Vyborna analyza z diskusie sme.sk (odlozim si sem):
Ukrajina a jej pôda.
1/4
Sľúbil som, že napíšem nejaké texty o ukrajinskej pôde a jej výhod pre nás (EÚ). Nakoľko som nemal moc priestor sa k tomu dostať a aj teraz ho moc nemám, tak skúsim len pár vecí. Bude to teda v skratke (zbúchané na kolene 😄).
Ukrajina (UA) má skutočne najväčší potenciál práve v poľnohospodárskej pôde. Jej výmera je 41,5 milióna ha, čo predstavuje 69% z celkovej rozlohy Ukrajiny. Pre predstavu poľnohosp. pôda Slovenska činí 2,375 milióna ha (cca 48,4% z celkovej rozlohy). Ukrajina má odhadovo 44 mil. obyvateľov (čísla sa na nete líšia), množstvo poľn. pôdy na jedného obyvateľa je teda 2,16 násobne väčšie než u nás (majú na rozdávanie 😋).
Prejdime k ornej pôde (tá najproduktívnejšia časť), UA má 32,5 milióna ha ornej pôdy, čo je 78,3% z poľn. pôdy!!! My (SR) máme 59,17% ornej pôdy/poľnohosp. (1,40 milióna ha). Porovnajme ešte ornú pôdu na človiečika. Zisťujeme, že UA má 2,86 násobne viac ornej pôdy na osobu, než my! Opäť, majú z čoho rozdávať 🙂.
Ale dôležitá nie je len kvantita Jakub! Dobre, pozrime sa na kvalitu.
Jedna z úplne najkvalitnejších pôd, aké poznáme, je černozem. Černozem sa nachádza na 68% ornej pôdy UA!!! Pre porovnanie Slovensko. Aby som bol korektný, tak u nás budem rátať nielen černozem, ale aj čiernicu (obe sú vysoko úrodné). Černozem 10,8%, čiernica 7,2%. Dohromady 18% z poľnohospodárskej pôdy (pozor nie ornej...údaje som našiel len k celkovej p.p.).
Tieto údaje sú zo starších „meraní“ preto sa to v priebehu rokov mohlo meniť. U nás sme si na najúrodnejších pôdach vystavali priemyselné parky (nejdem moralizovať, len konštatujem), na UA zase dochádzalo vplyvom nadmerného obrábania pôdy k jej výraznej erózií (najmä počas komunizmu). Samozrejme podobne aj u nás, len u nich je tá strata vplyvom erózie viac citeľná.
Ako teda môžeme vidieť, potenciál poľn. pôdy na UA je enormný, nielen čo do kvantity, ale aj kvality, nehovoriac o „nadbytku“ ich pôdy voči vlastnému obyvateľstvu (vysoký potenciál pre zabezpečovanie potravinovej bezpečnosti vo svete).
Aby som to ukázal bližšie v číslach, tak to prepočítam na bielkoviny. Budeme rátať s pšenicou a s 12g bielkovín na 100g pšenice. Produkcia na SR je podľa FAOSTATU vyššia ako na UA, no to je spôsobené množstvom faktorov, ktoré sa dajú eliminovať, preto nebudem teraz zrovnávať ich a náš potenciál (nakoľko s ich kvalitou pôdy pri správnom manažmente by dosahovali určite vyššie úrody, než my) a zoberiem do úvahy 5 ton/ha (cca naše úrody za posledné roky).
Človek potrebuje 0,8g bielkovín na 1kg hmotnosti za deň, aby si udržiaval bežný stav (neumriete a ani sa nevyhladujete, netreba sa báť). Tak hoďme to na 80kg chlapa...to máme 64g bielkovín denne. Čo predstavuje 0,533 kg pšenice (cca 195kg na rok). Pri rozlohe UA ornej pôdy (32,5 mil. ha) by sa vedelo vyprodukovať dostatok bielkovín na uživenie 833 milióna 80kg chlapov.
Pozor! Toto je hypotetické a jedná sa o bielkoviny (aj sacharidy prakticky), k tomu potrebujete aj ďalšie látky na prežitie. A samozrejme rátalo sa s tým, že 50% potravín nevyhodíme do koša...áno aj mäso tu je, čo je čistá strata...atď...atď. Ja viem, bolo to iba hypotetické, pre lepšiu predstavu o možnostiach tej pôdy

