ivast dobre video pre teba. https://www.mthiker.sk/clanky/123943/chata-pod-borisovom-cez-plosku-centralna-cast-velkej-fatry.html
Tento vylet by si mohol dat ako druhy - ked uz budete mat nieco prejdene a budete mat odskusane lyze, nahadzovanie a zhadzovanie pasov (toto vie dobre potrapit na prvych vyletoch, ak prave fuci). Imroman pekne opisal co je na Ploskej nebezpecne.

Ten vylet som siel tiez - a ak vam vyjde pocasie tak je to uplna pecka. Ci uz vyjdete len na plosku, alebo prejdete aj na Chatu pod Borisovom.

Ale na zaciatok daj nieco ako Martinky od vlekov (vyjdi hore autom) - krasne prostredie, krasne vyhlady, technicky nenarocne a zjazd po zjazdovke az k bufetu. A ak by ste chceli a bol dobry podklad, tak pojazdite nieco aj prasanom na lukach popri zjazdovke.
Idealne podmienky na skialp nebyvaju casto. Castejsie je sychravo, alebo fuci, alebo je malo snehu, alebo vsetko dokopy. A ked to skombinujes s tazkym terenom, tak frajerku na skialp nenalakas.
31.01.2022 - 10:43:27
10
ivast mne by neslo o kondicku, skor o to, ze mas na nohach nove lyziarky, ktore nemusia sadnut, je to iny druh pohybu, na kt. si treba zvyknut (aj ked ona bezkuje, co je super zaklad), ale hlavne to opakovane lepenie pasov na tie brdky co tam su by ma stvalo ako zaciatocnika najviac, plus lyzba nic moc 😂 ak ti je Krizna malo, tak sa spustite na juhovychod po starej zjazdovke smer Turecka a potom si to slapnite naspat, aj polyzujete, aj slapnete, ideal, resp. na skusku je fajn aj Ziarska chata, Martinky alebo vlastne akakolvek zjazdovka
31.01.2022 - 10:50:10
03
ivast Na Donovaloch máš tiež oficiálne skialp trasy na vrch Zvolen, prípadne potom môžeš ísť na Malý Zvolen a tam sa pomotať. Zlyžovať môžeš po zjadzovke z Novej Hole prípadne lesom. Myslím, že na tom centrálnom parkovisku aj požičiavajú sety v Sport 2000.
31.01.2022 - 13:17:49
01
will napísal:
Rakineki Ja som to vzdy siel az zo Salasiek. Ale ano - vydas sa po zjazdovke, ci uz z Tureckej alebo zo Salasiek a pod Lajstrochom z tej zjazdovky prejdes dolava na zltu - ta ta dostane na cestu cez les a dostanes sa na spodok velkej zjazdovky a po nej uz hore az na vrch.
Príloha:
Screenshot 2022-01-31 102703.png


Prikladam GPX - toto sme isli na silvestra 2020 - napeso. Este sme nemali cela rodina skialpy. Ale presne toto by som siel aj na skialpoch.


Dikes asi presne takisto sme to išli v lete na turistike.. Gpx si nahrám :)
31.01.2022 - 13:42:24
10
ivast Krížna-Borišov fakt neni skialpfriendly terén. Je tam viacero úsekov čo sa nepríjemne zlyžovávajú na pásoch a bez pásov sa to zase nedá paličkovať, tak buď niesť, alebo viackrát lepiť. Tiež na hrebeni je dobrý sneh skôr rarita, teraz sa furt ľudia na FB sťažujú, že Krížna je stále vyfúkaná na trávu.

Najkrajšie ľahké túry sú asi Žiarska dolina do Žiarskeho sedla a Veľká Studená dolina cez Hrebienok Generálom pod Malý Závrat (nie na Zbojníčku). Ak niesu nejaké extra zlé podmienky, zlyžovať ich zvládne aj slabší lyžiar, žiadne nebezpečné úseky a prakticky stále pekné výhľady.
Obe túry iba stúpajú, ak má človek dosť, stačí odlepiť a zlyžovať k autu. A naopak sa dá aj pridať. Na Plačlivom som bol snáď 10x a vždy na jeho rebre zo Žiarskeho sedla bol dobrý sneh. Sklon tak akurát, aby to bolo zaujímavé, ale netrebalo sa báť.
Vo VSd pred posledným hangom pod Závratom sa dá odbočiť vpravo po žltej pod Priečne sedlo a potom zlyžovať Streleckými poliami, široká bezpečná zjazdovka, vždy sa dá nájsť vlastna lajna. Alebo skúsiť M. Závrat, koľko to pojde.
31.01.2022 - 17:03:18
13
lukas6s8p diky, dnes som zrovna rozpraval ze predsa nepojdeme skusat do VT ;-] ... z toho zo bolo ponuknute to zatial vyzera na tie Martinky ... a dakujem za vsetky tipy ...
31.01.2022 - 17:10:46
00
Skus aj Oscadnica Velka Raca, kedykolvek sa vies otocit a zlyzovat naspat, sice ides popri zjazdovke, ale ak pojdes aj na Velku Racu, za lanovkami uz je to pekny teren a easy.
31.01.2022 - 20:30:31
00
Takto asi vyzerala aj nedávna nehoda na Holom vrchu, tu mali chlapci šťastie, že to dolu nekončilo úzkym lievikom.
thumb_up1thumb_down
01.02.2022 - 07:20:04
02
“kamo” ma zaujimavy sposob vyhladavania
01.02.2022 - 07:49:34
00
no, ak nemal pieps, tak mu nezostávalo iné, len vizuálna kontrola :?:
01.02.2022 - 07:55:38
00
myslím že normálne hľadal začiatok nánosu, ale skôr začul kamaráta zospodu kričať, tak rýchlo zlyžoval k nemu
01.02.2022 - 08:27:20
01
nabuduce treba na strhnuteho v lavine kricat "kamo zastav dopi.e" hlasnejsie - ocividne ho nepocul a nezastal
01.02.2022 - 08:58:23
01
Vidím že zase od klávesnice ste mudri všetci. Každy reaguje nejak, hlavne v strese. Keby som tam ja tak mojim hukotom spúšťam dalšiu lavínu.
01.02.2022 - 09:43:35
04
Hlavne, že to dopadlo šťastlivo a chalana nezasypalo úplne.
01.02.2022 - 10:21:55
01
SLN2 Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení Na videu pekná ukážka veľkého dodatočného zaťaženia.
thumb_up0thumb_down
02.02.2022 - 09:54:46
00
keyboard_arrow_up