Ahojte,
potrebujem pomoc.
Nedokazem uplne posudit ci je ponuka dobra alebo nie.
Chcem bicykel pre mna a pre manzelku.

Chcem jazdit okolie Karlovej Vsi (lesne cyklisticke trasy, spevnene plochy) .

Bicykel chcel pouzivat na dojazd do prace(7.2 km z Dlhych dielov na centrum Nivy).

V decatlone mi odporucili tento:
https://www.decathlon.sk/mtb-st-540-s-modry-275-id_8500756.html
Na alze ma na zaklade clankov na stranke dnes so zlavou zaujal tento:
https://www.alza.sk/sport/romet-aspre-1-beige-vel-l56-cm-d6835143.htm

budget si viem predstavit 800 eur manzelka a 1000 eur ja.
13.03.2022 - 16:20:05
00
Este aby som nezabudol, som otvoreny aj odprucaniam z druhej ruky.
13.03.2022 - 16:21:07
00
Kazdy z tych dvoch je uuuplne iny, trekingovy ziaden. NA tom horskom Decathlon si viem lredstavit ist par km po asfalte,ten gravel by som osobne (na moje jazdenie) nebral, lebo (ne)univerzalnost, znacka,predajca, cena ...
Zalezi velmi, na com si zvyknuty jazdit doteraz.
13.03.2022 - 17:04:49
00
Pozri sa v dekaci na modely Riverside, henta hupacka sa ti vôbec nehodí ... Pripadne Jackob47 poradí ...
13.03.2022 - 18:35:25
01
Nejazdil som od strednej skoly.
Takze kludne ma mozes povazovat za zaciatocnika.

Kazdy z tych dvoch je uuuplne iny, trekingovy ziaden. NA tom horskom Decathlon si viem lredstavit ist par km po asfalte,ten gravel by som osobne (na moje jazdenie) nebral, lebo (ne)univerzalnost, znacka,predajca, cena ...
Zalezi velmi, na com si zvyknuty jazdit doteraz.
13.03.2022 - 22:47:08
00
Za kazdu radu budem vdacny.


ivast napísal:
Pozri sa v dekaci na modely Riverside, henta hupacka sa ti vôbec nehodí ... Pripadne Jackob47 poradí ...
13.03.2022 - 22:48:23
00
Neprezradil si, ze aky si vysoky, takze XL moze byt trochu velky

Ako "prvy" bike by som doporucil nieco taketo: https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/krosove-bicykle/panske/ghost-square-cross-essential-dark-silver-midnight-black-lava-orange.html
Uz to ma 12 sp, co je fajn, ma to rozumne Shimano brzdy (aj ked najnizsie, ale budu fungovat). Celkovo pekny zaklad.

Pripadne si pozri nejaky tu a pozrieme ti ten konkretny - nechce sa mi prechadzat katalog kus po kuse.
https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/krosove-bicykle?action=search&recommendations=0&clearance=0&unavailable=0&per_page=48&f_category_id=7&sort_by=popularity&in_stock=all&s=&price_from=&price_to=1000

    13.03.2022 - 23:15:59
    00
    Ja mam 193cm, manželka 180
    matko001 napísal:
    Neprezradil si, ze aky si vysoky, takze XL moze byt trochu velky

    Ako "prvy" bike by som doporucil nieco taketo: https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/krosove-bicykle/panske/ghost-square-cross-essential-dark-silver-midnight-black-lava-orange.html
    Uz to ma 12 sp, co je fajn, ma to rozumne Shimano brzdy (aj ked najnizsie, ale budu fungovat). Celkovo pekny zaklad.

