osobu vyhlásenú za nezvestnú, policajt o jej nájdení vyrozumie toho, kto nezvestnosť tejto osoby oznámil. Ak táto osoba nie je plnoletá, odovzdá ju zákonnému zástupcovi alebo príslušnému orgánu alebo ríslušnému zariadeniu; ak ide o osobu pozbavenú spôsobilosti na právne úkony, odovzdá túto osobu
jej zákonnému zástupcovi alebo príslušnému zariadeniu, a ak ide o osobu duševne chorú, odovzdá ju príslušnému zariadeniu.
(8) Ak policajt nezistí totožnosť osoby do 24 hodín od jej predvedenia, je povinný túto osobu prepustiť.
(9) O predvedení alebo odovzdaní osoby napíše policajt úradný záznam.
01.06.2015 - 12:14:28
01
Tak tak, stale to omielam ludom, ze obciansky mas povinnost vlastnit ale nie nosit.
01.06.2015 - 12:16:44
01
Ešte by sa patrilo k tomu môjmu doplniť odkaz 9) hneď v prvom odseku aby to bolo úplné:
9) Napr. zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1993 Z. z. o občianskych preukazoch, zákon č. 216/1991 Zb. o cestovných dokladoch a cestovaní do zahraničia, zákon č. 123/1992 Zb. o pobyte cudzincov na území Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky.
Čo slúži ako doklad totožnosti si už snáď každý vie vygúgliť.
01.06.2015 - 12:25:02
00
Ten zakon z roku 1992 o Ceskej a Slovenskej Federativnej republike je snad len vtip. :D
01.06.2015 - 12:28:55
00
Skopíroval som prvý odkaz čo som našiel, možno už neplatí, neviem.
01.06.2015 - 12:34:26
00
Trochu od veci ale niekto mi minulý týždeň spomínal, že ho policajt chcel pokutovať 20eu. lebo nemal doklad o zaplateni povinnej poistky na vozidlo. Tvrdil že tie doklady poisťovňa posiela dopredu pred zaplatením tak to nie je isté či zaplatil.
Podla mňa je to hlúposť to je predsa vec poisťovne a nie PZ. Či?
01.06.2015 - 13:47:19
00
Musíš mať:
c) doklad o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (§ 18 zákona č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla v znení neskorších predpisov),
Takže čo presne od neho policajt pýtal? Ťažko sa mi verí, že by pýtal doklad o zaplatení, pretože to by som ja napr. musel nosiť výpis z účtu.


Naposledy upravil astro dňa 01.06.2015 - 13:53:19, celkovo upravené 1 krát.

01.06.2015 - 13:48:46
00
Takže žiadny šek a pod. netreba.
01.06.2015 - 13:52:29
00
A ako sa preukážeš že si zaplatil?
01.06.2015 - 21:54:41
00
Policajt pýtal od neho šek, tak mu povedal, že to platil cez internet banking. Potom ho pustil a teraz nosí poskladaný výpis.
Podla mňa je to vec medzi poisťovňou a mnou. To ona sama mi pošle doklady bez zaplatenia.
Hádam vedia čo robia.
01.06.2015 - 22:38:06
00
A ako sa preukážeš že si zaplatil?

Nijak, taku povinnost ti zakon neuklada. To len niektori policajti sa este nezobudili, alebo skor schvalne sa pokusaju zneuzit nevedomost zakona.
Online je to tu: http://www.skp.sk/index.php?clanek=1 , ale myslim, ze policajti to maju aj v nejakych ich internych systemoch.
01.06.2015 - 22:56:15
00
keyboard_arrow_up