Koho budete voliť 12 júna ?
Smer-SD 7% [ 8 ]
Sdkú-DS 36% [ 41 ]
KDH 3% [ 3 ]
SaS 32% [ 36 ]
HZDS 0% [ 0 ]
SNS 3% [ 3 ]
KSS 1% [ 1 ]
SF-... 0% [ 0 ]
Most-Híd 2% [ 2 ]
SMK 1% [ 1 ]
SDĽ 0% [ 0 ]
iné 1% [ 1 ]
nepôjdem voliť 15% [ 17 ]
Celkový počet hlasov : 113
ja zacinam mat pocit ze volit znamena byt hrdy ... a je asi jedno ci je to hrdost na seba a na to co by so mohol dosiahnut alebo hrdost na stat/vladu/region ... alebo aj hrdost na vodcu ako meciar/fico ... lebo ked som na nieco hrdy tak odpustim drobnosti ;-]
09.03.2010 - 07:41:52
00
Volit a hrdost? Tomu akosi nerozumiem. Jednoducho ide o to aka banda sialencov sa dostane ku zlabu. Mas moznost ovplyvnit ci to budu totalni sialenci alebo taki co im obcas blikne. Mas moznost to posunut k tomu aby tvoje deti, vnucata? pravnucata? sa priblizili k stastnej krajine, kde si budu moct dovolit ten luxus kaslat na politiku a netusit kto vladne ... Trocha ma mrzi, ze to takto ponechavate na lubovolu predajnych volicov. Lacnych. Uz som vysvetloval, ze mam na mysli dochodcov, obyvatelov osad ci krciem IV. cenovej. Za vianocny priplatok, kilo muky ci poldeco. Tak ak chces aby ti vladol zastupca takychto ... skoda aj o tom je demokracia.
09.03.2010 - 08:51:16
00
kto je na nieco hrdy tak ide volit aby si to naco je hrdy udrzal ... tak to myslim
09.03.2010 - 09:12:42
00
aj takto to funguje vo svete:

Belgicko, Argentína, Austrália, Singapur, kantón Schaffhausen v Švajčiarsku, Lichtenštajnsko, Brazília, Chile, Peru, Venezuela. Vo všetkých týchto krajinách je účasť vo voľbách povinná. Kto sa nezúčastní volieb tomu hrozí sankcia buď v podobe peňažnej pokuty, alebo ako povinnosť zúčastniť sa na verejno-prospešných prácach, resp. v tých o niečo drsnejších krajinách, kde majú aj nejakého toho diktátora, tak nevoličom hrozí aj väzenie.
09.03.2010 - 09:19:19
00
pista: U nás sú už politici vysoko prekuknutí, takže zaoberať sa tým či budú po voľbách vládnuť šialenci je jasná: Áno :lol:

Inak voľba a hrdosť ide k sebe v krajinách s rozvinutou politickou kultúrou. Napr. volič v USA, či už republikán alebo demokrat (alebo volič inej "malej" strany) je určite stožnený aj so stránkou "hrdosti", že patrí do tohoktorého tábora.

pisosip: to bude asi nejaká forma technokracie ^_^


Inak ja by som bol za priamejšiu účasť voličov na správe vecí verejných. Napr. Deliberatívna demokracia (doplnila by liberálnu demokraciu), kde by základ tvoril diskurz čiže nejaká rozprava založená na určitých pravidlách, kde by bola možnosť kontroly politických elít. Verejnosť by sa zúčastňovala na rozhodovaniach a úlohou elít by by bol dialóg s verejnosťou, posilnenie jej participácie. Išlo by teda o doplnenie deliberácie elít, nie ich nahradenie...
Pre deliberatívnu demokraciu hovorí: elity disponujú slabosťami pre zneužitie moci, korupciu, vlastné záujmy; elity síce plodia racionálne riešenia, ale nezohľadňujú záujmy širokej verejnosti či politických menšín...
Kritika deliberatívnej demokracie: zložitosť procesu racionálneho rozhodovania prináleží len elitám (nie obyčajným ľuďom), prehlbovanie nerovností (materiálnych, vzdelanie...) alebo aj prílišných individualizmus človeka, podliehanie autoritám, stereotypy a mnoho ďalších...

Mne sa aj napriek aj kritike tento model demokracie celkom pozdáva, pretože zapája ľudí do rozhodovania - možno by sa mohla využiť aspoň na obecnej úrovni, kde sa riešenie takýchto záležitostí predsa len bezprostredne dotýka obyvateľov....................

Alebo spraviť referendovú demokraciu (doslova) alá Giovanni Sartori - Ako sám písal v diele Teória demorkacie (1993), ľudia by mali k dispozícii videoterminál a povedzme raz za týždeň by dostávali súbor nejakých otázok na problémy a rozhodovalo by sa: ÁNO alebo NIE. Politické elity by sa prakticky vylúčili alebo by sa len použili na definovanie problémov, o ktorých by rozhodovali občania...

Modelov participačnej demokracie je mnoho - toto však predstavuje ohrozenie záujmov politických elít, takže čakať prax je možno len zbožným prianím...

Najsilnejšie možno sledovať participáciu (forma referendovej demokracie) vo Švajčiarkej konfederácii, ale tam je to podmienené špecifickým historickým vývojom a niekde som čítal, že sa pomaly oslabuje...
10.03.2010 - 08:45:22
00
tak asi pojdem predsalen volit (jfab sa potesi) - Paliho Kapurkovu, veselu politicku stranu :D

info
16.03.2010 - 13:36:43
00
Nechapem, preco by som sa mal ja tesit z toho, ze ty niekam pojdes. Kludne chod a daj si kapurkovu aj viackrat.
16.03.2010 - 14:48:37
00
ja_michalko myslel asi mna... :lol:

ano, potesim sa, pribudne clovek s nazorom (akymkolvek - to je v demokracii jedno), ktory vie patricne nalozit so svojim pravom (akokolvek - aj to je v demokracii jedno) :y:
16.03.2010 - 14:57:35
00
aj takto to funguje vo svete:

Belgicko, Argentína, Austrália, Singapur, kantón Schaffhausen v Švajčiarsku, Lichtenštajnsko, Brazília, Chile, Peru, Venezuela. Vo všetkých týchto krajinách je účasť vo voľbách povinná. Kto sa nezúčastní volieb tomu hrozí sankcia buď v podobe peňažnej pokuty, alebo ako povinnosť zúčastniť sa na verejno-prospešných prácach, resp. v tých o niečo drsnejších krajinách, kde majú aj nejakého toho diktátora, tak nevoličom hrozí aj väzenie.


ja by som to ponal inak, kazdy kto volil a bude volit fica a podobne zazraky, by mal dostat verejno-prospesne prace natvrdo a bolo by tu cisto jak na operacke :muscle: alebo rozdelit volby na : parlamentne a paraparlamentne, pretoze tato postihnuta vlada si zmylila podujatie :fubar:
16.03.2010 - 15:43:00
00
ale uz tam vidno aj smerakov a co ma dost mrzi aj dost ludi co svoje pravo nechcu uplatnit , podla mna by mali byt po tretej neucasti natrvalo skrtnuty z volebnych zoznamov .....
17.03.2010 - 11:31:18
00
ja volim paliho kapurkovu leselustranu
17.03.2010 - 11:33:47
00
Dobrý nápad :rofl:
17.03.2010 - 12:06:45
00
keyboard_arrow_up