    Pripadne si pozri nejaky tu a pozrieme ti ten konkretny - nechce sa mi prechadzat katalog kus po kuse.
    https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/krosove-bicykle?action=search&recommendations=0&clearance=0&unavailable=0&per_page=48&f_category_id=7&sort_by=popularity&in_stock=all&s=&price_from=&price_to=1000

      14.03.2022 - 08:00:39
      00
      efkam Je fajn ze ti uz radia bicykle, na zaciatok si ale ujasni aky typ bicykla vlastne chces. Z toho popisu co si dal to zajazdis na graveli, horskom i trekingovom bicykli ale na kazdom z nich to bude ine. Na graveli s baranmi mas sportovy posed, si nahnuty dopredu, koli brzdam musis byt v tej zohnutej poloe i v zjazdoch. MTB je fajn do terenu, zajazdis na nom i cestu ale nebude to tam take efektivne ako na graveli. Nieco medzi je trekingovy bicykel ktory ale v nicom zvlast nevynika, posed ma vacsinou ale najviac vzpriameny a pohodlny.
      V podstate (nie vzdy) plati ze cim uzsie plaste tym menej pohodlny bicykel v terene, na druhu stranu sviznejsi na tvrdom povrchu. Cim vzpriamenejsi posed tym je pohodlnejsi, vydrzis tak dlhsie sediet a menej ta boli chrbat, nevyhodou je o nieco mensia efektivita sliapania, teoreticky horsie zvladnutelne stupania (nezavisi len od posedu) a vacsi odpor pri vyssich rychlostiach. Kazdy clovek je iny, kazdy preferuje iny bicykel a u azdeho znamena univerzalnost nieco ine. Niekto zvlada karpaty na gravel biku, iny si cisto na cestu stavia celoodpruzeny bicykel na cestnych kolesach. Idealne preto bude, ak mate kamaratov ktori uz jazdia na bicykloch a planujete jazdit s nimi, popytat sa na nazor ich. Ako su spokojni s tym co maju, ci by si nekupili iny bicykel a podobne. Samozrejme len ak jazdia to co planujete jazdit vy. Dalsia vec su prevody, gravel mava casto tazsie prevody ako mtb, takze to si treba tiez premysliet ci budete jazdit viac rovinky alebo strme kopce.
      Este si musis uvedomit ze znacene cyklotrasy na SVK neznamenaju ze to bude pohodlne na gravel-biku. Castokrat su to len oznacene turisticke chodniky, presekane hustiny, polne a lesne cesty vyuzivajuce hospodarmi. Stretnes sa i s cyklotrasami ktorych useky su vysypane stavebnym odpadom, obrovskym makadamom, atd a tam sa uz zvysuje i riziko defektu, na uzsich a lahsich plastoch samozrejme viac....

      Nakoniec za mna par rad, ale neber ich ale ako smerodajne. Ak MTB tak urcite 29" kolesa. Ak okolie Karlovky znamena i Rakusko tak nebrat MTB. Alebo teda ak viac ako 50% vyjazdov bude teren tak mozete uvazovat o mtb, ak bude terenu menej tak bud gravel alebo trekingovy bicykel. Z mojho pohladu a chabeho popisu by bol ideal 29" hardtail s pevnou vidlicou na nejakych 1,9"-2.25" plastoch. Ked pojdete asfalt tak si mozete kolesa nabombovat, ked teren tak trochu tlaku popustite. To je ale cisto moj pohlad na vec, ze co by som bral ja. Osobne si myslim ze o par rokov to bude dalsi boom, lahke ht s pevnymi vidlicami a rovnymi rajdami. Mozno nieco ako terajsie gravel s rovnymi rajdami.