.
Ale aby ste to zase nebrali ako „preháňanie“, tak s ďalšími potravinami by to bolo podobné (zemiaky 2g bielkovín na 100g a cca 23 ton/ha...je to blízko k tej pšenici v konečnom dôsledku).
2/4
Čo sa ovocia a zeleniny týka, tak aby sme sa rovnako neplašili. Jablká 80 ton/ha (yes we can

), mrkva podobne, rajčiaky (skleníky/hydropónia) viaac. Nebudem špekulovať čoho koľko, kde, prečo a ako. V čase núdze sa zje čo je! Žartujem

. Svetová zdravotná organizácia odporúča zjesť denne 400g ovocia a zeleniny dohromady. Pomer by mal byť cca 2:1 (zeleniny viac). Takže 0,4x365 dní = 146 (150) kg za rok na jedného človeka (áno aj jedného Slováka, tiež sme ľudia

...a nie nebojím sa toho, že by nás mali jablká, či mrkva z Ukrajiny otráviť...všetko je to o legislatívnej úprave, keby je UA v EÚ, tak rovnako by ju spĺňala (musela by)....nie je problém).
Na tých 833 mil. chlapov by stačilo cca 1,6 mil. ha (ovocie a zel.). To by sme dodali možno aj my (SR) alebo s malou výpomocou od Čiech napr.?

.
EÚ má 437 miliónov obyvateľov. S Ukrajinou by to bolo 481 mil. Tak ako vidíme, len UA pôda by stačila na to, aby celá EÚ neumrela od hladu (aj keď viem, že poniektoré „osoby“ zo sveta politiky budú tvrdiť, že tu umrieme hladom lebo zdraželi pohonné hmoty).
Dosť bolo komédie, teraz prejdeme na blížiacu sa realitu. Klimatická zmena! Áno Jakub hovorí, že ruka mu horieť pokojne môže, ak povie, že do budúcna budeme MUSIEŤ všetci prejsť na ekologické poľnohospodárstvo! Prečo? Pretože príroda nie je hlúpa a akosi tie postreky prestávajú účinkovať. Ako bolo aj tu na SME v jednom článku povedané, tie baktérie a huby (mikroskopické v prípade chorôb) tu boli dlhšie ako my...a akosi sa vedeli adaptovať na mnohé, bolo otázkou času, kedy sa dokážu adaptovať aj na antibiotiká...a áno aj na postrekové látky (nakoľko je to v mnohom podobné). Príroda je živá a život to je pohyb a zmena! To čo budeme musieť spraviť je prechod na trvalo udržateľnejšie systémy. Menšie polia, viac diverzifikované, väčšia vzájomná konkurencia v chorobách a škodcoch. Už len z princípu, keď vám pšenicu na jednom políčku napadne choroba, vždy je lepšie keď uhynie hektár ako 200 hektárov.
Nebudem sa tým zdržovať, ak ma niekto iný názor, nebudem mu ho brať, ale žiaľ je to ako to je, začínajú problémy, pred ktorými si nesmieme zatvárať oči a riešenie je touto cestou. Žiadne „viac postrekov, viac, viac“...nie to nepomôže. Áno, ešte je tu cesta GMO. A to príde tiež...len tam tiež ako so všetkým treba s rozumom. Ak nechce niekto GMO, tak potom hore opísaná cesta (zabezpečiť aby tie rastlinky (tie ktoré máme dnes) mali podmienky na to, aby mohli prežiť v nadchádzajúcej zmene, ktorá sa blíži...a ona príde!). Prejdem na viazanie uhlíka.
Áno pôda je to, čo nás môže spasiť. Rastlinám a mikroorganizmom ešte poďakujeme. Kto ďakuje už dnes je o krok vpred