      Urcite tu popisu ludia ze co to je za blbost, preco nekupovat mtb ak chcete jazdit AT, ze oni to davaju v pohode na MTB a podobne. Uz na zaciatku som ale pisal ze to je jazditelne na vsetkom, je len na tebe co je pre teba priorita a napriklad v tomto pripade su na tie cesty vhodnejsie bicykle ako MTB.
      14.03.2022 - 09:09:34
      01
      Napisal jasne ze potrebuje krosovy alebe trekovy bicykel tak mu to podla moznosti nekomplikuj ...

      efkam napísal:
      Chcem bicykel pre mna a pre manzelku. Chcem jazdit okolie Karlovej Vsi (lesne cyklisticke trasy, spevnene plochy) . Bicykel chcel pouzivat na dojazd do prace(7.2 km z Dlhych dielov na centrum Nivy).
      14.03.2022 - 09:27:07
      00
      ...a dal odkaz na dva bicykle kde jeden z nich je gravel a druhy mtb 650b. V nadpise je potom gravel/trekingovy bicykel. Tak sa posnaz vidiet veci v sirsich suvislostiach a nezameriavaj sa len na jednu jedinu vec. A ak chce trekingovy bicykel tak to co som napisal bude proste automaticky ignorovat alebo si potvrdi ze treking je to co chce - ziadny problem, ziadna komplikacia. V mojej odpovedi ma na vyber a rozhodnutie je na nom, naopak ty tu nepriamo podsuvas len jednu moznost - treking.
      14.03.2022 - 09:50:25
      01
      Pozri si to zjednodusene:
      Urcenie: spevnene trasy, obcas nejaky lahky les a dochadzanie do prace.

      Horsky vypadava, lebo je to zbytocny overkill

      Gravel ma velky otaznik, lebo je dost agresivny a to na prijemne dochadzanie do prace pre zaciatocnika nieje

      Treking je ako si pisal hore: nevie nic dokonale, ale presne sedi na poziadavky: Zvladne spevnene aj polne cesty, obcasna lesna cesticka tiez nieje problem, do prace sa nanho daju dat nosice na pocitac, pripadne blatniky, ale uz vie 12 sp, hydraulicke kotuce a aj odpruzenu vidlicu s nizsim zdvihom
      14.03.2022 - 12:04:38
      00
      Praveze z popisu nevies kolko lahkeho terenu a kolko asfaltu/strku preto vychadzam z toho ze 50/50 a to podla mna na treking alebo crosovy bicykel nieje. Nikde ale nenutim ziadny bicykel ani neodradzam od trekingu. Len vysvetlujem rozdiely, skuste si to precitat znovu chalani. Mozno vas matie to ze za ideal pokladam rigid na 29" a vy si automaticky predstavujete XC alebo co. Ja si pod tym predstavujem napriklad nieco taketo https://www.marinbikes.com/ww/bikes/2021-dsx-1 , https://www.specialized.com/us/en/diverge-comp-e5-evo/p/199686?color=320064-199686. Hovorit tomu mozeme hocijako, gravel, krosovy bicykel, hybrid. Dolezitym tam je usetrenie vahy na vidlici ktoru aj tak netreba, 36 az 42T vpredu a dostatocne siroke plaste na tlmenie mensich nerovnosti. (Aj ked za idealny by som povazoval bike s moznostou dat tam este sirsie plaste).
      14.03.2022 - 14:22:31
      00
      vrabc0 skus citanie s porozumenim, keby si sa pri niektorom slove zasekol napis, vysvetlim ...
      efkam napísal:
      Chcem bicykel pre mna a pre manzelku.
      Chcem jazdit okolie Karlovej Vsi (lesne cyklisticke trasy, spevnene plochy) .
      Bicykel chcel pouzivat na dojazd do prace(7.2 km z Dlhych dielov na centrum Nivy).
      14.03.2022 - 14:40:17
      00
      ivast napísal:
      vrabc0 skus citanie s porozumenim, keby si sa pri niektorom slove zasekol napis, vysvetlim ...

      Zasekol som sa pri vetach, snad nevadi.

      1. Kde konci okolie Karlovej Vsi?
      2. Kolko percent lesnych cyklistickych tras a kolko spevneny povrch?

      Vdaka za vysvetlenie
      14.03.2022 - 14:53:57
      00
      keyboard_arrow_up