. Človek sa kedysi dávno rozhodol vytiahnuť z hlbín pekel...pardón...z hlbín zeme vysoko energetické suroviny, lenže akosi zabudol na to, že oni tam ten uhlík (CO2) naviazali pred miliónmi a miliónmi rokov. Ako to napraviť? Jasné, že byť menej konzumný...ale to nestačí...my musíme to čo sme vypustili aspoň čiastočne stlačiť naspäť! Zahnať démonov do hlbín.
Ako? Ľahko. Pôda. Zoberieš molekulu CO2 a povieš pôde „ber ju!“ a ona vezme. Len treba vedieť správne prosiť/prikazovať

.
3/4
Je to samozrejme myslené tak, že treba zmeniť vzťah pôdy a človeka. Menej zásahov do pôdy, ktoré spôsobujú únik CO2 do atmosféry (obrábanie) a viac organických hnojív namiesto priemyselných. Celková zmena manažmentu pestovania rastlín. Komplex všetkých operácií v poľnohospodárstve.
Treba pochopiť, že rastliny fungujú na princípe viazania atmosferického CO2 do svojich tiel (slúži na stavbu ich tiel). A ak tento zabudovaný oxid uhličitý (vo forme rastlinných tiel – organika - biomasa) vrátite do pôdy („pôda ber!“), tak tam v závislosti od agrotechnických zásahov môže ostať v rôznych časových horizontoch. My samozrejme chceme, aby ostal čo najdlhšie (aby sa začal v pôde kumulovať). Preto tá zmena celkového prístupu k pôde.
Pri správnej starostlivosti o pôdu môžeme začať absorbovať CO2 zo vzduchu naspäť do pôdy. Čím viac pôdy na to budeme mať, tým lepšie. UA nám v tom môže výrazne pomôcť. Pretože nejde len o „množstvo“ pôdy...ide aj o mentalitu obyvateľov, ktorí na nej žijú. Nech si proRussáci nahovárajú čokoľvek, tak im musí byť jasné, že Moskalská mentalita nemá záujem o riešenie klimatickej zmeny. Nemá záujem o zveľaďovanie vlastného okolia. O to, aby sa k prírode správali s úctou. To mať nebudú ešte veľmi dlho. Ale Ukrajina je na tom opačne. Začínajú sa mentálne približovať Západu, prijímajú naše nazeranie na svet a chápu závažnosť situácie. Vedia sa rýchlo prispôsobovať, ale čo je hlavné, že vôbec chcú!! Ak by boli súčasťou EÚ alebo všeobecne Západného sveta (povedzme si na rovinu, oni už sú), mohli by nám výrazne pomôcť pri riešení klimatickej zmeny. Jednak absorpciou uhlíka do pôdy, zabezpečovaním potravinovej bezpečnosti, ale aj v priamom získavaní nových ekologických zdrojov energií (znižovanie uhlíkovej stopy).
EÚ napr. plánuje výrazne zvýšiť produkciu bioplynu (je to ekologické, doma produkované, diverzifikované), pričom do roku 2050 by mohol bioplyn (biometán) pokryť 30-40% dopytu po zemnom plyne. S UA pôdou by sa ten stav mohol dosiahnuť ešte rýchlejšie, prípadne vo väčších %.
Pre pochopenie, bioplyn sa nemusí vyrábať iba z čerstvo dopestovaných plodín určených na danú „vec“. Ciest je mnoho, môžete napr. vypestovať čokoľvek a zjesť to, alebo to dáte skonzumovať zvieraťu. Predpokladám, že niečo z nás následne po spracovaní vylezie von

....no a áno, aj to niečo sa môže dať do bioplynky aby sa uvoľnil metán (mikroorganizmy prerobia organiku na plyny (aj metán))... samozrejme reč je o kaloch z čističiek. Daná ľudská potreba by sa vykonávala stále rovnako

:D.
Tak či onak, nech by sa už pôda riešila na produkciu potravín aj energie, alebo len jedného či druhého, najdôležitejšie je inovovať a intenzifikovať. Ako som spomínal vieme dopestovať aj 80 ton/ha jabĺk...kedysi sme boli radi za 10. Doba sa mení, menia sa aj prostriedky a celkové znalosti v každej problematike. Ak by sme chceli využiť priaznivo UA pôdu, tak musíme aplikovať nami dosiahnuté znalosti a samozrejme ďalej ich rozvíjať. Veda a výskum, školstvo...to všetko je základom k úspechu. Ak chceme ako svet uspieť a ako ľudstvo zvládnuť budúce nástrahy, tak musíme spolupracovať! Ukrajinci sa rozhodli, že s nami spolupracovať chcú. Nezanevrime na tú príležitosť. Vidíte aký potenciál má pôda. Ako ľudstvo (aj ako Slovensko samotné) sme schopní ďaleko väčších vecí, než toho, čo sme si so smútkom na tvári doteraz pripúšťali.
4/4
Ak by sa niekto pýtal, prečo by sa toto nedalo riešiť s Russkom, tak sa budem tváriť, že nevidím čo práve stvárajú (vojna na UA, vyhrážky, že nás zničia) a odpoviem, že preto, lebo s UA je to omnoho ľahšie. Jej poľnohospodárska pôda je vzhľadom na množstvo a rozmiestnenie v geniálnych proporciách, je blízko, nie je rozťahaná kade tade, infraštruktúra sa dokáže ľahšie vybudovať (čo sa už aj tak plánuje po vojne), ale najmä, kde je vôľa, tam je aj cesta (UA ju má...Russko nie!).
Ak podáme pomocnú Európsku ruku chrabrej a pracovitej Ukrajinskej ruke aj (najmä) v poľnohospodárskej sfére, tak neobanujeme. Vždy je lepšie, keď je pôda v rukách priateľa, ako v rukách vraha/zlodeja!
Bolo to naozaj len v skratke, na miernu predstavu toho potenciálu UA pôdy. Tá veľkosť a kvalita naozaj nie je na zahodenie a Russáci to tiež dobre vedia. Ten, kto bude mať v rukách UA pôdu, ten bude výrazne ovplyvňovať aj svetovú potravinovú bezpečnosť. A to je v najbližších rokoch (klimatická zmena) možno aj najpodstatnejší faktor, ktorý by vedel dať svet do „pohybu“. Ak by sme dovolili Russku získať tak nádherný kus zeme, tak by sme si zabezpečili veľmi bolestivú budúcnosť. „Inoverci“ sa radi oháňajú migráciou z Afrických krajín (+ Blízky východ)...nechcem si predstaviť v akom masívnom rozsahu by nastala v prípade, že by sa fašistické ruky začali dotýkať zdravej ukrajinskej pôdy.
Ďakujem za pozornosť

PS1: Peter Zeihan (geopolitický analytik) už dlhšiu dobu hovorí o tom, že Russko prejde v lete raketovými útokmi na všetko čo bude súvisieť s UA poľnohospodárstvom. V zime chceli UA vymrznúť (ničili energetiku), v lete ju budú chcieť vyhladovať...a nielen ju. Tá pôda je naozaj mocná zbraň. Pamätajte na to. Treba si ju vážiť a chrániť. Tú ukrajinskú, ale aj tú našu

.
PS2: Netreba zabúdať na teplé Čierne more, UA má k nemu prístup a odtiaľ je rýchla cesta k cieľu, ktorý môže byť kdekoľvek na svete. Prístavy nezamŕzajú (na rozdiel od veľkej časti rusských) a celoročne môžu prenášať poľnohospodárske produkty rýchlo a v ďaleko väčšom množstve než keby ich chcú prepravovať po súši. Poľnohospodársky potenciál Ukrajiny je skutočne mocný, a Russ to vie...Russ nespí...ani Západ nesmie zaspať, lebo by sme sa zobudili do nepekných časov. Dobro zvíťazí!
http://www.podnemapy.sk/portal/reg_pod_infoservis/pt/pt.aspxhttps://www.enviroportal.sk/indicator/detail?id=601https://openknowledge.worldbank.org/server/api/core/bitstreams/4a414083-6cf2-...
https://euractiv.sk/section/energetika/news/bioplyn-ma-pomoct-energetickej-ne.../